Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 01:03:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Psihoterapija  (Pročitano 55131 puta)
13. Mar 2017, 17:23:08
Zodijak
Pol
Poruke 4
Pozdrav svima!

Interesuje me, koliko znate o psihoterapiji i da li ste imali prilike da se susretnete sa nekim ko se bavi psihoterapijom ili ste sami imali potrebu za psihoterapijom? Da li Vam je pomogla? Koliko ste uvereni u ovu, ako tako mogu da je nazovem, granu ili oblast nauke?

Pokušaću da "ukratko" objasnim šta je psihoterapija.  

Psihoterapija je proces unapredjenja emocionalnog i mentalnog zdravlja ili lečenje istih putem razgovora sa za to obučenim licem - psihoterapeutom.   Psihoterapija je način da upoznate sebe, saznate više o svojim emocijama, mislima, motivima i ponašanju, oslobodite sopstvene potencijale i otkrivajući lične istine o sebi steknete veštine koji će vam pomoći da se nosite sa aktuelnim problemima i odgovorite na svakodnevne životne izazove.  

Zvuči lepo, onako školski, ali - da li je zapravo sve tako jednostavno? Ne.  

Kada logički razmišljamo o reči psihoterapija ima nečeg pomalo čudnog u celom tom procesu i na pamet nam padaju šarolike asocijacije.   Jedan ili više puta na nedeljnoj bazi po sat vremena provedete kod nekog „učenog“ stranca.   Taj stranac koji sedi prekoputa vas - sluša, postavlja pitanja, analizira i deli neke uvide.   Ali tu još jedna stvar postaje kristalno jasna.   Psihoterapija je fokusirana na klijenta.   Šta to znači? To znači da je u samoj žiži interesovanja klijent – ne otac i majka, ne prijatelj, ne komšija, a čak ni terapeut.   Klijent i njegov unutrašnji svet – njegovo opažanje, njegove misli, osećanja i motivi.   Iz toga se razvija jedinstven odnos izmedju klijenta i terapeuta.   Ne, to nije ni prijateljski odnos savetovanja, niti roditeljski prekoravanja, pa ni učiteljski podučavanja kako treba živeti.   To je posebna vrsta odnosa izgradjena zajedničkim snagama i terapeuta i klijenta, medjusobno stvorena atmosfera na temeljima poverenja, razumevanja, prihvatanja i saosećanja, koja će pospešiti klijenta da slobodnije i bez straha govori o sebi i na taj način da dodje u kontakt sa svojim emocijama, bolje upozna sebe i unutrašnje mehanizme koji sprečavaju da udiše život punim plućima.   Dakle oni u mikrosvetu (terapeutskoj ordinaciji) stvaraju makrosvet, odnosno repliku spoljašnjeg sveta klijenta, koji terapeut posmatra, razume, empatiše i deli svoja razmišljanja sa klijentom.  

Od čega zavisi uspešna psihoterapija i kako dolazi do promene?

Pod uspešnom psihoterapijom se podrazumeva da klijent ima nove i efikasnije načine funkcionisanja koji doprinose na izgradnji zrelog samopoštovanja i samopouzdanja, prepoznaje i menja misli i ponašanja koji negativno utiču na njegov život i medjuljudske odnose, stiče bolji uvid u sebe i svoje emocije, stiče osećaj kontrole i time postiže veće zadovoljstvo sobom i svojim životom, razvija svoje potencijale i još mnogo toga.   U kom će se stepenu sve ovo razviti i kako će psihoterapija napredovati zavisi od mnogo faktora.   Neki od tih fundamentalnih faktora su: sposobnost terapeuta da razume klijenta, empatiše se sa njim, da se nadje na istoj talasnoj dužini i razume njegove emocija, ali takodje i uloga klijenta je značajna.   Njegova volja i želja, sposobnost da podnosi frustracije, očekivanja od same terapije itd.   i još mnogo drugih faktora koji bi mogli ovde da se istaknu.  

Svaki komentar bi dobrodošao, tako da izvolite.     :flower:
« Poslednja izmena: 13. Mar 2017, 17:23:32 od NemanjaOLI »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
poreklo psihoterapije je iz religije...

to su sve svestenici radili na ispovedima...u razgovorima sa vernicima...itd...

normalno sa visoko izrazenim moralnim reperom...

sto u psihoterapiji nije slucaj...

dok recimo poceci psihijatrije su gori od inkvizicije...

lezenje sokovima,dimom,gusenjem...u pokusaju da se covek izbaci iz konfort zone...

recimo kad bi covek mogo da zamisli pakao...to bi bile te ustanove za lecenje tzv poremeceja licnosti...

recimo rat je za to setnja parkom...

narocito u zapadnim zemljama...
« Poslednja izmena: 13. Mar 2017, 18:54:41 od inicio »
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
Istina je da su začeci moderne psihoterapije religijskog porekla.  Ispoved sveštenicima jeste jedna od njih.  Međutim, mnogo ranije u staroj Grčkoj postojali su Sofisti, koji su kao putujući učitelji naplaćivali svoje usluge podučavanja dece aristokratskih pa i nižih staleža.  Oni su ih pored knjiškog znanja učili i o životu i emocionalnim kompetencijama i na neki način su služili kao "korektivno emocionalno iskustvo" i nadoknadjivali nedostupnost roditelja u odrastanju deteta koje prolazi kroz razvojne faze - baš ono što danas psihoterapija radi.

Za ranije ustanove kako su funkcionisale iskreno nisam mnogo imao prilike da čitam, niti sam se mnogo bavio time - što ne isključuje mogućnost da je stvarno tako bilo.  

Šta vi mislite o današnjoj psihoterapiji, koliko verujete u nju? Da li ste i sami išli? Kakva su vam iskustva?
« Poslednja izmena: 13. Mar 2017, 21:54:47 od NemanjaOLI »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
emocije su iluzija...

psiholoska obrada situacije koje izlazi iz konfort zone...
« Poslednja izmena: 13. Mar 2017, 22:12:01 od inicio »
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


Your tears don't fall They crash around me

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 18496
mob
Ericsson jeste
inicijo..
IP sačuvana
social share
Ljudi i danas mogu da zive bez straha i mrznje ako mogu da shvate da nisu kreatori svoje sudbine
nego su kreacije svoje sudbine, odnosno da nemaju odgovornost ili zaslugu za sve sto im se desava.
Emotivni strah i mrznja su emocije koje su rezultat neshvatanja zivota.
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
imam ja nekoliko svojih  psihotrepija...

jedna od njih je tretiranje jetre pivom..uz tretiranje uma  utakmicama  i kladionicom  Smile

naravno ne preporucujem nikome takav vid psihotrapije  Smile

te onda imam i pecanje...i to bez stapa i priibora.... Smile
ponesem plosku kruske i onaj mali termo-ranac i u njemu kilu i po mesa i 6 piva  Smile
lonce za kafu  Smile i nesto s cim cu se skriti od kise ako pocne padati  Smile
i jedno 7-8 nozeva  Smile
da imam rezervu...ako mi se neki istupi ili nesto tome slicno  Smile

onda odem malo posetam kraj neke rijeke  Smile
povjerim ribare da l se bave nekim nelegalnim izlovom nase srpske ribe  Smile

ne maltretiram cesto ribare  Smile
ali uglavnom maltretiram manjine ..muslimane i hrvate.... Smile
msm ako nisu bas sto -posto cisti ili ako nemaju nasu srpsku dozvolu... Smile
federalnu ne piznajem  Smile

kad ih nadjem...ako riba nije odredjene velicine u milimetar...a to je na meni da procjenim... Smile
natjeram ih da puste srpsku ribu u srpsku vodu    Smile
i otjeram ih sa srpske obale  Smile

uglavnom se bune...ali ja odma zovem specijalce... Smile
nema  sa mnom zajebancije kad su pitanju prava pripadnika flore i faune... Smile

dosuse da ne lazem puno Smile Smile Smile
ja kad se pojavim na obali ...svi idu sa obale..bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost....
znaju svi da sam namcor..i da sam skoro normalan... Smile Smile Smile
i  da sam doso da ih matretiram...jer zeni ne smijem nista pisnut  Smile Smile Smile

a inace ne volim kad  neko tlaci ziivotinje....

a najvise mrzim ove blentovine sto im bog nije dao pusku - nego stap... Smile
koji iz ciste razonode maltretiraju ribe..  Smile
upecaju ih onim udicama i onda ih muce i takve sjebane puste ih nazad u vodu  Smile
to im je  valjda nekakav sport  Smile

a nece ni jedan da ga ja zakacim trokukom i bacim u vodu i dovucem stapom do obale i da ga ufatim za usta i izvucam na obalu
i onda da se slikam s njim
i da ga ponovo bacim u vodu  Smile

cak ni prekrsajne sudije nemaju lijepo msljenje o tome... Smile
posunjao sam par puta da su oni (i sudije i ovi manijaci i sadisti -ribolovci )zajedno udruzeni potiv mene i flore i faune  Smile Smile Smile

e onda kad ih sve rastjeram... Smile
a cesto ih rastejram  Smile
ili sami odu..valjda im smeta sto bacam  kamenje i prvim zabice kraj njihovih udica  Smile

onda lijepo napravim sebi mjesto gdje cu presjediti narednih 7-8 sati  Smile

nalozim vatru...napravim raznjice...skuvam sebi kafu..otvorim pljosku rakije  Smile
popijem kafu i otvorim pivo da malo dodjem sebi od kafe  Smile Smile Smile

i psihoterapetisem se narednih 7-8 sati a nekad i duze... Smile
zavisno koliko sam se umorio prethodnih dana  Smile Smile Smile

imam jos nekoliko svojih psihoterapija...ali nisu bas prikladne za ovu temu  Smile

recimo mogu satima da se potpuno iskljucim iz zivotnog filma i da  ostrim svoje igracke  Smile
eventualno odem da piskim ili popijem casu -dve rakije i pivo -dva  Smile
i mao kobasice i slanine ubacim u kljun..ne valja rakiju i pivo na cistaka derat  Smile Smile Smile

uglavnom..da skratim  Smile

mozes naci svoj neki mir u svacemu ...ako to zaista i zelis...

nema te terapije koja ce ti pomoci ...ako ti sam sebi ne zelis pomoci...

Smile


IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
Bogami Bobane lepo si isplanirao svoju psihoterapiju i izgleda da deluje, tako da mi je drago zbog toga :-)  Tačna je tvoja izjava da nema te terapije koja će ti pomoći ako i sam sebi ne želiš da pomogneš. Međutim, postoje ljudi koji pored jake želje i volje nemaju snage i sposobnosti da se suoče sa nekim preprekama, terminološki rečeno nemaju "emocionalne kompetencije" koje su im potrebne kako bi prevazišli neku krizu. Često se dešava da roditelji i sami nisu posedovali emotivne mehanizme koji bi pomogli detetu da se nosi sa svakodnevnim životnim nedaćama. U takvim slučajevima terapeut ulazi kao "korektivno emocionalno iskustvo" - neko ko može da ponudi klijentu nešto što njemu nedostaje, a što roditelji nisu uspeli da mu daju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
priroda je pre milion godina dala resenje za to...

zove se bol...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
A šta ćemo sa ljudima mazohističnog karaktera koji uživaju u boli? Smiley Njima je takođe potrebna psihoterapija.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


Your tears don't fall They crash around me

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 18496
mob
Ericsson jeste
nije
IP sačuvana
social share
Ljudi i danas mogu da zive bez straha i mrznje ako mogu da shvate da nisu kreatori svoje sudbine
nego su kreacije svoje sudbine, odnosno da nemaju odgovornost ili zaslugu za sve sto im se desava.
Emotivni strah i mrznja su emocije koje su rezultat neshvatanja zivota.
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 01:03:17
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Psihoterapija

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.