Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 20:08:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li smatrate da je se proglasavanje T-55 neperspektivnim pravi izbor?!
Da - i ako su ih isekli, ionako su bili samo neperspektivni balast
17.6%  (16)
Mozda ... ali mogle su da se iskoriste na milion drugih nacina
13.2%  (12)
Verovatno ... para ioinako u budzetu nema, ni za popravke a kamoli za mederniizaciju ili nesto vise
19.8%  (18)
Ne ... toliki broj ispravnih i funkcionalnih tenkova direktno utice na nadmoc jedne drzave i Vojske u relanim uslovima
28.6%  (26)
Ne ... politicki potez kako bi i poslednju okosnicu Vojske oterali pod noz!!!
20.9%  (19)
Ukupno glasova: 73
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: T-55 - potez decenije ili greska veka?!  (Pročitano 30707 puta)
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 630
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 
E zna li se bar okvirno koji je broj izrezanih?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Linux
Browser
Mozilla (jaunty)
Ne brine mene profesionalna vojska radi se na tome i bolje je nego sto je bilo, bar su se setili da podignu broj vojnika za koju hiljadu, a i interesovanje za vojsku je ogromno.  Brine me aktivna rezerva. Ne idu na vezbe, posle gasenja vojnog roka ne zna se ko ce je popunjavati itd. Neka vrsta teritorijalne odbrane postoji i u V.Britaniji, treba li pominjati neutralnu Svajcarsku i njene borbene potencijale.

Nije Svajcarska neutralna sto je bogata (kao sto mnogi misle), nego je postala bogata zato sto je znala da zastiti svoju neutralnost. Tokom 19. veka je bila jedna od najsiromasnijih evropskih drzava, gde su ljudi umirali od gladi, tu je Selijeva i napisala Frankenstajna gledajuci strahote...
Svedska krese vojsku na nas nivo u buducem periodu, negde oko 35.000 ljudi, ali ce predvideti mogucnost mobilizacije preko 500.000 ljudi za nedelju dana, to mogu i Svajcarci. Sa druge strane Svedi imaju ubitacnu vojnu industriju i kod njih ce to stvarno i da bude mala profesionalno obucena i OPREMLJENA vojska.

Ako nema rezerve nema ni pobede. Ima profesionalna vojska snagu, mobilnost i izuzetnu ubitacnost, kada su na Kosarama popustili redovi, profesionalci i dobrovoljci su sve vratili pod kontrolu. Ali bez brojeva koji drze teren nema ni pobede u ratu.

Civili mogu da posluze u gradovima i pri logistici, ali je problem sto je civilna odbrana i zastita uvedena u civilno sluzenje tek ove godine na insistiranje Kragujevackog centra za civilnu zastitu. Trebalo se u startu razmisljati sta sa vojskom, i o konceptu odbrane a ne da se prakticno dve godine pred ukidanje uvodi obuka, gomila ljudi je prosto preskocena. Ako se vec ukida vojni rok, trebalo bi se takav predmet ili kurs (civilne zastite) uvesti u srednje skole ili usloviti mesto u drzavnoj upravi takvim necim.

Sto se tice T-55, trebalo je odredjeni broj preraditi u nesto, jeste prevazidjen tenk ali makar da je povucen u rezervu, pa da je i poklonjen nekoj zemlji dobili bi neki poen i novo trziste a ne da ih rezu, sto samo kosta - tu nema zarade, rezanje tenkova je skup posao.  Prage se jos vuku tu negde - satro rezerva, da li cekaju da Jugoimport napravi PVO verziju Lazara da ih zameni, jos se ne zna. Inace najavljeno je da ce osnovnog Lazara kupiti VS u odredjenom broju krajem godine, koliko tacno komada ne znam, ali ako je tacno imace sta da zameni prage na terenu, makar delimicno u zemaljskim dejstvima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 72
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
U Zapadnoj Slavoniji tokom onih godina na prvim linijama su koriscene 55ce.

Zbog nedostatka pesadije koriscena je kombinacija od dve Prage i jedan 55 izmedju. Ubitacna kombinacija; aj da vidim tog mudonju da pomoli nos sa zoljom...

Uslovi na terenu nekad dovode do krajnje inventivnih ideja daleko od strateskog mudrovanja visokog oficirskog kadra koji je ladio muda u Banja Luci.

U secanju mi je ostao takodje i T55 koji se posle prvog snega pojavio kompletno okrecen u belo...bili su to dani kad smo imali muda.

Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Air Max fan - since 1987

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 240
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 7110
Kolko smo ostavili 55-ica ?
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
BlackBerry bold
momci samo citam sta pisete i zamalo nisam zaplakao a 55-icama iako sam ih oduvek mrzeo.



ukratko na sta se odnose trenutne mogucnosti za poboljsanje koje nudi jedna nasa firma iz grada odakle sam:

TENK T-55
Poboljšanje pokretljivosti:
motor povećane snage ugradnjom nove domaće pumpe visokog pritiska,
ugradnja novog hladnjaka za vodu i ulje,
modifikacija transmisije ugradnjom novih zupčanika.
Poboljšanje vatrene moći:
ugradnja PA mitraljeza 12,7 mm M-87,
ugradnja spregnutog mitraljeza 7.62 mm M-84.
Poboljšanje na polju zaštite:
ugradnja eksplozivnog zaštitnog oklopa,
ugradnja protiv kumulativnih štitnika,
ugradnja novog PP uređaja na bazi halona,
ugradnja bacača dimnih kutija,
ugradnja sklopa za fiksiranje poklopca posade na kupoli u delimično zatvorenom stanju,
modernizacija uređaja za zaštitu od nuklearnog dejstva.
Ostala poboljšanja:
ugradnja uređaja za samoukopavanje,
ugradnja uređaja za razminiranje KMT-6,
modifikacija aktivnih IC sprava i prevođenje u pasivne,
ugradnja sklopa za fiksiranje poklopca posade na kupoli u delimično zatvorenom stanju.

TENK T-72 i M-84
Poboljšanje pokretljivosti:
motor povećane snage ugradnjom nove domaće pumpe visokog pritiska,
ugradnja novog ventilatora sa zatvorenim lopaticama,
Poboljšanje vatrene moći:
ugradnja termoizolacione obloge cevi topa,
ugradnja podsklopa za spregnuti izbor municije (samo na tenku M-84),
ugradnja meteosenzora teleskopskog tipa (na sve tipove tenka M-84).
Poboljšanje na polju zaštite:
ugradnja eksplozivnog zaštitnog oklopa,
ugradnja protiv kumulativnih štitnika,
usavršavanje sistema za zaštitu od eksplozije goriva,
ugradnja sklopa za fiksiranje poklopca posade na kupoli u delimično zatvorenom položaju.
Ostala poboljšanja:
modernizacija dnevno-noćne nišanske sprave DNNS-2 (samo na tenku M-84).

Tenk M-84AB1
Poboljšanja u odnosu na tenk M-84 su:
*    ugrađen  je:
 motor od 1.000 KS, sistem zaštite motora od pogrešnog startovanja, sistem zaštite od eksplozije goriva i požara, novielemente hodnog dela,
novi sistem za upravljanje vatrom (SUV), termovizijski sistem,
sistem UDZ - sistem aktivnog oklopa, sistem za detekciju ozračenja, sistem elektromagnetne zaštite za aktiviranje mina - koje se aktiviraju beskontaktnim putem i sistem antiraketne zaštite,
sistem za upravljanje PAM mitraljezom iz oklopa integrisan u SUV tenka.
poseduje  klima uređaj,
ugrađenu novu cev sa mogućnošću raketnog gađanja i laserskog vođenja raketa,
gađa u svim vremenskim uslovima.

Inžinjerijsko sredstvo VIU–55 "MUNJA"
Sa tenka T-55 izgrađena je kupola i postavljena nova nadgradnja od pancirnih ploča za smeštaj 8 članova posade. Vozilo je namenjeno za prevoz inžinjerije u cilju razminiranja terena sa kompletnom opremom u koju su uključeni: laserski daljinomer, LAP top računar i GPS, naoružan je mitraljezom M-86 snajperskog tipa i elektromagnetnim bacačem grnata ABG-30mm. Ugrađen je pasivni sistem za osmatranje, protivkumulativni ekrani, hidraulična ralica i  filtroventilacioni   uređaj.

Modernizovane haubice 105mm M-56 i M2A1
Zamenom cevi, zadnjaka, zatvarača, ugradnjom pneumatskog izravnjača i gasne kočnice povećan im je domet i ubojna moć za 50%.
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Nokia 6300
Kolko smo ostavili 55-ica ?

E to i mene interesuje. Sećam se da je odluka o uništvanju dela T-55 (mislim da se tada spominjala cifra od oko 250 komada) doneta negde 2005-2006. baš se sećam tada je dr Stanković bio ministar, i bio je neki snimak kada  su obilazili neku kasarnu sa T-55.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
BlackBerry bold
Kolko smo ostavili 55-ica ?

E to i mene interesuje. Sećam se da je odluka o uništvanju dela T-55 (mislim da se tada spominjala cifra od oko 250 komada) doneta negde 2005-2006. baš se sećam tada je dr Stanković bio ministar, i bio je neki snimak kada  su obilazili neku kasarnu sa T-55.
ja mislim da je u planu da ostane negde izmedju 150 i 250 t-55.
ali o cemu se tu zapravo radi?!
bitno je imati ispravne tenkove, tako da nije lose imati i 150 ako su svi do jednog ispravni.
ne vidim svrhu postojanja npr. 500 tenkova od kojih je tehnicki ispravno jedva 80!

primer je moja kasarna gde sam sluzio 15 t55, ispravnih 3!
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Kolko smo ostavili 55-ica ?

0 . nije shala , jedan broj je ostavljen da rdja ali su im onesposobljene cevi. mozda je ostavljeno par komada jugoimportu da se igra s njima ,ostalo  Smile ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
Чак су и оне Т-72 морали да униште.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Nokia 6300
Koliko sam ja upoznat, deo T-72 (15 komada) je zadržan u centru za obuku KoV, dok je ostatak (od valjda 50) poslat u remontnu rezervu, mada sam viđao da su u nekim jedinicama (npr. 3. i 4. br KoV) u upotrebi. A za T-55, pre nekoliko meseci sam viđao slike obilaska ministra odbrane nekoj kasarni u kojoj se u pozadini vidi odosta T-55 .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 20:08:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.