Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski srednjoškolci prilično "konzervativni"  (Pročitano 16799 puta)
29. Okt 2010, 22:56:31
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Apple iPhone 3Gs
Srpski srednjoškolci prilično konzervativni

Anketa među tinejdžerima pokazuje oštru podela na muške i ženske "stvari" - žensko mora da je smerno a muškarci ne peru, kuvaju, menjaju pelene...

Foto ilustracija (Guliver/Getty Images)

Sudeći prema odgovorima beogradskih srednjoškolaca, stereotipi o tome šta muškarac sme, a kakvo ponašanje priliči ženi, i dalje su duboko ukorenjeni, piše Blic.

Osim stavova da „žena treba da nosi dugu kosu“, da „ne sme da psuje“ i da „mora da se uda do 35 godine“ (mladići 60 odsto "da" i 20 odsto "ne", devojke 50 prema 21 odsto), zabrinjava što polovina ispitanika smatra da je „devojka sama kriva ako svojim izazovnim oblačenjem postane žrtva nasilja“ (mladići 51:33, devojke 58:31)!

Svaki treći misli da je u redu „ošamariti ženu ako je drska“.


Anketom su obuhvaćeni učenici prvih i trećih razreda srednjih škola u četiri beogradske opštine. Istraživavanje je obavila beogradska omladinska organizacija Klub „OPA“, a čitav projekat je finansiralo Ministarstvo omladine i sporta.

Momci i devojke su mogli da se slože ili ne sa nekim stavom, ili pak da kažu da ne znaju odgovor ili da su neodlučni. Cilj je bio da se mladi aktivnije uključe u društveni život i da promovišu žensko stvaralaštvo.

Dobijeni rezultati pokazali su da nove generacije momaka i devojaka nisu prevazišli mnoge od stereotipa koji su mučili još njihove bake i deke. I dalje je preovlađujući stav da žena ne sme da psuje, da bi trebalo da ima dugu kosu i da nije poželjno da pije, što pokazuje da većina očekuje da žene budu patrijahalne, smerne i povučene.

Kada su obaveze i kućni poslovi u pitanju, pozitivnih pomaka ima, ali i dalje trećina momaka smatra da ocu ne priliči da menja pelene ili da kuva, pere i eventualno pegla. Svaka peta devojka slaže se da to nisu poslovi za prave muškarce.

Sa druge strane, većina smatra da žena treba da ima karijeru i da je to ne sprečava da bude dobra majka. Iako nemaju ništa protiv da žene rade i budu uspešne, čak 38 odsto momaka smatra da je muškarac taj koji bi trebalo da odluči kako će zarađen novac biti potrošen. Petina momaka smatra da je nevaspitano dete majčin propust, kao i da je razvod braka sramota za ženu.

Ono što je posebno zabrinulo stručnjake je što same devojke, bilo neutralnim, bilo potvrđujućim stavom, na neki način prihvataju, pa čak i ohrabruju, stereotipe o tome da je žena sama kriva ako postane žrtva nasilja. Psiholozi smatraju da dobijeni rezultati potvrđuju da su današnji jako mladi zbunjeni.

"Dobro je što su i mladići postali svesni da žene mogu da se zabavljaju, da rade i da su podjednako i oni odgovorni za decu. Međutim, i dalje nije prevaziđen stereotip da su muškarci sposobniji i racionalniji, ali to je samo odraz onoga što svakodnevno gledaju. Sve važnije poslove uglavnom obavljaju muškarci, tako da je u podsvesti mladih da su oni sposobniji. Zgranuta sam da su devojke te koje misle da je nasilje nad njima opravdano. To je zaista alarmantno i zahteva hitnu reakciju čitavog društva", priča za „Blic“ psiholog Ivana Petrović.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Ah, istrazivanja. Koliki je uzorak? Koje srednje skole su u pitanju? Kakav je bio upitnik? (nije ni svako relevantan da sastavlja upitnik). S'obzirom na to da ga je radila 

Citat
beogradska omladinska organizacija Klub „OPA“
relevantnost ovom istrazivanju nije jaca strana

Doduse, ni rezultati nisu iznenadjujuci za nasu sredinu  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Mislim dobro je moglo je biti i gore. Mogli su reci da je normalno nositi roze majce, i spavati sa oba pola, a da pri tome nisi gej
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Први и трећи разреди средње школе ... па каква размишљања очекујете од клинаца са њихових 16 ил' 17 година ... или ти боље речено, какве одговоре осим стереотипа очекујете од клинаца којима је све друго на памети осим ''промовисања женског стварлаштва''  ... Кога боле 'рац какав је став о мењању пелена, кувању, и пословима који ''нису за праве мушкарце'' просечног 15-годишњака или 17-годишњака  

Боже глупости ...  Smile
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
da se ne zezamo,statistika je,pogotovu danas,cesto predmet zajebavanja i manipulisanja.plus,u obzir uvek mora da se uzima i atmosfera i stanje u kojoj se vrsi ispitivanje.tj-kada decaci svi zajedno popunjavaju anketu,misljenja i stavovi mogu da im budu drugaciji nego kada bi popunjavali sami,kuci,ili na ulici.

ALI  Smile ,da danasnje stanje kod njih,tj-danasnje njihovo ponasanje,poimanje,razmisljanje i vaspitanje jesu stvarno ocajni-to stoji.
« Poslednja izmena: 29. Okt 2010, 23:34:13 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Apple iPhone 3Gs
Mislim dobro je moglo je biti i gore. Mogli su reci da je normalno nositi roze majce, i spavati sa oba pola, a da pri tome nisi gej

Da, da, tolerancije je pravi problem, a ne klinci koji bi tukli zene. Aj leci svoje frustracije homoseksualcima na drugom mestu.

Први и трећи разреди средње школе ... па каква размишљања очекујете од клинаца са њихових 16 ил' 17 година ... или ти боље речено, какве одговоре осим стереотипа очекујете од клинаца којима је све друго на памети осим ''промовисања женског стварлаштва''  ... Кога боле 'рац какав је став о мењању пелена, кувању, и пословима који ''нису за праве мушкарце'' просечног 15-годишњака или 17-годишњака  

Боже глупости ...  Smile
 

Problem je sto nemaju 5 godina vec 17. To nisu godine kada jos uvek gledaju crtace i ne znaju sta je pisha. Koliko slucajeva maloletnicke delikvencije ima prethodnih godina? Vecina ovih koji su rusili Beograd su bili maloletni. Koliko slucajeva vrsnjackog nasilja se desava?
Ja ne znam za vas, ali ni sa 7, 15, a ni 17 godina nisam mislio da je u redu udariti devojku, koji god razlog bio u pitanju.
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.41
mob
Nokia 
Podela na konzervativno i moderno je jedna od najdebilnijih i najretardiranijih podela u modernom svetu. To je samo jedna od mnogo slicnih vestackih podela koje pojedinci koriste da bi izmanipulisali masom. Zbog te idiotske podele danas imamo veliki broj ljudi koji misli da je sve sto je konzervativno dobro, a da je sve moderno lose i obrnuto. Istina naravno ni jedno ni drugo.
Ovo samo istrazivanje je kretensko, a odgovori su isti kao i pitanja, glupi i ocekivani.

Citat
Svaki treći misli da je u redu „ošamariti ženu ako je drska“.
Evo imam ja jedno dodatno pitanje za zene. Sta misle koliko su puta zasluzile samar, a nisu ga dobile.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
da se ne zezamo,statistika je,pogotovu danas,cesto predmet zajebavanja i manipulisanja.plus,u obzir uvek mora da se uzima i atmosfera i stanje u kojoj se vrsi ispitivanje.tj-kada decaci svi zajedno popunjavaju anketu,misljenja i stavovi mogu da im budu drugaciji nego kada bi popunjavali sami,kuci,ili na ulici.

ALI  Smile ,da danasnje stanje kod njih,tj-danasnje njihovo ponasanje,poimanje,razmisljanje i vaspitanje jesu stvarno ocajni-to stoji.
Slazem se, danasnje drustvo je trulo iznutra.

Mislim dobro je moglo je biti i gore. Mogli su reci da je normalno nositi roze majce, i spavati sa oba pola, a da pri tome nisi gej

Da, da, tolerancije je pravi problem, a ne klinci koji bi tukli zene. Aj leci svoje frustracije homoseksualcima na drugom mestu.

Први и трећи разреди средње школе ... па каква размишљања очекујете од клинаца са њихових 16 ил' 17 година ... или ти боље речено, какве одговоре осим стереотипа очекујете од клинаца којима је све друго на памети осим ''промовисања женског стварлаштва''  ... Кога боле 'рац какав је став о мењању пелена, кувању, и пословима који ''нису за праве мушкарце'' просечног 15-годишњака или 17-годишњака  

Боже глупости ...  Smile
 

Problem je sto nemaju 5 godina vec 17. To nisu godine kada jos uvek gledaju crtace i ne znaju sta je pisha. Koliko slucajeva maloletnicke delikvencije ima prethodnih godina? Vecina ovih koji su rusili Beograd su bili maloletni. Koliko slucajeva vrsnjackog nasilja se desava?
Ja ne znam za vas, ali ni sa 7, 15, a ni 17 godina nisam mislio da je u redu udariti devojku, koji god razlog bio u pitanju.
A ti nemoj da se pravis pametan, gde sam ja rekao da je ok udarati zene?  Obozavam ovakve komentare, svi ste vi puni tog dobrocinstva, ne bi vi nista uradili, svi svakoga i sve postoju dok se nesto ne desi a kada se desi e jebi ga omaklo mi se.  
Ako je tebi normalno takvo rezonovanje za homoseksualizam onda mozda treba malo da preispitas sebe.  Smile
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Citat
,tj-danasnje njihovo ponasanje,poimanje,razmisljanje i vaspitanje jesu stvarno ocajni-jesu.

па то је и најцрње ... толико проблема, поремећених односа, система вредности блабла ... чега хоћеш а неко се нађе паметан да клинце испитује какво је њихово мишљење о еманципацији жена и подели брачних послова.

Могли су их питати и о реформи пензионог система кад су већ били ту.

Citat
Problem je sto nemaju 5 godina vec 17. To nisu godine kada jos uvek gledaju crtace i ne znaju sta je pisha. Koliko slucajeva maloletnicke delikvencije ima prethodnih godina? Vecina ovih koji su rusili Beograd su bili maloletni. Koliko slucajeva vrsnjackog nasilja se desava?
Ja ne znam za vas, ali ni sa 7, 15, a ni 17 godina nisam mislio da je u redu udariti devojku, koji god razlog bio u pitanju.

то стоји и на то се нисам осврнуо ... кад нешто цитираш очекивало би се да ће уследити нешто што има везе са цитираним.
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Kokota, da se ne lazemo: ovo istrazivanje nije vrsila relevantna institucija nego NVO. Relevantnost mu nije jaca strana  Smile

Da ti objasnim (a verovatno i sam znas) kako to ide : Ministarstvo raspise konkurs na koji se oni jave. Onda kada im ministarstvo odobri projekat napisu neki upitnik koji sadrzi neka pitanja. Onda to razdele na recimo 1000 srednjoskolaca pa ga sakupe pa onda urade statistiku koju kasnije predaju ministarstvu kao deo projekta

Nije problem u tome vec u sledecem: pitanje je da li je upitnik relevantan, pitanje je da li je uzorak istrazivanja relevantan, pitanje je kako su ti srednjoskolci radili test (neko namerno zaokruzi nesto bezveze kao sto je npr "da bi udario devojku") itd. Ako na to dodamo da su verovatno u tom NVO-u deca od po 20 godina i manje cisto sumnjam da su previse strucni da urade i statistiku valjano a kamoli upitnik  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.