Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U Srbiji se ostari kod mame i tate  (Pročitano 14847 puta)
15. Maj 2011, 13:43:43
Pocetnik


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 9
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
Srbija je po broju mladih koji žive sa roditeljima među prvima u Evropi, a besparica glavna prepreka na putu ka samostalnosti.

Poslednja istraživanja agencije „Medium Galup“ pokazuju da u našoj zemlji čak 57 odsto stanovništva od 25. do 34. godine i dalje ne napušta rodnu kuću.Od 35. do 44. godine takvih je 32 odsto, a i u populaciji od 45. do 54. godine čak 27 odsto ostaje u roditeljskom domu.
Produženo detinjstvo često se sreće u južnoevropskim zemljama gde je jako patrijarhalno nasleđe, a naročito je uobičajeno u Italiji. Nedavno je čak i italijanski ministar za državnu upravu i inovacije Renato Bruneta najavio je da će predložiti zakon o zabrani života punoletnih osoba s roditeljima. Misli da će tako rešiti ovaj problem u Italiji.

Pitanje je da li bi i ovakav zakon dao rezultate u Srbiji, ako se na papir stavi koliko košta osamostaljivanje mladog čoveka u našoj zemlji. Za rentiranje garsonjere ili jednosobnog stana u Beogradu treba izdvojiti najmanje od 150 do 200, a u Novom Sadu od 120 do 150 evra. Kada se na ovo dodaju komunalije, kao i troškovi ishrane, dolazi se do računice da samostalan život u Beogradu košta najmanje 300, a u Novom Sadu oko 220 evra mesečno.

"Čim sam se zaposlio odlučio sam da iznajmim garsonjenju i roditeljima skinem sa grbače. Posle nekoliko meseci sam shvatio da gotovo celu platu, zapravo, dajem za kiriju, struju, telefon i grejanje i da mi se jednostavno ovakav život ne isplati. Odlučio sam da se vratim kod mojih, a da ponovo pokušam da se osamostalim kada i devojka pronađe posao", priča Željko iz Beograda."

"Veliku ulogu u celoj priči imaju roditelji, koji deci zapravo ne dozvoljavaju da odrastu. Često i smisao svog života pronalaze u deci, pa kada ona odrastu iz sebičnih motiva na razne načine sabotiraju njihovu samostalnost "


Ovakvo ponašanje roditelja rezultira razmaženim mladim ljudima, koji su zavisni od mame i tate.

"Koliko puta ste čuli da roditelj kaže detetu „nemoj ti da se mučiš, ja ću to da uradim“. Vaspitani smo da budemo nesposobni. Rezultat toga je čovek zavistan od roditelja, kome je lepše kod mame i tate, gde je sve besplatno i lagodno ", kaže Milivojević. Neverovatno zvuči podatak da danas u Srbiji u istoj sobi nastaju deca u kojoj su „napravljeni“ i njihovi roditelji. U jednom stanu žive i po tri generacije.

"Čovek bez svog prostora je često i čovek bez identiteta. Te osobe gube i samopoštovanje, a život kod roditelja iako ima 30 ili 40 godina stavlja je u infantilnu situaciju, zbog čega je frustriran ", smatra Božović.

Zbog produženog lagodnog života kod roditelja, mnoge devojke se teško i udaju, upozorava dr Zoran Milivojević.

"Kada vidi žrtvu svoje majke, devojka na delu ima negativni model koji želi da izbegne. Postaje egocentrična, uz konstatacije „ne bih se ja udala, da mu kuvam i perem“. Takva osoba mora da uloži ogroman napor kako bi ostvarila zajednički život i uhvatila se u koštac sa svim onim što život nosi", poručuje Milivojević.

ZBOG ČEGA MLADI ŽIVE
S RODITELjIMA?

* skupo studiranje
* male plate
* nepovoljni stambeni krediti
* roditelji sabotiraju samostalnost dece
* zavisnost od roditelja


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
Nokia 
šta ti druže misliš što je tako?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Citat
Nedavno je čak i italijanski ministar za državnu upravu i inovacije Renato Bruneta najavio je da će predložiti zakon o zabrani života punoletnih osoba s roditeljima. Misli da će tako rešiti ovaj problem u Italiji.

ово је супер ствар...ако мисле да спроведу ствар онда ће држава морати свакоме купити стан,ауто,наћи полсао,у почетку плаћати режије... Smile

 Smile

имбецил...право где одређујеш где ћеш живети је загарантовано свим могућим и немогућим повељама Smile

а што се тиче србије...не постоје они који нису зависни од родитеља...можеш живети у другом граду,другом стану али се опет све своди на то да ће ти ћале сваког месеца редовно слати кинту да платиш тај стан и режије а да ће ти кева скувати клопу за месец дана коју ће ти донети у тај "твој" стан


« Poslednja izmena: 15. Maj 2011, 13:54:25 od mrgec »
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
koja je poenta ovog teksta?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Nokia 3220
Koji idiotski tekst. Smile Ispada da 6-clane porodice (roditelji+deca+baba+deda) vole da zive zajedno u stanu od 60kvm, znam nekoliko takvih porodica. Ljudi su prosto osudjeni jedni na druge ( uglavnom su odrasla deca spala da zive od penzija svojih roditelja) i nemaju sredstava da se odvoje. Mnogima bi lakse palo da placaju kiriju (kada bi imali od cega da je plate) nego da zive sa roditeljima.
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nepoznat -
mob
Samsung 
Tekst opisuje situacuju u društvu koja se još dugo neće promeniti.
Mada pored loših, to i ima dobrih strana. Ovakvo stanje stvari utiče na očuvanje porodične solidarnosti i bliskih odnosa sa najbližima.
U zemljama gde se deca rano osamostaljuju često dolazi do potpunog otuđenja od roditelja, braće, sestara i drugih srodnika.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.151
mob
Samsung 111111
To nije tacno  Smile Mi zivmo sa roditeljima jer volimo tatu i mamu  Smile

IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Citat
Ovakvo stanje stvari utiče na očuvanje porodične solidarnosti i bliskih odnosa sa najbližima.

Osim kad se međusobno zamrze i poubijau.
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Sendo 
To nije tacno  Smile Mi zivmo sa roditeljima jer volimo tatu i mamu  Smile


Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.450
Citat
ZBOG ČEGA MLADI ŽIVE
S RODITELjIMA?
* skupo studiranje
* male plate
* nepovoljni stambeni krediti
* roditelji sabotiraju samostalnost dece
* zavisnost od roditelja
* jer nas oni izdrzavaju a mi ladimo muda

edit: gle, pa to i pise Smile
« Poslednja izmena: 15. Maj 2011, 17:09:07 od Tepachenko »
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.13 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.