Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Reka i jezera u poslednja dva dana odneli nove žrtve  (Pročitano 6216 puta)
01. Avg 2006, 18:14:33
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
Reka i jezera u poslednja dva dana odneli nove žrtve

Utopile se četiri osobe

Nemanja Kuzmanović (13) iz Kovačkog Polja kod Kraljeva udavio se u Ibru, a Emil Valenta (19) iz Padine u bazenu u selu Debeljača kod Kovačice. Vojkan Mladenović (32) iz Vladimiraca utopio se na šljunkari kod Šapca, a u Zrenjaninu J. T (52)

KRALJEVO/ŠABAC - Leš trinaestogodišnjeg Nemanje Kuzmanovića iz Kovačkog Polja kod Kraljeva, čiji su nestanak roditelji prijavili u subotu uveče, pronašli su, juče oko podneva, kraljevački ribolovci. - Pecao sam na gradskoj plaži i ugledao dečakov leš kako pluta na vodi. Zagazio sam u reku i dovukao ga do obale - rekao nam je ribolovac Marko Peković, dodavši "da bi svaki normalan čovek to uradio".

Telo nesrećnog dečaka pronađeno je na kilometar od mesta gde je poslednji put u subotu posle podne viđen. On se, naime, obreo na obali Ibra, naspram poznate plaže Mirina česma u kraljevačkoj Staroj čaršiji i od tada mu se gubi svaki trag. Na obali je pronađen njegov bicikl i uredno složena odeća.

- Rekao nam je da će se provozati biciklom do saborišta u Žiči. Dugo ga nije bilo. Popravljao sam nešto u dvorištu kad sam začuo jauk supruge Slavice. U rukama je nosila Nemanjinu odeću i zapomagala - priseća se kroz plač Nemanjin otac Dragiša. U potragu za nesrećnim dečakom, za kojeg kažu da je bio poslušan i da nije umeo da pliva, dale su se komšije i policija. Sutradan, njima su se pridružili vatrogasci i ronilačka ekipa čačanske policije.

- Sve smo nekoliko puta pretražili, ali bez uspeha. Ibar je mutan i nadošao, tako da vidljivosti u vodi nema. Pretraživali smo samo rukama - rekao nam je Boris Bajić, šef ronilačke ekipe. Juče pre podne u domu Kuzmanovića, u Jošaničkoj ulici, okupili su se rođaci, prijatelji, komšije i Dragišine kolege iz JP "Čistoća". Devetogodišnji Nemanjin brat Nikola tiho je jecao.

- Zbunjuje nas sve ovo. Neki dečak nam je ispričao kako ga je video na obali. Znajući da je neplivač i da se plaši vode, on ga je, kaže, upozorio da ne ulazi u reku. Kasnije je, ispričao nam je taj dečak, video nekog čoveka koji mu je rekao da pripazi na bicikl dok se on ne vrati. Bicikl je bio Nemanjin. Pomislio sam da ga nije neki bolesni ludak negde zatvorio - pričao je jedan komšija Kuzmanovića.
      
Smrt u bazenu

ZRENJANIN/PANČEVO - Emil Valenta (19) iz Padine utopio se u bazenu u selu Debeljača kod Kovačice. Nesreća se dogodila 28. jula, u 14.25 časova, kada su kupači na dnu bazena primetili beživotno telo mladića, koji je u ovo selo došao sa drugovima iz Padine na kupanje. Popularno zrenjaninsko kupalište Peskara i ove godine odnelo je ljudski život. Kako Glas saznaje, 28. avgusta, oko 12.20 u jezeru se utopio J. T. (52), a u nedelju, 30. jula, teže povrede zadobio je D. N. (30), koji je sa obale skočio na glavu u plićak.

K. S.      
   
   



Na obali Ibra, juče pre podne, ponovo su se obrele ronilačke ekipe, dok su vatrogasci i Dragišine kolege pretraživale metar po metar reke, kilometar-dva nizvodno. Na licu mesta obreo se i Bogoljub Živković, načelnik kraljevačkog SUP-a. S roniocima se dogovarao da u pomoć pozove i specijalne ekipe Žandarmerije.

Tada je dojavljeno da je dečakov leš pronađen na gradskoj plaži. Razlegao se majčin jauk. - Nešto mi je govorilo da Neca nije otišao u Žiču, nego na Ibar. Otišla sam tamo i pronašla njegovo odelo. Čak je i gaćice bio skinuo, a to nije radio ni kad se kod kuće kupao. Verovala sam da je živ, da se možda negde sakrio - jaukala je majka Slavica. Na gradskoj plaži muk. Brojni kupači su se ispeli na "bedem" i nemo posmatrali policijski uviđaj. Posle uviđaja, leš su odvezla pogrebna kola, a svi kupači su otišli sa gradske plaže. Kućama je otišla i većina posetilaca obližnjeg gradskog bazena. Na licu mesta ostale su samo Dragišine kolege iz "Čistoće".

- Vredan je to i marljiv čovek. Doselio se pre dvadesetak godina iz studeničkog kraja, sagradio kuću u blizini Ibra i , eto, snađe ga najgore. Nesrećni dečak, kad je imao tri godine, umalo se nije udavio u krečani. Nisam sujeveran, ali sam đavo ga je odveo na reku - pričao je kroz suze jedan Dragišin kolega.

Vojkan Mladenović (32) iz Vladimiraca utopio se prekjuče oko 18 sati na tabanovačkoj šljunkari kod Šapca. Mladenović je na šljunkaru, na kojoj ima dosta kupača, došao sa društvom. Niko nije primetio da se davi, niti da se nešto čudno dešava. Niko nije čuo pozive u pomoć. Samo je primećeno da ga nema ni u vodi ni na obali. Telo je pronađeno tek juče ujutro. - Reč je o nesrećnom slučaju, ali sam na insistiranje porodice naložila da se obavi obdukcija kako bi se utvrdio uzrok smrti - rekla je sudija Gordana Cmiljanović.
Miloš Milišić - Milanka Eraković

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
U protekla tri meseca dvadesetak žrtava kupanja na rekama i jezerima
Najveće opasnosti za kupače u Srbiji

U protekla tri meseca u rekama i jezerima širom Srbije utopilo se dvadesetak osoba, od kojih su skoro polovina deca. I poslednjih dana novinarske beležnice punile su se imenima novih nastradalih kupača, koji su plivačko neznanje, suludu hrabrost ili tuđi nemar platili glavom.

Poslednja žrtva je Nemanja Kuzmanović (13) iz Kraljeva, čije je telo u ponedeljak pronađeno 500 metara nizvodno od divlje plaže na kojoj se kupao.

U subotu, 29. jula, i Šalničko jezero u Smederevu odnelo je dva života - Željko Aksić (22) i njegov šurak M.S. (15) udavili su se na samo desetak metara od obale. Skok u Ćelijsko jezero kod Aleksandrovca bio je koban za Ivana Stefanovića (22) iz sela Venčac koji je, naočigled desetak ljudi, nestao pod vodom.

Jedna od opasnosti koja kupače može da zadesi na divljim plažama na tekućim vodama su virovi, kojih uglavnom nema na jezerima, ali se često javljaju na brzim rekama poput Save, Dunava ili Ibra.

- Virovi se obično pojavljuju na mestima gde se nalazi neki potonuli predmet ili tamo gde dno nije ravno. Ne može se sa sigurnošću znati gde se virovi nalaze, jer se njihova lokacija, zbog brzine reke, često menja. Ukoliko se desi da upadnete u vir, nipošto ne treba da paničite, već se održavajte na vodi, čuvajte snagu i kada se smirite, potrebno je jako zaplivati, a vir će sam izbaciti telo - kaže Damir Okanović, predsednik Udruženja spasilaca na vodi Srbije.

Prisustvo trave u vodi dokaz je njenog kvaliteta, i ona se češće javlja u stajaćim nego u tekućim vodama.

- Trava najčešće prepadne čoveka kojeg uhvati panika, što može da ima ozbiljne posledice. Ako se desi da se kupate na mestima gde je ima, najbolje rešenje je plivati leđno, ali ne naglim pokretima, i tako preći deo gde se ona nalazi. Bitno je da se ne prave nagli pokreti, jer svaki može da dovede do još većeg uplitanja, što zna da bude vrlo opasno - kaže Okanović.

On objašnjava da problem koji dovodi do povreda ili, u najgorem slučaju, do smrtnog ishoda, jeste i neispitano dno.

- Ukoliko ljudi skaču u vodu koja je bistra, mogu steći lažni utisak o dubini. Međutim, kada se dno ne može videti, može doći do ozbiljnih povreda ako se ispod površine nalazi, recimo, neka olupina, veći predmet, staro sidro... - kaže Okanović.

Prema njegovim rečima, za neplivače ili poluplivače naročito je opasno kada naiđu na džepove koji se javljaju na dnu, naročito ako je ono peskovito.

- Ovo je vrlo opasno za decu od pet-šest godina za koje je karakteristično da ne pružaju otpor, što dovodi do utapanja - objašnjava Okanović.

Ono što lokalne vlasti mogu da urade jeste da apeluju na ljude da se ne kupaju na takozvanim divljim plažama i da imaju minimum svesti o opasnosti od kupanja na ovakvim mestima. Iz beogradske opštine Voždovac kažu da bi, osim zabrane kupanja, jedno od rešenja moglo da bude i pronalaženje načina za finansiranje, kao i organizovanje ovakvih kupališta. U tome bi, pored opština, morale da učestvuju i druge službe, kao i Republička direkcija za vode.

Na organizovanim i obezbeđenim kupalištima situacija nije toliko strašna, jer o bezbednosti kupača brinu spasioci. To su pre svega bazeni, ali i velike, uređene plaže u gradovima u Srbiji, na kojima je jasno označeno da postoji spasilačka služba.

- Spasilac mora da zna da prepozna plivače i poluplivače koje je, inače, potrebno non-stop opominjati, jer ne žele da priznaju da loše plivaju - kaže Žarko Maksić, šef spasilačke ekipe na Adi Ciganliji.

On kaže da najčešće stradaju mladi ljudi, od 15 do 20 godina, i to uglavnom mladići koji vole da se hvale, naročito pred devojkama.

- Za kupače je važno i da znaju kako pravilno da dišu i da se održavaju na vodi. Često se dešava, naročito u hladnijim rekama, da ljude uhvati grč, a razlog tome je nepravilan rad nogu - objašnjava Maksić i dodaje da najčešće stradaju slabi plivači i poluplivači.

Konzumiranje alkohola pred ulazak u vodu takođe može da bude veoma opasno, jer on umrtvljuje kupače koji se tada otežano kreću po vodi, a može da dođe i do kolapsa u grlu, pa čovek ne uspe ni da pozove pomoć. Ovome treba dodati i da, kad su deca u pitanju, glavna odgovornost je na roditeljima, postojali spasioci na kupalištu ili ne. Deca, jednostavno, stalno moraju biti pred očima onih koji su ih na plažu doveli.

L. Gedošević - T. Marković-Subota

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Iz za­ba­ve u smrt
J. P. - S. S. R., 6. avgust 2006

BE­O­GRAD - Noć­no ku­pa­nje na Adi Ci­gan­li­ji u nedelju je od­ne­lo još jed­nu žr­tvu, tre­ću od po­čet­ka se­zo­ne. Ka­ko nam je po­tvr­di­la Dra­ga­na Kaj­ga­nić iz In­for­ma­tiv­ne slu­žbe po­li­ci­je, Mi­loš Sto­ja­no­vić (28) iz Be­o­gra­da uda­vio se, ka­da je u 3.45 ča­so­va, sa ma­ki­ške stra­ne ku­pa­li­šta, sko­čio u vo­du. Če­tr­de­set mi­nu­ta ka­sni­je dru­ga­ri su ga iz­vu­kli na oba­lu, ali ni­je da­vao zna­ke ži­vo­ta.
Ka­ko ne­zva­nič­no sa­zna­je­mo, Sto­ja­no­vić je pre sko­ka u vo­du po­pio ne­ko­li­ko al­ko­hol­nih pi­ća. Na­i­me, on je iza­šao u grad sa dru­štvom. Sa de­voj­kom i tri dru­ga bio je na žur­ci u ka­fi­ću "Tajm aut". Ve­se­li­li su se, a pred zo­ru su od­lu­či­li da se ras­hla­de. Iza­šli su na­po­lje i sko­či­li u Sa­vu, na me­sto gde vo­da ni­je bi­la du­bo­ka.
Dru­go­vi su is­pli­va­li, ali Mi­lo­ša ni­je bi­lo. Upla­še­ni su ga tra­ži­li, is­pod hlad­ne vo­de. Ro­ni­li su ne­ko­li­ko pu­ta. Iz­vu­kli su ga na oba­lu, ali je već bio mr­tav.
U me­đu­vre­me­nu je sti­gla po­li­ci­ja i Hit­na po­moć, či­ji su le­ka­ri mo­gli sa­mo da kon­sta­tu­ju smrt. Te­lo Mi­lo­ša Sto­ja­no­vi­ća od­ve­že­no je na In­sti­tut za sud­sku me­di­ci­nu, gde će bi­ti ura­đe­na ob­duk­ci­ja. Jed­na od pret­po­stav­ki je da je mo­mak, či­je je te­lo bi­lo za­gre­ja­no, do­ži­veo sr­ča­ni udar, pri­li­kom sko­ka u hlad­nu vo­du.
Šef spa­si­la­ca na Adi Ci­gan­li­ji Žar­ko Mak­sić ka­že da u to vre­me, što je uobi­ča­je­no, ni­je bi­lo spa­si­la­ca i da za da­vlje­nje ni­su od­go­vor­ni. Iz pred­u­ze­ća "JP Ada ci­gan­li­ja" ne­ko­li­ko pu­ta su upo­zo­ra­va­li da je noć­no ku­pa­nje opa­sno i da pli­va­či pre­u­zi­ma­ju ri­zik. Spa­si­o­ci i le­ka­ri de­žu­ra­ju od de­set do 19 ča­so­va, ali vi­ken­dom obič­no osta­nu i do sat du­že. Ovo je i je­di­ni pe­ri­od, ka­da su oni od­go­vor­ni za po­se­ti­o­ce i ku­pa­če.

NE­STA­LA TOR­BA
U OP­ŠTEM me­te­žu i po­tra­zi za Sto­ja­no­vi­ćem, nje­go­voj de­voj­ci je ne­sta­la tor­ba­ra sa do­ku­men­ti­ma i nov­cem. Ne­ko od go­sti­ju je to is­ko­ri­stio i opljač­kao je.

KOB­NI MRAK
PR­VA žr­tva na Adi ci­gan­li­ji ove se­zo­ne bio je Ni­ko­la Use­i­no­vić (17) ko­ji se 19. ju­na uda­vio, ku­pa­ju­ći se sa dru­go­vi­ma oko tri ča­sa uju­tro. Sa­mo tri da­na ka­sni­je, po istom sce­na­ri­ju, stra­dao je i Lu­ka Bo­ri­sa­vlje­vić (17). Oba mla­di­ća skon­ča­la su na ma­ki­škoj stra­ni Ade.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Apple iPhone SE 2020
UTOPIO SE U ADI

Miloš S. (28) iz Beograda udavio se preksinoć kod kafića "Tajm aut" na makiškoj strani Ade Ciganlije


Miloš je posle nekoliko tura pića skočio u hladnu vodu i u plićaku odmah preminuo

BEOGRAD - Miloš S. (28) iz Beograda utopio se preksinoć na makiškoj strani Ade Ciganlije! Tragedija se dogodila u nedelju oko dva sata posle ponoći, kada je Miloš sa svojim drugovima posle nekoliko tura pića u kafiću "Tajm aut" hteo da se okupa. Kada su zajedno skočili u hladnu vodu, Miloš jedini nije isplivao! Drugovi su ga odmah izvukli na obalu, ali je on već bio mrtav. Nesrećni mladić treća je ovogodišnja žrtva Savskog jezera. Pre njega u junu u Adi su se utopila dva mladića, takođe na noćnom kupanju.
Kako Press saznaje, Miloš je neposredno pre nesreće sedeo sa devojkom i svojim prijateljima u kafiću "Tajm aut". Zajedno su popili nekoliko tura pića, a onda odlučili da se okupaju.
- Miloš je sa još trojicom drugova skočio u vodu. Jedini on nije isplivao iako su bili blizu obale, praktično u plićaku. Nastala je panika, drugovi su očajnički pokušavali da ga nađu u ledenoj vodi i u mrklom mraku. Posle nekoliko minuta, uspeli su da ga izvuku iz vode. Nažalost, već tada je bio mrtav. Pretpostavljam da je umro čim je skočio u vodu, jer je njegovo telo bilo blizu plićaka. Verovatno ga je "presekla" ledena voda - kaže jedan od njegovih poznanika.
Očevici koji su se zatekli u kafiću u kom su sedeli nesrećni mladić i njegovo društvo, tvrde da su oni popili nekoliko tura alkoholnog pića i da su posle toga zajedno ušli u vodu.
- Pretpostavljamo da su bili pijani i da su tako "zagrejani" uleteli u hladnu vodu. Uplašili smo se da će se svi podaviti, jer su njegovi drugovi očajnički pokušavali da ga izvuku! Preksinoć je inače bilo hladno, većina gostiju bila je u majicama sa dugačkim rukavima. Voda u Adi bila ledena i to je razlog ove tragedije - kažu očevici nesreće.
Crna serija noćnog kupanja na Adi, koje je, inače, zabranjeno, počela je 19. juna kada se udavio Predrag Huseinović (17) iz Sopota. Huseinović je prva ovogodišnja žrtva Savskog jezera. On je sa još petoricom drugova oko 23 sata došao na Adu Ciganliju na noćno kupanje. Celo društvo je nešto kasnije odlučilo da roni u jezeru. Svi su izronili osim Huseinovića, kome nije bilo nikakvog traga. O nestanku svog druga mladići su odmah obavestili policiju, ali su ronioci iz Žandarmerije tek posle višečasovnog traženja, oko osam sati ujutru, pronašli i izvukli telo nesrećnog mladića.
Luka Borisavljević (17) iz Beograda stradao je na sličan način nekoliko dana kasnije, 22. juna. I njegovo telo pronađeno je dan kasnije, nedaleko od velikog tobogana. Pretpostavlja se da je Borisavljević došao na kupanje sa društvom u alkoholisanom stanju, jer je kobne noći primećena grupa pijanih mladića "opremljena" gajbama piva. Konzumiranje alkohola im očigledno nije bila dovoljna zabava, pa su se u pripitom stanju odlučili na noćno kupanje, što je Borisavljevića koštalo života. Po izlasku na obalu, mladići su primetili da im drug nedostaje, pa su obavestili policiju. Ipak, pomoć Borisavljeviću nije stigla na vreme, a spasioci su iz vode izvukli njegovo beživotno telo tek sutradan.
(T. I.)

Miloševa devojka pokradena!

Dok je trajala potraga za Milošem, nastala je opšta pometnja u kafiću "Tajm aut". Većina gostiju otrčala je na plažu kako bi pomogla mladićima da pronađu svog druga. U opštoj gužvi, neko je Miloševoj devojci ukrao torbicu sa novcem i dokumentima!

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
 BEOGRADJANIN DRAGAN ĐUKIĆ UTOPIO SE NA ADI BOJANI

Beogradjanin Dragan Đukić [40] utopio se na Adi Bojani kod Ulcinja. Dežurni lekar lokalnog Doma zdravlja Olivera Poček potvrdila je da se nesreća dogodila sinoć oko 18 sati, nedaleko od obale.

Djukićevi prijatelji, koji su se sa njim odmarali na Adi Bojani, kazali su da je Dragan, pre nesreće, insistirao da još malo ostane u moru, dok se društvo povuklo na obalu. Ubrzo posle toga, on je nestao sa vidika. Njegovi prijatelji alarmirali su spasilačku službu koja je odmah pronašla Đukića i iznela ga na obalu.

Na mestu nesreće odmah su se našla i kola Hitne pomoći, ali je dežurni lekar mogao, nažalost, da konostatuje samo smrt utopljenjem.

Ovo je od početka avgusta četvrto utopljenje na području Ulcinja. Prethodna tri dogodila su se prošlog petka na Velikoj plaži, u velikom nevremenu, kada je kupanje, zbog ogromnih talasa, bilo zabranjeno.


Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Smr­to­no­sni ples ta­la­sa
Sa­vo Gre­go­vić, 7. avgust 2006

U CR­NOJ hro­ni­ci ko­ju su pro­te­klog vi­ken­da is­pi­si­va­li dži­nov­ski ta­la­si na sit­no­zr­na­stim pla­ža­ma Ul­ci­nja, upi­sa­no je još jed­no ime. Be­o­gra­đa­nin Dra­gan Đu­kić (40) uto­pio se na ostr­vu Ada u del­ti re­ke Bo­ja­ne.
Đu­kić je s po­ro­di­com le­to­vao u Pe­trov­cu, a vi­kend je odvo­jio za jed­no­dnev­ni bo­ra­vak na Adi, po­zna­tom nu­di­stič­kom cen­tru. Ta­la­si, ko­ji su "pro­ra­di­li" u pe­tak, ka­da je ja­ka ki­ša na­to­pi­la žed­no Pri­mor­je, po­seb­no su atrak­tiv­ni na tom de­lu oba­le. Gost iz Be­o­gra­da imao je, iz­gle­da, ne­sre­ću da ga, dok je pli­vao za­de­si epi­lep­tič­ni na­pad.
Ta­la­si su u pe­tak po­sle pod­ne uze­li že­stok da­nak. Na Ve­li­koj pla­ži u Ul­ci­nju stra­da­li su Av­nor Sa­di­ku (27) sa Ko­sme­ta, Go­ran Lju­bo­ja (35) iz Kra­lje­va i Vla­di­mir Sr­bi­nov­ski (56) iz Sko­plja. Bi­la je to ne­vi­đe­na dra­ma u ko­joj je za­hva­lju­ju­ći sre­ći, ali pre sve­ga i ve­li­kom an­ga­žo­va­nju spa­si­la­ca pa i sa­mih go­sti­ju, onih od­va­žnih i vič­nih mo­ru, iz­beg­nu­ta ve­ća tra­ge­di­ja.
HRA­BRI ILI­JA
Ili­ja Kne­že­vić, spa­si­lac na ku­pa­li­štu ho­te­la "Li­do", spa­sio je to­ga da­na dva­de­se­tak lju­di!
- Bio sam non-stop u mo­ru, "le­teo" ta­mo oda­kle su sti­za­li po­zi­vi, a do­zi­va­li su sa svih stra­na, ve­li mla­đa­ni Kne­že­vić. - Ne znam ko­ga sam sve iz­va­dio iz mo­ra, ali znam da su sve­srd­no po­ma­ga­li u spa­ša­va­nju Sa­bro Đen­čić, Zo­ran Pe­jo­vić, Ze­ćo Ta­fić, moj otac Mi­lo­rad i još ne­ki.
Skrom­nog Kne­že­vi­ća do­pu­nja­va Ze­ćo Ta­fić ko­ji ka­že da je Ili­ja spa­sio i jed­nog spa­si­o­ca sa su­sed­ne pla­že i da je svo­jom hra­bro­šću, ali i zna­njem lič­no spre­čio ve­li­ku tra­ge­di­ju.
Ma­jor avi­ja­ci­je Voj­ske Sr­bi­je Go­ran Lju­bo­ja, na slu­žbi u Kra­lje­vu, ko­ji je ov­de le­to­vao s po­ro­di­com, uto­pio se - spa­sa­va­ju­ći. Us­peo je da iz ta­la­sa iz­va­di jed­nu že­nu i ka­da je kre­nuo i dru­gi put da spa­ša­va "po­klo­pio" ga je ta­las.
Tu­ri­sti do­ma­ći, ali i stra­ni, su na­pro­sto op­sed­nu­ti ta­la­si­ma. Ka­da mo­re po­be­li, oni hr­le u vo­du, ne zna­ju­ći da su upra­vo ta­la­si naj­ve­ća opa­snost ne sa­mo za ne­is­ku­sne, lo­še pli­va­če i uop­šte ne­vič­ne mo­ru, ne­go i za one ko­ji do­bro po­zna­ju ću­di pla­vih du­bi­na.
DI­VLJI PLES
- Ta­mo gde ta­la­si iz­vo­de svoj di­vlji ples sto­je cr­ve­ne za­sta­vi­ce, ko­je upo­zo­ra­va­ju na opa­snost, pri­ča Ili­ja Kne­že­vić. - Ja sam po­ka­zi­vao na taj znak, upo­zo­ra­vao na dru­ge na­či­ne, ali ma­lo ko se osvr­tao na to. I na­stao je ha­os, mo­re je od­ne­lo tri žr­tve.
Ta­la­si na ju­žnom Ja­dra­nu pro­ra­de i le­ti, pred ne­vre­me. Ne­ka­da su oni ma­nji i bez­o­pa­sni, ali ka­da mo­re sna­žno "za­i­gra" ite­ka­ko ih tre­ba iz­be­ga­va­ti. I uži­va­ti u "di­za­nju vo­de" s pe­ska.
- Ta­da su stru­je ja­ke, a ka­da se ne­is­ku­sni na­đu u ta­la­si­ma, hva­ta ih pa­ni­ka. Ku­pa­če ta­las lu­pi po gla­vi, na­pu­ne im se usta vo­dom i to če­sto bi­va kob­no. Naj­vi­še ubi­ja pa­ni­ka, re­či su Đo­ka Mi­tro­vi­ća, še­fa Luč­ke is­po­sta­ve u Ul­ci­nju.

SPA­SI­LAC
Na Ve­li­koj pla­ži se u pe­tak, ka­da je mo­re "po­lu­de­lo", na­šao i Sken­der Lja­ji­ći (56) sa sed­mo­go­di­šnjim si­nom Dar­da­nom. Ma­log su ta­la­si po­vu­kli i spa­sio ga je Be­o­gra­đa­nin Sa­vo Mi­jo­vić, ko­ji su tu ku­pao.
- Moj naj­te­ži i naj­sreć­ni­ji dan u ži­vo­tu. Ni­ka­da ni­sam vi­deo ta­ko di­vlje mo­re i ta­ko od­va­žnog čo­ve­ka kao što je go­spo­din Mi­jo­vić, ko­jem sam za­hva­lan do kra­ja ži­vo­ta, ka­zao je za "No­vo­sti" Lja­ji­ći.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Makiška strana kobna za kupače

Od četiri slučaja davljenja na Adi Ciganliji ovog leta, tri su se desila na desnoj obali jezera, koja nije predviđena za kupanje

BEOGRAD - Od četiri slučaja davljenja na Adi Ciganliji ovog leta, tri su se desila na desnoj, makiškoj obali jezera, koja nije predviđena za kupanje i nema spasioce. U nedelju po podne stradao je Zoran Rakić (20) iz Smedereva, koji je pijan ušao u vodu i udavio se na mestu gde je jezero duboko čak šest metara!
Vlada Jokanović iz preduzeća "Ada Ciganlija" kaže za Press da se novi slučaj utapanja u Savskom jezeru dogodio zbog kupanja na mestu koje je nepristupačno i nije predviđeno za to i gde je voda duboka šest metara. Jokanović je dodao da su spasioci reagovali čim su dobili prijavu građana, ali da je to bilo uzalud, jer je Rakić dugo ostao u vodi, a nije bilo poznato mesto utapanja.
- Na Adi postoji više od 40 spasilaca i ta ekipa je jedna od najboljih u Evropi, što pokazuje broj nesrećnih slučajeva u odnosu na broj kupača - rekao je Jokanović, i dodao da se mladić kupao u zoni za koju spasioci nisu nadležni.
Upravnik kupališta Duško Marković kaže da nije slučajno što se davljenja dešavaju uglavnom sa makiške strane jezera, jer tamo zona kupanja nije obeležena i spasilačka služba ne pokriva taj deo jezera.
- Ljudi sami ulaze u zamku i bespotrebno rizikuju živote. Na toj strani postoji tabla na kojoj piše da je kupanje na sopstveni rizik, ali mnogi to ne uzimaju o obzir. Pored toga, mladići često ulaze pijani u vodu, bez prethodnog rashlađivanja, i tragedija je onda neminovna - kaže Marković. On najavljuje da će uskoro celo jezero biti pokriveno spasiocima.
- Ne mogu da preciziram kada, ali u sklopu s planovima o kompletnom preuređenju jezera predviđeno je da spasilačka služba bude raspoređena oko celog jezera - kaže Marković, i dodaje da je broj davljenja na Adi Ciganliji u odnosu na prethodne godine značajno manji, ističući da se nekada dešavalo i 20 utapanja tokom jedne sezone.
(A. Đ. - AG.)



Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
SUDBINA
Zoran Rakić (20), koji se udavio na Adi, nije poslušao devojku Mariju, koja se protivila odlasku na kupanje

Tragedija....
"Zoran nije bio pijan, odjednom je nestao, nije zvao u pomoć", kaže njegov najbolji drug Dragan

SMEDEREVO - Zoran Rakić (20) iz sela Lugavčevina kod Smedereva, koji se udavio na Adi Ciganliji, nije poslušao svoju devojku Mariju, koja se protivila njegovom odlasku na kupanje! Zoran u nedelju ujutru nije ostao sa Marijom, već je sa društvom otišao na makišku stranu Ade, gde se nekoliko sati kasnije utopio. Nesrećni mladić juče je sahranjen u svom rodnom selu u prisustvu više od hiljadu ljudi!
Zoranova devojka Marija Radulović, koju je upoznao na vašaru u Požarevcu pre mesec dana, kaže za Press da ne može da prežali što nije bila upornija u nameri da ga spreči da ode u Beograd.
- Trebalo je da se nađemo u nedelju, ali on je hteo da ide na kupanje, a ja sam se tome protivila. Predložila sam mu da taj dan provedemo zajedno. Rekao mi je da se već dogovorio sa svojim društvom da idu na Adu. Trebalo je da budem upornija, da ga odvratim od kupanja - kaže kroz suze Marija.
- Bio je dobar kao anđeo! Bili smo zajedno samo mesec dana. Nije nam se dalo. Nikada ga neću prežaliti - priča Marija. Ona kaže da se Zoran bavio sakupljanjem sirovina i starih stvari.
- Njihova porodica, otac Dragan, majka Ljiljana i brat Tomislav, bavi se sakupljanjem sekundarnih sirovina. Zoran je bio vredan, puno je radio, ništa mu nije bilo teško.
Dragan Radosavljević, najbolji drug Zorana Rakića, kaže da su oni često dolazili na desnu, makišku obalu, iako na toj strani jezera nema spasilaca.
- Mesto na kome se Zoran udavio poznajemo odlično, jer smo se godinama tu kupali. Novine su pisale da je Zoran bio pijan, ali to nije tačno! Zoran je mogao da popije mnogo. Za njega nekoliko piva nije bilo ništa. Mi jesmo popili po nekoliko piva, to je za Zorana bilo kao čaša vode. Da je bio pijan, udavio bi se odmah, ali mi smo bili više od pola sata u vodi kada je on nestao.
Dragan objašnjava da je pre nesreće trebalo da igraju odbojku na pesku, ali su pomerili termin za sat vremena.
- Pošto se termin promenio, otišli smo da se okupamo. Bili smo bar pola sata u vodi. Nekoliko minuta pre davljenja Zoran je bio baš pored mene, u plićaku. Baš mi je govorio kako se lepo oseća, kako mu je lepo. Nedavno je upoznao prelepu devojku i imao je ozbiljne namere sa njom - dodaje Zoranov najbolji drug. On kaže da se tragedija dogodila bukvalno u sekundi.
- U jednom trenutku smo videli da mu lopta beži iz ruku. Zvali smo ga da se vrati, da ne juri za loptom, ali je on ipak otišao za njom. Zatim je stao, verovatno se umorio, okrenuo se, počeo da pliva leđno i odjednom nestao - opisao je Dragan poslednje trenutke Zorana Rakića.
Prema njegovim rečima, Zoran nije zvao u pomoć, samo je nestao u vodi.
- Za desetak minuta stigli su i spasioci, jer na toj strani nema službe za spasavanje. Zorana su našli posle 40 minuta. Lekari su se borili za njegov život više od pola sata. Sve su pokušali, ali ništa nisu mogli da učine - kaže Dragan.
(M. S. P.)

Treća žrtva

Ovog leta Zoran je treći Rom iz smederevske opštine koji se udavio. Krajem jula na veštačkom jezeru nastalom vađenjem šljunka u selu Šalinac kod Smedereva udavili su se Željko Aksić (22) i Milorad Savić (15). U poslednjem trenutku jedan kupač koji je plutao na automobilskoj gumi spasao je Jelenu Aksić, koja je pošla u pomoć suprugu Željku i bratu Miloradu.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.