Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Racunar za 35 evra ~ Raspberry Pi ~ preko 3 miliona prodatih uredjaja  (Pročitano 45695 puta)
26. Jul 2014, 02:24:22
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
Browser
Mozilla Firefox 30.0
mob
LG Nexus 5
Iako postoji vec nekoliko godina, ovih dana Raspberry Pi dostize sve vecu popularnost. Radi se o racunaru velicine kreditne kartice.

Projektovan u Velikoj Britaniji, prvobitno namenjen mladjoj populaciji koja se upoznaje sa osnovama racunarskih nauka, ovaj uredjaj je naisao na pozitivne reakcije i kod starije publike, zbog njegovih visenamenskih funkcija.

Najprodavaniji model je Raspberry Pi B koji je poboljsan sa duplo vise RAM memorije, sa eternet portom, kao i sa dva USB porta u odnosu na model A.

Specifikacije:

Chip : Broadcom BCM2835 SoC full HD multimedia applications processor
CPU : 700 MHz Low Power ARM1176JZ-F Applications Processor        
GPU : Dual Core VideoCore IV® Multimedia Co-Processor     
Memory : 512MB SDRAM
Ethernet : onboard 10/100 Ethernet RJ45 jack
USB 2.0 : Dual USB Connector
Video Output : HDMI (rev 1.3 & 1.4) Composite RCA (PAL and NTSC)
Audio Output : 3.5mm jack, HDMI
Onboard Storage : SD, MMC, SDIO card slot        
Operating System : Linux
Dimensions : 8.6cm x 5.4cm x 1.7cm

Primera radi, ova mala stvarcica je u stanju da reprodukuje video u full HD kvalitetu bez vecih problema. Napaja se preko mikro USB-a, svaki punjac za mobilni odgovara.

Moze da se koristi za vise stvari:

1. PC u automobilu.
Potreban je punjac za mobilni, kao i lcd displej dijagonale po izboru, sedmoincni displeji se mogu naruciti i za dvadesetak evra. MOze se koristiti kao multimedijalni uredjaj u kolima za pustanje muzike, spotova, crtanih filmova, a pored toga se moze koristiti i kao navigacija, ali ce za te potrebe biti nephodna i antena.

2. Meteoroloska stanica.
Uz dodatak meteo senzora preko USB porta se moze prikljuciti na ovaj uredjaj i tako se moze pretvoriti u malu, licnu meteorolosku stanicu. Osim toga moze meriti trenutnu temperaturu i vlaznost vazduha.

3. Digitalni ram za fotografije

4. Kucni muzicki plejer
Preko standardne troipomilimetarske "bananice" na jednom i cinceva na drugom kraju kabla, se moze prikljuciti na zvucnike i reprodukovati muziku.

5. Bittorrent server
Uputstvo

6. Licni Cloud server
Uputstvo

7. Automatizacija odredjenih stvari u kuci ~ smart house
Sa piFace dodatkom imate efikasan nacin za kontorlu ili pracenje bilo kog uredjaja u kuci koji koristi naizmenicnu struju. Moze gasiti televizor, svetla, druge racunare u vremenskom periodu koji mu odredite, otvarati/zatvarati garazna vrata i sl.
 
8. Superkompjuter
Klaster od 64 jedinica Raspberry Pi- je u stanju da obavlja izuzetno kompleksne racunarske operacije. Obzirom da jedan kosta 35 evra, za superkopjuter ce trebati preko 2000 evra ali takav server, sa identicnim karakteristikama je skuplji najmanje za hiljadu evra.

9. Jeftin video nadzor
Link

Iako ima bar jos deset raznih varijanti, za mene je najvaznija bila:

10. Home Media Center


Citao sam po inostranim forumima da moze da gura Full HD rezoluciju i resih da kupim jedan, testni.




IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 30.0
mob
LG Nexus 5
Raspberry Pi kao kucni media centar



Svojevremeno sam imao WD TV Live Plus media plejer:



Ovaj uredjaj sam povezivao sa prenosivim hardom na kome su bili filmovi i tako sam ih pustao na LED TV-u. Uredjaj je bio solidne brzine, nije bas mogao da podrzi sve titlove ali vecinu jeste, kostao je oko 100 evra, mogao je da se kaci i preko LAN kabla na net, da preuzima filmove sa neke serovane lokacije i slicno.

Nakon toga sam koristio i Qnap nmp1000p



Manje, vise, uredjaj je bio funkcionalniji, imao je mesta za jedan interni hard disk, brojne i simpaticne opcije, mogao je da radi i u NAS rezimu, itd. Ova firma ima uzasnu podrsku za ovaj plejer, problem sa odredjenim titlovima i zna povremeno da stuca i da mrzne sliku. Polovan kosta oko 200 evra.

Raspberry Pi me je kostao tacno 34.50e.

Evo kako izgleda to sokocalo:













Poznato mi je da obican kabal DVI na HDMI koji moze povezati racunar sa TV-om zavrsava posao, ali meni je tv na drugom kraju sobe, kao i da mogu direktno utaci USB u TV i tako gledati film ali mi je ovo neuporedivo bolje resenje.

Raspberyy Pi se moze napajati sa punjaca za mobilni, samo treba da ima mikro USB. Takodje se moze napajati i sa USB porta iza TV-a. Ono sto mi se jako dopalo je cinjenica da operativni sistem koji sam instalirao podrzava HDMI-CEC (Consumer Electronics Control) funkciju. Najgrublje receno, pomocu daljinca od mog TV-a mogu da upravljam i sa Raspberry Pi racunarom. Nema dodatnih daljinskih upravljaca, jednostavno prikaci se raspberry pi pozadi TV-a, poveze mu se napajanje, prikljuci se HDMI-em na TV i to je to.



Prethodno je potrebno instalirati operativni sistem. Na internetu postoje brojni OS-ovi za ovaj racunar, ja sam odabrao OpenELEC koji je pravljen za potrebe media centra. Skine se sa neta, iskopira se na memorijsku karticu, ubaci mu se ista, zatim mu se ubaci i jedan USB flash za potrebe cuvanja odredjenih datoteka samog operativnog sistema i to je sve.



Zarad sto boljih perfomansi, moguce je overklokovati racunar, da bi dobili 1GHz, mada se moze dizati i na manje frekvencije:

Default : 700 MHz
Modest : 800 MHz
Medium : 900 MHz
High : 950 MHz
Turbo : 1000 MHz



Vec sam imao svoj storage, pa sam, nakon podizanja sistema, ucitao putanje do mojih fajlova i to izgleda ovako:









Uredjaj se ne vidi iza TV-a, daljinskim od TV-a upravljam ovim uredjajem, a on se ujedno napaja preko USB-a pozadi TV-a. Trosi zanemarljivu kolicinu struje i neuporedivo je brzi, bolji od bilo kog media plejera koji sam imao prilike da koristim ili testiram.

Naruceno jos tri komada.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 36.0.1985.125
šta si naručio novo ili polovno ? pošto je novo ?
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 30.0
mob
LG Nexus 5
Novo sam naruci preko aliekspresa. Sada mu je cena osnovne ploce ta koja je na linku, plus sam uzeo ono providno kuciste i hladnjake, sve ukupno 34 i po evra.

« Poslednja izmena: 05. Mar 2015, 20:10:53 od Crowz »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1402
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 30.0
Cena je mala,ali ije i uredjaj slabašan,a full HD nema šansu da reprodukuje,da se ne lažemo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 30.0
mob
LG Nexus 5
Full HD i to bez najmanjeg stucanja prilikom gledanja.


Dole, levo na slikama je upaljen uredjaj. Verujem vise svojim ocima, jbg.
















IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 402
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 30.0
Koliko je on bolji ili losiji od ovih uredjaja :

http://www.b92.net/tehnopolis/gadgets.php?yyyy=2014&mm=03&nav_id=829658
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 30.0
mob
LG Nexus 5
Taj prvi PAB2411 kosta oko 9-10k dinara i pitanje je kako pusta neke video fajlove od 9+ gb-a.

Testirao sam ovaj android i sto se tice brzine, duplo je sporiji od raspberry pi-a, a mislim da je i duplo skuplji.

U zavisnosti sta ti treba, postoji bar 10 operativnih sistema za ovaj mali racunar, ja sam instalirao openelec koji je bas i predvidjen iskljucivo za media sadrzaje. Podigao sam i svoj kucni plex media server i odatle uzimam sve sadrzaje koje pustam preko ove stvarcice. Za sada nisam nasao bolju alternativu sto se tice cene i brzine.
« Poslednja izmena: 26. Jul 2014, 14:38:29 od Crowz »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 5470
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.17
Zeleo bih ako imash mogucnosti i zelje naravno da mi vishe objasnish jer me zaintrigiralo jako jer se neko vreme razmishljam kako da izbacim komp iz kuce a da opet mogu preko Adsl-a idem na net i da li podrzava flash player... itd.

Unapred hvala.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 31.0
Cool sprava, jeftinoca!  Smile  Smile Smile Smile Smile Smile Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.123 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.