mob
HTC HD2
10. jun 2006. | 12:54 | Izvor: Beta

Holandjani se nadaju pobedi

Podmladjena fudbalska reprezentacija Holandije želi pobedu protiv ekipe Srbije i Crne Gore u nedelju, kako zbog uspešnog starta na Svetskom prvenstvu, tako i zbog nastavka tradicije dobrih rezultata protiv "plavih".

"Pobeda protiv Srbije mladim igračima u našem timu dala bi neverovatno samopouzdanje", rekao je golman Edvin van der Sar, jedan od trojice sadašnjih reprezentativaca koji je sa Holandijom stigao do polufinala Svetskog prvenstva 1998. godine u Francuskoj.

I trener Holandije Marko van Basten, koji je kao reprezentativac osvojio Evropsko prvenstvo 1988. godine u Nemačkoj, nada se pobedi protiv SCG ali smatra da to neće lako postići.

"Srbi su dobra ekipa i protivnik koji je dokazao svoj kvalitet u kvalifikacijama. Biće teško pobediti ih", kazao je van Basten.

Vidić: Najteži meč u karijeri

U meču sa Holandijom reprezentacija SCG biće bez jednog od najbitnijih igrača, Nemanje Vidića, koji će sedeti na klupi zbog suspenzije. Defanzivac Mančester Junajteda istakao je da će mu nedeljni susret u Lajpcigu biti jedan od najtežih u karijeri, iako neće imati priliku da istrči na teren Zentralstadion-a.

“To će verovatno biti najteža utakmica u mojoj karijeri, s obzirom da ću morati da je pratim sa klupe. Neprekidno se osvrćem na meč sa BiH. Medjutim, imam dovoljno snage da sve to prevazidjem i da se okrenem utakmicama koje ću igrati (protiv Argentine i Obale Slonovače)”, rekao je Vidić u razgovoru za zvanični sajt SP.

“Imamo neverovatnu odbranu, ali i sjajne napadače. Verujem da će Savo i Mateja postići mnogo golova. S obzirom da nismo favoriti u grupi C, nemamo ništa da izgubimo, a sve da dobijemo”, dodao je Vidić

Roben ceni “plave”

Reprezentativac Holandije Arjen Roben biće u nedelju jedna od najvećih pretnji po gol Dragoslava Jevrića. Pred prvi duel na SP u Nemačkoj Roben je optimista, ali ističe da izuzetno ceni našu selekciju i rezultate koje je postigla u kvalifikacijama: “Oni (SCG) su ostvarili odličan rezultat. Mislim da su veoma dobar tim. Mogu da budu veoma ponosni na partije iz kvalifikacija. Primili su samo jedan gol i to je neverovatno”, rekao je Roben.

“Medjutim, moramo da budemo samouvereni posle naših utakmica, jer smo takodje imali tešku grupu. Pobedili smo Češku, na strani i kod kuće, ali sada počinjemo iz početka i najbitnije je da u Nemačkoj odigramo dobro”.

Robenu će u napadu Holandjana praviti društvo Rud van Nistelroj, jedan od najboljih napadača Evrope: “Ne verujem da ima boljeg igrača od Nistelroja, kada se nalazi u šesnaestercu. Rud je moj prvi izbor za prvog strelca ovog šampionata.

20-ak uhapšenih navijača 1. dana SP

Nemačka policija uhapsila je više od 20 engleskih i nemačkih navijaca, prvog dana Svetskog prvenstva u fudbalu, nakon više odvojenih sukoba koji su se dogodili sinoć u Frankfurtu, saopšteno je danas. Po tri Nemca i Engleza uhapšena su na železničkoj stanici zbog tuče, a njih 15-ak privedeno je zbog tuče u jednom restoranu. Medju uhapšenima se nalaze i dva Poljaka.

Frankfurtska policija saopštila je da se ne radi o huliganima već da su navijači potukli, uglavnom, zbog pijanstva. "To su bili obični fudbalski navijači a ne huligani, kako je prvobitno ocenjeno. Dogadjaji od sinoć nisu ništa neobično, to se dogadja kada ljudi puno popiju", navodi se u saopštenju.

Većina navijača puštena je jutros, nakon što su platili novčane kazne. Pripadnici britanske policije u Nemačkoj, kojih ima 80, nisu se oglasili povodom incidenta.

Nemačke vlasti očekuju dolazak oko 30.000 navijača iz Engleske u Frankfurt za prvu utakmicu svoje reprezentacije protiv Paragvaja.

Duljaj za B92: Najteže na sredini

Iako selektor Ilija Petković nije otkrio koji će igrači izaći na teren Centralnog stadiona u Lajpcigu, u nedelju protiv Holandjana, skoro je sigurno da će medju njima biti Igor Duljaj.

Na tom meču igraće tim sa najboljom odbranom u kvalifikacijama (SCG) i ekipa sa najuspešnijim napadom (Holandija). Medjutim, Duljaj za B92 ističe da očekuje da će se najveća bitka voditi na sredini terena.

”Holandjani nemaju slabih pozicija. Jaki su na svim mestima, izuzetno su brzi i biće nam veoma teško. Gledali smo njihove utakmice i naročito će biti teško igračima koji budu igrali na sredini terena”, rekao je Duljaj.

Igraču ukrajinskog Šahtjora ovo će biti prva utakmica na jednom velikom takmičenju, kao uostalom i većini naših reprezentativaca, izuzev veteranima poput Save Мiloševića:

“U poslednja dva dana osećamo pozitivno tremu, jedva čekamo tu utakmicu. Sa druge strane Kežman, Milošević i Stanković su dosta mirni, za njih to nije nikakav problem i mnogo nam znači njihova podrška”, dodao je Duljaj.

Nemac Fister napustio Togo

Selektor reprezentacije Togoa, Nemac Oto Fister, u subotu pre podne je podneo ostavku, samo tri dana pred prvi meč te afričke zemlje na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj. Nekoliko časova kasnije, Fudbalski savez Togoa za novog selektora je imenovao Kadjovija Mavuenu.

"Gospodin Mavuena je novi selektor i on već sada drži prvi trening sa igračima", izjavio je portparol FS Togoa Mešan Atolu.

Mavuena je do sada obavljao funkciju pomoćnog trenera u Fisterovom stručnom štabu.

Fister je kao glavni razlog za takvu odluku naveo činjenicu da čelnici fudbalskog saveza te zemlje nisu ispunili obećanje i isplatili premije reprezentativcima za plasman na Mundijal.

"Igrači su bojkotovali poslednja tri treninga. U tim uslovima ja ne mogu da radim i zato sam odlučio da se povučem. Nisam ispunio životni san da učestvujem na SP, ali nisam imao drugo rešenje", kazao je 68-godišnji Fister.

On je naglasio da je njegova ostavka neopoziva i da neće pregovarati sa predstavnicima FS Togoa o njenom povlačenju. Reprezentaciju Togoa Fister je preuzeo u februaru ove godine, nakon što je njegov prethodnik Stiven Keši dobio otkaz zbog loših rezultata na afričkom Kupu nacija.

Togo, koji je debitant na prvenstvu sveta, prvu utakmicu na šampionatu igra 13. juna u Frankfurtu, protiv Južne Koreje. U Grupi G takmiče se još reprezentacije Francuske i Švajcarske.

Del Pjero:"Mirno prihvatam i klupu"

Italijanski reprezentativac Alesandro Del Pjero izjavio je da će prihvatiti svaku odluku selektora Lipija i da će ako treba mirno odsedeti na klupi premijerni meč na Mundijalu protiv Gane:

“Naučio sam da se nosim sa svakom situacijom i da je gledam sa pozitivne strane, čak i kada mi je jako teško“ izjavio je Del Pjero koji je „vežbao“ strpljenje i sedenje na klupi u prošloj sezoni kod Fabija Kapela u Torinu.

Ostaje da se vidi za kakvu formaciju će se odlučiti Lipi u utakmici koja može da bude veoma neugodna po selekciju Italije.

Pobeda Engleske autogolom

Fudbaleri Engleske pobedili su Paragvaj sa 1.0 u prvoj utakmici grupe B na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj.

Pred 50 000 gledalaca (mahom navijača Engleske) u Frankfurtu, meč je rešen već u 3.minutu i to autogolom Karlosa Gamare posle centaršuta iskosa Dejvida Bekama.

U do sada najtvrdjoj i možda i najslabijoj utakmici Mundijala, ekipi Svena Eriksona u potpunosti je pripalo prvo poluvreme, dok su Paragvajci oslobodjeni početnog straha, prikazali znatno više u drugom poluvremenu.

U ovom duelu nije vidjeno puno prilika. Engleska je zapretila sredinom drugog poluvremena preko Lamparda, ali je taj šut rezervni golman Paragvaja izbio u korner (prvi golman se povredio već u 6.minutu kada je izbijao jednu loptu ispred Ovena), dok je jedinu ozbiljniju priliku Paragvaj imao posle centaršuta Paredesa i slabe intervencije Robinsona.

Pun stadion u Frankfurtu imao je priliku da vidi zaista retku situaciju početkom drugog dela, kada je Robinson prilikom degažiranja jedne lopte pogodio semafor koji je stajao visoko iznad terena.

Ono šti je najvažnije za selekciju Engleske, iako nisu briljirali, osvojili su tri boda na startu Mundijala...

Izvor: B92-Sport
IP sačuvana
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Subota, 10. jun 2006. 18:34

Dugo očekivana nedelja se opasno približila. Fudbalska reprezentacija SCG igra prvi meč na Mundijalu protiv Holandije u Lajpcigu od 15 časova.

Cela nacija će biti uz plave, kao u jednoj pesmi: "Nedelja i svi smo tu..."

Uoči te nedelje, selektor Ilija Petković je na konferenciji za novinare u Lajpcigu bio u svom elementu.

"Nemamo nimalo straha od Holandije, niti tražimo neki revanš. Lajpcig je grad Baha i nadam se da ćemo i mi u nedelju nastupiti kao dobro ukomponovana ekipa. Verujem da će naša utakmica sa Holandijom moći da zadovolji sve fudbalske sladokusce, a zeleni teren pokazaće ko će biti bolji", rekao je Petković.

Petković je po ko zna koji put rekao da grupa jeste teška, ali ne i da ima epitet "grupe smrti" i poručio da plavi imaju nadu i cilj da se domognu drugog kruga.

"Punopravni smo član ove četvorke koja čini Grupu C, iako su u mnogim trenucima svi zaboravljali Obalu Slonovače. Mislim da i Afrikanci imaju pravo na nadu. Nada je u životu velika stvar, treba je gajiti, a nadamo se da će ona biti sa nama i u Nemačkoj", rekao je Petković.

Kapiten Savi Milošević, koji zrači mirnoćom, mogao bi protiv Holandjana da odigra 99. meč u nacionalnom dresu.

O problemima sa povredama u holandskoj reprezentaciji, Milošević je rekao da je to "njihov problem".

"Znam njihove kvalitete i izostanak tih igrača nije nešto što bi nama moglo da donese prednost. Možda Holandjani imaju mladu ekipu, a mi više iskustva, ali ovo je Svetsko prvenstvo. I mi imamo samo dvojicu igrača koji su već igrali na Svetskom prvenstvu, tako da se ne može reći da smo iskusniji", rekao je Milošević.

Kao i Mateja Kežman koji je nekada u novčaniku čuvao sličicu svog idola Marka van Bastena, sada holandskog selektora, i Milošević je priznao da mu je Van Basten bio veliki uzor kada je bio mlad.

"Možda on zna kako da napada, ali i mi znamo da se branimo. Ne samo to, nego znamo i mi da napadamo", poručio je Milošević.

"Holandjani su znatno podmladili ekipu, ali su zadržali isti stil igre - pritiskaju protivničke igrače bukvalno na svakom delu terena. Tome smo posvećivali veliku pažnju na treninzima i uveren sam da smo potpuno spremni za takvu njihovu taktiku", rekao je kapiten plavih.

O odluci Marka van Bastena da ne pozove nekoliko veterana, Milošević kaže da je veoma hrabra, ali misli da mladost holandskih fudbalera neće previše uticati na kvalitet igra rivala plavih.

"Priznajem da sam očekivao da vidim Roja Makaja, Edgara Davidsa i Klarendsa Sedorfa, ali njihovo odsustvo ipak neće biti od većeg značaja. Uostalom, i mi imamo samo dvojicu fudbalera koji su igrali na svetskim prvenstvima", rekao je Milošević.

Selektor Holandjana Van Basten upozorio je navijače "narandžastih" da treba da budu strpljivi i da ne očekuju laku pobedu protiv SCG.

"Igramo protiv odlične ekipe koja je dokazala da ju je teško pobediti. Selekcija Srbije i Crne Gore je izvanrednio organizovana i uigrana u odbrani, a ima nekoliko izvanrednih napadača koji su u stanju da postignu gol protiv svakog protivnika. Biće nam mnogo teško, ali ja verujem u igrače koje vodim i mislim da imamu snage da pobede", rekao je Van Basten.

Subota, 10. jun 2006. 22:57

Fudbalska reprezentacija Argentine pobedila je u Hamburgu selekciju Obale Slonovače sa 2:1 u prvom meču prvog kola C grupe Mundijala.

Uvodni minuti meča protekli su u otvorenoj igri oba tima, a već u trećem minutu Akale je u šesnaestercu Argentine pronašao Didijea Drogbu, ali je njegov udarac glavom završio pored gola.

Deset minuta kasnije "gaučosima" nije priznat čist pogodak - nakon kornera najviši u skoku bio je Roberto Ajala, koji je šutirao glavom, a golman "slonova" Žan Žak Tizi je loptu izbio u polje nakon što je ona celim obimom prešla gol liniju.

U 23. minutu Bonaventura je sa distance pokušao da iznenadi Roberta Abondansijerija, ali je golman Argentine spretno uhvatio loptu.

Već u sledećem napadu Argentina je stigla do vodjstva - Huan Roman Rikelme je iz slobodnog udarca ubacio loptu u šesnaesterac protivnika, loptu je zakačila jednog "gaučosa" i pala na nogu Ernana Krespa, kojem nije bilo teško da sa nekoliko metara zatrese mrežu Obale Slonovače.

Afrikanci su i pored primljenog gola nastavili da napadaju, a u 29. minutu Abondansijeri je izašao kao pobednik iz duela sa Kaluom.

Kazna za neefikasnost izabranika Anrija Mišela stigla je u 38. minutu – Rikelme je odlično proigrao Havijera Saviolu, koji je izbegao ofsajd zamku protivničke odbrane i sa 15 metara proturio loptu ispod Tizijevih ruku.

Poslednje uzbudjenje u prvom poluvremenu viđeno je u 45. minutu, kada se Artur Boka našao sam na ivici šesnaesterca Argentine, ali je njegov pokušaj udarca izblokirao Ajala.

Prvu šansu u nastavku igre imali su Argentinci, ali je Rikelmeov pokušaj iz slobodnog udarca u 53. minutu završio pored gola Obale Slonovače.

"Gaučosi" su posle toga uspeli da "umrtve" igru, a Drogba i drugovi su mnogo teže nego u prvom poluvremenu stizali do Abondansijerijevog gola.

Ipak, u finišu meča "slonovi" su pritisli protivnika i iz minuta u minut organizovali sve opasnije akcije.

Jedna takva urodila je plodom u 82. minutu - Bakari Kone prošao je po dsenoj strani, centrirao, Drogba je promašio loptu, ali je na drugoj stativi prihvatio Akale, koji ju je vratio na peterac, a tamo je usamljen bio centarfor Čelsija i zakucao je u mrežu Argentine.

Dva minuta kasnije "gaučosima" je poništen pogodak zbog ofsajda u kojem se našao Maksi Rodrigez. Poslednjih pet minuta utakmice proteklo je u pokušajima Obale Slonovače da izjednači, ali je argentinska odbrana uspela da izdrži sve nalete opasnih Afrikanaca.

U drugom meču prvog gola C grupe u nedelju u Lajpcigu igraju SCG i Holandija.