Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 07:01:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Svaka skulptura - jedna priča  (Pročitano 1999 puta)
15. Sep 2007, 15:55:48
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Svaka skulptura - jedna priča

Prestonicu Srbije krasi oko 500 skulptura eminentnih vajara koje pokazuju prošlost, sadašnjost, ali i budućnost grada i predstavljaju prave svedoke vremena i sažet "presek" istorijskih zbivanja u Beogradu.

Prvi javni spomenik u prestonici Srbije posvećen junacima Prvog srpskog ustanka poginulim 1806. godine pri zauzimanju Beograda, podigao je knez Aleksandar Karađorđević 1848. godine. Taj spomenik je podignut u sadašnjem Karađorđevom parku.

Prema podacima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, dug je spisak skulptora-autora koji su osmislili i "dali život" vajarskim delima Beograda.

Tu je oko 175 skulptora autora iz Srbije, bivše SFRJ i čitavog sveta. Među autorima skulptura su i Italijan, Švajcarac, Austrijanac, Holanđanka, Kineskinja, Dankinja, Nemac, Englez, Indonežanin, Kubanac. Svi oni su dali stvaralački i umetnički doprinos izgledu srpske prestonice.

Spomenici književnicima i drugim istaknutim ličnostima jednog naroda, kako je rečeno Tanjugu u zavodu, obično se postavljaju na dan obeležavanja godišnjice rođenja, smrti ili nekog drugog datuma, bitnog za tu ličnost. Sredstva za podizanje spomenika obezbeđuju se iz budžeta grada Beograda, a mogu se obezbediti i iz priloga, poklona i donacija.

Među spomenicima koji ukrašavaju ulice i trgove Beograda svojom lepotom svakako se ističu spomenici poznatim srpskim književnicima.

Poslednji među brojnim je spomenik pesnikinji Desanki Maksimović nedavno postavljen u Tašmajdanskom parku.

Dominantno mesto na Kalemegdanu, u srcu Beograda, dobili su spomenici srpskom književniku i filologu Đuri Daničiću, pesniku, romansijeru i pisacu Milošu Crnjanskom, podignut povodom stogodišnjice njegovog rođenja, kao i uspomena na poznatog srpskog satiričara Radoja Domanovića.

Glavnu aleju na Velikom Kalemegdanu krasi i bista Bori Stankoviću, poznatom srpskom pripovedaču, kao i spomenik pesniku Aleksi Šantiću. Preko puta Šantićeve je i bista Jovanu Dučiću, srpskom pesniku i diplomati, podignuta 1993. godine, povodom 50-godišnjice pesnikove smrti.

Srpski romantičarski pesnik i slikar Đura Jakšić, takođe je dobio mesto među velikanima. Jakšiću je postavljen još jedan spomenik, ispred njegove kuće u boemskoj Skadarliji.

Spomenik velikom srpskom pesniku Branku Radičeviću postavljen je 1957. godine, u središtu šetališta na Velikom Kalemegdanu, koji "gleda" prema reci Sava. Isklesan iz jednog granitnog bloka zelenkastisive boje, predstavlja figuru pesnika koji zamisljeno stoji oslonjen leđima na stenu.

Prema podacima zavoda, spomenik pesniku Vojislavu Iliću nalazi se na preseku glavne i bočne aleje koja vodi ka Malom Kalemegdanu, dok je u bočnoj aleji 1935. godine postavljen spomenik pripovedaču i pesniku mačvanskog sela Janku Veselinoviću.

Na Trgu Republike, na skveru pored Narodnog pozorišta nalazi se stojeća figura poznatog komediografa Branislava Nušića. Bronzana statua prikazuje Nušića u karakterističnoj pozi, sa polucilindrom na glavi i štapom u levoj ruci, kao da je zastao zagledan u vrevu Beograda, koji je tako maestralno ovekovečio u svojim delima.

Spomenik najvećem srpskom i jugoslovenskom piscu 20. veka, dobitniku Nobelove nagrade za književnost Ivu Andriću nalazi se u produžetku Pionirskog parka, na Andrićevom vencu, tik do zgrade Predsedništva Srbije. Podignut je 1991. godine povodom obeležavanja stogodišnjice njegovog rođenja. U znak poštovanja i kao trajnu uspomenu na dugogodišnjeg sugrađanina spomenik su zajedno podigli Zadužbina Ive Andrića, grad Beograd i Republika Srbija.

Po svojoj originalnosti ističe se spomenik Petru Petroviću Njegošu, postavljen 1994. godine na platou između Rektorata Beogradskog univerziteta i Filozofskog fakulteta. Prema zamisli autora, pesnik, vladika, državnik i filozof Njegoš je prikazan u stilizovanoj nošnji i sa knjigom u ruci, što simbolizuje njegovu težnju ka nacionalnom i duhovnom.

Spomenici Vuku Karadžiću i Dositeju Obradoviću, zbog njhove izuzetne umetničke, istorijske i kulturne važnosti proglašeni su kulturnim dobrima.

Na Dositejevom spomeniku uklesana je njegova misao "Iduć-uči, u vekove gledaj". Spomenik je postavljen pre bezmalo jedan vek ispred nekadašnje Narodne biblioteke, a 1930. godine prenet u Univerzitetski park na Studentskom trgu gde se i danas nalazi. Dositej, koji je bio i savetodavac Karađorđa i ustaničkih vojvoda, osnivač Velike škole i prvi ministar prosvete, predstavljen je u pokretu sa štapom u desnoj i šeširom u levoj ruci, zagledan u stazu kojom se uputio. Taj spomenik ubraja se među najlepše javne skulpturalne spomenike u Beogradu.

Spomenik Vuku Karadžiću, velikom reformatoru srpskog jezika, postavljen je na jednom od najvećih gradskih skverova, predstavljen je figurom koja deluje skromno i monumentalno, baš onako kakav je Vuk bio, kao čovek - skroman, kao stvaralac veličanstven i neponovljiv.

Pored književnika, spomenike u Beogradu dobili su i poznati kompozitori, naučnici, vojskovođe, slikari.

Spomenici Karađorđu, Nikoli Tesli, Nikoli Pašiću, knez Mihailu Obrenoviću, Živojinu Mišiću, Dimitriju Tucoviću, Vasi Čarapiću i drugim znamenitim ličnostima srpske istorije, ne zaostaju po lepoti i sadržajima.

Ako je suditi po rečima, koje svaku skulpturu opisuju kao jednu posebnu temu, jednu sudbinu i poruku, Beograđani svakako, kroz skulpture koje krase njihov grad, mogu da prime i usvoje mnogo i vrednih poruka, koje ostaju u nasleđe budućim generacijama.

Izvor: B92-Kultura
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 07:01:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.