Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 22
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pticji grip ante portas ~ Da li bi trebalo da pocnemo da panicimo?  (Pročitano 44797 puta)
08. Okt 2005, 17:21:31
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Svetska zdravstvena organizacija: Sada smo najbliži pandemiji ptičjeg gripa


Grip opasan za sirotinju

- Ukoliko dođe do pandemije, Srbiji je potrebno tri miliona vakcina za zaštitu ugroženih. Vlada Srbije nema plan kako bi obezbedila ovoliki broj vakcina
- Na pitanje kojim novcem Srbija raspolaže u ovom trenutku,ministar je najpre rekao da pandemija ne može da se desi sutra, ali i priznao da naša zemlja nije makroekonomski stabilna
BEOGRAD - Iako se u planu Vlade Srbije za zaštitu stanovništva od potencijalne pandemije ptičjeg gripa navodi da je Srbiji, ukoliko se desi pandemija, potrebno tri miliona vakcina za zaštitu svih koji su ugroženi, Vlada Srbije nema plan kako bi obezbedila ovoliki broj vakcina.

Naš Institut za imunologiju i virusologiju "Torlak", po dobijanju izveštaja o tipu virusa, može da napravi 100.000 vakcina u roku od nekoliko meseci, a od 2006. godine još nekoliko puta više, najavio ministar, a farmaceutske kompanije koje se bave proizvodnjom vakcina svakako su više zainteresovane za tržište koje može da im ponudi bolju cenu. Srbija nije zemlja koja ima viškove novca, to je juče izjavio i ministar zdravlja, pa će u slučaju, ne daj bože, pandemije - koja je ipak izvesna, imajući u vidu njen prirodni ciklus od tri do četiri puta u jednom veku - biti žestoke otimačine za neku stotinu hiljada vakcina koje kod nas mogu da se proizvedu.

 
  Proizvodnja vakcina i bez licence

ŽENEVA - Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan pozvao je međunarodnu zajednicu na solidarnost u sprečavanju opasnosti od pojave pandemije ptičjeg gripa, konstatujući da bogate zemlje treba da pomognu siromašnim da se pripreme. Anan je, između ostalog, istakao da problem licenci ne sme sprečiti zemlje u razvoju da proizvode vakcine koje će im omogućiti da se pripreme za epidemiju ptičjeg gripa.
   
 
 
 
Na jučerašnjem predstavljanju plana aktivnosti pre i u toku eventualne pandemije gripa, ministar nije najpreciznije odgovorio na pitanje kako će biti obezbeđeno tih tri miliona vakcina, već je govorio o tome kako su počeli pregovori između farmaceutske kompanije "Roš" i "Galenike" o proizvodnji profilakse, odnosno antivirusnog leka koji će štititi stanovništvo dok se ne pojavi vakcina. Potom je dodao kako bi tim lekom trebalo da se obezbedi jedan odsto populacije, kako će u toku godine morati da se napravi veća zaliha antibiotika i kako je svakako najbitnije da, kad se vakcina proizvede, nju dobiju prioritetne grupe. O nabavci vakcine za ostalo stanovnišvo, po svemu sudeći, pregovori tek predstoje.

Kako se do sada pokazalo da su zdravstveni radnici najveće žrtve u slučajevima dosadašnjih pandemija, kao na primer španske groznice 1972. godine, 110.000 zdravstvenih radnika je na prvom mestu liste prioriteta. Potom slede zaposleni u proizvodnji i distribuciji hrane, vode, lekova, električne struje, operativne službe policije... Naravno, tu su i članovi parlamenta i vlade, javnog transporta, službe za sahranjivanje, osoblje jaslica, dečjih vrtića i škola, telekomunikacije i otpad - oko 270.000 ljudi. Razlog za ovakav redosled priotiteta je taj što je u prethodnim pandemijama ogromne probleme izazvao i poremećaj u radu javnih službi. Njemu pripadaju osobe u trajnom kolektivnom smeštaju (62.500), hronično oboleli (250.000), a kad i ako bude dovoljno vakcine, obuhvatiće se i stariji od 65 godina (1,9 miliona ljudi) i školska deca uzrasta do 14 godina (345.000).

- Procena svetske zdravstvene organizacije je da smo sada najbliži pandemiji gripa, i to najverovatnije gripa sličnog ptičjem gripu. Naš cilj je da Srbija bude spremna na to da bolest na vreme prepozna i da se smanji broj obolelih i umrlih, a donošenjem ovog plana to postižemo. U kom okviru ćemo ostvariti tu zaštitu - zavisi od budžeta. Za sada, ptičjeg gripa u Srbiji nema, među pticama u Evropi ima u Tadžikistanu i Rusiji, a slučajeva prenošenja bolesti sa čoveka na čoveka nema nigde u svetu - izjavio je prof. dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja.

Na pitanje kojim novcem Srbija raspolaže u ovom trenutku, u slučaju da se sutra desi pandemija, ministar je najpre rekao da pandemija ne može da se desi sutra, ali i priznao da naša zemlja nije makroekonomski stabilna i nema bezbedne rezerve novca. Za najcrnji scenario (desi se pandemija, a nemamo vakcinu) Srbiji treba oko 35 miliona evra - procenio je ministar.

- Sada viška novca nemamo, ali će planom budžeta za 2006. godinu biti predviđene rezerve novca za što veću količinu antivirusnog leka, antibiotika, ali i 5.000 kutija kapsula i 1.000 sirupa za decu, 4.500 specijalizovanih maski za upotrebu u bolnicama i laboratorijama, ali i osam miliona običnih maski za građane - rekao je ministar.



Izvor: Glas Javnosti \ D. Stanimirović
« Poslednja izmena: 15. Okt 2005, 00:08:26 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Isuse, taj covek je imbecil.  Smile

Jes' da nisam "kompetentna" osoba da bilo kome sta savetujem po tom pitanju, posto niti sam epidemilog, niti imam diplomu medicinskog fakulteta (iako za to nikada nije kasno, covek se uci dok je ziv, a medicina mi je velika ljubav), je sledece:

~iako mislim da od svega ovoga nece biti nista, barem ne toliko drasticno kao sto se prognozira, evo sta je ono sto svako, ko to nalazi za shodno, moze da uradi... dakle:

1) nabavite zalihe antibiotika... planom vlade je predvidjeno stvaranje velikih zaliha antibiotika u slucaju da zaista dodje do epidemije, tako da ce proizvodnja istih biti znatno manje usmerena na trziste... Naravno, to ne znaci da sada pokupujete od svakog antibiotika po 5 kutija, samo je bitno da imate barem nesto od toga u kucnoj apoteci. Napomena, antibiotici ne lece virusne infekcije, vec bakterijske, do kojih moze doci usled virusne infekcije:

2) terapija protiv H5N1 ne postoji. Ipak, vodece farmaceutske kuce, kao i par strucnjaka iz WHO i CDC (Central za kontrolu bolesti iz Atlante... verovatno najeminentniji tim epidemiologa i imunologa) preporucuju oseltamavir i zanamavir. Kod nas se u prodaji moze naci oseltamavir, i to pod trgovackim nazivom Tamiflu. Proizvodi ga Roche, i cena mu je u Srbiji, barem za sada, oko 25 evra po kutiji. Ove dve supstance su inhibitori, tj sprecavaju razmnozavanje virusa, i vec neko vreme se uspesno koriste protiv obicnih sojeva gripa, tipa A i B. Medjutim, da bi Tamiflu mogao da deluje, mora biti unet u organizam najkasnije 48 casova od pojave simptoma, inace je worthless. Mala ograda oko cele stvari... za sada, ne postoje dokazi da oseltamavir i zanamavir zaista deluju protiv H5N1, pa je sasvim moguce da je u pitanju plan farmakomafije. Ipak, to je "the best shot", barem za sada.

3) jedno od najpipavijih stvari... kako razlikovati grip od prehlade? Pa i nije toliko tesko:
   ~ povisena temperatura: kod nazeba je retka, ako je ima, ne prelazi 38, dok je kod gripa redovna pojava;
   ~ kasalj: moze da prati i prehladu,i to uglavnom kao kijanje,dok je kod gripa obicno neproduktivan, tj suv, bez slajma;
   ~ bolovi u misicima i zglobovima prisutni i kod nazeba i kod gripa, s tim sto su kod gripa ucestali, a narocito glavobolja;
   ~ opsti umor i malaksalost obavezno prate grip. Izuzetno retko kod nazeba.
   ~ potencijalna diferencijalna dijagnoza: infekcija oka. Ukoliko pored svih simptoma gripa imate i probleme sa ocima, koji su poceli kada i simptomi gripa, trebalo bi sto pre da odete kod lekara.

4) sta raditi ako se dobije grip? Pre svega odmor i ogroman unos tecnost. Vitaminski preparati, kao i lekovi na bazi aspirina i paracetamola mogu samo da pomognu u umanjivanju tegoba.

5) jos nesto? da. vakcina protiv obicnog gripa. Trenutno, skoro je nemoguce naci je u Srbiji, posto su roditelji, zbog frke sa meningitisom u vrticima masovno pokupovali bukvalno sva profilakticka sredstva koja postoje. Ipak, ovogodisnja vakcina bi iz Torlaka trebalo da izadje sredinom oktobra. Pored obice, sasvim dobro moze da posluzi i split-vakcina, koja se moze naci u apotekama (pod uslovom da imate srece da je nadjete).

... toliko od mene za sada. Iako mislim da nema opasnosti, mozda nije zgoreg biti spreman. Ako nista, onda za  epidemiju obicnog gripa.  Smile


« Poslednja izmena: 08. Okt 2005, 23:02:18 od Ainhoa »
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Rumunska sela u karantinu, u Bugarskoj strah
 
Ptičji grip sve bliže

Rumunija je u nedelju uništila na stotine ptica i uvela karantin u sedam sela kako bi pokušala da zaustavi širenje ptičjeg gripa nakon što je virus otkriven kod živine u delti Dunava. Rumunski zvaničnici su takođe zabranili lov u delti, gde živi 14.000 ljudi, i odmah su poslali medicinske ekipe u krizno područje da provere ima li obolelih među ljudima.


Vakcinisana je skoro polovina žitelja te oblasti običnom vakcinom protiv gripa. Ministar zdravlja Eugen Nikolesku je istakao da nije registrovan nijedan slučaj ptičjeg gripa kod ljudi. A ministar za poljoprivredu Georg Flutur izjavio je za državni radio da naučnici za sada nisu uspeli da izoluju virus kod zaraženih ptica, što verovatno znači da se ne radi o previše zaraznom soju, ali da će se analize nastaviti još nekoliko dana. Ako se ispostavi da je reč o smrtonosnom virusu H5N1, biće to prvi dokaz da se on proširio iz Evrope u Aziju, gde je ubio 65 osoba i milione ptica od 2003. U Rusiji i Kazahstanu je već došlo do zaraze.

Delta Dunava na Crnom moru predstavlja najveće evropsko područje u koje doleću ptice iz Rusije, Skandinavije, Poljske i Nemačke. One se dalje sele na sever Afrike, gde u delti Nila provode zimu.

Smrtonosan grip se, takođe, pojavio i u Turskoj, gde je uništeno oko 1.500 pilića i ćuraka za samo jednu noć. Prvi slučaj zaraze u toj zemlji otkriven je na jednoj farmi u blizini Egejskog mora. Vlasti su uvele karantin u području prečnika tri kilometra oko te farme, gde je u utorak i sredu prošle nedelje uginulo skoro 2.000 ćuraka. Resul Čelik, lokalni funkcioner, izjavio je da nema ni govora o ubijanju kućnih ljubimaca i da je sva pažnja usredsređena na samu farmu. Turska novinska agencija Anadolija saopštila je da su timovi veterinara iz predostrožnosti uništili 600 ćuraka na samo jednoj farmi u zaraženom području na severozapadu Turske. Ptice su zakopane u jami posutoj krečom. Uništavanje ptica se nastavlja i u nedelju. U toku su analize da bi se ustanovilo koji je soj virusa pogodio zemlju. List „Hurijet“ piše da će biti uništeno čak 16.000 životinja, ali da će one moći da budu prodate ukoliko se pokaže da nisu inficirane. List naglašava da će područje Kiziksa ostati u karantinu 21 dan i da su predostrožnosti radi pobijeni psi lutalice. Zvaničnici smatraju da se živina zarazila od ptica selica iz obližnjeg prirodnog rezervata „Ptičji raj“, gde su doletele sa Urala. Na jugu Urala je nedavno uništeno 100.000 ptica na jednoj velikoj državnoj farmi, gde epidemija jenjava s odlaskom ptica selica.

Evropska komisija saopštila je u nedelju da prati razvoj događaja u Rumuniji i Turskoj i da se nalazi u konstantnoj vezi sa te dve zemlje.

CDC/JS
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
 Smile Mediji ponovo bombasticno u prvi plan stavljaju neproverne informacije.
Tacno je da je pronadjeno nekoliko mrtvih ptica, ali jos uvek nije potvrdjeno da se radi o pricijem gripu. Mere koje su preduzete su cista preventiva.
Ne mogu da se otmem utisku da je nekome u interesu da se stvori panika u stanovnistvu...  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Pandemija ptičjeg gripa moguća, ali nije realna

Bez panike oko ptičjeg gripa

Do pandemije ptičjeg gripa doći će samo u slučaju da virus mutira i da počne da se prenosi sa čoveka na čoveka. Za sada se on prenosi samo sa obolelih divljih ptica na domaću živinu, a sa njih na ljude. Od kada se zna za ptičji grip, do sada se nijedan čovek nije zarazio tako što je jeo meso ili jaja obolele životinje zato što virus ne može da preživi 70 stepeni Celzijusovih. Zato ne treba dizati paniku - kaže za „Blic“ dr Veljko Đerković, epidemiolog Zavoda za zaštitu zdravlja Beograd.

Sa divlje ptice virus ptičjeg gripa prelazi na domaću životinju preko sekreta, izlučevina i preko hrane i vode koju živina uzima, a koju je zagadila zaražena divlja ptica. Najčešće stradaju domaće životinje koje nisu zatvorene već izlaze van dvorišta, obora - kokoške, patke, svinje itd.

- Virus sa domaće životinje na čoveka može da se prenese udahom i direktnim kontaktom sa izlučevinama ptice - upozorava dr Đerković.

Ne postoji nijedna ptica za koju se ne može tvrditi da neće biti zaražena ptičjim gripom, dodaje epidemiolog dr Predrag Kon. Prema njegovim rečima, to se odnosi i na golubove i vrapce, ali oni su u manjem riziku da dobiju virus jer nisu ptice selice.

Vakcina protiv ptičjeg gripa za ljude ne postoji. Sa povećanjem broja inficiranih ljudi teoretski se povećava i verovatnoća da će oni, ukoliko su u isto vreme inficirani i humanim i ptičjim sojem, postati posrednik u stvaranju novog podtipa koji će omogućiti lakši prenos sa čoveka na čoveka. Ovakav događaj označio bi početak pandemije ptičjeg gripa, zbog čega je jako važna vakcinacija građana protiv humanog virusa gripa, upozorava dr Đerković.

- Jedina ustanova u Srbiji koja proizvodi vakcinu protiv gripa jeste Institut za imunologiju i virusologiju „Torlak“. On ima mogućnost da proizvede samo 100.000 doza vakcina protiv gripa, a godišnje potrebe u ranijim sezonama bile su oko 220.000 doza - rekao je ministar zdravlja Tomica Milosavljević.

Zbog toga će država, najverovatnije, morati da uveze dodatnu količinu vakcina. Iako epidemiolozi tvrde da vakcina iz uvoza nema, one se u privatnim apotekama ipak mogu naći po ceni od 430 dinara. U apotekama Apotekarske ustanove „Beograd“ vakcine protiv gripa, kako nam je rečeno, još uvek nema.



Izvor: Blic \ S. Todorović - J. Subotić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Aleksandra Tadić, predsednik Društva za zaštitu divljih ptica

Ptičji grip donose šverceri


Ukoliko se potvrdi da su ptice u Rumuniji zaražene ptičjim gripom, ova bolest ubrzo stiže i kod nas jer naši šverceri hvataju ptice i kriju ih po svojim kućama i skrovištima, pa čak i među živinom
BEOGRAD - Iako su svi mediji i juče prenosili da se pojavilo još slučajeva ptičjeg gripa u Rumuniji, na sajtovima svetskih agencija se navodi da virus ptičjeg gripa u Rumuniji još nije potvrđen. Prve analize briseva bile su negativne, a posle još nekoliko ispitivanja očekuje se da svetski stručnjaci kažu da li je u Rumuniji u pitanju ptičji grip ili neki drugi virus. Ukoliko to, ipak, bude ptičji grip, ma koliko naši zvaničnici pričaju da je to malo verovatno, on će sigurno ubrzo stići i kod nas - uverena je Aleksandra Tadić, predsednik društva za zaštitu divljih ptica SCG.

- Ove ptice iz Turske su daleko i ne moraju da stignu do nas, a Rumunija nam je vrlo blizu i, ukoliko se potvrdi ptičji grip u Rumuniji, samo je pitanje dana kada će on stići i do nas - upozorava Tadićeva.

Iako mediji danima spekulišu o tome da li je put preko Srbije uobičajen put ptica selica na jug, Tadićeva, priznajući da i to ima veze, ipak smatra da veći izvor zaraze predstavlja put ljudi i šverca divljih ptica.
- Svakako da postoji određena verovatnoća da zarazu prenesu ptice selice iz Rumunije i drugih staništa na naša staništa, ali mnogo veći rizik predstavlja svesno unošenje divljih ptica u lovu i krivolovu koji kod nas još nije zabranjen. Po objavljivanju opasnosti od širenja zaraze ka Evropi, Turska je odmah zabranila lov divljih ptica, a naši nadležni i, pored očigledne opasnosti, ne reaguju i lov je još dozvoljen - kaže Tadićeva, napominjući da je u Americi koja je bogatija veća zabrinutost zvaničnika za ptičji grip nego kod nas.

 
  Od danas i kod nas zabrana lova divljih ptica

Tokom jučerašnjeg dana Glas je pokušao da sazna zbog čega u našoj zemlji, po ugledu na Tursku i druge susedne zemlje, nije zabranjen lov divljih ptica dok god postoji opasnost od pandemije ptičjeg gripa. Posle nekog vremena, Glasu se javio Budimir Plavšić, načelnik odeljenja za zdravstvenu zaštitu i dobrobit životinja pri Upravi za veterinu, i rekao da će danas i kod nas biti doneta uredba o zabrani lova.
   
 
 
 
Ona napominje da naša zemlja spada u prvih pet po krivolovu u Evropi, kao i da se godišnje prošvercuje dva miliona divljih ptica iz Srbije. Kao takvi, smatra ona, već imamo predispozicije da među švercovanim pticama donesemo virus i u domaće farme.

- Zna se da su se prvi slučajevi ptičjeg gripa registrovali u Kini upravo u krajevima u kojima se stanovništvo bavi krijumčarenjem. To se dešava i kod nas. Ljudi hvataju ptice i kriju ih po svojim kućama i skrovištima. Naravno, ptice selice mogu slučajno da slete na domaće farme, ali je procentualno veći rizik od zaraze putem šverca ptica - navodi naša sagovornica.

Upravo put širenja ptičjeg gripa na Tajlandu, u Kini, pa Rusija, preko Rumunije i Srbije ka zapadnoj Evropi je, prema njenom mišljenju, upravo put šverca divljih ptica.
- Zarazu ne donosi toliko ptica, koliko čovek koji prenosi ptice - smatra Tadićeva.

Iako je teško vizuelno prepoznati koja ptica boluje od ptičjeg gripa, naša sagovornica kaže da su takve ptice najčešće pokunjene, neraspoložene, nakostrešene, nema opadanja perja niti nekih izraslina na glavi kao što se priča, a čak mogu i da lete. Kad već ne mogu da lete, tu je kraj, a jedino pregledom unutrašnjih organa može da se potvrdi da je umrla od ptičjeg gripa. Kod ptica koje su umrle od ptičjeg gripa, pluća, jetra i ostali organi su otekli i liče na tumore.

 
  Svi u panici, a Crna Gora će da spreči pandemiju

PODGORICA - Na granicama članica EU, među njima i na našoj granici (kažu već mesec i po dana) pojačani su kontrola i higijenske mere pošto su tokom vikenda otkriveni novi slučajevi ptičjeg gripa u Rumuniji i Turskoj. Vlasti na severozapadu Turske uništile su tokom pretprošle noći nekoliko stotina ptica u provinciji Balikesir. Leševi labudova i živine nađeni su u selu Maliuc. Grci su, kao i Vlada Kosova juče zabranili uvoz živine iz Rumunije i Turske (kod nas je inače zabranjen), a crnogorsko Ministarstvo zdravlja je danas poručilo da "nema mesta za paniku" zbog opasnosti od pojave ptičijeg gripa. Ministar zdravlja Miodrag Pavličić je na konferenciji za novinare rekao da "zdravstveni sistem Crne Gore ima optimalne kapacitete da odgovori na te izazove". "Ako svi budemo radili ono što treba, ne očekujemo pandemiju gripa", kazao je Pavličić.
   
 
 
 
 
 
  Razgrabljene maske u Beogradu

Komercijalni zastupnik privatne firme "9. septembar", jedinog proizvođača nano-maski u SCG (time se bave od pojave SARS-a), Tomislav Petrović izjavio je Fonetu da ta firma do sada nije dobila porudžbinu Ministarstva zdravlja za isporuku epidemioloških maski za preventivnu zaštitu stanovništva od virusa, ali da građani u poslednje vreme, u strahu od ptičjeg gripa, sve više sami kupuju maske. U poslednjih mesec dana naš najprodavaniji artikal su nano-maske za epidemiološku zaštitu jer su građani zabrinuti zbog širenja virusa ptičjeg gripa u svetu, rekao je Petrović. On je dodao da ta firma ima kapacitet za proizvodnju milion maski mesečno, ali da problem predstavljaju specijalni nano-filteri koji se nabavljaju na dalekom istoku i da bi zbog toga država na vreme trebala na vreme da obezbedi izvesnu količinu maski za svoja skladišta.
Petrović je objasnio da epidemiološke nano-maske ne propuštaju čestice veće od 2,4 nano metra, a da je veličina virusa oko 80 nanometra, zbog čega one predstavljaju veoma pouzdano sredstvo prevencije od zaraznih bolesti, posebno u slučajevima epidemija opasnih zaraza. Novinar Glasa proverio je u beogradskim apotekama da li se ove maske zaista toliko kupuju i zaista čak se ni u većim lancima apoteka nisu mogle naći. Apotekari su, uglavnom, odgovarali da su maske rasprodate, ali da će ih biti danas, sutra. Cena ovih maski je od 115 do 130 dinara.
   
 
 
 
 



Izvor: Glas Javnosti \ D. Stanimirović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Preti pandemija ptičjeg gripa

BRISEL - Zbog straha od širenja ptičjeg gripa, EU je zabranila uvoz živine i perja iz Turske, u kojoj je registrovan slučaj te bolesti, mada Ankara tvrdi da je širenje zaraze zaustavljeno na vrlo malom području zapadne provincije Balikesir.

Uvoz živine i živinskih proizvoda iz Turske, ali i iz Rumunije, gde su ispitivanja u toku i gde je ubijeno više od hiljadu ptica, zabranile su Albanija, BiH, Bugarska, Hrvatska, Švajcarska, Ukrajina i naša zemlja. EU zasad samo prati situaciju u Rumuniji, a zabranu na uvoz živine i živinskog mesa iz Rumunije od članica EU uvele su samo Grčka i Mađarska.

Bugarske vlasti juče su saopštile da se već vrše testovi na tri uginule ptice, nađene na tri različita mesta u oblasti Plevena, na severu zemlje. Tek treba da se utvrdi da li je reč o ptičjem gripu, ali zasad nema indicija da je smrtonosni virus stigao i u tu zemlju.

Svetska zdravstvena organizacija veruje da će doći do pandemije ptičjeg gripa, pa je generalni direktor Jong Vu Li poručio u Tajlandu da svet mora da se pripremi za mogućnost mutacije virusa H5N1 koji bi mogao da inficira veliki broj ljudi. Od 2003, ptičji grip odneo je 60 života u Aziji.
U međuvremenu je švajcarska farmaceutska kompanija "Roše" upozorila potrošače da ne kupuju njen lek tamiflu putem Interneta jer mrežom kruže lažne pilule. Vlade širom sveta napravile su zalihe leka tamiflu za lečenje jedne četvrtine stanovništva, nabavljajući ga po sniženim cenama i to na savet SZO. Tamiflu može da ublaži infekciju ako se uzme brzo posle pojavljivanja simptoma. I britanski "Glaksosmitklajn" proizvodi još jedan antivirusni lek, a to je relenca.
 
 

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Zimske seobe jata ptica ne znače da će doći do epidemije ptičjeg gripa

Prodato 50.000 antigrip maski

Ptice selice iz Rusije, Kazahstana i severne Evrope počele su da stižu u zimovnike u Srbiji i Crnoj Gori. Na staništa u području Skadarskog jezera i Ulcinja stigle su ptice selice iz Sibira, a u Apatinsko-monoštorski, Koviljski i Dubovački rit stigle su, najverovatnije, severnoevropske ptice selice.

Ornitolozi tvrde da su to još uvek mala jata i da se najveći broj ptica očekuje sa pojavom mraza, u decembru.

Još uvek se ne zna da li su ptice koje su počele da dolaze sa sobom donele i virus ptičjeg gripa. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kao meru preventive donelo je naredbu o zabrani lova divljači. Uprava za veterinu sprovodi, zajedno sa stručnjacima kraljevačkog Specijalističkog instituta i stručnjacima Veterinarske medicine iz Beograda, dijagnostička ispitivanja 36 vrsta migratornih ptica koje žive u vodotokovima Nišave, Velike Morave, Zapadne Morave i Ibra. Planira se nastavak nadzora zdravstvenog stanja domaćih i divljih ptica, farmi svinja, kao i pronađenih leševa uginulih domaćih i divljih ptica. Formirane su stručne mobilne ekipe, a veterinarske službe stalno su prisutne na svim farmama i gazdinstvima na kojima se uzgaja živina, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.

Još prošle godine zabranjen je uvoz i prevoz pošiljki živine, kaveznih ptica, ptica koje žive slobodne u prirodi, ptica za zoološke vrtove, kao i proizvoda, sirovina i otpadaka ptica iz zemalja u kojima je prijavljen ptičji grip. Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede vrši kontrolu prilikom svakog izdavanja uvozne dozvole za živinu i proizvode poreklom od živine. Kao dodatnu meru zaštite propisuje se i obavezan karantin za žive životinje radi sprovođenja laboratorijskih ispitivanja, uključujući i test na ptičji grip. Na graničnim prelazima uveden je pojačan nadzor i kontrola pošiljki, pri čemu je na Aerodromu „Beograd“ uvedeno dežurstvo graničnog veterinarskog inspektora za sve letove tokom dana.

Tri najveća zimovnika u SCG, u kojima boravi između 350.000 i 400.000 ptica, su - uz Dunav, na potezu od Bezdana do Kopačkog rita, zatim Labudovo okno, odnosno trougao - Stara Palanka, selo Dubovac i Ram (od Smedereva do Golupca) i na Skadarskom jezeru. Divlje ptice privremeno se zadržavaju još i oko Save, Drine, Velike i Južne Morave. U Polimlju ovih dana vlada strah od ptičjeg gripa jer na velika staništa ptica selica na Potpećkom jezeru, između Priboja i Prijepolja, počinju da stižu jata divljih pataka za koja se, na osnovu prstenovanja ranijih godina, da stižu iz Kazahstana i Rusije. Obale Potpećkog jezera su opustele, pošto su u strahu od ptičjeg gripa otišli mnogi ribari, iako, kako tvrde, ribe u Potpećkom jezeru i reci Lim ima kao nikada do sada.

- Pre nego što slete na Dunav, ptice mogu da se zadrže i na barama, jezerima i ribnjacima, sve dok god mogu da pronađu hranu. Od 72 ribnjaka u Vojvodini, 27 su veća od 100 hektara i na njima se privremeno zadržavaju divlje ptice. Pošto je koncentracija ljudi tamo velika, one tu ne mogu da budu dugo već se brzo sele na Skadarsko jezero i Dunav, jer tamo imaju mir - kaže za „Blic“ Marko Tucakov, biolog iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Vojvodine.

Za sada su sve ove pojave uobičajene i nema razloga za zabrinutost. Normalno je da se ptice sele na vode koje nisu zaleđene, rekao nam je Dragan Simić iz Lige za ornitološku zaštitu i dodao da se radi o malim jatima ptica.

Građani koji primete mrtvu pticu treba to odmah da prijave komunalnim službama. Oni su dužni da izađu na teren i o tome obaveste nadležnu veterinarsku inspekciju. Ministarstvo poljoprivrede apeluje na građane da ne prave paniku oko svake uginule ptice.



Izvor: Blic \ S. Todorović - J. Subotić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Nema zaraženih ptica u Srbiji, nema virusa ptičjeg gripa

Opreznije, ali bez panike

Divlje ptice koje ovih dana preleću Srbiju nisu zaražene virusom ptičjeg gripa, saopštila je juče ministarka poljoprivrede Ivana Dulić-Marković. Veterinari će sutra zajedno sa ornitolozima obići Skadarsko jezero i ulcinjsku Solanu kako bi utvrdili da li su na te lokacije došle ptice iz Sibira ili skandinavskih zemalja i da li od njih preti opasnost od ptičjeg gripa.


Nadležni u Srbiji prate kretanje ptica selica koje mogu da prenose virus, a posebno one koje doleću sa Istoka. Naredba kojom je zabranjen uvoz živine i svega što može da prenese virus ptičjeg gripa proširena je juče i na Rumuniju. Evropska komisija potvrdila je prisustvo virusa ptičjeg gripa na jednoj farmi u Rumuniji i u Turskoj, a usvojila je i mere koje zabranjuju uvoz živih ptica, živinskog mesa i drugih sličnih proizvoda iz tih zemalja.

U Ministarstvu poljoprivrede kažu da ljudi koji imaju kontakte sa živinom treba da budu oprezniji, ali da „nema mesta panici“ jer, zbog pooštrenih kontrola na graničnim prelazima i Aerodromu „Beograd“, nikakva roba za koju se sumnja da bi mogla da bude zaražena virusom ne može da bude uvezena u Srbiju.

Na svim graničnim prelazima pojačan je nadzor i prisustvo ljudi iz veterinarskih područnih službi radi svake preventivne kontrole.

Jedina fabrika u Srbiji za proizvodnju specijalnih nano-maski koje štite od virusa „9. septembar“ iz Gornjeg Milanovca, zbog opasnosti od pandemije ptičjeg gripa, sprema se za proizvodnju od 10.000 maski dnevno. Za deset dana fabrika će početi da radi u tri smene, a maske će se prodavati isključivo u apotekama. Jedan komplet od tri zaštitne maske koštaće 105 dinara.



Izvor: Blic \ E. B.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Epidemiolozi preporučuju vakcinisanje i kao preventivu protiv ptičjeg gripa

Vakcine kasne

Naša ovogodišnja vakcina sadrži dva soja koja su bila i u prošlogodišnjoj - tip A - Nova Kaledonija i tip Be - Šangaj, a soj tipa A - Nova Kalifornija je nov
BEOGRAD - Budući da Institut za imunologiju i virusologiju "Torlak" još nije završio proizvodnju vakcine protiv gripa, a da je ranijih godina distribucija vakcina počinjala u poslednjoj nedelji oktobra, ove godine vakcinacija protiv gripa sigurno kasni. Prethodnih godina (ako izuzmemo prošlu, kada domaća vakcina nije bila ispravna) ova vakcina je u domovima zdravlja bila već 20. oktobra, a sada se ne može očekivati da njena distribucija počne pre sredine novembra.

Aleksandra Rauški, zamenik direktora Instituta za imunologiju i virusologiju "Torlak", nije mogla za Glas da precizira kada će biti završena proizvodnja vakcine protiv gripa.

- Proizvodnja se bliži završnoj fazi. Sada je u toku priprema za kombinovanje i finalizaciju vakcine i očekuje se da proizvodnja bude završena u toku narednih nekoliko dana. Posle toga slede testovi kontrole, a distribucija počinje po dobijanju atesta Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije, što očekujem da će biti krajem oktobra - rekla je Rauški za Glas.

 
  Proizvodnja maski u tri smene

Fabrika za proizvodnju sanitetske opreme "9. septembar" u Gornjem Milanovcu, koja jedina u Srbiji i Crnoj Gori proizvodi epidemiološke zaštitne maske, za deset dana počeće da radi u tri smene. Zbog procene da postoji mogućnost pandemije ptičijeg gripa, za domaće tržište sprema se proizvodnja od 10.000 maski dnevno. Sve rezerve maski su razgrabljene proteklih dana, tako da ih sada nema na zalihama.
   
 
 
 
Naša ovogodišnja vakcina sadrži, kako kaže Rauški, sojeve koje je definisala Svetska zdravstvena organizacija u svojoj preporuci u februaru. To su dva soja koja su bila i u prošlogodišnjoj vakcini - tip A - Nova Kaledonija i tip Be - Šangaj, dok je soj tipa A - Nova Kalifornija uveden ove godine.

Iako oko stotinak hiljada naših ljudi dobija ove vakcine besplatno jer spadaju u rizične grupe kao hronični bolesnici i starije osobe od 65 godina, naši epidemiolozi pozivaju i ostalo stanovništvo da se vakciniše protiv gripa. To je jedan od načina preventive i protiv ptičjeg gripa.

- Ukoliko se desi istovremeno i epidemija ptičjeg gripa (pandemija) i epidemija običnog gripa, vakcinisana osoba će imati blažu kliničku sliku. S druge strane, ukoliko osoba istovremeno oboli i od ptičjeg i od običnog gripa, povećava se verovatnoća mutacije virusa. Ukoliko se što više ljudi vakciniše, ta verovatnoća transformacije virusa se smanjuje - objasnila je za Glas prim. dr Mila Vučić-Janković, načelnik Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti u Institutu za zaštitu zdravlja Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Ona kaže da za sada nigde u Evropi nije prijavljena epidemija gripa dok kod nas nisu prijavljeni ni pojedinačni slučajevi. Što se tiče kašnjenja proizvodnje domaće vakcine u odnosu na ranije godine, naša sagovornica smatra da mi uopšte ne kasnimo s proizvodnjom jer je naša epidemiološka situacija mirna, a za vakcinaciju nije kasno sve dok se ne proglasi epidemija gripa. Dr Vučić-Janković takođe kaže da naša zemlja još od 3. oktobra detaljno prati aktivnost gripa u Evropi, ali kod nas od tada nije prijavljen nijedan pojedinačan slučaj.

U većini beogradskih apoteka može da se kupi inostrana, Paster "vaksi grip" vakcina i košta 440 dinara.

 
  Smrtonosni virus u Turskoj

Evropska komisija juče je potvrdila da je otkriveni virus ptičijeg gripa u Turskoj, smrtonosni virus H5N1 patogenog oblika, od kojeg je u Aziji od 2003. godine umrlo oko 60 osoba. Ova komisija takođe smatra da postoji direktna veza između slučajeva u Turskoj i u Rusiji, Mongoliji i Kini. Što se tiče virusa u Rumuniji, komisija je saopštila da su urađeni testovi na pticama u Rumuniji pozitivni na ptičiji grip, ali da se još ne zna da li je otkriveni patogeni virus štetan po ljude, a rezultati detaljnih ispitivanja očekuju se narednih dana. Bugarski ministar poljoprivrede Nihat Kabil izjavio je da su negativni prvi testovi urađeni u Bugarskoj na ptičiji grip. U Grčkoj su takođe negativni testovi do sada analiziranih leševa ptica.
   
 
 
 



Izvor: Glas Javnosti \ D. Stanimirović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 22
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.