U modernim video igrama "uvodni sinematici", kako se to danas zove, neretko su značajna stavka u budžetu. AAA produkcija traži da u njima sve pršti, a trejleri podsećaju na holivudske. Ipak, pre dvadesetak godina sve je bilo mnogo skromnije, ali i sa više duše.
Novim generacijama 16-bitna grafika i muzika iz starih čipova često izgledaju smešno, ali je starijim igračima baš to nekada bio prozor u do tada neviđene svetove.
Ako vam Super Nintendo Entertainment System išta znači, ako ste spremni za jednu dozu gejmerske nostalgije i ako baš nemate na šta pametnije da utrošite devet sati, pred vama je video sastavljen od svih uvodnih ekrana koji su ikada bljesnuli sa televizora na koje je bio prikačen legendarni SNES.
Pored i danas superpopularnih serijala kao što su StarCraft, WoW ili Diablo, lako je zaboraviti da se Blizzard nekada davno bavio i drugim igrama. Pošto je u novembru 2013. kompanija "delila" Blackthorne - koji je i dalje dostupan, na red su stigla i dva druge poznate igre - "The Lost Vikings" i "Rock N' Roll Racing".
"The Lost Vikings" je svetlo dana ugledao daleke 1992. godine, a Blizzard se u to doba zvao "Silicon & Synapse". "VikinzI" su arkadna mozgalica u kojoj igrač kontroliše tri vikinga sa posebnim mogućnostima potrebnim da bi se prešle različite zamke.
"Rock N' Roll Racing" je s druge strane borbena trka s odličnom zvučnom podlogom, ali treba reći da ovo besplatno izdanje ipak izgleda da je ograničenih mogućnosti.
Na današnji dan pre tačno 30 godina, dok je tiho besneo hladni rat, ruski programer predstavio je malo čudo nazvano Tetris koje će, na potpuno neočekivani način, ujediniti ceo svet.
1984 - Aleksej Pažitnov, programer iz SSSR-a, kreirao je tetris na računaru Electronica 60. Naziv svom čedu dao je kombinujući reči „tetra“ (četiri) i tenis, koji je bio njegov omiljeni sport. Pajtinov je prvo napravio kod koji je podelio sa svojim prijateljima. Jedan od njih portovao je kod na IBM PC, i potom se tetris proširio poput virusa. Uskoro su igru igrali svi u sovjetskom bloku.
„Program uopšte nije bio komplikovan. Tada nismo čak ni imali rekorde, nivoe igre. Ali ko god je počeo da igra tetri, nije mogao da prestane“, izjavio je kasnije Pažitnov.
1986 - Te godine tetris se prvi put pojavio u zapadnim zemljama. Pronašao je prvo svoj put do Mađarske, gde su programeri kreirali verzije za Apple II i Commodore 64. Potom ga ja uočila britanska softverska kompanija Andromeda.
Oni su pokušavali da stupe u kontakt sa Pažitnovim, kako bi otkupili prava za PC. Bio je to početak duge bitke i višegodišnjih pregovora.
U međuvremenu, pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima, prava na tetris su se prodavala na sve strane, pa je tako kompanija Spectrum Holobyte lansirala IBM PC verziju 1987. godine, da bi potom stigle i mnogo popularnije verzije za Commodore 64, Amiga, Atari ST i Apple II računare.
Otprilike u isto vreme Nintendo je ponudio veliku sumu novca ruskim programerima kako bi otkupio prava na tetris.
1988 - Kako bi zaštitili pravo na svoj izum ruski programeri na čelu sa Pažitnovim stovrili su organizaciju Elektronorgtechnica koja je imala prava na prodaju licence za izradu tetrisa. Ali kako je Pažitnov u to vreme radio za Sovjetsku akademiju nauka, zbog tamnošnjih i tadašnjih zakona, nije dobio ni najmanji procenat od zarade.
1989 - Te godine u prodaji se našla Game Boy verzija Tetrisa, najpiopularnija od svih. Prodato je čak 35 miliona primeraka!
1991 – Pajitnov se seli u SAD, zajedno sa Britancem Henkom Rodžersom iz kompanije Andromeda, sa kojim je u međuvremenu postao blizak prijatelj.
1996 - Pajitinov i Rodžers osnivaju kompaniju The Tetris Company, koja je imala sva prava na tetris. Potom je i privatizovana Elektronorgtechnica postala njihovo vlasništvo. Bio je to prvi put da je Pajitinov mogao da zarađuje novac od svog izuma.
“Aleksej Pažitnov je verovatno najpoznatiji autor igara na svetu, ali je uvek imao filozofski odnos prema prema zaradi koju je ostvarivao, što je posledica njegovog dobrog kućnog vaspitanja. Nakon više od decenije izostavljanja iz priča o licenciranju tetrisa, skromni Aleksej najzad dobija ono što je zaslužio“, izjavio je tada Rodžers.
Iste godine Pažitnov je počeo da radi za kompaniju Microsoft, kreirajući do 2005. godine više video igara.
2009 - Kompanija Apple povukla je igru Tris iz svojeh App Storea nakon žalbi The Tetris Company. I dan danas The Tetris Company oštro brani svoja prava na tetris, čija popularnost i pored svih novotarija ne jenjava.
Da li se sećate vašeg prvog susreta sa tetrisom? Podelite sa nama u komentarima vaša najranija i najlepša sećanja na druženje sa tetrisom.
Bilo da su heroji, negativci ili negde između likovi iz video igara postali su nezaobilazni deo života ljudi, bilo da ih se ljudi sećaju iz detinjstva, bilo da ih i danas vode kroz pustolovine, prenosi Gardijan.
Lara Kroft je debitovala u Tomb Raideru 1996. godine i od tada je ovaj britanska arheološkinja postala svetski fenomen.
Crash Bandicoot živi na ostrvima Vumpa i vreme provodi tako što kvari zle planove Doktora Neo Cortexa. Prvobitno je bio popularan na Playstationu, a zatim se proširio i na druge platforme.
Svetsku popularnosti ima i lik sa plavom kosom i plavim očima, Cloud, koji prikriva svoj status borca za Avalanche, a Pac-Man je jedan od najpoznatijih likova iz video igara ikada.
Petnaestogodišnjeg "brzog" Sonica deca vole širom sveta, dok je Solid Snake ocenjen kao jedan od najboljih likova svih vremena. Njegov koeficijent inteligencije je 180 i tečno govori šest jezika.
Ne samo karakter, već i Nintendo maskota, Italijan Mario, živi u kraljevstvu gljiva sa svojim bratom Luiđijem, dok Kirby živi u zemlji snova na planeti Pop Star i lik je brojnih igrica od kako se "rodio" 1992. godine.
Popularan je i junak Link iz igrice "The Legend of Zelda" kojem je misija spasavanje princeze koja je vična upadanju u probleme.
Svetsku slavu dostiglo je i siroče, katolik, sveštenik alkoholičar koji nosi masku jaguara po imenu King. Tu je i dr Gordon Freeman, teorijski fizičar i vanzemaljac-borac kojeg je moguće videti kako izgleda samo na kutiji od igre
Spyro the Dragon, sladak zmaj, sa ljubičastim telom i narandžastim krilima hit je među ljubiteljima video igrica, dok je najpoznatiji Pokemon karakter, niko drugi nego Pikachu, kojeg svi vole i kada se naljuti.
Akciona avantura koju smo svojedobno obožavali iduće sedmice dolazi u verzijama za PlayStation 4, PlayStation 3 i PS Vitu
Prije par mjeseci su se pojavile glasine kako legendarni Another World stiže na konzole, a sudeći po informacijama na PlayStation Blogu, od sretnog trenutka nas dijeli samo nedelja dana.
Naime, na spomenutim stranicama su developer Martial Hesse-Dréville i originalni tvorac Eric Chahi najavili kako će se Another World za PlayStation 4, PlayStation 3 i PS Vitu pojaviti u prodaji 25. juna, te da je riječ o cross-buy naslovu što znači da kupovinom automatski dobijamo sve tri verzije.
Detalje o razvoju ovih verzija i samom Another Worldu koji je ostavio veliki trag na razvoj igara potražite ovdje, a nadamo se kako ni ostale najavljene verzije za Xbox One, Wii U i 3DS nisu daleko, iako službenih informacija još uvijek nema.
Često rušen svjetski rekord u broju bodova u legendarnom Donkey Kongu srušio je relativno novi igrač
Ekipa s Donkey Kong bloga prenijela je u subotu informaciju da titulu rekordera od prošle sedmice nosi Robbie Lakeman koji ga ganja relativno kratko vrijeme – posljednje dvije godine. Lakeman je titulu najboljeg igrača Donkey Konga preuzeo od Hanka Chiena, poznatijeg pod nadimkom Dr. Kong.
Zašto je vijest važna, pitate se? Nemamo pojma, no pored toga bacili smo se na kratko istraživanje kojim smo došli do informacije da je rekord u Donkey Kongu jedan od najvažnijih koje igrači mogu postaviti, a intenzivno se obara već godinama.
Trka za najboljim rezultatom dodatno je zažestila 2007. godine nakon izlaska dokumentarnog filma The King of Kong: A Fistful of Quarters, koji je pratio rivalstvo nekoliko ponajboljih igrača – Billyja Mitchella, Tima Sczerbyja, Stevea Wiebea i Hanka Chiena, od kojih je posljednji rekord držao neko vrijeme.
Aktualnog rekordera možete pratiti na Twitchu, gdje često direktno prenosi svoje pokušaje. Ko zna, možda posvjedočite idućem istorijskom trenutku.
Igre sa groblja Atari igara biće podeljene muzejima i prodate
Jedna od urbanih legendi je konačno potvrđena ranije tokom ove godine.
Radnici na građevini u Novom Meksiku su pronašli veliki broj Atari 2600 igara, koje su tamo bile zakopane više od 30 godina. Atari je ove igre zakopao za vreme velikog kraha video igara 1983. godine, ali ova priča nikada nije bilo potvrđena - do sada.
Oko 1300 igara koje su pronađene će biti podeljene muzejima, dok će neke biti prodate putem eBay sajta.
“Plan je da se igre podele muzejima, kako bi priča bila ispričana,” rekao je menadžer ovog gradilišta. On je istakao da mu je neko za jednu igru ponudio čak 500 dolara, ali je pitanje koliko će druge igre vredeti na aukcijama.
Ovo je ipak samo deo pronađenih igara, obzirom da je Atari zakopao oko 792.000 primeraka. Upravnici gradilišta su se nadali da će pronaći oko 20.000 igara, ali je pronađeno tek 1300 komada.