Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U škole u Crnoj Gori stigle čitanke sa novom azbukom  (Pročitano 9560 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 263
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 6.0
Sve s ciljem "stvaranja" Crnogoraca. Problem je što se oko 40% stanovništva izjašnjava kao Srbi. Dok od ostalih 60% oduzmete druge narode koji tu žive, ostaje manje od 50%stanovništva koji će se izjasniti kao Crnogorci. Juče sam gledao prilog o tome, i iako političari pokušavaju uvjeriti medije da je to čisto lingvističko pitanje, očigledno je da je to postalo političko pitanje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46907
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.20
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Glupo izmisljanje jezika i slova u cilju daljnje indoktrinacije zemlje.
« Poslednja izmena: 21. Avg 2011, 01:33:55 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0
Medojević: Novocrnogorski jezik je budalaština


Lider Pokreta za promene Nebojša Medojević optimista je u pogledu konačnog dogovora o ravnopravnosti crnogorskog i srpskog jezika i očekuje da narednih dana budu nastavljeni razgovori opozicije sa premijerom Crne Gore Igorom Lukšićem.

Prema njegovom mišljenju, napravljen je veliki progres, jer je političkim sporazumom definisana ravnopravnost crnogorskog i srpskog jezika. Konačno je, kaže on, opozicija jedinstvenim nastupom uticala da se premijer uključi u rešavanje ovog problema.

 

On smatra da je sada potrebno samo malo više međusobnog povjerenja i političke hrabrosti da se u tehničkim rešenjima u vezi provođenja političkog sporazuma dođe do modela koji neće diskriminisati one koji govore crnogorskim niti one koji govore srpskim jezikom.

 

"Istina je da je Ustav propisao da je crnogorski jezik službeni. Ni Ustav, niti mi koji smo ga usvajali nismo mogli predvideti da će se napraviti takva budalaština sa kodifikacijom nekog sasvim nepoznatog i novog crnogorskog jezika koji sada služi za pravljenje viceva u regionu", konstatovao je predsjednik Pokreta za promene.

 

On je optužio protagoniste te, kako je rekao, vrste novocrnogorskog govora koji se nikada nije govorio u Crnoj Gori, sa novim slovima i sa arhaičnom, tragičnom abecedom i azbukom i gramatikom da su udarili snažan šamar crnogorskom nacionalnom identitetu i naporima da se crnogorska nacija konstituiše na savremenim evropskim i civilizacijskim standardima.

 

"Moramo da nalazimo rešenje u veoma komplikovanoj situaciji koji su izazvali crnogorski šovinistički krugovi želeći da naprave neki novi jezik koji se ne govori u Crnoj Gori. Mislim da je ta situacija sada apsurdna i za mnoge dobronamerne ljude u DPS-u, koji ne žele da se pravi nasilje nad jezikom, istorijom i tradicijom, koji jesu Crnogorci i govore crnogorskim jezikom, ali ne ovim koji je izmislio Ranko Krivokapić i ljudi oko njega", istakao je Medojević.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0
mob
Nokia 
Citat
koji jesu Crnogorci i govore crnogorskim jezikom, ali ne ovim koji je izmislio Ranko Krivokapić i ljudi oko njega

Covek je novi Vuk... Smile
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.1
mob
Nokia 
Crnogorski prvaci bez Bukvara

Prva slova iz najpopularnije đačke knjige – Bukvara od ove školske godine neće učiti crnogorski prvaci. Bukvar je, verovali ili ne, zamenjen sa dve druge knjige koje su svojim naslovima jedva razumljive za učenike, možda ih shvate od petog razreda naviše.



Prva od ove dve nove knjige naslovljena je kao „Čigra slova i glasova” a podno ovog naslova sledi podnaslov „Crnogorski jezik za prvi razred osnove škole”. Druga knjiga za prvake zove se „Kako to može”, uz podnaslov „Književnost za prvi razred osnovne škole”.

– Zaista ne znam šta je ovo. Dvadeset godina sam učiteljica i ne mogu sebi da objasnim kakve su ove dve knjige, a kako onda da to objasnim deci koja još ne znaju ni dobro i pravilno da izgovaraju sva slova ili reči. Bukvar je „knjiga veka” i nema čoveka koji za njega nije i emotivno vezan, rekla nam je jedna učiteljica, koja je zamolila da joj se ime ne pojavljuje u novinama.

Naša sagovornica, inače, nekada član brojnih udžbeničkih redakcija, tvrdi da je nemoguće objasniti deci šta znači u naslovu knjige reččigra i kako su to reči i slova „mrtva skupina znakova čigre”, ali to nije primereno ni drugoj reči u naslovu, „glasovi”.

Kada je reč o knjizi „Čigra” prvačići će morati iz nje da savladaju i dva nova slova za koja su najodgovorniji iz Ministarstva obrazovanja obećavali da njima neće opterećivati i nasilno ih nametati deci u prvim razredima.

– Kontaktirala sam univerzitetske profesore i niko nije saglasan da se prvacima ne samo nude nova slova koja se nasilno ubacaju u svaku reč, čak i prevode, već ni da se za taj uzrast knjiga zove „Književnost za prvi razred osnovne škole”, pa su autori knjige, s pravom, nesvesno razume se, nazvali knjigu „Kako to može”. I zaista, da li je moguće da prvačići mogu da shvate šta je to književnost? – pita učiteljica.

A u knjizi o književnosti „Kako to može”, izgleda, može mnogo toga.

Primera radi, u razbrajalici „Bumbar” u ovogodišnjem izdanju nije „sjeo car na kantar” već je „ćeo car na kantar...”. Nadalje, jezičko „otrežnjenje” doživela je i ruska narodna priča „Tri međeda”. Iz koje će deca učiti u ovoj verziji: „Bila tri međeda: Međed tata, međedica mama i međedić Miško”.

Tako bi ova pričica iz crnogorskih škola mogla da se završi rečima: Bila jednom Vukova azbuka u njegovoj Crnoj Gori...


Izvor: B92
« Poslednja izmena: 03. Sep 2011, 22:08:56 od vojvođanka »
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 
plačem k'o nejako dijete
« Poslednja izmena: 03. Sep 2011, 22:34:40 od Sofija 753 »
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.1
mob
Nokia zvrr
Bože pomozi, kakvi su ovo idiotluci, šta je ovo. Smiley 1 Smiley 1 Smiley 1 Jadna djeca koja moraju iz ovih knjiga da uče.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 
nervni bolesnici
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.1
mob
Nokia zvrr
Zamisli tu djecu koja neće znati šta je bukvar. I koju će učiti da se pravilno piše i izgovara Źenica (jedva nađoh ovo slovo na netu). Zato obično i ne čitam vijesti o ovome, da ne bih vrištao od muke.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 
biće nepismenih.
biće veselo  Smile
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.