Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski i hrvatski jezik ~ slicnosti i razlike  (Pročitano 30021 puta)
01. Dec 2005, 02:19:22
Krajnje beznadezan


Не веруј жени која лаже

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 13308
Zastava Негде у Србији
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Pošto veliki broj titlova za DiVX filmove  u SER&MO  stiže iz Hrvatske, pojavljavio se programčić koji titlove automatski prevodi sa hrvatskog na srpski  Smile.
Jako lepo radi, čim prtonađe u prevodu reč koja u sebi sadrži IJE, automatski ga promeni u E.
Lijep = Lep
Ali ima i još:
Bijem = Bem  Smile  Smile

« Poslednja izmena: 01. Dec 2005, 02:30:55 od Anea »
IP sačuvana
social share
,, Све су жене ( по мало ) вештице  '' - Душко Дугоушко  Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Opera 8.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Posto je tema

Hrvatsko - srpski recnik ~ za one koji ne razumeju hrvatski\srpski jezik

zamisljena kao prakticni online recnik za one koji ne razumeju neke novostvorene srpske ili hrvatske izraze, otvaram ovu temu u kojoj mozete da iznesete svoja razmisljanja i komentare vezano za razlike, odnosno slicnosti izmedju savremenog srpskog i hrvatskog jezika...
« Poslednja izmena: 01. Dec 2005, 02:27:57 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Opera 8.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Spajam sa drugom temom
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Prva razlika (koliko ja znam): Hrvati teze cistoci jezika za razliku od Srba.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Не веруј жени која лаже

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 13308
Zastava Негде у Србији
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Da tako je, i na tome im moramo odati priznanje.
IP sačuvana
social share
,, Све су жене ( по мало ) вештице  '' - Душко Дугоушко  Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Stvar ukusa. Ponekad mi je lepsi anglicizam, ponekad je domaca rec pogodnija. Npr svidja mi se veleposlanik umesto ambasadora u hrvatskom, ali mi se ne svidja npr tvrdi disk.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Yo sere grasun, pero no soy grosero

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1066
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Iskreno ću ti reć, kompjuterska tehnologija je jedan sasvim drugi par čarapa - cijeli život sam bio protiv prevođenja komp. nazivlja (MRZIO sam kada bi netko upotrijebio riječ "računalo" za kompjutor, zvučala mi je toliko jadno, nedostatno i arhaično, prije ko naziv za ABAKUS nego za kompjutor), ali zadnjih godina malo revaloriziram mišljenje - vjerujte mi, mrzim i ne upotrebljavam prevedene, hrvatske Windowse i Office (jednom sam ga probao, i doslovce se izgubio, ništa nisam mogao naći), ali jednom kada se stvar USKLADI, uniformira , bit će to velika pobjeda našeg malog jezika nad  globalnim engleskim.
Prije sam mislio da je glupo prevoditi sa engleskog, ono - nek engleski bude jezik interneta i kompjutora, jebiga, ipak je najjednostavniji i najpogodniji za to - ali sam promijenio mišljenje nakon što sam brijao po Južnoj Americi, i tamošnjim internet-kafeima - sve im je prevedeno, apsolutno sve je na španjolskom - ergo, razumiju oni i dalje engleski, manje-više, jer internet je ipak uglavnom engleski, ali se bar trude koliko mogu da sačuvaju jezik, da im ga nova tehnologija ne otme.

U svjetlu rečenog, koliko god smiješno zvučala forma "tvrdi disk" (malo je zajebano pitat "kolko ti je velik tvrdi?"  Smile ), neka ga.

Enivej, opet sam skrenuo u off topic, jebemu, neželim da se ovo pretvori u raspravu o komp. tehnologiji i engleskom.

Pozivam stoga na vraćanje problematici hrv-srp.

OK, zanima me koliko stvarno ljudi u Srbiji mladji od , štajaznam, 20-23 godine ne razumiju hrvatski?
Vi ipak znate latinicu. Ja sam jedna od zadnjih generacija koja je obavezno učila ćirilicu u školi (priča "Kypиp Bpилe" iz čitanke iz ćirilice  Smile) i dosta je klimavo znam, onak, čitam je, ali sporo,  ko njemački recimo - titlovi su mi, konkretno, prebrzi za nijansu) - dok za ljude  4-5 godina mladje odmene sumnjam da bi išta mogli pročitat. Što je šteta u principu, jer ipak su tu nove knjige, časopisi, stripovi ako ništa drugo...
No, dobro, 'beš ćirilicu, ima stvari baš s vokabularom koje me zanimaju.
IP sačuvana
social share
***Porteño de ley***
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Yo sere grasun, pero no soy grosero

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1066
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
OK, vidim da se zahuktalo ovdje...

Pa cu sam sa sobom nastavit pričat.

Znate li da u Hrvatskoj postoji kategorija  "Sudski tumač za srpski jezik"? Tabli sa natpisom po Zagrebu kolko hoćeš.
Zvuči izvrsno, titula koju možeš pribavit bez neke muke. Koliko sam čuo, na ispitu polažeš ćirilicu, Ustav, i ostale pizdarije koje već idu, neka sića. A naravno, posla ima i vjerojatno će ga bit još i više - povrati zemlje, doumentacija o vjenčanju, rodovnica, blabla. Pa za svaki udarac pečata po 50-ak kuna! Sve si razmišljam.

Ima li to tamo? Općenito, jel zakonski ikad napravljeno po tom pitanju nešto? Razgraničavanja jezika i to.
IP sačuvana
social share
***Porteño de ley***
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Не веруј жени која лаже

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 13308
Zastava Негде у Србији
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Nažalost, ima  Smile
Svojevremeno se cena prevoda kretala 10 - 15 jEVReja pos stranici  Smile
Na suđenju Miločevići čujem da redovno koriste termin BeHaEs  Smile. To mo valjda dođe bosansko-hrvatsko-srpski  Smile
Sada mi je samo želja da vidim nekoga ko je zaista ,,poliglota'' pa razume sva tri jezika  Smile
IP sačuvana
social share
,, Све су жене ( по мало ) вештице  '' - Душко Дугоушко  Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Yo sere grasun, pero no soy grosero

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1066
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile Sve mi dodje žao jadnih stranaca u Haagu i ostalih koji nas moraju promatrati kao "cjelinu" zbog ovog ili onog razloga - koji razuman, straightforward američanin ili EUropejac da izađe na kraj sa tim BSH/SHB/HSB/HBS varijantama.
PA ona sva pristajanja na nečiju stranu - baš bih htio da jednom netko popiše sve bivše katedre jugoslavistike na  svijetu, i kako ih sve danas zovu, i kako s tim izlaze na kraj. Znaš ono, hoćemo li ga zvati ovako ili onako, pa šta ćemo s ovim drugim ako ga izostavimo iz naziva, da bude izborni predmet, dvosemestralni ili šta.  Smile

Mi smo to 90-tih jednostavno riješili (odnosno, riješili su za nas) - reži sve van iz programa jezika i književnosti što nije hrvatsko.

a propos - mAlo mi dođe neugodno - kao bivšem studentu komparativne književnosti - što dan-danas ne znam APSOLUTNO NIŠTA o slovenskoj/bosanskoj/makedonskoj/crnogorskoj/srpskoj književnosti, izuzev onoga što sam sam čitao, kao i neki drugi oko mene, ono , usmena predaja - malo Kiša, Pavića, malo ovog ili onog, i that's it.

Jebate, izašo sam iz srednje sa više znanja o norveškoj književnosti nego sviju ex-yu skupa!
RAdikalno neko rješenje. KAko kod vas bi, jeste morali čitat bar Krležu  za lektiru  Smile?
IP sačuvana
social share
***Porteño de ley***
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.