Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Roditelji: Budućnost dece je u inostranstvu  (Pročitano 6501 puta)
27. Maj 2013, 14:53:06
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
Browser
Mozilla Firefox 21.0
mob
LG Nexus 5
Čak tri četvrtine roditelja za odlazak dece u inostranstvo. Stručnjaci i dalje odlaze iz zemlje. Školovanje svakog doktora nauka državu košta 250.000 evra.




OD zabrinjavajuće statistike da 75 odsto studenata želi da ode iz zemlje, još dramatičniji je poslednji podatak koji kaže da isto toliko roditelja bolju budućnost za svoje dete vidi u inostranstvu. Svega 29 odsto majki i 23 odsto očeva želi da im deca ostanu u Srbiji.

Povećava se i broj odraslih koji bi želeli da spakuju kofere i odu. Tako bi više od polovine muškaraca želelo da se iseli, a 42 odsto žena ima istu takvu nameru. Među mladima - 57 odsto devojaka i 66 odsto mladića bi emigriralo.

Ovo su podaci istraživanja „Rodni barometar“, autorke Marine Blagojević Hagson, sa Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja.

Zbog krize i polupraznih džepova, broj onih koji žele da odu se ne smanjuje. Među pola miliona ljudi, koji su za protekle dve decenije napustili Srbiju, bar 50.000 su visokoobrazovani stručnjaci. Ponajviše Americi, Kanadi, Engleskoj i Nemačkoj poklonili smo oko 6.000 doktora nauka. Na školovanje svih njih, prema procenama Vladimira Grečića, saradnika Instituta za međunarodnu politiku i privredu, država je potrošila čak 12 milijardi evra. Celokupno obrazovanje jednog doktora nauka košta oko 250.000 evra.

A koliko je broj od 6.000 doktora nauka koji su otišli u svet ogroman, najbolje se meri podacima Republičkog zavoda za statistiku koji kažu da u Srbiji godišnje doktorira od dvoje-troje, pa do četrdeset ljudi u jednoj oblasti - elektrotehnici, ekonomiji, fizici...

Dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Branislav Boričić kaže da diplomirani ekonomisti, recimo, obično idu zarad nastavka školovanja, na master studije, pa se tokom godinu dana mnogi predomisle i ostanu.

A među onima koji su otišli, ipak, ima i povratnika. Jedan od njih je dr Bojan Radak, direktor Instituta „Vinča“. On je devedesetih godina, kada i desetine njegovih kolega iz „Vinče“, otišao u Englesku, pa u Ameriku, ali je odlučio da se vrati.

- Najviše stručnjaka, i to starosti između 35 i 40 godina, otišlo je devedesetih - priča Radak. - Odlučio sam da se vratim kada sam shvatio da to što imam u Srbiji ne mogu da nađem nigde drugde. Tamo dobijete neki novi kvalitet života, ali izgubite ono što ste imali pre.

Za mnoge emigrante, sudeći prema životu koji žive, odlazak iz Srbije bio je velika greška.


NAJBROJNIJI

VEROVATNO najveći „rasadnik“ stručnjaka koji su kupili kartu u jednom pravcu jeste beogradski Elektrotehnički fakultet. Procenjuje se da je oko 2.000 njihovih diplomaca otišlo u svet. - Samo u San Francisku Udruženje bivših studenata ETF broji oko 900 članova - kaže Vladeta Marjanović, predsednik udruženja i jedan od naših najuspešnijih ljudi u Americi. On dodaje i da bi bilo dobro kada bi matica imala bolje veze i više koristila znanje i uticaj ljudi koji su otišli.

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.8.3
Browser
Safari 536.29.13
mob
Apple iPhone SE 2020
Drzavu ocigledno nije briga sto skoluje kadar za druge zemlje, a ti ljudi samo idu trbuhom za kruhom.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 21.0
Drzavu ocigledno nije briga sto skoluje kadar za druge zemlje, a ti ljudi samo idu trbuhom za kruhom.

Al,ček,ček,ček...

Ja takođe većinski ne volim našu državu (kao aparat) i one koji je vode,ali se opet postavlja ono pitanje koje je,ako se dobro sećam,Mrgi jednom postavio - zašto bi država besplatno školovala ljude koji će sutra da je napuste?
Lepo je dao predlog - da se školarine,a ja ću dodati - posebno stipendije,daju ljudima koji će da potpišu da u određenom periodu nakon studija (sad,koliko bi to bilo,ne znam... to treba odrediti) neće napuštati zemlju radi studiranja ili rada.Niko ih ne bi sprečavao,nije ovo Severna Koreja.Ali ko prekrši to,snosi određene sankcije.

Jer,te pare kojima se finansiraju studije idu iz džepa građana.Zašto bi građani finansirali nekog ko će već sutra da ih ostavi na cedilu?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5782
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.94
mob
Samsung Galaxy S2
Drzavu ocigledno nije briga sto skoluje kadar za druge zemlje, a ti ljudi samo idu trbuhom za kruhom.

Al,ček,ček,ček...

Ja takođe većinski ne volim našu državu (kao aparat) i one koji je vode,ali se opet postavlja ono pitanje koje je,ako se dobro sećam,Mrgi jednom postavio - zašto bi država besplatno školovala ljude koji će sutra da je napuste?
Lepo je dao predlog - da se školarine,a ja ću dodati - posebno stipendije,daju ljudima koji će da potpišu da u određenom periodu nakon studija (sad,koliko bi to bilo,ne znam... to treba odrediti) neće napuštati zemlju radi studiranja ili rada.Niko ih ne bi sprečavao,nije ovo Severna Koreja.Ali ko prekrši to,snosi određene sankcije.

Jer,te pare kojima se finansiraju studije idu iz džepa građana.Zašto bi građani finansirali nekog ko će već sutra da ih ostavi na cedilu?

Odakle drzavi novac za skolovanje tih ljudi ? Da nije iz etra ? Ne, nije, taj novac dolazi iz izvora koji se zove porez.
A taj novac je neko stvorio... najcesce roditelji studenata.
IP sačuvana
social share
I have ... a cunning plan. It's as cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.15
 Smile Smile Smile
pa ne mogu samo roditelji da skoluju studenta vec ih skoluje citavo drustvo. da mogu onda ne bi ni studirali na BU vec na Sobroni, Columbia i sl.

sve se svodi na pare. najbolje bi bilo da se svako studiranje placa ali kao sto su ovi sad na budzetu, njima recimo treba dati kredit koji bi im se oprastao za svaku godinu koju provedu radeci u SRB i ubacujuci pare u budzet. i tako sve do nekih 7-8 godina do kada bi u potpunosti kredit bio isplacen. ako ovaj ode u inostranstvo, neka uplati od svoje plate koju je preko zaradio pare koje duguje i opet je dug namiren.

plus, ovo bi resilo 'problem Srba iz inostranstva koji studiraju na BU a nisu Srbi'... Smile
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 21.0
Odakle drzavi novac za skolovanje tih ljudi ? Da nije iz etra ? Ne, nije, taj novac dolazi iz izvora koji se zove porez.
A taj novac je neko stvorio... najcesce roditelji studenata.

Ne,taj novac su stvorili svi građani Države Srbije,ne samo roditelji studenata.

Malo je funjarski da svi građani finansiraju nekoliko godina nekog ko će sutra da ih ostavi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.8.3
Browser
Safari 536.29.13
mob
Apple iPhone SE 2020
Drzavu ocigledno nije briga sto skoluje kadar za druge zemlje, a ti ljudi samo idu trbuhom za kruhom.

Al,ček,ček,ček...

Ja takođe većinski ne volim našu državu (kao aparat) i one koji je vode,ali se opet postavlja ono pitanje koje je,ako se dobro sećam,Mrgi jednom postavio - zašto bi država besplatno školovala ljude koji će sutra da je napuste?
Lepo je dao predlog - da se školarine,a ja ću dodati - posebno stipendije,daju ljudima koji će da potpišu da u određenom periodu nakon studija (sad,koliko bi to bilo,ne znam... to treba odrediti) neće napuštati zemlju radi studiranja ili rada.Niko ih ne bi sprečavao,nije ovo Severna Koreja.Ali ko prekrši to,snosi određene sankcije.

Jer,te pare kojima se finansiraju studije idu iz džepa građana.Zašto bi građani finansirali nekog ko će već sutra da ih ostavi na cedilu?

Ja zaista nemam nista protiv toga.. mislim... potpisivanje ugovora za rad odredjeno vreme po zavrsetku skolovanja...
Sta vise, ja mislim da bi vecina studenata rado pristala na to... jer kad kao svrseni student fakulteta za koji se trazi specijalizacija ili polaganje strucnog ispita odes u drugu zemlju, moras sve iz pocetka... opet bar 2-3 godine spucas na skolovanje i zivis na minimalcu...

Ali.. drzava to nece.. jer to znaci da bi morala da im obezbedi uslove za skolovanje, specijalizaciju i radna mesta... To bi znacilo da bi oni koji su matori otisli u penziju... Vise penzionera znaci vece izdatke iz budzeta... A budzet pune radnici koji zbog nameta vecinom rade na crno... A onda bi morala da se smanje izdavanja za druge namene, otpustanje drzavnih sluzbenika, sto opet znaci da bi se poremetila socijalna struktura, jer ispada da je drzavna sluzba mesto kojim se sprecava stvaranje socijalnih nemira... I tako u krug...

Zato i kazem da je moj utisak da drzava ne zeli da resava ovaj problem...

Rekla sam par puta... moj brat studira medicinu na engleskom (i placa skolarinu) i namera mu je da kada zavrsi faks ide u inostranstvo jer zna da ovde ne moze da dobije ni specijalizaciju ni radno mesto... bez obzira sto nije osoba koja bi trazila mesto iskljucivo u Klinickom centru ili Beogradu... Ne pomaze ni to sto mu je otac lekar, posto ovaj nije ni u jednoj njihovoj sekti... A on hoce da radi... i da se bavi medicinom... pa makar to znacilo da zapici u Norvesku i smrzava guzicu 10 meseci godisnje...

Drugarica koja je bila zaista dobar student medicine, pristala je na bilo sta da dobije mesto za staziranje... To "bilo sta" je mesto lekara u jednom domu za lica sa teskom mentalnom retardacijom... Cak i to je dobila posle mnogo, mnogo.. mnooogooo natezanja... i moljakanja... i podnosenja zahteva i pitaj boga cega dok im nije ponestalo razloga da je odbijaju.... Cak i ako je to mesto na kome niko nece da radi jer su uslovi jako teski...

To je malo sramota... ulozis u nekoga tih 250.000 dolara i onda mu kazes - a, ne.. ne.. ne moze tako... truni na birou...
Pa sta onda lepo ne smanje broj upisanih na 20 godisnje i mirna Backa....
« Poslednja izmena: 27. Maj 2013, 15:58:01 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5782
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.94
mob
Samsung Galaxy S2
Odakle drzavi novac za skolovanje tih ljudi ? Da nije iz etra ? Ne, nije, taj novac dolazi iz izvora koji se zove porez.
A taj novac je neko stvorio... najcesce roditelji studenata.

Ne,taj novac su stvorili svi građani Države Srbije,ne samo roditelji studenata.

Malo je funjarski da svi građani finansiraju nekoliko godina nekog ko će sutra da ih ostavi.

Ali i "funjarski" je da nekome trazis da radi x godina u Srbiji po zavrsetku studija... a znas da posla nema.


Citat
Pa sta onda lepo ne smanje broj upisanih na 20 godisnje i mirna Backa....

A nezaposlenih bez visokog obrazovanja ima jos vise.
« Poslednja izmena: 27. Maj 2013, 16:05:47 od system_v_r5 »
IP sačuvana
social share
I have ... a cunning plan. It's as cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.94

Malo je funjarski da svi građani finansiraju nekoliko godina nekog ko će sutra da ih ostavi.

Moj deo nek' slobodno uzmu i idu gde im je lepše. Čast mi je da znam da sam bar delom, nekome pomogao da bolje živi.
« Poslednja izmena: 27. Maj 2013, 16:06:08 od vlastimir »
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 21.0
Anea,u pravu si. Mislim da najmanje što mogu da urade je da usklade sistem tako da se svuda upisuje onoliko ljudi koliko trenutno treba u zemlji. A ne da jednih bude mnooogo višak,a drugih ekstremno malo.
Ali,da... znamo da od toga nema ništa.

Ali i "funjarski" je da nekome trazis da radi x godina u Srbiji po zavrsetku studija... a znas da posla nema.

Ne X godina. Dve,tri,tako nešto. Ne baratam dovoljno činjenicama da bih sam predložio brojku.
Ali svakako bi bilo do 5 nakon osnovnih studija!   Ne 10,ne 20,ne X...


Moj deo nek' slobodno uzmu i idu gde im je lepše. Čast mi je da znam da sam bar delom, nekome pomogao dabolje živi.

Nemoj pogrešno da shvatiš,kapiram ja da je nekome bolje napolju.Ali ono... aj barem nek proba malo,pa ako ne uspe,onda nek ide.
« Poslednja izmena: 27. Maj 2013, 16:18:35 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.