Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 23:07:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 25
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Wing Chun Kung fu  (Pročitano 67391 puta)
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 157
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
SonyEricsson 
Strategija wing chuna po Augustinu Fongu

Najbolji ugao ili linija napada u Wing Chunu je tzv. unutrasnja linija ili unutrasnja centralna liniija . Da bi se „uhvatila „ unutrasnja linija porebno je kontrolisati  protivnikovu liniju napada samo jedan trenutak tako da nije u stanju da napadne .Kontrolom protivnokove unutrasnje linije razara se njegova struktura napada,otvara unutrasnju liniju za napad i cini bukvalno nemogucim protivniku da unutrasnju liniju povrati pre nego primi udarac .Opis unutrasnje linije je prilico komplikovan , zato sto protivnikov svaki pokraet menja najbolju liniju napada. Obicno je to prava linija , ali ima sitacija koje zahtevaju drugaciji pristup , kruzne napade , prilaz sa strane , itd. Ukoliko borac moze da koristi najbolju liniju napada , male su sanse da moze da izgubi.
 
Najsigurniji i najdirektiniji put napada je put unutrasnje linije .To moze biti prava putanja napada ali i ne mora u, svakom slucaju napad terba da  zavrsi u ravni tzv. vertikalne  linije majke, odnosno  prtivnikovom centru .Na taj nacin se prenosi najvise energije na telo protivnika i nanosi najvise povreda .
 
U Wing chunu postoji mnostvo tehnika pod zajednickim imenom „ por jung“ sto bi u prevodu znacilo razbijane principa centralne linije . Ova grupa tehnika sluzi za kontrolu ili razbijanje protivnikove centralne linije , kako bi se otvorila unutrasnja linija za napad. U momentu kada se kontrolise protivnikova centralna linija i prekine njegovo kretanje po istoj , sprecava se njegov napad bilo ekstrmitetima , bilo telom tako da se nesmetano moze zadati udarac .“Por jung „ tehnike su veoma bitne jer se njima ne kontrolisu samo protivnikove ruke vec celokupna struktura kretanja-napada-odbrane i zato im se u Wing Chun vestini poklanja velika paznja .
U borbi je bitno ne samo nauciti da se prepozna i iskoristi unutrasnja linija za napad , vec se mora nauciti nacin da se povrati sopstvena sruktura ukoliko  protivnik zavlada njome. Dakle mora se obratiti paznja na fleksibilnost i kretanje kako bi se izmenila struktura u naporu da bi se izbegao i kontrolisao dolazeci napad i otvorila nova sopstvena unutrasnja linija za kontranapad .
 
Wing Chun koriti simultano odbrane i napade , pa se mora voditi racuna o sopstvenoj strukturi u toku napada i takodje kontrolisati protivnikova unutrasnja linija da bi se izbegao kontranapad i efikasno plasirala tehnika . Efikasnije je cuvati sopstvenu centralnu liniju i zastititi sebe silmtanim blokovima i kontranapadima . Na visem nivou majstorstva ovo se radi bez fizickog blokiranja i kontrolisanja protivnika . Protivnik jednostavno nije u stanju da da blokira napad  jer ne vidi odakle dolazi .Ovo zahteva potpuno razumevanje principa centralne linije i godine treninga , kretanje je tako prilagodjeno da sklanja praktikanta sa linije napada bez potrebe za fizickim kontaktom i simultano otvara protivnikovu unutranju liniju za napad iz ugla  iz kojeg on ne moze efikasno da se odbrani i njegovi blokovi se jednastavno rasipaju u prazno ukoliko ih uopste ima .
 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 157
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
SonyEricsson 



            Re: WING CHUN KUNG FU
« Reply #12 on: February 19, 2007, 11:56:58 pm »   Quote Modify Remove

ISTORIJA YUEN KAI-SAN WING CHUN-A

Yuan Kai San je rodjen 1889 godine kao peto dete , u porodici dobrostojeceg trgovca, u Fosan-u na jugu Kine  . Yuan Kai San i njegov stariji brat Yuan Chai Wan su jos kao vrlo mladi pokazali veliko zanimanje za borilacke vestine kao i veliki talenat za iste . Njihov otac je prepoznao njihov talenat  i nije zalio sredstava da im obezbedi najbolje instruktore tog vremena.  On je potrosio pravo mal;o bogatstvo kako angazovao poznatog  wing chun majstora Fok Bo -Chuen-a. Yuan Kai San i  Yuan Chai Wan su intenzivno trenirali sa Fok Bo –Chuen-om duze vreme , sve dok nisu preuzeli kompletan wing chun sistem  koji je se sastojao iz formi praznih ruku ,tehnike drvene lutke , tehnike zmajeve motke I leptir maceva i strelica , kao I tehnika gvozdenog dlana . Zeljni daljeg usavrsavanja braca su uspela, koristeci se sto novcem ,sto rodbinskim vezama, da angazuju majstora Fung Siu –Ching-a , kod koga su unapredili svoju vestinu uceci tehnike borbe u klincu, a takodje su usavrsili svoje tehnike drvene lutke I koriscenja oruzija.
1930. Yuan Chai –Van je otiso u Vijetnam gde je osnovao svoju skolu wing chun-a.
Yuan Kai-San je ostao u Fosanu gde se posvetio usavrsavanju svoje vestine . Tokom ucenja on je pravio beleske I kasnije tokom treniranja se bavio proucanjem teorijskih principa wing chuna I bio jedan od prvih koji koji je dokumentovo koncept vestine .Buduci jako povucen nikada nije javno poducavao svoju vestinu , niti otvarao skolu , imao je samo jednog ucenika- Sum Nung-a . Iako povcen , bio je veoma cenjen kao majstor borenja , jer je u nekoliko navrata bio izazvan I bio prinudjen da demonstrira svoje umece .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 157
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
SonyEricsson 



Par reci o tome ko je i kako vezbao kung fu u ranijim vremenima
Kung fu nezavisno od stila od najranijih vremena je bio rezervisan samo za ogranicen broj ljudi . Pogresno se cesto misli da su se svi Kinezi , ili bar vecina njih bavila borilackim vestinama .Istina je upravo suprotna , od najranijih vremena , borilackim vestinama su se bavili samo profesionalni vojnici i drzavni cinovnici i vladajuca klasa . Vojnici su se bavili kung fu-om iz ocitih razloga a sto se tice vlastele i drzavnih cinovnika ( u Kini su administrativne funkcije bile nasledne i cesto nisu bile odvojene od plemickih titula) , za njih je poznavanje i praktikovanje borilackih vestina predstavljalo statusni simbol . Posle dolaska budizma u Kinu i Bodidarmine reforme istog , borilcke  vestine postaju nezaobilana praksa  budistickih monaha . I mada nikada do vremena Mancu dinastije narodu nije bilo zabranjeno bavljnje kung fu-om , on nije stekao neku masovnost jer obican narod nije imao vremena , a verovatno ni snage da se bavi bilo cime, sem pitanjem sopstvenog opstanka . Masovnije vezbane borilackih vestina  pocinje posle dolaska na vlast Mancu dinastije koja ne samo da zabranjuje posedovanje oruzija , i bavljenjem bilo kojim vidom borilackih vestina vec ogranicava i broj nozeva po domacinstvu . Ovo je tezak period za Kineski narod jer je represija vlasti gotovo nesnosna , i poznavanje nekog sistema borbe cesto znaci razliku izmedju zivota i smrti. U ovom periodu napustaju se stari nacini vezbanja i formiraju se novi borilacki stilovi koji paznju posvecuju efikasnosti pre nego filozofskimi religioznim aspektima vestina . U ovom periodu nastaju stilovi ako sto su Wing Chun , Choi Lee Fut , Hung Gar, Beli Zdral. i mada je vezbanje kung fua medju obicnim narodom malo masovnije nego ranije , zbog zabrane vlasti i teskog socijalnog polozaja ( ne treba reci da su se casovi kod ucitenlja borenja placali zlatom) , ono nikada nije bilo siroko rasprostranjeno . Masovno treniranje Kung Fua pocinje tek posle kulturne revolucije kada su mnogi majstori pobegli iz kine i svoju vestinu izneli u svet , dok je u samoj Kini nova komunosticka vlast ponovo zabranila kung fu . Sta se desavalo posle drugog svetskog rata sa razvojem Kung Fu-a je manje-vise poznato
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Pozdrav oooo Zuti Care. Ja sam poceo sa Wing Chunom jos 1987 i to kod Slavka Truntica i Milana Prosenice u Zagrebu. Onda je izbila frka jer se u javnosti pojavio Vilijem Cheung i obelodanio postojanja originala. Ja sam tada shvatio da sam modifikant. Kod njih sam dogurao do petog stepena od mogucih deset. Isao sam i na seminare i bilo je dobro. Prosenica je jako zanimljiv lik.

Naravno posle guzve po casopisima ja stupim u vezu sa Branimirom gabersekom koji je postao ucenik kod Vilijema Cheunga. Kako je on bio stalno u guzvi ja krenem da vezbam u grupi kod Branimira Segvica. Tu dodjem do treceg stepena ali sam prosao i vise stepene. Bio sam na seminaru kod Dejvida Cheunga, rodjeni brat Vilijema.

U toku svega toga sam savladao drugu formu Chum Kill, naravno znao sam i prvu i prvu naprednu. Radio sam takodje borbu zmajevom motkom i leptir macevima. Dejvid nam je pokazao dosta fora i tehnika iz trece forme Bil Tze, i svidja mi se jer su 80% smrtonosne.

Devedesete je trebao da dodje i doso je Vilijem medjutim ja dobijem uzbunu i odem na Kosovo. Tamo je bila moja posebna  jedinica republickog MUP-a. Tako da propustim taj seminar. Ali cela situacija je bila drz ne daj, odnosi medju ljudima losi, mnogo podmetanja, na kraju dignem ruke od svega i povucem se. Ali ovih dana bas gledam da nadjem neki materijal i napravim drvenu lutku i vezbam i vratim vestinu. Znas kako- imama cerku, trebace to tata da stiti... pa zlu ne trebalo  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 157
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
SonyEricsson 
Pozdrav gospodaru celicne ptice
Sto se tice Kosova i devedestih razumem te potpuno , u istom smo sosu bili , nego reci mi  poznaje li Segvic vestinu ,o njemu sam cuo razne stvari , i dobre i lose , ali nikad od nekoga ko je trenirao sa njim. Dejvid je nekad trenirao "modifikaciju "pa je onda na insistiranje starijeg bate poceo da radi "Tradicionalni" . Inace cela ta prica oko origanala i modifikacije je samo napunila dzepove ekipi iz Hong Konga , eno ih svako malo organizuju sedeljke sa zdranjem i picem u svoju cast, pardon, u cast wing chuna ,kako i dolikuje ljutim neprijateljima , a ovi nasi se primili ko...
To za vracanje vestine je dobra ideja , a mozes lepo i da osnujes klub , koliko da ne radis sam . Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


Nikad bolje

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14582
Zastava High
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Samsung S4
ne bi bilo lose da se tema proprati i sa nekom slicicom
Vecno prolece (Whing Chun) je, po mom misljenju, jedan od najboljih pravaca kung fu-a proizaslih od Shaolina. Pravac Whing Chun, koji je sistem protivnapada(znaci ni napada ni odbrane), je izvrstan nacin da se upozna mehanika ljudskog tela kao i uma.

IP sačuvana
social share


Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Segvic je jos uvek ucenik a bio bi majstor da nije zeznuo stvar. To se desilo kad je iso u posetu u Poljsku, tamo je ogranak drzao Lesek Staribrat [upoznao sam ga na jednom seminaru]. I tu na prijemu je Segvic navodno primio svecano kljuc grada i predstavljen kao veliki majstor. Smesta je bio izbacen iz svetske federacije. Tako da ono sto je pokazivao jeste prava vestina.

Slicno se desilo i sa Denijem Inosantom koji je poznat po svojoj vestini Eskrime. Jednom je Vilijem Cheung dosao do njega ali ne najavljeno. Usao u salu a Deni pokazuje ucenicima neke tehnike Eskrime... a u stvari je bio u pitanju stil leptir maceva koje mu je Cheung pokaza. Tu je zauvek puklo prijateljstvo.

Teskoca je u tome sto su svi ti predavaci svaki put drugu pricu pricali tako da si morao jednu istu tehniku da prolazis vise puta i svaki put drugacije. Najpostenije je pokazivao Branimir Gabersek. On je davno otputovao u Australiju i tamo drzi svoju skolu. Inace verovatno je on posle velikog majstora Vilijema Cheunga drugi poznavao te vestine. Tu je on bio malo mudar. Jedno vreme Dejvid i Vilijem nisu govorili a on je bio dobar sa obojicom. I onda pokaze jednom nesto sto ga je ovaj drugi naucio a on odma popizdi i pokaze kako to stvarno izgleda i mic po mic skinuo celu vestinu.

Cheung je zadnjih godina imao i sporazum o saradnji sa Matsutacu Oyamom, tvorcu Kyokunsinkai karatea. Trebao je da provede dve godine sa njim ali je prekinuo i vratio se u Australiju posle dve godine. NBe zna se mnogo o tome. Jedino sto je poznato je da je Cheung uspevao da ga pobedi u sparinzima zahvaljujuci laktovima ali i to jedva. Izgleda da je Kyokunsinkai bolji nego sto izgleda na prvi pogled.

Za modifikaciju znam da je nakon pojavljivanja originala mnogo uzela odatle. Pricao mi je lik koji je nakon sto su se javili klubovi sa originalom da je i dalje iso u Zagreb i da je tamo jedan majstor modifikacije pokazao novi pokret. To je u stvari bio neutralni borbeni stav iz originala.

Ne verujem da cu osnovati klub. Radicu sam za sebe. Bar tako milsim u ovom trenutku.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
To jeste Shaolin- tu se rade vise stvari istovremeno, kretnja, blok rukom i udarac drugom. Razvijaju se podjednako obe polovine mozga. Takodje forme su uradjene simetricne da se izvode za levu i desnu stranu. Dok su japanske kate imitacije borbe u Wing Chunu to nije slucaj.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


Nikad bolje

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14582
Zastava High
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Samsung S4
U pravu si.
Veliki je problem sto bi trebalo da se posveti samo tome,da postane nacin zivota uz svakodnevno vezbanje da bi se ovladalo ovim carobnim vestinama.
Nisam znao pilot da plivas u  tim vodama  Smile

ako se zuti car ne ljudi postavicu par videa ...

Master Simon Cham


Form 1:Siu Nim Tau


Form 2: Chum Kiu 



Form 3: Biu Tze

IP sačuvana
social share


Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 157
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
SonyEricsson 
Hvala na informacijama, svako prica nesto sto je negde cuo a nikako da se oglasi neko ko je poznaje ljude koji su doneli wing cuhn ovde. E da Kyokushinkai je mnogo dobra stvar , prava vestina . Za to trenirajne Oyame i Cheung-a sad prvi put cujem , . . Nazalost Oyamini naslednici su Kyokushinkai petvorili u ovo sto je danas , a to nije origanalna zamisao osnivaca, a opet, bez obzira na sve , ovaj stil karatea je i dalje dobar i jako upotrebljiv u realnim situacijama. Za Gaberseka sam cuo da je izbacen iz federacije , ali to su neprovereni izvori.
 Steta za klub , predpostavljam da si iz Beograda, ovde postoji samo jedan klub Leung Tingove linije( tu treniram), ali bi voleo da radim i T.W.C . Ne ulazeci u pricu sta je bolje TWC mi se vizuelno vise svidja . Moje je misljenje da je Cheung svoju verziju naucio od nekog drugog a ne od Yip Mana ,ali je iskoristio njegovo ime za reklamu . U isto vreme kadi Yip Man u Hong Kongu je ziveo i Wai Jan grandmaster Chi Sim weng chun-a i Yip Man-ov rodjak , moguce da je doslo do kompilacije ova dva stila , mada je to jedna od predpostavki .

@Shaolin , Zuti car se naravno ne ljuti vec upravo suprotno , evo link jednog sajta gde se nalazi gomila video klipova razlicitih stilova Wing Chun-a

http://www.wcarchive.com/html/wing-chun-movies.htm
« Poslednja izmena: 08. Apr 2007, 11:01:17 od zuti car »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 25
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 23:07:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.