Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:47:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: ~Santa Maria della Salute~ i vasa osecajnost  (Pročitano 27443 puta)
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 
Dosta je zanimljivo, ja kao madjar jos nisam bas mogao na drugi jezicima uzivati u stihovima, ima naravno nesto Geothe sto mi je lepse na nemackom,al Laza Kosticev pesmu vec dosta davno sam citao. stvarno je prelepo. Pitanja da li je pateticna fatalisticna, al ljudi to je iz 19. veka, i odgovor da ni danas nije pateticna.
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Sam pocetka 19. veka. 1909.  Malo je falilo da bude 18. vek...

Ova pesmu posmatraju kao pesmu koja pripada epohi modernizma...  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 
Da, kasno sam primetio greskicu Smile
I da moderna je stih, i jako lepa.
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


through stars we will navigate

Zodijak
Pol Žena
Poruke 20552
Zastava On an island in the sun...
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
kolegice, s malim zakasnjenjem.. Smile

Prvi utisak - pjesma je bolnolijepa. Toliko puna savrseno docaranih osjecaja...ushit i bol, sreca i tuga. Dinamicnost pjesme i taj emocionalni naboj me ostavljaju bez daha.

Jako me asocirala na dihotomiju svetica/kurva koja se u knjizevnosti cesto veze uz zenu. No, u ovoj pjesmi bih tu istu povezala uz ljubav - digne te u najvise sfere ljudskih osjecaja, ali te ujedno moze i slomiti do kraja.

Mada je pjesma kao cjelina predivna, ne mogu, a da ne izdvojim ovu strofu (a velika konkurencija je i zadnja strofa, jedva sam se odlucila Smile) koja ja na mene ostavila najdublji utisak..ne mogu opisat zasto, jednostavno je.

Ona me glednu. U dusu svesnu
nikad jos takav ne sinu gled;
tim bi, sto iz tog pogleda kresnu,
svih vasiona stopila led,
sve mi to nudi za cim god ceznu',
jade pa slade, cemer pa med,
svu svoju dusu, sve svoje zude,
-svu vecnost za te, divni trenute!-
Santa Maria della Salute.



Ne znam kako ovo nekoga  moze ostaviti ravnodusnim. Smile
« Poslednja izmena: 15. Jun 2007, 16:41:05 od nela_1601 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Apocalypse Now Redux

Zodijak
Pol
Poruke 8213
Zastava 0
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
izvini za moju gramatiku i ostalo ...

on je rekao, jako iskreno sta misli o svojoj zemlji, sebi, svom zivotu i ciljevima [ gledaj sve pesme - ne samo jednu.. usamljene su bez ostalih Smile ] .. ali kao sto si rekla u romantizmu ... on je covek u trenutku oslobodjen stega u jako tuznom vremenu i samo je iskren   Smile
IP sačuvana
social share
Smile
Deadwood
ako moze Maradic mogu i  Ja
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Sam pocetka 19. veka. 1909. Malo je falilo da bude 18. vek...


da li? Smile

ona je budni san pjesničkog subjekta.
kada je čitam vidim tri cjeline od kojih prva(prva-deveta strofa)predstavlja razumsko,trezveno stanje jedne intimne ispovjesti,ali ni tu ne vidim odsustvo motiva sna.

ja se uvijek zaustavim na motivu sna kod Kostića.on mi je,a ne samo kod njega,uvijek dovoljno inspirativan i vrijedan,pa ne bih ovom prilikom govorila o drugim slojevima ove pjesme.

znam da je u studiji o Zmaju napisanoj 1902,Kostić otkrio filozofsko i pjesničko značenje još jedne vlastite i jednako lijepe pjesme "Među javom i međ snom"(1963),koja,umnogome,može biti od koristi u doživljaju i analizi pjesme "Santa Marie della Salute".a o on tu kaže,koliko me sjećanje služi,nešto otprilike ovako:"U običnih ljudi ima dva glavna duševna stanja(duševna stanja!?!sjajno):java i san.U neobičnih,u pjesnika i umjetnika,ima još jedno,a to je:zanos i inspiracija.U pjesničkom zanosu ne prestaje svijest,ne gasi se volja,samo što ta svijest postaje drugarica,tačnije službenica zanosu pa ga služi kada je zanos prestao,te nam posle priča kako je bilo". Smile

pjesma jeste čedo zanosa...ima se onaj osjećaj da se "rodila" lako.
volim je zato što je ona refleksija budnog sna.
slično Borhesu,čiji je junak odsanjao čovjeka i izgoreo u plamenu,i Kostić je trideset godina sanjao svoju "Santa Mariu della Salute",da bi nakon njenog objavljivanja sebe predao vječnom snu.a šta drugo nego da se umre nakon ovakve pjesme!?!


IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00


Mada je pjesma kao cjelina predivna, ne mogu, a da ne izdvojim ovu strofu (a velika konkurencija je i zadnja strofa, jedva sam se odlucila Smile) koja ja na mene ostavila najdublji utisak..ne mogu opisat zasto, jednostavno je.

Ona me glednu. U dusu svesnu
nikad jos takav ne sinu gled;
tim bi, sto iz tog pogleda kresnu,
svih vasiona stopila led,
sve mi to nudi za cim god ceznu',
jade pa slade, cemer pa med,
svu svoju dusu, sve svoje zude,
-svu vecnost za te, divni trenute!-
Santa Maria della Salute.



Ne znam kako ovo nekoga  moze ostaviti ravnodusnim. Smile


 Smile Smile Smile

Taj deo, uvodjenja motiva idealne drage, ali mene jos vise dirne onaj deo-

U srcu slomljen, zbunjen u glavi,
spomen je njezin sveti mi hram
...........................................



Zavrsetak pesme je bolno optimistican. U svakom slucaju- ostavlja me bez daha, svakim citanjem.  Smile


Kostic je pisao o zanosu, poput Platona i onoga- pesnik je lak krilat i svesten...
Bitno je i njegovo poimanje harmonije. Programske pesme su to najbolje reprezentovale...

Ova- sublimacija zivota, da je tako nazovem, otvorila je buducim pesnicima prostor za stvaranje moderne- u kojem je knjizevnost pisana za sebe, i samo za sebe.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 11:47:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.