Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:46:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Analiza Skolstva u Srbiji  (Pročitano 8362 puta)
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.4
Browser
Safari 536.30.1
mob
I-mate 30 Pro
Ljudi su daleko kvalitetniji bili kad su odrastali sa babom i dedom...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 29.0.1547.57
Nego... evo jedan tip... od tog mog istog dede... ako ikada budete zeleli da saznate svoj rodoslov, posaljite te zahtev Mormonima... Imaju neki suludi plan kodifikovanja kompletnog ljudskog rodoslova, tako da... i kod nas su sedamdesetih i osamdesetih prebacivali crkvene i maticne knjige na mikorfilm...  Smile


Kako da im se obratim? Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
https://familysearch.org/locations/saltlakecity-library

ili... ako te ne smara ubedjivanje u veru - bilo koja crkva  Crkva Isusa Hrista svetaca poslednjih dana...  Smile

A povremeno mogu i da se sretnu u gradovima... obicno idu u paru... po pravilu visoki muskarci, crne pantalone, bela kosulja, izuzetno uredni, obicno sa gitarom o ramunu i plocicama na cirlici na kojima pise tipa "Pozdrav, ja sam Tim Volf" i malim slovima Crkva Isusa Hrista...
I da... veliki kez od uva do uva...
Niko ih ne dira...  Smile

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
@Raven Dark

Ideja o reformi, ali pravoj reformi .. nije nova... tekst iz 1955.
Iz vremena "one" skole...

Kako je velikan srpske književnosti Borislav Pekić video reformu školstva davne 1955. godine
Autor: byka/ S.Ž. 24.08.2013. - 13:22 13:48


Tekst Borislava Pekića napisan je 20. avgusta 1955. godine, a posle bezmalo 60 godina zvuči gotovo nestvarno aktuelno. Tekst je objavljen u knjizi "Političke sveske", a mi vam prenosimo reči velikog srpskog pisca.


Borislav Pekić

Borislav Pekić | Foto: 24 sata


"Reforma školske nastave: ne samo u tehničkom pogledu i opštem sistemu obrazovanja, nego osobito u pogledu gradiva. Savremeni sistem stupnjevitosti bez selekcije pogoduje jedino mediokritetima. Pamet je zapostavljena za račun strpljenja.
 
Hvale se i nagrađuju osobine robova. Škola postaje ogromna vežbaonica poslušnosti. Znanje koje se u njoj stiče je savršeno beskorisno, ne toliko po svojoj vrsti, koliko po svojoj nekoherentnosti i odsustvu celine.
 
Mozak jednog maturanta liči na komisionu radnju u koju duhovne veličine prošlosti, spale na prosjački štap, ostavljaju na prodaju dragocenosti svog privatnog života. Svedena na brojeve ili što je još gore posvećena sebi samoj, a ne budućnosti, istorija ostavlja isti onaj mučni utisak, koga čovek dobija čitajući dnevnik neke usedelice.
 
Gimnazijalac uči istoriju, to je tačno – ali se nimalo ne uči na istoriji. Zato je ona savršeno beskorisna, u obliku u kome se opisuje. Istorija, međutim, nije poznavanje prošlosti, nego pre svega prolegomena budućnosti i primenjena etika. Istorija zato mora biti samo pomoćna disciplina "POLITIKE" (u grčkom smislu) i SLIKOVNICA ETIKE.
 
Što se tiče maternjeg jezika, niko imalo pametan ne sumnja da njegovo školsko učenje zanemaruje ono što je bitno: njegovu praktičnu upotrebu. Maternji bi jezik, osim jedne kratke i bitne gramatičke prolegomene, morao da bude spoj: modernog oratorstva, a to znači SEMANTIKE, vežbanja u LOGICI, DIJALEKTICI (u pozitivnom smislu) i VASPITANJA UMETNIČKOG UKUSA.
 
Ja se pitam, međutim, u kakvom savremenom i uopšte u kakvom ukusu mogu jednog čoveka XX veka da vaspitavaju izvesni pisci tipa Janka Veselinovića, Bogoboja Atanackovića, Joakima Vujića, izvesne hagiografije ili žitija?
 
Književnost uopšte morala bi se izuzeti iz maternjeg jezika, najpre radi uklanjanja štetnog patriotizma, a zatim da bi vaspitavala – sklopu čitave umetnosti čovečanstva – jedan UMETNIČKI OSEĆAJ, a ne bibliografsku enciklopedičnost. U svim školskim udžbenicima srpskog jezika koje sam pregledao, svetskoj književnosti dato je kurzivno mesto, mesto najgeneralnijeg uvoda u nacionalne baljezgarije.
 
Jedan Balzak se tako pojavljuje samo kao lakej koji nam otvara put do Jakova Ignjatovića! Potrebno je uzimati najbolje, a ne naše.
 
Potrebno je jednom za svagda – a to se odnosi i na toliko prepotentne komunističke internacionaliste, koji su uzjahali Šarca, da objavljuju jugoslovenski rizorđimento i vreme strasburške Evropske skupštine – potrebno je jednom za svagda shvatiti da smo deo, a ne celina, da ne postoji nikakva nacionalna budućnost, nego samo nacionalna prošlost - koja neka bude poštovana, ali neka bude već jednom mrtva – i da najzad postoji samo jedna Umetnost, a ne Njegoš na jednoj, a Milton na drugoj strani sveta.
 
Najzad, da razlika između Betovena i Rodena, između Kafke i Rubensa, razlika jednaka između obućara i krojača, nije tolika da dopušta dezintegraciju duha...
 
Postoji samo jedan predmet, a to je ZANATSTVO. On bi morao da obuhvati sve vidove umetnosti ne u istorijskom smislu (do đavola, vrlo važno da se zna da se Šekspir rodio u Ejvonu) nego u delatnom smislu. Slušajte Vagnera, pa makar nikad ne čuli za Bajrojt, gledajte Renoara, pa makar mislili da je bio Sulin savremenik, čitajte Dostojevskog, pa ma ne znali da je njegova literatura izašla iz jame za streljanje!
 
Vremenom će to znanje doći samo od sebe i taj OSEĆAJ će dobiti svoj sopstveni red. Ako bi istorija obuhvatala sociologiju, ekonomiju i doktrine i sve to u okviru POLITIKE, sve umetnosti ušle u ZANATSTVO, maternji jezik postao SEMANTIKA – prva i ishodna nauka od svih nauka, da bi se kasnije preobrazila u svoj viši oblik FILOSOFIJU. (Jednu praktičnu filosofiju, a ne pogrebno pojanje u visokom registru.)
 
Onda bi preostala još samo tri predmeta od interesa: MATEMATIKA, PSIHOLOGIJA i GIMNASTIKA. Svaki od njih obuhvatio bi preostale oblasti buduće ljudske delatnosti. Škola jednom mora prestati da bude nekrofil na groblju prošlosti.
 
Psihologija kao nauka o iskustvu, gimnastika kao nauka o snazi, i matematika kao jedina odista radna nauka.
 
Naše pred-fakultetsko obrazovanje traje danas ravno 12 godina. Prosečna starost maturanata ne prelazi 20 godina. Danas deca, dvadesetogodišnjaci, još su pre trista godina bili ljudi. Oni su voleli kao ljudi, tukli se kao ljudi, govorili u parlamentu kao ljudi, vladali kao ljudi, bili poslušni kao ljudi i najzad kao ljudi umirali.
 
Izašavši iz te dvadesetogodišnje španske čizme savremene kulture, jedan maturant jedva ako ume da izabere novu špansku čizmu – fakultet. Na njemu ostaje prosečno pet godina. U 26-toj on je jednako čovečanski nezreo, kao dečačić koji svoju igru piljaka pretpostavlja igranju klisa. Jedan grčki petnaestogodišnjak u vreme Sokrata bio je nesravnjeno više muškarac nego jedan tridesetogodišnjak našeg veka!
 
Demokratija je smatrala da je dovoljno staviti čovečanstvo u skamije, pa da ljudi glasaju za kasapina koji se kandidovao za predsednika republike. Opšte pravo glasa i jednako obrazovanje za sve – te magične formule parlamentarizma postale su danas isto tako neukusne i demodirane kao šlageri Moris Ševaljea.
 
Bez selekcije, metodično izvedene, nećemo nikad dobiti intelektualce. Samo večite đake!"
 
20. avgust, 1955. godine



Izvor: 24 Sata
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Aquarius
Pol
Poruke 6942
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
Вала свака му част. Нисам волео његова дела зато што ми је било шта везано за српски било одвратно због поремећене професорке, али ово што је рекао чак и пре 60 година је потпуно истинито.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 23.0
Ameri u suštini jedino što uče od istorije jeste njihova. Mislim,ne znam šta tu uopšte i ima toliko da se drvi,kad je jedva 200 godina,u ''slobodnijem'' slučaju 400.  Smile Al,eto...  Smile

Verujem da će i comrade Raven to da potvrdi.

U stvari,kapiram otkud toliko materijala. Treba pamtiti sva ona sranja i ratove što napraviše u tih 200 godina.  Smile

P.S.

Interesantno je sve to sto pricas Anea. To da mozes da napises na jednoj temi da ostane kao neki dokaz za buducnost, jer kao sto i sama rece, ljudi ne pamte nista, niti se secaju vaznih stvari, niti su dogadjanja bila poznata svima. Pre par meseci bese dole na Politici ti si spomenula genocid na Srbima za koji niko nije znao, ili barem o kojem niko nije govorio.  To je na tebi, sta god zelis da podelis, ako zelis da podelis, jer Srbi su ti zaboravan narod, ili se drze ustaljenih dogmi i normi pa ne vide nista van toga, ili nemaju uopste pojma sta se dogadja oko njih.

Bolje batalite to,jer zadnji put kad sam ja pokušao da skrenem masi pažnju na to kako nam polako ali sigurno gase(ili čerupaju) sva državna obeležja i reprezentativnost,i koga sve puštaju da se meša u državna posla i odluke, odmah je usledila paljba istih onih koji su do juče vikali ''smrt muslimanima'',''nož,žica,Srebrenica'' ,''Kosovo je Srbija'' i tako to.
Sličan je slučaj bio i kad sam podsetio amebe na to da je u poslednjih 10 godina nemali broj ljudi ostao mrtav ili osakaćen zbog bahatosti,ne samo političMara,nego i raznih ''zvezda'', biznismena i sličnih drugih organizama koji uživaju protekciju ovih prvih.

Tako da najbolje je pustiti zlatne ribice da uživaju u svom akvarijumu. Pa,kad akvarijum presuši,onda možda nekima dođe u glavu,a verovatno ni tad.
Ma brate, znas ti koliko su oni otegli svoju istoriju?  Prosirili su svaki deo koliko god su mogli, komplexi, sta ces.  Ja Svetsku Istoriju nisam ucio dok nisao otisao na faks, a i to sam prvo morao da naucim njihovu istoriju od doseljavanja pa nadalje.  Vidi se tacno koliko su bili pogani na pocetku.  Neko misli da su Srbi sjebani i genocidni, jebem ti zivot, prvih 100 godina je obojilo zemlju, a drugih nekih 100 i kusur je nastavilo istim putem ludila.
U Osnovnoj i u Srednjoj, oni uce da su njihovi Predsednici bili demibogovi.  Ne mozes da nadjes bilo sta sto je negativno za bilo kojeg.  Bili su savrseni, pogotovo Vashington (koji je imao negde oko 200 robova), Linkoln (koji je bio homosexualac kako se otkrilo u poslednjih par godina), Benjamin Frenklin (koji nije bio Predsednik, nego samo politicar (Ameri non stop misle da je bio Predsednik) u cijoj kuci su nadjeni skeletoni dece i ljudi) itd.  Svi su nekako shareni i super :0



Има рупа, наравно. И ја волим да водим расправу о томе. Smile Можда сам ја задрти присталица те званичне историје управо зато што ме је мој професор у њу чврсто убедио. Smile Али ме је исто убедио да само будала не мења мишљење никада, тако да сам отворен да се кољемо опет на ту тему ако се нешто ново открије. Smile Smile

Да, слажем се. Ти такви први су најгори. Постану гори него што би икада могли бити. Мој професор физике је био заљубљеник у физику, водио је информатички сајт о физици, водио нас по музејима, правио анимације, показивао нам огледе које је могао да направи... Човек је имао амбицију да људе заинтригира за физику, да набави све оне апарате из уџбеника, све оне трансмитере и мерне апарате, са жељом да људи заправо виде сва та струјна кола а не само да бубају нешто о чему немају појма. Али, кад је отишао код директора да тражи паре... па, није нам ништа рекао, али је очигледно било да је био бесан. Потпуно се променио. Причало се свашта о односу њега и директора, да су се баш покачили. И као такав је остао следеће две године, иживљавао се на нама. Једном нам је рекао "ако вам се не допада мој начин рада, ето вам ваш директор па се њему жалите што не знате физику".

Овај професор историје ког смо сви обожавали, напустио је школу крајем мог трећег разреда. Добио је посао у министарству, нешто у педагогији. Неких пар месеци пре него што је отишао, рекао нам је на часу потпуно необавезно да му је понуђен добар посао и да му је жао што ће отићи и што ће историја у овој школи опет да се буба и мрзи, без икакве жеље да неко настави његов начин рада.
Ako iskrsne nesto, naravno, uvek sam oran za dobru diskusiju Wink

To je to brate, cast izuzecima koji posle svega nisu uspeli da izgube elan, ali ja ne poznajem gotovo ni jednog mojeg Profesora da nije ozlojedjen sa stanjem u Prosveti.  Nedavno sam razgovarao sa jednom mojom Profesorkom iz Srednje, i ona meni kaze da su dobili neke nove zahteve da idu na dodatne kurseve i bacaju pare fakticki, jer kao navodno neki od njih nisu adekvatno dobili Master.  A zena predaje ima brat bratu barem 10 godina.  Meni tako neko nesto da kaze, ja bih ga nahranio sa tim udzbenicima. 
Prvi i najveci problem je to, sto sistem ne zeli adekvatno skolstvo, onda sve ide po redu i tako da ko prezivi, i izadje stvarno obrazovan i promenjen u dushi, jer to je ono sto je misija Prosvete, a ne ova regurtacija i bubanje stvari koji niko ne razume i koje se zaborave.

Slazem se sa tim sto pricas HKJ, ali isto tako se ne slazem, jer moramo da ostavimo bar neko uporiste negde, jer na kraju necemo vise znati ni ko smo ni sta smo.  Pogledaj Srbe danas, i pre par decenija, i vidi do cega smo dopustili da nas dovedu?  Razumem da je identitet jednog naroda promenljiv, ali majku mu jeb'' kada ti menjaju kostanu srz, i tvoje korene, e to je vec nesto drugo.
Mozda jednog dana zapisem, ali cisto sumnjam da bi mi iko verovao...
Ljudi propustaju sansu da porazgovaraju sa svojim "matorima" dok su zivi...
Ako te zaustavi neka bakica zeljna price, odmah je "matora komunjarka i smaracica koja sere nesto o nekom tamo Titu"... da se izrazim slobodnijim jezikom...

Pojma nemaju sta propustaju... ima tu dosta baljezganja i ponavljanja... ali ... sada kada su mi sve babe i dede pomrli... zao mi je sto svojevremeno nisam uzela diktafon i rekla - pricaj...

Mada, opet... internet je cudo... nasla sam zapis dedinog brata iz Jasenovca (knjiga "Mucenici gornjokarlovacke eparhije") i audio snimak mog dede kako peva neke psalame..

Nego... evo jedan tip... od tog mog istog dede... ako ikada budete zeleli da saznate svoj rodoslov, posaljite te zahtev Mormonima... Imaju neki suludi plan kodifikovanja kompletnog ljudskog rodoslova, tako da... i kod nas su sedamdesetih i osamdesetih prebacivali crkvene i maticne knjige na mikorfilm...  Smile
Ja sam predlagao pre mozda 2-3 godine da klinci tokom leta odu do sela, do svojih starih, i kao sto je Vuk to cinio da zapisuju narodna predanja.  Ali to treba vlada da sponzorise, samo oni nece to, nije im u interesu.  Mi bi tu imali jedno blago koje se ne moze staviti u bilo koju svotu novca.  Ja se pitam, jel imamo jos veterana iz Drugog Svetskog ili su svi nazalost vec duboko pod zemljom?

@Anea
Al je on to srocio, sto rece Stefaneka, svaka mu cast  Smile
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1507
OS
Windows XP
Browser
Chrome 29.0.1547.57
Skolarci slobodno vrse nuzdu po centru Beograda ne obaziruci se na prolaznike!  Smile

IP sačuvana
social share
Za rođene tako: Gay je OK!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Aquarius
Pol
Poruke 6942
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
Ти ниси само педер, ти си и мајмун.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
Citat
Ja se pitam, međutim, u kakvom savremenom i uopšte u kakvom ukusu mogu jednog čoveka XX veka da vaspitavaju izvesni pisci tipa Janka Veselinovića, Bogoboja Atanackovića, Joakima Vujića

кад неко пискарало овако нешто изјави једини могући закључак је да је исти најобичнија гњида
а гњиди се може десити да рецимо у месној заједници изгуби изборе од полуделог воје шешеља Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
androidNepoznat
Browser
Opera 11.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Kako izmislja ova starleta... doduse, to joj je u opisu posla...

Ovo je slika jos jedne vulna...vurlna.. osetljive i pozitivno diskriminisane grupe koja placa kaznu kada ih nahvataju da nisu u skoli jer ih ista sprecava u prosnji...

Pih...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:46:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.