Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Autoplin - Pitanja & Odgovori  (Pročitano 121553 puta)
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
Pitanja i odgovori

Pitanja i odgovori su preuzeti sa: AutoGodine.hr

Pitanje:

UGRADNJA PLINA U MAZDU 2
Kupio sam Mazdu 2, bas koju ste i testirali! Jako sam zadovoljan samo što sam namjeravao ugraditi plin , ali naisao sam na VELIKI broblem!? PROBLEM SU VENTILI KOJI PREGORE??? Da li je to stvarno istina ili su to malo pre napuhali!? Molilm vas pomozite i da li mi se isplati ugrađivat i da li su japanci to rjesili kako  i vi sami kazete usavrsili , izdvojeno iz vašeg teksta.- (Zanimljivo je da je taj motor1994. za Ford razvila Yamaha i prvotno se ugrađivao u Ford Fiestu. Prije ugradnje u Mazdu 2, japanski stručnjaci su ga temeljito usavršili.) Na kakve probleme mogu naici i koliko bi kostao popravak ventila ako pregore!? Hvala i molim vas odgovorite!

Odgovor:

O navedenom problemu već smo pisali, pa ćemo ponoviti samo osnovno. Benzin bolje hladi sjedišta ventila nego plin te je kod motora koji za to nisu predviđeni, poput Fordovih i Mazdinih motora potrebno ugraditi specijalne lubrifikatore. Dakle, ponavljamo:  u konkretnom slučaju potrebno je ugraditi sustav direktnog ubrizgavanja, koje stoji oko 11.000 kn, i dodatni sustav lubrifikatora (800 kn). U njemu je pola litre specijalnog maziva Flashlube, koje traje 15.000 km, kada treba napraviti servis, koji stoji 300 do 500 kn plus pola litre maziva 75 kn.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pitanje:

NASTAVAK PROBLEMA NAKON UGRADNJE PLINA
Zahvaljujem Vam na iskrenom odgovoru!  Da, sve navedeno imam dokumentirano - original račune. Ne želim više ići u 'glavni ovlašteni servis za ugradnju plina u ZG županiji', jer smo tamo bili nebrojeno puta bez rezultata! Da znaju raditi, doveli bi auto u ispravno stanje, u kakvom sam im ga i predao!
Sada kažu da su trebali zadržati auto i 2 tjedna ako treba i predati ga potpuno ispravnog!? Oni naručuju, mi dolazimo i opet i opet...i tako stalno. Stalno smo na početku, a prošlo je pola godine!

Vlasnik mi se javio čim je pročitao objavljeni članak, ne prije! Prije nije bio zabrinut što mu stalno dolazimo na servis plina. Tvrdi da nam i dalje stoji na usluzi (!?!?) i da bi on trebao uzeti naše vozilo i napraviti s njim 500 km da vidi točno što se dešava!  Što je pola godine radio? I nije mi jasno s čime bi mi morali ići na posao za to vrijeme? I dalje ne znamo koliko ima benzina (jednom tjedno se možda 'resetira' na pravu količinu), a na komandnoj su se tabli upalila još 2 indikatora za greške u radu motora. Unutra je po noći kao u Kulušiću, hrpa lampica svijetli! Ali auto trenutno ide, tako da smo u presretni.

Kažete da je vjerojatno problem u doziranju plina. Već su 10 puta spajali lap-top na auto, koji je uvijek pokazivao da je sve u redu, čak i kada se auto gasio i jedva kretao! Model: Renault Twingo iz 2003.g. 1.2 16v 75 KS (sada možda 55 KS) ugrađen je direktan sistem ubrizgavanja plina. Ovdje vam navodim redoslijed problema kako su se dešavali (bilo je još odlazaka, ali ih ne navodim, jer nisam više siguran kada su bili, niti zašto):

Pokazivač količine benzina pokazuje pad za vrijeme dok auto koristi plin - zamjena žica na tank foperu - jedan odlazak - 20 km - izgubljeno 1 jutro
11.01. Auto neće krenuti s mjesta, gasi se, a kada se upali, gas se ne smije dirati jer se opet zgasi - 2 odlaska 6 km - izgubljeno 2 dana - Štarkelj VG račun 220 kn
16.01. Auto neće krenuti s mjesta, gasi se, ne hvata gas - auto 5 dana u Štarkelju (Utrine) -nešto navodna s ventilima nije bilo u redu - Renault: 'To vam je radi ugrađenog plina' 2 odlaska i 5 dana bez auta - ukupno150 km s 2 auta 90 kn za gorivo ‡ račun Štarkelja 530 kn - ukupno 620 kn
04.02.2006. puna garaža ulja - Renaultov serviser: - Kod ugradnje plina su popigali šipku za mjerenje ulja toliko da su polomili cijev i dosjed u koju ona ulazi! Točno tu gdje je bila šipka, sada se nalazi fixni dio plinske instalacije! (i još nešto su naveli) - izgubljen jedan dan na servisu   2 l ulja 5w 40 140 kn + 50 km 30 kn - račun Štarkelja 110 kn - ukupno 280 kn
Pokazivač razine benzina i dalje nije u redu - promjena tank fopera - 20 km - izgubljeno 1 jutro
Pokazivač razine benzina i dalje nije u redu - zamjena žica na novom tank foperu - 20 km - postavljanje novog držača šipke za mjerenje ulja, koji je polomljen prilikom ugradnje plina - 3h čekanja u servisu!?!
27.02. Auto je stao kada je žena išla s posla u petak navečer, po kiši, usred zime!!! Šlepanje od Sesveta do Utrina  -  auto ostao bez goriva radi neispravnog pokazivača razine benzina, koji je u kvaru od dana ugradnje plina - 80 km 40 kn + uže za vuču 120 kn - 3 izgubljena dana i 3 dana bez auta - račun Štarkelja 609 kn - 3 odlaska -ukupno 769 kn
Ukupni trošak: minimalno 15.000 kn (10800 ugradnja plina + 1400 kn atest i dokumenti + 1869 kn gore navedenih šteta +  troškovi mobitela i fiksne linije...), a auto neispravan i nepouzdan! Želite li kopije računa?
Nemojte me pitati o kojem se servisu radi, jer ste ga vi preporučivali, morate znati. Često ih vidim u raznim auto novinama i na TV! Naravno uvijek samo u superlativima! Upoznao sam još dvojcu, jednog s Lagunom i drugog s Accordom. Prvi je slično kao ja svaka 2 tjedna na servisu, a drugi je već odlučio skinuti plinsku instalaciju! Moj je prijedlog tko želi štedjeti, neka si kupi diesel, ali prvo neka provjeri izvješća kvalitete i kvarova! A što se tiče ljudi koji su se već 'oženili' sa plinom, trebali bismo organizirati klub ne zadovoljnih vlasnika! Molim Vas Vaš prijedlog? Ukoliko ne dobijem nešto suvislo, vozim ga dok ide, a kada ponovno stane skidam plinsku instalaciju!

Odgovor:

Hvala na ovom pismu i evo mog odgovora na to sve. Ako ste primijetili, vlasnik auta nigdje nije napisao da je imao problema sa plinom vec sa samim vozilom. Za 2 stvari mogu reci da su povezani sa nama ali ovo ostalo nema apsolutno  nikakve veze sa nama. U biti, vlasnik tog vozila bi trebao biti ljut na Renault servis koji mu je uzeo tolike novce za gluposti a ne na nas. Mi možemo biti krivi za potrganu štangicu od ulja no ni u to bas nisam siguran. Vozilo je bilo u pogonu 2 mjeseca kad je ta štangica pukla, a međuvremenu je bio 2 puta u Renault servisu. Osim toga, na nju je moglo iscuriti pola litre ulja a ne kompletno ulje.

Čovjek kad vidi malo ulja onda napravi od buhe slona. No ajmo reci da smo mi potrgali štangicu i da priznamo krivicu. Cak sam vlasniku ponudio da mu refundiram troškove vezano uz to. Drugi problem koji je naveo vezan je uz pokazivanje količine BENZINA. Kod francuskih vozila se ugrađuje jedna elektronika koja se zove TANK FOPPER i koja resetira pokazivač količine benzina. Francuzi imaju mali comp koji kalkulira koliko ima benzina u rezervoaru i na osnovu toga pokazivač na tabli daje signal. Kad se auto vozi na plinu onda kazaljka benzina opada. Međutim ona se vraća natrag u normalu kad se auto ugasi i ponovi upali. To bi trebao raditi tank fopper.

Spojiti tank fopper je djecja igra. Ima 2 žice koje spajaju na plovak koji ima pak 3 žice. Jedna zica je stalni plus a druge 2 su impulsi. Znaci moze biti jedna od te  dvije. Prvo smo spojili onako kako smo mislili da treba. Nije bilo dobro. Onda smo se spojili na drugu žicu i isto nije bilo dobro sto nam je bilo čudno. Treće subote je došao da promijenimo tank fopper jer je to jedino sto je moglo biti, neispravan novi tank fopper. Međutim niti to nije bio slučaj. Na kraju se ispostavilo da je auto cijele vrijeme na rezervi i da je tank fopper radio ali trebalo je natočiti malo benzina kako bi se kazaljka mogla maknuti sa nule. Moji dečki su ga 2 puta pitali jel ima dosta benzina na sto je on odgovarao da je natočio pola tanka. Par dana poslije iz Renault servisa nam šalju račun za pumpu za benzin.

Ha....molim??? Kakve veze ima ugradnja plina sa pumpom? Na koji način je utjecalo to da pumpa vrisne zbog plina? odgovor od majstora je taj da smo mi nešto spajali na nju i da je zbog toga pumpa vrisnula. Prvo i osnovno, mi smo se spajali na plovak a ne na pumpu i osim toga kakve veze ima to spajanje. Time sigurno nismo napravili ništa. Pa nismo šusteri kojima je ovo drugi francuz na koji postavljamo plin. Uglavnom, nazvali smo jednog od majstora koji radi u Renault servisu da on osobno pogleda o čemu se radi i nakon 15 minuta nas zove i kaže "stvar riješena, trebalo je samo natočiti benzina". Mislim, niti na jednom autu plovak ne reagira na zrak i niti jedan auto neće ići na zrak.

Vozilo pali na benzin i vozi se na benzin dok se ne zagrije, na 40 stupnjeva prebacuje na plin. Naveden je jedan problem koji je isto bio povezivan sa plinom a odnosio se na gušenje i ne primanje gasa  dok je hladan. Problem je reklamiran kod nas i mi smo se 2 puta spajali na comp, podešavali, mučili se a na kraju je trebalo podesiti samo ventile. Opet nije naša greška. O ovim lampicama koje svijetle u autu nemam komentara. Nemam pojma koje to lampice svijetle, ali sam siguran da ni to nema veze sa plinom. Razmislite malo koje lampice sve postoje na instr. tabli i što one signaliziraju. Jedina lampica koja se može paliti zbog plina je Check Engine no na nju se nije niti jednom žalio.

 I na kraju navodi kako auto sad dobro ide i da ne misli vise ići u nas servis zbog nestručnosti. Ja ga samo molim da mi navede samo jedan razlog zbog kojeg može pljuvati po našoj stručnosti. I neka mi da samo jedan primjer da nismo bili ljubazni prema njemu i da ga nismo htjeli primiti. I pitam ga da li smo mu i jednom naplatili oduzimanje našeg vremena zbog problema koji nisu imali veze s plinom. Ako zeli nekoga napadati nek napada dotični Renault servis koji mu je htio naplatiti pumpu za  benzin a u biti je trebalo samo natočiti benzina. Mi u našem servisu radimo vozila od Porsche Cayenna do Yuga i sve pokušavamo napraviti na najbolji mogući način, bez obzira koliko taj auto košta. Greške se uvijek mogu dogoditi, ljudi smo i griješimo no ovo napadanje prevršuje svaku mjeru.

Da nas se napada za sve probleme koje auto ima to neću tolerirati. Rekao sam vlasniku da mu i dalje stojimo na raspolaganju ali za probleme koji su vezani uz plin a ne za raznorazne gluposti koje nemaju veze sa nama. Vrlo lako bi ga mogao tužiti za klevetu jer nije u pravu, a to sve mogu potvrditi svi moji djelatnici, djelatnik u Renault servisu i svi vještaci koji su kompetentni za rješavanje takvih problem. Za sada nije spominjao ime servisa pa ćemo to ostaviti po strani. I samo da skrenem pažnju da u Hrvatskoj postoje i ovlašteni Renault servisi koji ugrađuju i plin.

Niti jedan od njih neće pričati protiv plina jer znaju sta je plin i kako on utječe na auto i sami motor. U dotičnom Renault servisu su za sve okrivili plin a nemaju pojma da se  Renault vozila mogu kupiti i sa tvornički ugrađenim plin. Doduše, još ne kod nas,  ali i to će uskoro doći. Pa da ih onda vidim hoće li i dalje smjeti pljuvati po plinu. Ako su oni nestručni za rješavanje problema na jednom najobičnijem Twingu onda ne treba pljuvati po plinu i instalateru plina. Nek se prime posla i rješavaju probleme kako bi i trebali.

A vlasniku tog nesretnog Twinga preporučujem da promijeni servisera ako je nezadovoljan. I za plin i za njegovo vozilo. Pa nitko nikoga ne tjera ići u servise gdje ne želi ići. Ja ću se još jednom ispričati za greške počinjene u mojem servisu. Ne na ovom vozilu već općenito. Već sam jednom rekao da smo ljudi i da možemo pogriješiti, no svaku našku grešku ćemo priznati i riješiti problem ali ne želim da mi se skače po glavi zbog tuđih grešaka.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pitanje:

Ugradnja plina u Peugeot Partner 1.4 plastična usisna grana. Ima li slučajeva da nakon ugradnje nastanu problemi sa elektronikom i slično. Zašto se instalacije npr. ne ugrađuju tvornički? Unaprijed zahvaljujem!
Denis, Benkovac

Odgovor:

U slučaju stručne ugradnje uređaja za direktno ubrizgavanje plina nećete imati nikakvih problema. Takva je oprema preporučljiva kod svih motora, a obvezna je kod onih s plastičnom usisnom granom. Problemi s elektronikom, koji nisu rijetki kod PSA-ovih benzinskih motora, nemaju veze s ugradnjom plinske instalacije. Tvornička ugradnja plinske instalacije ovisi o poslovnoj politici tvrtke. Takve modele nude Fiat, Opel, Subaru...
Više informacija možete dobiti na www.auto-tim.hr

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pitanje:

Planiram ugraditi plin na svojoj Alfi 156 1.6.Dali mi tako nesto preporucujete i mislite li da moze stetiti motoru? I jos sam hteo znati ima li razlike u ugradnji plinskog uredjaja izmedju vise vrsta auta?
Recimo,dali je ugradnja na Alfi i na Golfu 2 istog tipa?

Odgovor:

Ugradnja plina može samo koristiti, jer plin izgara čišće, uz nešto niže vršne temperature i poboljšava podmazivanje u motoru. Ali, to vrijedi u slučaju ugradnje plinske instalacije s direktnim ubrizgavanjem. ako u motor s visokom kompresijom ugradite klasičan sustav, zbog povratnih detonacija (back-fire) može doći do oštećenja usisnih ventila, a može se i rasprsnuti usisna grana (ako je od plastike). No takav je sustav i skuplji (oko 1600 eura) te se isplati ako godišnje prelazite više od 20.000 km.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pitanje:

SVI IMAJU PROBLEMA S PLINOM
Pozdrav iz Mostara. Pročitao sam tekst u kojem gos. Igor iznosi svoje probleme sa naknadnom ugradnjom plina, i svjedok je da tih problema ima i kod drugih. Međutim moja iskustva sa plinom su pozitivna ali ja bih se zapitao tko to može sam sebe nazvati ovlaštenim servisom. Moja je prepostavka da je trenutno bum ugradnja plina i da se pokušava na brzi način zaraditi novac i da to rade "ovlašteni servisi" sa nedovoljno obrazovanim majstorima. Zelio bih vas upitati sta tocno znaci... lift sustav amortizera. Naisao sam na taj podatak nekoliko puta pa ako ste u mogućnosti da mi odgovorite. Pozdrav.

Odgovor:

Lift sustav amortizera su amortizeri koji osiguravaju zadržavanje visine automobila (udaljenosti od podloge) neovisno od opterećenja. To se u pravilu izvodi u sklopu sa zračnim ovjesom (sustav zračnih jastuka), koji osigurava nadoknadu izgubljene visine uslijed progiba izazvanog opterećenjem (dodatnim napuhivanjem jastuka). Time se bitno povećava stabilnost.
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Tražim već cca 2 sata po internetu nebi li našao nekakvu kartu ili spisak punionica plina u BiH. Ali nigdje ništa. Smile
Pa eto ako ima netko tko zna ili ima popis ili kartu.... molio bi.
Naime, planiram za tjedan dana put Osijek - Dubrovnik pa bi mi bilo od velike važnosti da znam.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
Autoplin u BiH
http://www.autoplin.ba/

Autoplin u HR
http://www.unp-udruga.hr/site/images2006/117/punionice.htm

dok je stranica za BiH u izradi pa nema podatke di su punionice..ali bar sam ti nabavio za HR Smiley
probaj ovdje pogledati:http://www.auto.ba/
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nisam našao to što sam tražio (treba mi baš za BiH, za HR imam) ali u svakom slučaju hvala na trudu  Smile
Nazvat ću rođu u BiH. Valjda će on znati.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
predlazem ti da se javis ovima na http://www.autoplin.ba/..mozda bi ti oni mogli pomoci..posalji im mail..
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Astru sam vozio na TNG 2 godine, i prešao preko 40000 km, i imam samo reči hvale za to. Kada sam izvodio računice za to, na tih 40 i kusur hiljada km, otplatio sam ugradnju i atest, obe registracije za te dve godine su mi ostale u razlici u novcu, i jedna zamena ulja i filtera. Da je ostala kod mene, osnovno održavanje bi bilo fraj kada izračunaš u novcu koliko ostaje.
Ako opet budem kupio benzinca, prvo idem na ugradnju plina.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Samsung 
Prilikom uvodjenja autogasa trebalo bi da znate i ono sto bi mnogi precutali

ne zrtvovati vece za manje

dobro se raspitajte sta tacno dobijate za svoj novac i nemojte zbog male "ustede" izgubiti vazan kvalitet ili potpunu sigurnost

objasnimo najpre nacin rada instalacije za autogas i vrste uredaja


     uredjaji se dele na vakuumske (venturi) i sekvencijalne. Kod nas su najvise zastupljeni vakuumski uredjaji. Da ne bude zabune, to vakuumski se odnosi i na karburatore i na indzeksn sisteme, jer je princip takav da se gas pod pritiskom uvlaci u motor preko usisne grane. Prednost ovog sistema je niza cena, uz nesto slabije performanse vozila u odnosu na sekvencijalni sistem ubrizgavanja. Mana je to sto moze doci do detonacije (zapaljenja) gasa u usisnoj grani, iz vise razloga, i tako biti naneta steta motoru. Ako je usisna grana metalna, steta moze nastati samo na plasticnim delovima, kao sto je kuciste filtera za vazduh, ili na gumenim cevima kojima je taj filter spojen na motor. Ako je usisna grana plasticna, onda steta moze biti daleko veca, uz dodatnu otezavajucu okolnost da auto ostaje nepokretan, jer bez usisne grane nema rada motora.
     stoga su napravljeni sekvencijalni sistemi koji eliminisu takvu mogucnost. Detonacija je kod njih, jednostavno, nemoguca i nema stete. U nasim uslovima, mana ovog sistema je cena koja je dosta visa u odnosu na klasican sistem gasa.
     kako sve to radi?
     gas je u rezervoaru u tecnom stanju i pod odredjenim pritiskom, koji varira u zavisnosti od spoljnje temperature i od kolicine gasa u rezervoaru. Normalan pritisak je od 6 do 10 bara. Kroz bakarne cevi gas pod pritiskom dolazi do isparivaca koji je ujedno i reduktor. U isparivacu, prilikom isparavanja, gas oduzima toplotu iz okoline, pa se isparivac prikljucuje na rashladni sistem motora da bi bio stalno ugrejan, jer bi se u protivnom bukvalno smrzao. Za vakuumske sisteme vazi da odatle pa na dalje prema motoru nema vise pritiska. Kad motor radi, preko usisne grane se stvara potpritisak i pomeranjem membrane u isparivacu se dozira koliko ce gasa motor uvuci u usisnu granu. Mesanje gasa i vazduha se vrsi na samoj usisnoj grani, u mikseru ili mesacu ("ploci", kako ga neki zovu). Iz usisne grane mesavinu gasa i vazduha uvlaci svaki cilindar onoliko koliko mu treba tog trenutka.
     kod sekvencijalnih sistema je situacija drugacija. Za svaki cilindar postoji brizgaljka, koja ubacuje gas na sam ulaz u cilindar, kao i benzinska dizna (i to samo kad bi i benzin bio ubrizgan). Tako je omoguceno da se svaki cilindar snabdeva gasom u pravo vreme, a da usisna grana nije puna mesavine gasa i vazduha. Iz tog razloga je nemoguce zapaljenje smese u usisnoj grani i nema stete po motor ako nesto postane neispravno. Takode, prati se stanje pritiska gasa prema motoru, pa u slucaju da je mali ili ga nema (prazan rezervoar) motor se automatski prebacuje na benzin.

uzroci detonacije i resenja

     detonacija se najcesce desava iz dva razloga.
     prvi razlog (ne po vaznosti) je struja u automobilu. Pod "strujom" podrazumevamo sve sto utice na paljenje varnice na svecici. U to spadaju sama svecica, razvodna kapa, rotor, kablovi, bobina, komutator. Od nabrojanog, najcesci uzrok detonacije su losi visokonaponski kablovi i razvodna kapa. Sve ima svoj vek trajanja i trebalo bi da bude blagovremeno menjano. U slucaju da je nesto od ovog neispravno, moze doci do nezeljene varnice na cilindru koji nije na redu paljenja. Preko otvorenih ventila, tako, zapali se smesa gasa u usisnoj grani i eto nevolje. Kod karburatorskih sistema ovo nije tako opasna pojava, jer su retki oni sa plasticnim kucistem filtera, pa nema neke stete sem lupanja srca vozaca. Prasak ume da bude glasan, ali je bezopasan. Kod indzeksn sistema je ovo vec druga prica, posto tu ima vise vitalnih delova koji mogu biti osteceni. Najrizicniji su bosch l jetronic sistemi, zbog osetljive konstrukcije protokomera vazduha.
     drugi razlog je siromasna smesa gasa u usisnoj grani. Ako je pravilno izabrana tng oprema za doticni motor, jedini razlog je nedostatak gasa u trenutku naglog stiskanja pedale gasa. Gasa moze da nedostaje, opet, iz dva razloga: niste na vreme promenili filter, pa kroz njega prolazi manje gasa nego sto treba, ili vozite na isparenja u rezervoaru. Naravoucenije: promenite filter, ili natocite gorivo. Siromasna smesa ce detonirati sama od sebe, bez ikakvog uticaja varnice ili nekog drugog faktora. Isto se dogadja i sa benzinom, kao i kod sekvencijalnog ubrizgavanja gasa, samo je onda detonacija mnogo manja, jer je kolicina smese mala (posto se brizga samo za taj cilindar) i nema stete.
     ako nije pravilno izabran isparivac ili mikser za odredjenu snagu motora, onda ce neminovno doci do detonacije jer se motor nece snabdeti dovoljnom kolicinom gasa.

majstori i trikovi

     trenutno je velika ekspanzija ugradjivanja gasa, pa su se razni "strucnjaci" dosetili da je to dobar posao. Posto je konkurencija velika, zakon trzista je zavladao i trazi se sto jeftinija ugradnja u sto kracem roku.
     da bi se postigla niska cena i privukle musterije, pribegava se raznim trikovima. Najcesca je kupovina delova na buvljaku od bugara, koji prodaju osnovni uredjaj, a ostatak se sklepa od prirucnih sredstava. Drugi nacin je lazno predstavljanje marke uredjaja. Ako platite ugradnju uredjaja "lovato", onda se upitajte zasto ste dobili "kargasov" prekidac, brc-ov multiventil, bakarne cevi na koje je naknadno navucen plasticni buzir, i slicno. Ako platite ugradnju brc uredjaja, zapitajte se zasto je jeftiniji ili iste cene kao "lovato" kad je u italiji i na zapadu skuplji bar 40 odsto. Pravi uvoznici opreme "lovato" uvoze multiventile za toroidne boce iskljucivo sa elektroventilom - otkud vama jedan bez njega. Imate multi point, a nemate emulator dizni nego obican rele. Bas me cudi? Imate savremeni sistem ubrizgavanja sa katalizatorom, a nemate "lambda" kontrolu gasa? Imate bocu "lutajucu" po prtljazniku. I tako redom? Razlog je prost: tako se na indzeksnima "ustedi" od 100 do 200 evra, a na karburatorima od 20 do 50? Nesto kao oni zlatni lancici, lepi i jeftini, samo sto imaju 8 karata umesto 14.
bitno je da se dobro raspitate sta dobijate za svoje pare. Nadjite nacin da se prethodno uverite u znanje i postenje servisa kome poveravate ugradnju gasa. Nemojte ugradjivati gas u petak, posto u subotu idete na more. Ugradite ga mesec dana ranije.
drzava vas nikako ne stiti. Nema valjanog zakonskog uredjenja oblasti koriscenja autogasa. Stari zakon, koji je jos na snazi, pisan je za neka druga vremena, davna, kad je bilo tri pumpe u celoj onoj drzavi. Na trzistu je, dakle, suvise haosa i anarhije. Uvoznici imaju nelojalnu konkurenciju od svercera opreme, a servisi koji zele da rade po zapadnim standardima imaju problem vise cene opreme i ugradnje. Znanje i kvalitet se svuda u svetu placaju. Kod nas se placa neznanje. Izbegnite da zrtva te nakaradne prakse budete bas vi.

zlatno pravilo: ne biti skrtica

     sta je bitno za pravilan rad motora na gas. Ne biti stipsa. Pravilan izbor servisa (majstora) za gas, normalno odrzavanje motora, nista posebno, redovan odlazak na servis za gas (zamena filtera), svest o tome da ne postoji perpetum mobile (ne moze da ide "ni na sta")?
da malo vise pojasnim neke stvari iz mog iskustva. Svaki dan "popravljam" neku novu instalaciju koju je ugradio pekar, lekar, apotekar, geolog ili muzicar. Razlog: tamo je ugradnja bila jeftinija za 30 evra. Niko se nije zapitao: a zasto je jeftinija. Svi su unapred znali da je to zato sto onaj "puno uzima za ruke". Da budem posten, svaki petnaesti pita otkud ta razlika u ceni? Da bi se popravile posledice takve ugradnje, sve bude jos skuplje.
gas se u jedna kola ugradjuje samo jednom i treba da nadzivi taj auto, a ne obrnuto. Jabuke se kupuju mnogo cesce i tu cenkanje mozda smisleno. Gas je jedina investicija u kola koja se isplati, sve ostalo je bacanje para u bunar. Ako dajete 10. 000 evra za auto, zasto pasti u nesvest za investiciju od 500 - 1000 evra koja ce se relativno brzo vratiti, mozda otplatiti i sam auto.


izvor: auto. Web1000.
« Poslednja izmena: 21. Avg 2006, 14:51:28 od tojo909 »
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Da,da... dodji 'vamo bato, to se ne sme. Zuta kart

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 77
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Samsung Galaxy S2
Vozim Toyotu Corollu XL 1300 75ks iz `90 godine. Dok nije ugradjen plin sve je fantasticno radilo a sad imam samo gomilu problema koji ce me, cenim, uskoro u grob oterati  Smile

Da ne razvodnjavam previse pricu, plin je ugradjen u nekom servisu za koji se posle ispostavilo da je velika prevara, radilo je sve kako treba par meseci a onda gremlini preuzimaju kontrolu nad autom  Smile. SVe u svemu, sadasnji simptomi su sledeci pa bih zamolio nekoga ko se razume ili je mozda imao slican problem da mi pomogne:

Kada je rad plinskog sistema podesen na idealno (po kompjuteru u servisu), auto se stalno gasi u ler gasu i ne samo to, vec ponekad ako ga vozim bez gasa (nizbrdica ili sl.) ugasi se i nema sanse da se upali na kljuc ako stanem vec samo ako ubacim jos dok auto ide u brzinu, pa se on upali. Probao sam da smanjim dovod vazduha, rekose mi ljudi da je to mozda problem, ali nema poboljsanja, i dalje je isto.
Sada vozim na mnogo jacem ler gasu i radi korektno ali to je nekih 1200-1300 obrtaja sto je, priznacete, mnogo...
Takodje i prilikom paljenja auto ponekad uopste nece da povuce ni gorivo ni gas, vec je totalno mrtav pa tek posle nekog vremena i izivljavanja na papucici gasa on kao upali, ali iako ja drzim papucicu gasa stisnutu do kraja, on nece uopste da doda gas vec radi kao u leru i u kabini se oseca neki jako cudan miris (kao neka paljevina ali totalno neodredjeno), a ako pustim gas onda se ugasi i jovo nanovo. To stanje traje nekih 2-3 min  i onda doda gas normalnoi upali se. Krenem da vozim (na plin), predjem nekih kilometar mozda i opet se auto ugasi, kao da se prekine dovod plina skroz i ponovo idu peripetije sa paljenjem.
Promenio sam sve, od kablova i svecica do svih mogucih filtera. Takodje sam primetio da su sve ove stvari izrazenije u toku hladnih dana, iako je auto u garazi pa spoljna temperatura i nema toliki uticaj (nikad nije prehladno ili pretopli) i nema razlike da li vozio prvo na benzin pa prebacio na plin ili samo na plin. Takodje mi se auto greje vise nego pre ugradje plina, sto je takodje misterija za majstore posto sve radi normalno u sistemu za hladjenje.
Potrosnja plina je skocila sa nekad skromnih 9l/100km na 14.5l/100km iako onaj srafcic na crevu za dovod plina od samog starta u istom polozaju, nikada ga nisam pojacavao niti smanjivao.
Cuo sam neke price da ona plocica na karburatoru koja se postavlja prilikom instalacije plina (valjda sluzi za dovodjenje creva sa plinom i creva sa benzinom) mora da bude kao original za auto na koji se ugradjuje, a meni se cini (iako se stvarno ne razumem u to) da je na mom karburatoru neka totalna budzevina u pitanju Smile Da nije mozda u tome problem (mada ne vidim da negde ne dihtuje ili da ima nekog lufta)??

Sve u svemu, malo sam ozracio ali ne mogu vise da se vucem po majstorima koji , izgleda, nemaju pojma sa zivotom pa ako neko ima neku ideju ili je imao slican problem, nek pomaze ako boga zna  Smile Smile

Hvala unapred!!   
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


od juče mi se život promenio za 360 stepeni

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 10121
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Samsung 
@juice Da li ti je vakuumski ili sekvencijalni sistem, tj koliko si ga platio?

mada je Tojota iz '90 cenim da je vakumski, tj. oko 200-300 eu.
IP sačuvana
social share
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno                         
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.
Pravopis srpskog jezika
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Da,da... dodji 'vamo bato, to se ne sme. Zuta kart

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 77
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Samsung Galaxy S2
@djole242

Ma vakumski, najobicniji i najprostiji. Auto je sa karburatorom, od toga valjda primitivnije nema  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 37
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.