Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Princ otima Oplenac od naroda  (Pročitano 6541 puta)
08. Jul 2012, 17:17:53
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Browser
Opera 12.00
Petrovdanska buna u srcu ustaničke Srbije - Narod, crkveni velikodostojnici i političari ne žele više da gledaju kako se arči imovina
Princ otima Oplenac od naroda

Prekipelo - Vođa pobune, predsednik opštine Topola Dragan Jovanović, kaže da mora da se stane na put otimačini u Zadužbini i da iza svega stoji lično Aleksandar Karađorđević: „PRINC BI NARODU OSTAVIO SAMO MUZEJ, A PRODAO BI HOTEL I 140 HEKTARA"



U Topoli, središtu ustaničke Srbije i Karađorđevom gradu, sprema se velika buna. I to ne protiv dahija, već protiv princa Aleksandra Karađorđevića i njegove odluke da na čelo Zadužbine postavi Vladana Živulovića, advokata iz Beograda i predsednika Atlantskog saveta.


Živulović je postavljen krajem juna, mesec dana nakon smrti Miladina Gavrilovića, obnovitelja Zadužbine, koji je celih 18 godina bio na njenom čelu. „Pobunu" predvodi predsednik opštine Topola Dragan Jovanović, koga osim meštana podržavaju i Ravnogorski pokret i šumadijski crkveni velikodostojnici.

Pisma nadležnima

Osim postavljenja Živulovića, koje prema rečima „ustanika" predstavlja ruganje tradiciji i istoriji, razlozi za nezadovoljstvo leže u ponašanju prestolonaslednika i njegovog okruženja. Kažu: hoće sve, i što im pripada i što im ne pripada, a ne daju ništa.

Na molbe da se Živulović smeni mirnim putem do sada niko nije reagovao, pa Jovanović, koji pobeđuje na svim izborima u Topoli od 2004. godine, kaže da će već narednih dana biti organizovane javne tribine i skupovi kako bi se javnosti objasnilo šta ne valja. Nisu isključeni ni protesti.





Ideja - Građanima bi ostao muzej, a Aleksandar bi da proda ekonomiju
Iako je atmosfera podgrejana, prvi čovek Topole kaže da će se truditi da dolazeći Petrovdan, dan parastosa princu Tomislavu Karađorđeviću i vašara u Topoli, protekne u najboljem redu iako je nezadovoljstvo veliko.


- Od 1914. godine do danas upravnik Zadužbine je uvek bio iz Topole ili se bar prizetio ovde. Samo za vreme okupacije i na početku komunističkog režima nije bilo tako. I evo danas. Uvek su na čelu Zadužbine bili čestiti Srbi, patriote, hrišćani, pošteni i odani. I svi su imali podršku građana Topole i čitavog šumadijskog naroda. A sad je narod ogorčen što je neko iz Beograda, ko vodi NATO nevladinu organizaciju, ko Zadužbinu doživljava kao špajz iz koga može da uzme kutiju vina i da je ne plati, došao na čelo ove srpske dragocenosti - priča za Press nedelje Jovanović, koga smo zatekli u društvu starih zadužbinara i nezadovoljnih ravnogoraca.

Jovanović kaže da je osim izbora Živulovića, problematičan odnos porodice Aleksandra Karađorđevića, koja Zadužbinu, koja je opštenarodno dobro, doživljava kao ličnu svojinu koju hoće da raskući. Zbog toga se pismom obratio predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, kneginji Jelisaveti Karađorđević i vladici šumadijskom Jovanu, sa molbom da se poništi Živulovićev izbor i spreči dalja propast.

- Bio sam šokiran kada sam video kako su na Upravnom odboru Zadužbine namestili da bude izglasan Živulović. Protiv njegovog izbora bili smo predstavnik Šumadijske eparhije i ja. Za su glasali Slobodan Perović i Dragomir Acović, inače predstavnici Aleksandra Karađorđevića. Na moje zaprepašćenje, za njegov izbor je glasao član UO koji bi navodno trebalo da predstavlja zaposlene, ali to očigledno ne radi, i predstavnik Vlade Srbije, odnosno Ministarstva kulture. Na njega je direktno vršio pritisak Predrag Marković, ministar kulture i član Krunskog saveta. Čuvam poruke u kojima mi predstavnik Ministarstva kulture, inače čestit momak, kaže da mora da glasa jer je ministar naredio - navodi Jovanović.



Jovanović: Pijanice vedre i oblače

Predsednik SO Topola Dragan Jovanović kaže da je javna tajna da Aleksandar već dve godine opstruiše prenošenje upokojenog kneza Pavla iz Švajcarske u Topolu.

- I upravo zbog toga sam se i kneginji Jelisaveti obratio pismom, sa molbom da se uključi, da svi zajedno sprečimo ovo propadanje. To je jedna divna, časna žena koja ne može da se izbori za svoja prava. Ali zato lopovi i pijanice koje prestolonaslednik okuplja vedre i oblače Topolom. Slobodno napišite, nek me tuži, na sudu ću mu reći još više - revoltiran je Jovanović.
Jedu i ne plaćaju


Jovanović, koji je ponudio ostavku u UO Zadužbine, kaže da država mora što pre nešto da preduzme da Karađorđevići ne bi raskućili ono što je kralj Petar Prvi ostavio pokolenjima.

Zadužbina nije samo muzejski deo, već i ekonomija, odnosno više od 140 hektara vinograda i voćnjaka, hotel... Sve to je kralj Petar ostavio upravo da bi se Zadužbina sama izdržavala.

- E sad, oni imaju plan da naprave komercijalni deo Zadužbine, a da narodu ostave samo muzejski deo. Već su dovodili tu neke privatnike kojiima bi dali vinograde i hotel. Dovode ljude u zabludu jer niko ne zna da to nije njihova lična svojina, već Zadužbina, opštenarodno dobro, kao i da je jedan deo pod sudskim sporom već 18 godina - priča Jovanović i otkriva kako se arči imovina Zadužbine za potrebe Aleksandra Karađorđevića:

- Aleksandar Karađorđević dolazi tu sa svitom, odnosi sve što mu padne na pamet, prave velike troškove, a dinar nisu uložili. Jednom sam ih zamolio da naprave neki prijem ovde kako bi došao diplomatski kor, a time bi se privukli turisti i donatori, ali ništa. Zadužbina se finansira sama od sebe, prodajom ulaznica, kao i novcem iz budžeta opštine Topola - priča Jovanović.

Sa njim se slaže Srđan Srećković, slikar i predsednik Ravnogorskog pokreta, koji je bio jedan od tri ozbiljna kandidata za čelnog čoveka Zadužbine.

- Javilo nam se više od 30 organizacija iz čitavog sveta. Naši ljudi iz dijaspore, narod iz cele Šumadije i Srbije. Svi su protiv Živulovića jer znaju da na čelo zadužbine treba da dođe čovek domaćin, rodoljub, koga će žitelji Topole da vole. Da svi budemo složni u toj ideji, a ne podeljeni i posvađani. Zbog toga on mora da se smeni što pre - kaže Srećković i otkriva da Aleksandar Karađorđević potpuno ignoriše prava drugih članova porodice.



Predsednik Srbije obećao pomoć

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić posetio je u petak Topolu i upoznao se sa problemima u Zadužbini. Predsednik opštine Topola Dragan Jovanović kaže da je na sastanku kojem su prisustvovali i predsednik Nikolić i vladika Jovan dogovoreno da vrh države pomogne u rešavanju problema.
Srećković tvrdi da princ Vladimir, kada dođe sa suprugom Brigitom, spava u privatnom hotelu, a ne u okviru zadužbinskog kompleksa.


A zaposleni u Zadužbini rade svoj posao i dočekuju goste, turiste iz Slovenije, đake. I ne diskutuju o dolazećoj pobuni. Stari zadužbinari kažu da ni u vreme ratova, komunizma i najvećih kriza nije bilo ovako, a slute da će biti još gore.

Prozvani Živulović odbacuje optužbe tvrdeći da pobunu proizvodi predsednik SO Topola iz privatnih interesa, a ne zato što mu je stalo do tradicije.

Živulović: Tu sam samo privremeno

- Na mesto vršioca dužnosti prvog čoveka Zadužbine postavljen sam na šest meseci, dok se ne nađe osoba koja će to raditi posvećeno i dobro kao pokojni Mićun Gavrilović, koji je 24 sata bio posvećen Zadužbini. Ja to ne mogu, tako da ne znam čemu tolika panika kada sam ja kratko, privremeno rešenje. Dragan Jovanović je hteo da progura svoju kandidatkinju, gospođu Ljiljanu iz opštine, i kada mu to nije pošlo za rukom, krenuo je u pobunu. Čujem da je njenog muža postavio na čelo hotela. Kralj Petar Prvi nije ostavio Draganu Jovanoviću iz Blaznave zadužbinu, niti Topoli, već srpskom narodu. Čuo sam da priča svašta, između ostalog i da potkradamo Zadužbinu. Čovek koji nasiljem hoće da ispuni svoje želje ne brine za Zadužbinu, već za lični interes. A da li vam je rekao da je razbijen prozor na konaku Karađorđevom? To se desilo odmah nakon što je pozvao na pobunu protiv mene. To nisu ljudi koji vole Zadužbinu i Srbiju, to su vandali. Ponavljam: nemam nameru da ostanem na čelu Zadužbine i ne znam koji privatni interes motiviše Jovanovića da me diskredituje i huška narod protiv mene - rekao nam je Živulović, koji je trenutno u Grčkoj na odmoru.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Без краља не ваља  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 385
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Prestolonasledniche jebem te u usta skrbava.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Joш једна тема за зјбнцију.   Smile

Чији су виногради?
Хотел?
Кућа где је музеј Првог Српског устанка (Ранке га је звао- Српска Револуција)?  Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
LG Nexus 5
Чији су виногради?
Хотел?
Кућа где је музеј Првог Српског устанка (Ранке га је звао- Српска Револуција)?  Smile

Sigurno nisu od ovoga "Ja spiking po serpski, jes, jes, nou, nou".

 Njemu je odlicno. Jede, smrdi, prdi i pije i nista ne placa, kao da je egipatsko bozanstvo ili Tadic. Samo da se zaradi. Cim je prvi put dosao u Srbiju i progovorio, odnosno otvorio svoju labrnju i poceo da se frlja sa svojim maternjim jezikom, znao sam da taj ima samo srpsko prezime i nista vise. Rasim Ljajic i Sinan Sakic su veci srbi od njega.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Ne valja Srbima ni republika nit monarhija  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 481
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.47
Ajde sada neka neko objasni ako je razumeo shta se deshava? Shta hoce Aleksandar da proda i cije je to bilo pre rata ako je uopshte niechije bilo?
IP sačuvana
social share
If you are strong feign weakness. If weak, pretend strength. Whatever your position, conceal it from the enemy, and he will waste his armies fighting his own phantoms.

Warhammer 40k - Tactica Imperium
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.47
mob
Apple iPhone SE 2020
Ovako... ako sam dobro shvatila...

Zaduzbina Oplenac je formirana i cini je hotel, muzej, crkva i vinogradi. Zaduzbina je formirana kako bi se sama finansirala kroz vinograd i hotel.
Do sada su se na celu Zaduzbine nalazili uglavnom Oplencani, ali je ovaj frfljavi "prestolonaslednik" uspeo da ugura nekog svog prijatelja, koji hoce da proda vinograd i hotel...

Za ovih 100 godina, svako je uzimao sta je hteo... kako Karadjordjevici, tako i ovi iz Zaduzbine, pa je problem nastao sto je zajednicka kasa otisla drugima u ruke... tj. sto vise samo Oplencani ne mogu da kraduckaju... to je neki moj utisak...

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5782
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Samsung Galaxy S2
Без краља не ваља  Smile

Za kralja i otadzbinu ! In god we trust !
IP sačuvana
social share
I have ... a cunning plan. It's as cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Без краља не ваља  Smile
Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.