Tema: World Cup 2006 - Vesti ~ Zanimljivosti ~ Izjave  (Pročitano 60989 puta)

HTC HD2
11. jun 2006. | 13:40 | Izvor: fifaworldcup

Kaka: Nismo izraziti favoriti

Brazilac Kaka rekao je da su izjave konkurenata za titulu, koji aktuelne šampione ističu kao izrazite favorite, preterane. Brazil je proglašen za velikog favorita od strane kladioničara, medija i svih trenera na SP.

“Svi pričaju – Brazil će sigurno osvojiti titulu, Brazil je favorit. Medjutim takve izjave su preterane. Iza toga stoji namera da se skine pritisak sa drugih ekipa.

Kaka se osvrnuo i na igru svoje reprezentacije. “Mi igramo veoma ofanzivno što znači da moramo da pazimo na kontranapade. To je riskantna taktika, pošto otvara prostor ka našem golu i moraćemo da se pazimo”, dodao je igrač Milana.

Gamara oborio rekord Horvata

Reprezentativac Paragvaja Karlos Gamara oborio je rekord za najbrži autogol u istoriji Svetskih šampionata. On je posle samo 3 minuta na meču sa Englezima, na centaršut Bekama, poslao loptu pored svog golmana.

Ganmara je tako oborio rekord star 52 godine, koji je držao reprezentativac SFRJ Ivan Horvat. On je na SP u Švajcarskoj, 1954. godine matirao svog golmana posle 8 minuta igre protiv SR Nemačke.

Zodijak Leo
Poruke 3927
Opera 8.54
HTC HD2
11. jun 2006. | 14:15 | Izvor: sportnet.hr

Olić ipak igra protiv Brazila

Napadač hrvatske reprezentacije Ivica Olić biće najverovatnije spreman za duel sa Brazilom, koji se igra u utorak u Berlinu u okviru grupe F. Olić je trening u subotu prvi put posle povrede odradio punom snagom.

“Iako nije previše opterećivao desnu nogu na današnjem treningu, Olićev oporavak teče dobro. Čini mi se da je sada oko 80 posto spreman i da bi do utakmice s Brazilom trebao biti u kombinacijama za sastav. Ipak, prednost i dalje dajem napadačkom paru Pršo - Klasnić", rekao je selektor Hrvata Zlatko Kranjčar.

U grupi F nalaze se još Japan i Australija.

Jet set burekdzija

Poruke 8234
Zastava Srbija
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Nokia N86
Poraz plavih od Holandije

Narandžasto očigledno nije omiljena boja fudbalera SCG. Još jedan poraz od Holandije na velikim takmičenjima.

Reprezentacija Srbije i Crne Gore poražena je u prvom meču na Mundijalu u Nemačkoj od selekcije Holandije rezultatom 1:0. Jedini pogodak na meču postigao je Arjen Roben u 17. minutu meča, kada je izbegao ofsajd zamku, pobegao odbrani i savladao Dragoslava Jevrića.

Arjen Roben je proglašen za igrača meča. Da li se to uopšte dovodilo u pitanje? Igrao je fantastično, bio neuhvatljiv.

Ako je za utehu, Holandjani su pobedjeni na tribinama. Iako ih je bilo mnogo manje na stadionu u Lajpcigu, navijači SCG su tokom većeg dela meča bili glasniji.

Plavi su tokom prvog poluvremena, kada su u napadu igrali Savo Milošević i Mateja Kežman, stvorili nekoliko dobrih šansi, ali su sve završile van okvira gola Edvina van der Sara.

Holandjani su bili dominantniji tokom većeg dela meča, a nešto agilniji plavi su postali kada je u 42. minutu umesto Nenada Djordjevića u igru ušao Ognjen Koroman.

Na startu drugog poluvremena selektor SCG Ilija Petković dao je šansu Nikoli Žigiću umesto Save Miloševića, ali je dugajlija Crvene zvezde bio odlično čuvan, pa je retko dolazio do prilike da zahvati loptu i ugrozi gol Van der Sara.

Milošević je odigrao 99. meč u nacionalnom dresu.

U 67. minutu indisponiranog Kežmana zamenio je Danijel Ljuboja.

Odličnu priliku imao je Koroman u 71. minutu meča kada je sa ivice šesnaesterca pokušao da ugrozi gol Holandjana, ali je Van der Sar velikim naporima uspeo da sačuva svoju mrežu.

Nakon toga Holandjani su i dalje diktirali tempo, a plavi su iz retkih prilika tražili šansu, ali nisu uspevali da se dobro organizuju i načine ozbiljniju akciju.

Poslednju dobru priliku organizovali su Ljuboja i Žigić u 88. minutu, kada su pronašli Stankovića levo iskosa u šesnaestercu, ali je Belahruz bio brži u odsudnom trenutku.

Naredni meč plavi igraju 16. juna protiv selekcije Argentine.

Odmah posle meča, selektor SCG Ilija Petković, potpuno mokar, izjavio je da "nada i dalje postoji" i da su ostala još dva meča.

"Šteta, šteta. Primili smo gol iz akcije koju smo predvideli pre meča. Na žalost, takav je fudbal. Imali smo svojih šansi, ali nismo ih iskoristili. Pokušali smo odmah posle gola da igramo otvorenije, ali nismo uspeli. Holandjanima čestitke, a nama su ostale još dve utakmice. Još smo u igri, dok to traje nada mora da postoji", rekao je Petković.

On nije želeo da govori o pojedinačnom učinku igrača pogotovo Nenada Djordjevića, koga je krajem prvog dela zamenio Ognjen Koroman. "Detalji i analiza neka ostanu za nas", dodao je Petković.

Poraz od Holandije na startu

Fudbalska reprezentacija SCG poražena je na startu Svetskog prvenstva od selekcije Holandije rezultatom 1:0.

Jedini gol na utakmici dao je Arjen Roben u 18. minutu. Posle prvog kola Argentina i Holandija imaju po tri boda u grupi C, Obala Slonovače i SCG su bez bodova. U sledećem kolu sastaju se SCG - Argentina i Holandija - Obala Slonovače.

U prvom nastupu na SP u Nemačkoj, selekcija SCG igrala je u startnoj postavi:

Jevrić - N. Đorđević, Gavrančić, Krstajić, Dragutinović - Nađ, Duljaj, Stanković, P. Đorđević - Kežman, Milošević. Od 43. minuta Nenada Đorđevića je zamenio Koroman. Na poluvremenu Miloševića je zamenio Žigić. Od 67. minuta Ljuboja je zamenio Kežmana.

Holandski startni sastav činili su:

Van der Sar - Heitinga, Ojer, Matejsen, van Bronkhorst - Koku, van Bomel, Snejder - van Persi, Roben - van Nistelroj. Od 63. minuta Landzat je igrao umesto van Bomela, a u finišu Kajt je zamenio van Nistelroja, a Landzat Matejsena.

Selektor Petković potvrdio je najave i izveo defanzivnu postavu, čime je stvorio sebi mnogo problema u nastavku igre. Iako su na startu naši igrači imali dve veoma dobre prilike (Kežman i Milošević se sudarili pred golom posle sjajnog prodora Predraga Đorđevića, nešto kasnije Milošević stvorio sebi čistu situaciju, ali slabo šutirao), prvo poluvreme donelo je veoma slabu igru SCG.

Najveći problem predstavljao je direktni okršaj Nenada Đorđevića sa Arjenom Robenom na našem desnom beku, koji je završen totalnim trijumfom Čelsijevog krila. Jedini gol Roben je, doduše, postigao trkom kroz sredinu, posle pasa van Persija, ali je po svojoj levoj strani stvorio niz dobrih prilika za sebe i saigrače.

To je uslovilo da još pre poluvremena Petković potroši prvu izmenu, što će imati velikog uticaja na kraj utakmice, kada će vrućina i umor od naporne borbe značajno ograničiti sposobnosti naših igrača u poslednjim pokušajima da izjednače. Ulazak Koromana bio je pun pogodak - momak sa Pala je za četiri minuta na terenu u prvom delu imao tri dobre akcije.

U nastavku je solidnog Miloševića zamenio Žigić, ali su tada naši prvotimci neobjašnjivo promenili sistem igre i spustili loptu na zemlju. Ipak, niz poluprilika je stvoren, pre svega dejstvom tandema Stanković - Dragutinović na levoj strani.

Holanđani su do kraja pretili samo posle prekida, ali su oni već imali dovoljno dobar rezultat. U finišu je pritisak "belih" pojačan, ali efekta nije bilo.

Konačan utisak je da Holanđani nisu nadigrali selekciju SCG, ali to malo vredi uz činjenicu da su tri boda izgubljena.

Pridedio: Vladimir Novaković

Opera 8.54
Nokia E72
11. jun 2006. | 12:54

Grupa D: Meksiko - Iran

Kada se lopta zakotrlja u grupi D veći deo planete sa zebnjom će pratiti zbivanja na terenu. Kvalitetni Meksiko i solidni Iran nisu svetske sile, strah je posledica najave da će iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad doći u Nemačku, ako njegov tim stigne do druge faze. Njegov dolazak mogao bi da pokrene čitav lanac neželjenih događaja – demonstracije jevrejskih i liberalnih organizacija, kontrareakciju neonacista. Nije zato ni čudo što prvi meč na turniru Iran igra u Nirnbergu.

Tužna je činjenica da fudbal nije u stanju da pobegne od politike. Jer da može, pred duel dve zeleno-belo-crvene selekcije svi bi raspravljali o mogućnosti novogo velikog iznenađenja, dan pošto je Trinidad i Tobago osvojio prvi bod.

Fudbalska priča govori nam da je selekcija Irana praktično domaćin grupe D. Četvrtina iranskog tima nastupala je, ili to i dalje čini, u klubovima Bundeslige. Oni su tu ostavili veoma dobar utisak i otvorili vrata Nemačke svojim naslednicima. Nemačka je tradicionalno mesto okupljanja brojnih Iranaca decenijama unazad, posebno od kada je Homeinijeva revolucija oterala građansku klasu te zemlje u emigraciju.

Posle neuspeha u kvalifikacijama za prošli šampionat brigu o timu preuzeo je Hrvat Branko Ivanković, koji ih je odveo na treću svetsku smotru u istoriji. Meksiko je propustio samo četiri turnira, poslednji zbog suspenzije pre 16 godina, ali je van kuće njihova istorija popunjena neuspesima.

Dobar plasman Meksika na rang-listi FIFA posledica je slabašne kontinentalne zone, a taj plasman podario im je status nosioca i jednu od najslabijih grupa na turniru. Do Nemačke je Meksiko stigao kao najefikasniji tim u kvalifikacijama.

Istovremeno, El Tri konačno ima nekoliko pojedinaca sposobnih da se takmiče na najvišem svetskom nivou, predvođenih Barsinom štoperom Rafaelom Markesom. Ekipu je ukomponovao Rikardo La Volpe, prvi selektor u poslednje četiri decenije koji se održao tokom celog četvorogodišnjeg perioda između dva Mundijala.

Kup konfederacija je dokazao da selekcija Meksika više neće pažnju sveta privlačiti ekscentričnim pojdincima kakvi su bili Ugo Sančes i Horhe Kampos, nego dobrim rezultatima na najvišoj sceni.

Za početak, Meksikanci bi verovatno bili zadovoljni da nastave tradiciju iz mečeva sa Iranom. Jedini dosasašnji njihov meč, pre pet godina i dva dana, završen je pobedom potomaka Asteka i Maja rezultatom 2:1. Dobar znak za njih je Roberto Roseti – čovek koji im je prošlog leta sudio u pobedi nad Brazilom i remiju sa Argentinom. Franken stadion u 18 časova, start grupe D.

Opera 8.54
Nokia E72
11. jun 2006. | 12:59

Grupa D: Portugalija - Angola

Mnogo je simbolike sabrano u večernji duel prvog kola grupe D. Prvi put u istoriji Angolci igraju na Svetskom prvenstvu, a prvi rival biće im upravo nekadašnji kolonijalni gospodar, zemlja koja im je do pre dve decenije uzimala najbolje igrače.

Današnji najbolji angolski fudbaleri po pravilu igraju u portugalskoj ligi, pa se dve selekcije izuzetno dobro poznaju. Sama činjenica da osim Mantorasa, koji je član Benfike, ostali Angolci igraju u mnogo manjim klubovima, jasno govori kakav je odnos snaga.

Ako vam to nije dovoljno, hajdemo u istoriju. Dve selekcije sastale su se dva puta, oba meča igrana su u Lisabonu, a pobede domaćina bile su ubedljive: 6:0 1989. godine, i 5:1 dvanaest godina kasnije.

U međuvremenu je „Profesor“ Luiš Oliveira Gonsalveš šokirao Afriku izborivši sa „Crnim antilopama“ mesto na Svetskom prvenstvu ispred favorita iz Nigerije. Sada je fudbal sredstvo da zemlja razorena 30-godišnjim građanskim ratom pošalje poruku mira planeti. A najbolji prenosilac te poruke je veteran Akva, strlac manje-više svih ključnih golova u kvalifikacijama.

U Nemačkoj ih, međutim, čekaju mnogo jači rivali od Ruande ili Čada, ekipe koja im je nanela poslednji zvanični poraz u ovom ciklusu pre 32 meseca.

Portugalska selekcija prošla je kroz velike promene, a iz tima je ispala većina nekadašnje „zlatne generacije“. Njen poslednji i najbolji predstavnik Luiš Figo sada predvodi tim sastavljen od mladih supertalenata, kakvi su Helder Postiga i Kristijano Ronaldo, iskusnih majstora igre, među kojima se izdvajaju napadači Pauleta, Nuno Gomeš i Pauleta, i sjajnih defanzivaca, predvođenih Čelsijevim tandemom Karvaljo – Fereira.

Ipak, čini se da ključni deo tima ponovo dolazi iz bivših kolonija. Umesto Mozambikanca Euzebija i Angolca Žordaa, ovog puta osovinu tima čini tandem iz Brazila. Deko je nesumnjivo najbolji fudbaler u današnjoj portugalskoj selekciji, a njegova odluka da uzme državljanstvo te zemlje imala je ogroman uticaj na njenu fudbalsku istoriju.

Pitanje je kako bi se talentovani portugalski tim nosio sa vrhunskim protivnicima da ga sa klupe ne predvodi još uvek važeći šampion sveta – Luis Felipe Skolari. U Japanu i Koreji on je proveo Brazil neokrznut kroz minsko polje u kojem je padao favorit za favoritom, a dve godine kasnije dokazao vrednost plasmanom u polufinale Evropskog prvenstva.

Kada u 21 čas na teren u Kelnu izađu igrači predvođeni Urugvajcem Horheom Lariondom, apsolutni favorit biće dobro poznat. Videćemo šta o tome misle „Profesor“, Mantoras, Akva i drugari.

Koroman kritikuje selektora, niko ne odustaje

Nikome od fudbalera reprezentacije Srbije i Crne Gore nije lako pao poraz od Holandije (0:1) u utakmici prvog kola Grupe C Svetskog prvenstva u Nemačkoj, ali je svakako najnezadovoljniji bio Ognjen Koroman, koji je otvoreno kritikovao selektora Iliju Petkovića.

"Malo sam potišten što nisam igrao od prvog minuta. Mislim da sam to zaslužio partijama u kvalifikacijama. To je, ipak, fudbal, a mene posle ovoga ništa ne bi začudilo", rekao je Koroman, jedan od najboljih pojedinaca plavih u porazu od “lala”.

On je ocenio da je selektor Petković načinio grešku postavljanjem previše defanzivne taktike.

"Veoma mi je teško. Da smo napadali od početka mogli smo da pobedimo. Ušli smo u utakmicu veoma bojažljivo i mi igrači, ali i selektor", pojasnio je Koroman.

Vezista SCG je dodao da će njegov tim u nastavku takmičenja dati sve od sebe kako bi se plasirao u drugi krug, ali je ocenio da plavi protiv Argentine i Obale Slonovače neće imati šta da traže ako budu igrali kao u prvih pola sata utakmica sa Holandijom. Ravnodušan nije bio ni Dejan Stanković, koji je, ipak, bio optimističnije raspoložen od Koromana.

"Ne bismo ništa ukrali da smo protiv Holandije osvojili bod. Medjutim, za pobedu protiv velikih ekipa potrebna je i sreća. Nismo zaslužili da izgubimo, ali ništa nije gotovo pošto su još dve utakmice i šest bodova u opticaju. Ne smemo da padnemo", rekao je Stanković koji se zahvalio navijačima na velikoj podršci.

"Čuli su se kao da ih je bili pet puta više, a ne manje od Holandjana", rekao je Stanković.

Napad na meču u Lajpcigu nije funkcionisao, a prilike pred golom Holandjana bile su retke.

"Ritam je bio slab zbog visoke temperature, a špicevi su bili dosta odsečeni. Primili smo nesrećan gol, iako smo mesec dana pričali da to ne sme da nam se desi na ovakav način. Ipak, mislim da nismo razočarali, iako je trebalo da igramo hrabrije i ofanzivnije", rekao je napadač Mateja Kežman.

Kežman je priznao da nije bio zadovoljan kada ga je selektor Petković zamenio sredinom drugog poluvremena.

"Naravno da sam bio nezadovljan pošto sam kao napadač zamenjen pri zaostatku od jednog gola. To je, ipak, selektorova odluka i ja je poštujem", dodao je Kežman.

Odbrambeni fudbaler Mladen Krstajić kratko je rekao da se oseća "bezveze".

"Igrao sam dobro celu utakmicu, ali sam dozvolio da primimo jeftin gol. Žalozno je kada izgubite od protivnika koji vas nije nadigrao. Idemo sada dalje, nema opuštanja. Argentinci su dokazali da su medju favoritima za osvajanje Mundijala, dok je Obala Slonovače pokazala da je medju najspremnjima", rekao je Krstajić.

Njegov kolega iz poslednjeg reda Ivica Dragutinović uzrok poraza video je u prevelikom respektovanju protivnika.

"Možda je to i preveliki strah nekih igrača od Svetskog prvenstva", pojasnio je Dragutinović svoj stav.

Savo Milošević nije želeo da da izjavu

Prvi put otkako je kapiten nacionalnog tima Srbije i Crne Gore, a u nedelju je 99. put nastupio u plavom dresu, Savo Milošević je odbio da da izjavu za izveštače beogradskih i crnogorskih medija. Nije jasno da li se na ovakav potez Milošević odlučio zbog poraza ili zato što ga je selektor Ilija Petković zamenio već u poluvremenu utakmice.

Slavni holandski fudbaler Filip Koku, koji je bio i kapiten Barselone, za razliku od Miloševića bio je veoma predusretljiv.

"Šteta je što nismo dali i drugi gol. Po igri mislim da smo to zaslužili. U finišu smo strahovali da ne dodje do izjednačenja. Smatram da ova ekipa, ako nastavi sa ovakvom igrom, može daleko da dogura na Svetskom prvenstvu", rekao je Koku.

Visoki Nikola Žigić, koji je uveden u igru u drugom poluvremenu kao naš veliki adut, retko je bio u prilici da ozbiljnije ugrozi Edvina van der Sara.

"Nismo imali podredjenu ulogu i zbog toga mi je žao što nismo ostvarili povoljniji rezultat. Sada se moramo okrenuti Argentini, jer mi se čini da protiv takve reprezentacije možemo da trijumfujemo", rekao je Žigić.

Igor Duljaj, jedan od zapaženijih igrača u našem timu, žali što smo zbog trenutne dekoncentracije poslednje linije primili gol. On se posle izlaska iz igre Nenada Djordjevića i transformacije u desnog beka, sasvim dobro nosio sa brzonogim Arjenom Robenom, strelcem jedinog gola.

"Roben je veoma brz igrač, pa ga je teško čuvati. Često nisam znao na koju će stranu da krene, a meni se čini da ni on sam kada ima loptu ne zna šta će da uradi", priznao je Duljaj.

Izvor: MTS-Mondo

Opera 8.54
Nokia E72
11. jun 2006. | 21:15 | Izvor: Beta

Hapšenja zbog lažnih ulaznica

Trojica muškaraca uhapšena su u Lajpcigu zbog posedovanja falisikovanih i ukradenih ulaznica za utakmicu Svetskog kupa Holandija - Srbija i Crna Gora, saopštila je lokalna policija.

Amerikanac star 46 godina uhapšen je dok je pokušavao da proda 17 falsifikovanih ulaznica za utakmicu ispred stadiona u Lajpcigu gde su Holandjani danas pobedili reprezentaciju SCG sa 1:0, navodi se u saopštenju policije.

Dvojica Poljaka uhapšeni su u pokušaju da prodaju ukradene karte za isti meč.

Opera 8.54
Nokia E72

Protesti protiv predsednika Irana

Oko 1.000 ljudi okupilo se u Nirnbergu na protestu zbog spoljne politike Irana, u vreme kada je iranski fudbalski tim igrao utakmicu sa ekipom Meksika na Svetskom prvenstvu.

Ministar unutrašnjih poslova nemačke pokrajine Bavarske Ginter Bekštajn rekao je demonstrantima, medju kojima su bili izgnani Iranci i pristalice Izraela, da iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad nije dobrodošao u Nemačkoj, gde se Svetski kup i održava.

"Kriminalac poput Ahmadinedžada nije dobrodošao u Nemačkoj", rekao je ministar demonstrantima koji su mahali izraelskim zastavama i držali transparente sa natpisom "Zziveo Izrael - živela sloboda" i koji su se okupili na centralnom trgu u gradu.

"Samo ga diplomatski pašoš čuva od hapšenja", dodao je on.

Ahmadinedžad je na meti oštrih kritika Nemačke i medjunarodne zajednice zbog izjava da se holokaust nije dogodio i zbog poziva na uništenje Izraela.

Demonstracije u Nirnbergu organizovalo je Izraelsko kulturno društvo koje je saopštilo da su protesti upućeni iranskoj vladi, a ne narodu Irana niti reprezentaciji.

Dok jevrejske organizacije lobiraju da se Ahmadinedžadu zabrani da dodje u Nemačku i gleda utakmice, neki nemački političari poput ministra unutrašnjih poslova Volfganga Šojblea smatraju da bi iranskom predsedniku trebalo dozvoliti posetu, ali da bi on morao da istrpi kritiku.

Negiranje holokausta je zločin koji je u Nemačkoj kažnjiv sa do pet godina zatvora.

Iranski ministar sporta Mohamad Aliabadi prisustvuje utakmici Meksiko-Iran, ali za sada nije jasno da li će Ahmadinedžad doći u Nemačku na Svetski kup.

Iranski zvaničnici tvrde da bi to moglo da se dogodi ako Iran udje u drugi krug takmičenja.

Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.