Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Jun 2024, 10:51:04
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta nas čini ljudima?  (Pročitano 3224 puta)
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Ja sam Ra. Ja dolazim na svaku Burek Temu!  Smile

Jes vido!?  Smile

Citat
jedino čega se plašim su mentalna oboljenja
Pa o tome govorim. Šta ako nemaš uopšte mogućnost poimanja emocija niti bilo čega, kada nemaš tu svoju unutrašnju supstituciju svijeta?

Vidim ja da drvim ovde bzvz. Hellooooooooooooo.... Smile Jur mising d pojnt. Smile
Stik tu wat Ra sez... Smile Smile
« Poslednja izmena: 25. Nov 2010, 19:10:27 od 1deki »
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Bosch ima centrifugu
E pa Deki citiracu ti recenicu Australisjkih Aboridzina - cisto da ti malo pojacam to sto citiras od RA

We are all visitors to this time, this place. We are just passing through. Our purpose here is to observe, to learn, to grow, to love... and then we return home.

IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
...u svijet Ideja.  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 314
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Uh, uh...
Tri strane postova i desetak ljudi, i svi će oni sada da me mrze...
Ali kad' se mora, mora se...

Duša ne postoji.

To je simplističko, eskapističko, religiozno-duhovno objašnjenje kompleksnog stanja koje nastaje u našem mozgu usled neverovatno složenog procesa formiranja misli, odluka, komunikacije izmedju moždanih ćelija, putovanja informacija kroz njih...

Neko je ovde napravio poredjenje kako je telo hardware a "duša" software.
Medjutim nije duša to što pokreće ljude već električni impulsi koji jure našim mozgovima, slično kao i kod kompjutera.
Mi kod kompjutera vidimo kompleksne programe, a kod ljudi kompleksne odluke, i stoga možemo da pomislimo da tu postoji Nešto Veliko i Tajno, ali u stvari sve se svodi na 0 i 1 koje kolaju po elektronskim i/ili biološkim kolima...

Odluke koje donosimo nisu posledica nekog naredjenja koje vam duša pošalje, već su spoj nebrojenih informacija koje kolaju kroz nas. Naša lična sećanja, instikti (koji predstavljaju vrstu dugotrajnog pamćenja čitave vrste), podaci koje prikupljamo našim čulima iz okoline ali i iz naših tela, strujanje biohemijskih molekula kroz naš krvotok i organe... sve to utiče da do odredjene odluke dodje.

Zato kada učinite nešto dobro ili loše, nemojte da hvalite ili da se žalite na svoju dušu. Već prihvatite kao činjenicu da je vaše telo, vaš um, učinio to usled okidanja stotina, hiljada, miliona malih "okidača" koji su doveli do akcije.

Takav način razmišljanja ne umanjuje vašu odgovornost za vaše postupke, već je upravo povećava, jer ako verujete u dušu vi odgovornost prebacujete na nešto nevidljivo, nepostojeće i govorite "I didn't do it. My soul was corrupted."

Stoga na ljude treba gledati kao na kompleksne biološke mašine.
Svaka romantizacija nas samih, i naših pobuda, samo će nas udaljiti od pravog razumevanja naših tela, načina na koje se odluke donose, i snošenja odgovornosti za njih.

........

Vi vidite bebu koja pruža ruke ka majci i kažete "Duša postoji i kod sasvim male dece..." a ja kažem to su biologija i evolucija dovele do toga da potomak instiktivno oseća ko mu je prijatelj, roditelj, i odakle dolazi hrana i zaštita...

Vi vidite da se dvoje ljudi voli, i vi kažete "To su se našle srodne duše..." a ja kažem da je došlo do prepoznavanja (na nesvesnom nivou) kompatibilnih partnera. Njihove unutrašnje biologije, kao i čitav skup koji čine telo, um, razum, prepoznali su u onom drugom biće sa kojim mogu da budu srećni (tj. da njihove potrebe budu ispunjene) i bezbedni.

..........

Ljudima treba pomagati, lečiti ih, podučavati ih, bez obzira ko su i kakvim sposobnostima raspolažu ili kakvi ih defekti muče. Tu nema ničeg mističnog i duhovnog, već je to usled toga što smo mi kao društvena bića biološki uslovljeni da se tako ponašamo. To je refleks kao i štucanje...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
recenicu Australisjkih Aboridzina
We are all visitors to this time, this place. We are just passing through. Our purpose here is to observe, to learn, to grow, to love... and then we return home.

Ti indigenous peoples, bez obzira sa kog dela planete su, definitivno imaju pojma o tome ko su, sta ce ovde, i kuda idu...

@Miles

Mi te volimo, bre... Smile
In Lak'ech Ala K'in
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 314
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
@Miles

Mi te volimo, bre... Smile
In Lak'ech Ala K'in

Ma, volim i ja vas.
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Miles, welcome to the Dark side... Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
Nedavno sam u familiji imao priliku da korak po korak gledam nastajanje i napredovanje demencije do tačke kada čovjek jednostvno izgubi sve atribute ljudskosti. Moja razmišljanja su išla u pravcu traženja odgovora na pitanje iz naslova teme ali se rodilo još pitanja. Šta od ljudskosti posjeduju osobe rođene sa teškim psiho-fizičkim oštećenjima (Daunov sindrom i ostale genske anomalije). Da li je samosvjesnost nužna ili ne? Šta biva sa "dušom" kod takvih osoba? Nadam se da sam se izrazio na pravi način,  trudio sam se da iskažem samo srž nekih mojih dilema.
Imala sam lično iskustvo sa alchajmerovcem kroz sve faze ove mentalno degradirajuće bolesti. Čovekom koji je imao visok IQ, ogromno obrazovanje, izvrsno radno iskustvo i životnu energiju. A onda je mozak počeo da se raspada i suši pa su se pojavljivale različite faze. Prvo depresivnost zbog svesti da mu se razvija bolest. Onda pojačanje seksualnog nagona i raznih drugih sladostrašća kod inače ranije vrlo asketskog čoveka. Upadanja u tripove kao kod jako naduvanog čoveka sa muzičko-ritmičkim petljama. Pa pojačanje agresivnosti i gubitak osećanja za odgovornost i posledice. Međutim svi ti impulsi bili su samo jako pojačane osobine koje su već postojale kod njega dok se razum gubio.

Ipak koliko god degradiranog mizga duša se nije menjala. Ona je u kratkim uzletima koncentracije, izuzetnim momentima lucidnosti bila uvek ona ista. Iste je ljude voleo, na iste načine rangirao, iste stvari su ga motivisale ili demotivisale. Moje uverenje je da duša predstavlja jedan sistem koji se u takvom organizmu ipak ne menja i do poslednjeg momenta ostaje zarobljen kao podatci u pokvarenom hard disku. I verujem da je smrt tela korak u oslobađanju duše koja nastavlja da živi u sasvim novoj, energetskoj formi ne sputana prostor-vremenom onakvim kakav poznajemo mi.

Ne znam za one koji su rođeni sa umanjenim mentalnim sposobnostima, kako se kod njih duša formira. Ali verujem da je i tu slično.
« Poslednja izmena: 26. Nov 2010, 14:55:42 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Bosch ima centrifugu
A u cemu je sustinska (ne funkcionalna) razlika izmedju mozga i malog prsta desne noge?
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Nokia Luvmya 520
Nedavno sam u familiji imao priliku da korak po korak gledam nastajanje i napredovanje demencije do tačke kada čovjek jednostvno izgubi sve atribute ljudskosti. Moja razmišljanja su išla u pravcu traženja odgovora na pitanje iz naslova teme ali se rodilo još pitanja. Šta od ljudskosti posjeduju osobe rođene sa teškim psiho-fizičkim oštećenjima (Daunov sindrom i ostale genske anomalije). Da li je samosvjesnost nužna ili ne? Šta biva sa "dušom" kod takvih osoba? Nadam se da sam se izrazio na pravi način,  trudio sam se da iskažem samo srž nekih mojih dilema.
Coveka cini covekom samo ono sto ga razlikuje od ostalih vrsta zivota. Ne postoje ljudi koji "nemaju ljudske atribute". Naravno da samosvestnost nije nuzna da bi postojao zivot. Dusa jeste zivot ili osecaj prisutnosti.
Izraz "dusevna bolest" je bolest duha a ne duse, dusa/zivot ili postoji ili ne a duh je ili duh istine/stvarnosti
ili duh neistine/nestvranosti, treceg nema, i taj duh neistine/nestvarnosti nazivamo bolesnim.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Jun 2024, 10:51:04
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.