Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:29:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: ziloti su:
cista vera
23.1%  (18)
nasa braca
10.3%  (8)
raskolnici
12.8%  (10)
sekta
26.9%  (21)
nemam pooojma
26.9%  (21)
Ukupno glasova: 78
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ziloti ,znamo li ko su  (Pročitano 25001 puta)
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
@ pinkie (ili bilo tko drugi)

Možeš li mi molim te pojasniti zbog čega je pravoslavnima toliko stalo do julijanskog kalendara, kada je po julijanskom kalendaru Božić kada i po gregorijanskom, tj. 25. XII.

Mislim, ako su i sve pravoslavne države prihvatile greogorijanski kalendar, ne vidim razloga zašto Crkva toliko ustraje na njegovom održavanju, kada je gregorijanski kalendar samo popravljeni i unaprijeđeni julijanski kalendar.

Nije Bozic po julijanskom 25.12. vec 7.1. Mi drugacije racunamo datum Uskrsa od vas, baziramo ga na jevrejskom racunanju Pashe. Ne znam tacne detalje, imam finu knjizicu koja to sve lepo opisuje ali nemam sad vremena da iscitavam ponovo. Cinjenica je da je za ostale stvari gregorijanski kalendar precizniji.

Za mene su ziloti jedinica iz starkrafta ...

Genijalno!  Smile ova ti je stvarno dobra!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1506
@ pinkie (ili bilo tko drugi)

Možeš li mi molim te pojasniti zbog čega je pravoslavnima toliko stalo do julijanskog kalendara, kada je po julijanskom kalendaru Božić kada i po gregorijanskom, tj. 25. XII.

Mislim, ako su i sve pravoslavne države prihvatile greogorijanski kalendar, ne vidim razloga zašto Crkva toliko ustraje na njegovom održavanju, kada je gregorijanski kalendar samo popravljeni i unaprijeđeni julijanski kalendar.

Stvar je u racunanju Uskrsa. Name, za taj dan je po crkvenim ucenjima vezana borba izmedju dobra i zla, tako da razlicita tumacenja dovode do razlicitih datuma(malo offtopic)

Sto se tice zilota, nije tacno da se ne kupaju. Naime, manastir Esfigmen je jedna veoma lepo uradjena prostorija u kojoj je bilo oko 150 monaha prilikom moje posete 2002. godine.  Ziloti su poznati po svojim sukobima sa snagama reda u Grckoj. Izmadju ostalih tada se dogodio i presedan da je Grcka policija upala u manastir da bi smirila pobunu monaha. Pobuna je vezana za posete zena Svetoj Gori. Jedna veoma cudna grupa i ekstremno radikalna. Jedan od retkih manastira na Atosu koji ne poznaje blagodeti mobilnih telefona i automobila, ali koji ipak koriste elektricnu energiju za svoje potrebe (kad nadjem slike postovacu)
« Poslednja izmena: 11. Nov 2005, 04:45:10 od mitsche »
IP sačuvana
social share
Never walk alone - danger is everywhere
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11186
Zastava t
mob
Alcatel 258
Oni zive po 10 zapovesti imaju kazne svog reda zatvaraju se u katakombe (zbog gresnih misli)
Napr. Nas vladika Makedonski Jovan je zilot jer nosi razlicitu kapu od svih ostalih vladika a mozda je i Amfilohije
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Nisam zgodan,al sam zato nezgodan!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6249
Zastava Konoba kod Goce i Renata
mob
Samsung Note 10+
Oni zive po 10 zapovesti imaju kazne svog reda zatvaraju se u katakombe (zbog gresnih misli)
Napr. Nas vladika Makedonski Jovan je zilot jer nosi razlicitu kapu od svih ostalih vladika a mozda je i Amfilohije
To sto pricas nema veze sa vezom.Ziloti su izopsteni iz nase crkve.Inace ima ih i u Srbiju,oteli su jedan manastir(zenski),a na nekoj planini grade drugi.A sta nasa crkva msli o zilotima mozete procitati u knjigama Vladike Atanasija Jeftica,a ne misli nista dobro.
Jedino sto im valja je sto su protivnici ekumenizma. U stvari oni su protiv bilo kakvog razgovora sa katolicima.Ekumenizam koji ja podrzavam je taj da se papa pokaje i odbaci svih 52 jeresi koje imaju katolici i vrati se majci Pravoslavnoj crkvi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Nisam zgodan,al sam zato nezgodan!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6249
Zastava Konoba kod Goce i Renata
mob
Samsung Note 10+
  Esfigmen

Ime manastira Esfigmen potice od grcke reci Sphigmeno sto znaci stisnuti, jer izgleda kao da je stisnut izmedju dve planine.Drugi kazu da je ime dobio po osnivacu koji je imao tanak konopac oko vrata (Sphigmenos).Po tradiciji, manastir(koji slavi Hristovo vaskrsnuce) su sagradili Theodosius Micros i njegova sestra, kraljica Poulheria (408-450),koja je bila Marciano-ova zena.Kasnije je manastir unisten velikom stenom koja je pala sa planine.Rusevine starog manastira su pola kilometra dalje od danasnjeg.Novi manastir je podignut krajem 10.veka ,od monaha iz starog manastira.

Prvi pisani dokument o manastiru je pismo Paula Xeropotamitskog iz 1001. godine. Kratko vreme u 14. veku iguman je bio poznati Gregory Palamas, koji je kanije postao solunski Arhiepiskop.Dva puta u 16. veku gusari su rusili i pljackali manastir, ali je on nanovo podugnut.U 17. veku je pao u zaborav, ali za vreme ruskog kralja Aleksandra Mihajlovica dobio je mnogo pomoci iz Rusije kao i od drugih pravoslavnih hriscana koji su pomogli da manastir bude obnovljen.

Za vreme grcke revolucije 1821 Turci su naneli mnogo stete ovom manastiru. Od 1850-1858 mnogo novih celija je podignuto.Pored glavnog hrama tu su jos i 8 kapela.Poznati monah Antoni Pecerski, osnivac poznatog manastira Lavra u Kievu, ziveo je u ovom manastiru u 11. veku.On je doneo motive manastira u svoju zemlju i postao osnivac ruskog manastirskog izgleda.Danas,on je poznat kao svetac.

Biblioteka sadrzi 320 rukom pisanih dokumenata,od toga 75 na pergamentu.Jedan je obrisan i ponovo napisan.Neki od njih imaju odlicne minijature koje poticu cak i iz 11. veka. Takodje, tu je i 2500 stampanih dokumenata.Blago manastira sadrzi krst Pulheria-e,izvrsnu mozaik-ikonu iz 13. veka, minijaturne ikone,liturgijske objekte,sceptre,krstove,razne mosti (kosti svetaca),nekoliko veoma vrednih dokumenata , jedan deo Napoleonovog satora iz Egipta i drugo.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

esf1.jpg
(76.01 KB, 600x388)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 16
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Evo i ja sa iznesem misljenje pa vi rasudite sami. Ja sam obican i prosecan pravoslavni vernik. Nisam bas nesto verski obrazovan, ali svoje verovanje smatram svetinjom. Kazem prosecan, slavim svoju slavu, jedanput mesecno odlazim u crkvu, slavim bozic i uskrs kako red nalaze, i izlazim na groblje kad su zadusnice. Svestenik mi svake godine sveti vodicu. Ikonu Sv.Jovana drzim na zidu i kandilo ispod nje.  I dedovi i pradedovi a i cukundedovi su se molili bogu na isti nacin. Ni blizu a ni daleko. (Nemojte da va cudi nick jer to je po prezimenu, neko je od tih cukundedova bio svestenik). Od detinjstva sam posmatrao kako narod pomaze crkvu, i smatram da je to u redu, koliko ko moze uvek treba dati, nije nasa pravoslavna crkva bila bogata, daleko, daleko ispod Rimokatolicke. Igrom slucaja zivim na sto metara izmedju Pravoslavne i Rimokatolicke crkve. Postujem njihovu veru, i iz vidjenja poznajem svestenika i sestre Katolicke crkve. To su dobri ljudi. Normalno odrastoh u porti nase crkve, promenise se svestenici, neki od tih prvih pored kojih sam odrastao (igrali smo se kao deca u porti) su verujte za mene zivi svetci (otac Tomislav). To je sve bilo pre 20-30 godina. Ali zadnjih deset godina sve je pocelo nekako da se menja. Svestenici koji su dolazili postadose nekako bahatiji, kao da dolaze u nasu crkvu da odrade dnevno svoje sta imaju, i nema ih vise. Ni prema obicnom onom siromasnom narodu nisu imali korektno ponasanje. Ko sta rade jure neke sponzore, prijatno komuniciraju samo sa bogatim vernicima, koji daju velike priloge. Postavise neke silne skupe reflektore, stvarno crkva i kancelarije dobise nove fasade, crkva dobi grejanje,  pocese da voze besna kola, da kupuju stanove i kuce. Cak neki od njih i poslase decu na skolovanje u inostranstvo. Vidim nije to vise ona moja obicna crkva, klasicna, zimi romanticno hladna i okupana mirisom tamjana. Pojavise se i neki ljudi koji se mole bogu na drugi nacin, saginju se dodirujuci zemlju, pa cak i klece u crkvi. Obradovah se kada su sazidali veliko (stvarno jako lepo) obdaniste u porti. Pomislih, ja sam tu odrastao, bilo bi lepo da i moje dete ide u to obdaniste. Ali nazalost to je obdaniste za bogate (kako rekose 200 eur mesecno). Citam i u novinama, o mogucem ujedinjenju i priblizavanju nase i Katolicke crkve. Citam o svadjama medju svestenstvom u Srpskoj patrijarsiji. A eto procitah dosta i o Zilotima. Cini mi se da nisu slucajno dosli. Blizi se vreme raskola, druga strana je stigla. Nude ono sto je cisto, neukaljano parama, bogatsvom, drugaciji jesu. Mozda znaju vise nego mi, sta nas ceka, i zato su tu. Ako ih u Grckoj pomaze toliko ljudi i veruje u ono zasta se bore onda to bas nije nakaradno pravoslavlje. Ja svoju veru prema bogu drzim duboko u sebi, na nasu Pravoslavnu crkvu malo drugacije gledam, voleo bih da se vrati ona nasa stara klasicna crkva, neukaljana parama i borbama za prevlast i bogatstvo. Voleo bih da svestenici zive kao i mi, obican narod. Ali mi se cini da je kasno. Nisam pametan sta ce biti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
Citat
Svestenici koji su dolazili postadose nekako bahatiji,
"i doci ce vreme kada ce svestenici biti gori od naroda"
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Sony xperia
@pop10 Sigurno nisi citao pravilnik foruma,

http://forum.burek.com/index.php?action=static&staticpage=1

u kome se kaze ne pokretati teme starije od 6 meseci bez jakog razloga. Ti si to uradio, pokrenuo temu. Da li je zakljucati ?? Mislim da necu, jer citajuci tvoj post, nekako sam se osecao da citam nesto, nekog coveka iz naroda, ciji se glasovi sve manje cuju. Sama iskrenost i jednostavnst u iskazivanju cudjenja i zelje u tvom postu, za ovaj put, meni su dovoljan razlog.
Mogu ti samo reci, da nije kasno. Tvoje verovanje i vera su tvoji. Dok god ih cuvas u dusi, i ides pravim putem, nista nije izgubljeno i kasno. Deo te crkve je i u tvojoj porodici, deci, zeni, ... Budi i dalje sto jesi, dobar covek, i ne brini za ostalo. Sve ce doci na svoje mesto.

Ali te zato molim da za ubuduce procitas pravilnik.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Ok, sve najbolje.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1515
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
pop10
Dobro si primetio.Rečeno je u Svetom Pismu da će sve propasti što nije po volji Božjoj,i to što si izneo pravi primer za to.Takođe Isus rekao  "po delima ćete ih prepoznati". Kao što gottago kaže "i doci ce vreme kada ce svestenici biti gori od naroda".Isusu Hrist je na putu,i sve je bliže.Kako se približava,njegovo svetlo pojačava sve što je u nama.Oni koji su dobri,biće još bolji.Oni koji su loši,biće još gori.Pred kraj sveta neće ništa biti sakriveno.Polako se razaznaje kukolj od žita i tako će i biti kukolj uništen kada bude Isus stigao.Dotle samo treba da budemo pametni i dobru stranu izabrati,jer nikada neće biti onako kao što je bilo,kako ti želiš.
IP sačuvana
social share
Skrab.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46917
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
mob
Samsung Galaxy S6 edge+

Mislim da necu, jer citajuci tvoj post, nekako sam se osecao da citam nesto, nekog coveka iz naroda, ciji se glasovi sve manje cuju. Sama iskrenost i jednostavnst u iskazivanju cudjenja i zelje u tvom postu, za ovaj put, meni su dovoljan razlog.

Koliko love treba da ti platim da ne lokuješ temu staru tri godine koju ću ja da vratim iz formalina ?  Smile
« Poslednja izmena: 20. Jul 2008, 14:27:51 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:29:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.131 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.