Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 24
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Позоришни фестивали и доделе награда  (Pročitano 63502 puta)
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
„Čarobnjak iz Oza“ i „Zbogom, žohari“ prvi na sceni

Zrenjanin - Predstavama „Čarobnjak iz Oza“ kikindskog pozorišta i „Zbogom, žohari“ NP „Toša Jovanović“ danas počinje 61. Festival profesionalnih pozorišta Vojvodine. Centralni događaj festivala je proslava 35 godina umetničkog rada reditelja Ljuboslava Majere kome je pripala čast da otvori festival. Članovi ovogodišnjeg žirija su Biljana Vujović, upravnica Narodnog pozorišta Niš, Milivoje Mlađenović, direktor Sterijinog pozorja i reditelj Dušan Petrović.

Odabir dramskih ostvarenja, u selekciji beogradske kritičarke Ane Tasić, donosi tri domaća savremena teksta - „Kukavičluk“, „Kišinjevska ruža“ i „Zbogom, žohari, i tri tumačenja klasične dramaturgije pročitane u savremenom kontekstu - „Timon Atinjanin“, „Ženidba“ i „Čovekova tragedija“. Režiju potpisuju Kokan Mladenović, Gorčin Stojanović, Ana Đorđević i Slađana Kilibarda, ali i Andraš Urban i Oliver Frljić, čiji se komadi nalaze u selekciji ovogodišnjeg Sterijinog pozorja. Na festivalu će se igrati i pet dečijih predstava, biće održana radionica „Mladi dramaturzi“ koju vodi Uglješa Šajtinac, Pozorišni muzej Vojvodine predstaviće izložbu „Kostimograf Mirjana Stojanović Maurić“, Jovan Ćirilov predstaviće knjigu „Svi moji savremenici“. Na tribinama će biti promovisane knjige Snežane Udicki „Zamena rodnog identiteta i motiv prerušavanja u Šekspirovim komedijama“, pozorišne novine „Ludus“, „Šest zrenjaninskih festivala“ autora Zorana Slavića i knjiga „Odbrana glumca“ Vladimira Jeftovića. Povodom 35 godina umetničkog rada Ljuboslava Majere govoriće Ljuboslav Majera, Dejan Penčić Poljanski i Miroslav Miki Radonjić. Na kamernoj sceni zrenjaninskog teatra biće održane predstave „Murlin Murlo“ u režiji Mie Knežević, predstava studenata III godine glume novosadske Akademije umetnosti, klasa Nikite Milivojevića i asistenta Borisa Liješevića, i „Kolokvijum“, predstava studenata II godine glume na mađarskom jeziku novosadske Akademije umetnosti u klasi Lasla Šandora. Nakon svake takmičarske predstave održavaće se Okrugli sto na Kamernoj sceni „Todor Manojlović“ koji vodi Bojana Kovačević Petrović, a svakog dana iz Pozorišnog kluba „Zeleno zvono“ Radio Zrenjanin emitovaće emisije posvećene festivalu.

Otvaranju festivala, kako je najavljeno, prisustvovaće i Predrag Marković, ministar kulture, informisanja i informacionog društva.


Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Počinje Festival profesionalnih pozorišta Vojvodine

U Narodnom pozorištu "Toša Jovanović" u Zrenjaninu večeras će svečano biti otvoren 61. Festival profesionalnih pozorišta Vojvodine, na kojem će se, tokom sedam dana, za nagrade nadmetati šest dramskih i pet dečjih predstava.

Festival će otvoriti predstava Vladimira Đurđevića "Zbogom žohari", u režiji Slađane Kilibarde, u izvođenju ansambla domaćina.

U takmičarskom delu programa, na dramskoj sceni, biće potom prikazana predstava na mađarskom jeziku, Pozorišta "Kostolanji Deže" "Kišinjevska ruža", po tekstu Ota Tolnaija, u režiji Andraša Urbana, uz prevod na srpski.

Po izboru selektora Ane Tasić, na festivalu će nastupiti subotičko Narodno pozorište, sa autorskim projektom Olivera Frljića "Kukavičluk", dok iz Sombora stiže Gogoljeva "Ženidba", u režiji Ane Đorđević.

Srpsko narodno pozorište iz Novog sada će 15. aprila prikazati Šekspirovu predstavu "Timon Atinjanin", režisera Gorčina Stojanovića, a Novosadsko pozorište naredne večeri izvešće "Čovekovu tragediju" po tekstu Imrea Madača, u režiji Kokana Mladenovića.

U takmičarskom delu festivala biće prikazane i predstave za decu, pozorišta iz Kikinde, Novog Sada, Bačkog Petrovca, Subotice i Zrenjanina.

Pratećim programom predviđene su radionice za mlade dramaturge, promocije knjiga, studentske predstave, internet prikaz šest festivala vojvođanskih pozorišta, održanih u Zrenjaninu, "okrugli stolovi" o prikazanim predstavama i druga događanja.

O dodeli festivalskih nagrada odlučivaće žiri pozorišnih stvaralaca, u sastavu Biljana Vujović, Milivoje Mlađenović i Dušan Petović.

Izvor: RTV
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Više nemam želju za destrukcijom

Aleksandar Popovski, reditelj iz Makedonije evropske reputacije, dobio je godišnju nagradu Jugoslovenskog dramskog pozorišta za režiju „Metamorfoza“, koje je po Ovidiju radio u tom teatru. Kaže, došao je iz Zagreba nakratko da primi nagradu, a u razgovoru za „Blic“ govori o ovoj i o drugim svojim predstavama, kulturi, odlikama vremena u kome živimo…

„Za mene je bila nagrada i sama činjenica da sam radio u Jugoslovenskom dramskom pozorištu“, kaže Aleksandar Popovski na početku razgovora i dodaje: „Dojurio sam iz Zagreba u to pozorište da primim ovo priznanje koje mi zbilja puno znači. Znači mi jer tu rade ljudi koje jako cenim i poštujem, znači jer to pozorište ima istoriju koju ima, stvarali su ga oni koji su ga stvarali, od Marije Crnobori koju je Cveja pomenuo u svečanom govoru, a koja je gradila temelje JDP-a, pa nadalje… A i sam projekat ‘Metamorfoze’ mi je bio poseban.“

Predstava je, pomenimo, pozvana na Sterijino pozorje. Na koji način iz današnje perspektive gledate na nju?
- Meni je rad na njoj bio veoma važan. Ponekad razmišljam kako bi neke segmente iz nje mogli dalje razvijati. Bio je to u ovoj godini jedini projekat tog tipa, sve drugo što sam radio bilo je, da kažem, klasičnije.

A šta ste i gde radili?
- U Zagrebu sam radio „Per Ginta“, ovde „Metamorfoze“, u Istanbulu „Opasne veze“, u Ljubljani „Put u Damask“. Svaka od tih predstava je priča za sebe, ali ostanimo kod „Metamorfoza. Zanimljiva mi je i važna ta drugačija forma u kojoj sam radio tu predstavu. Princip pričanja priče. Hteo sam da pobegnem od toga da nešto predstavljamo. Hteo sam da pripovedamo i da koristimo bilo koji element koji nam je potreban da bismo priču ispričali.

Rekli ste da su „Metamorfoze“ pokušaj da se priča o najvećem tabuu?
- Da, a to je sam život. Jer ljudi su toliko natovareni nečim drugim, nečim ko zna čim što im se servira kao suština, iako to nije. Stvoren je neki marketinški, politički svet koji više nema kod. Sama Evropa, kao neko ko je oduvek znao da oseti i da kreira novu ideju, ima užasnu potrebu za nečim drugim. Znači, ovo je gotovo. Ovo smo shvatili. Ideš na izbore, dobiješ poludebila, on te pokrade, dođe drugi, pa opet isto… To je nešto što je sad svima jasno kao što je dva i dva . E sad, treba smisliti kako i šta sa nečim što se slavilo kao demokratija a što je potpuno promenilo značenje. Kako sačuvati suštinu, a promeniti sistem? U tom smislu sam život je ključ. Kad čitaš Ovidija, ti vidiš da je opisao sve pojave sa kojima se danas susrećemo. Ključ je u vezanosti čoveka s prirodom. S vremenom su neke stvari proglašene za ovo ili ono, čovek se odvojio od prirode a da nigde zapravo nije stigao. Čovek je izgubio toleranciju. A Ovidije nam govori da je spona prirode i čoveka ključ, da je tolerantnost tako važna, neophodna.

U naslovima koje smo pobrojali, odnosno u predstavama koje ste radili postoji li neka vaša rediteljska nit karakteristična za ovaj period?
- Postoji. Upravo ovo o čemu govorim. Preispitujem sam život. Devedesetih sam bio ubeđen da treba menjati svet oko sebe, da treba srušiti onaj koji nam je smetao…. To smo i uradili kao generacija, ali nismo postali bolji ljudi. Jednostavno, samo smo srušili a nismo stvorili ništa novo. Dakle, za razliku od tog perioda, ono što me sada zanima i na čemu insistiram, to je ta nova i po svaku cenu pozitivna misao. Nemam želju za destrukcijom.

Radeći „Metamorfoze“ rekli ste da je danas subverzivno biti dobar?
- Zar nije? Kao nikada ranije, okruženi smo jezivim slikama, užasnim rečima… Svet je prepun svakakvih grozota, agresije. A ono što daješ to ti se vraća.

Već godinama unazad radite u raznim sredinama. Koja je pozicija kulture?
- Kultura je svugde potisnuta na margine kao nešto što je nevažno ili nešto što treba svesti pod ekonomsku logiku. Razlog tome, s jedne strane, jeste političko-ekonomski, a s druge slabost ljudi u kulturi. Postali su isuviše servilni. Nema cinizma, drskosti, bunta… Malo lakomosti na status selebriti, malo klanjanja i to je to. I to je problem. No, verujem da dolaze novi klinci koje baš briga, koji znaju da nikad ništa neće dobiti od država... Od države treba krasti, ali... Vidite, pripadam generaciji koja je krala knjige. Ništa drugo, samo knjige. I to nije bio zločin. Šta hoću da kažem? Postojalo je vreme kada smo krali za kulturu, od države il’ koga god, a sad se krade u kulturi. To je ogromna razlika. Jedno je krasti da bi stvorio, a drugo je krasti za svoj džep.

Postoji li naslov, komad koji biste hteli, želeli sada da radite?
- „Hamlet“. Može da zazvuči kao opšte mesto, ali imam koncept koji mislim da odgovara načinu na koji bi ga, nazovimo to, preveo u današnje vreme.
 
A to je?
- Hamlet je lik koji se s vremena na vreme pojavljuje dolazeći ispod zemlje. Nije umro. On je sam sebe zakopao i povremeno dolazi da nas podseti da se laž, prevara, zlo vraćaju kao bumerang, dolazi da nam prikaže odlomak iz naših života, da sami sebe vidimo u ogledalu i posle opet ode nazad.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Uskoro novo priznanje za glumce?

Upravnici četiri beogradska pozorišta podržali su inicijativu o osnivanju Velike glumačke nagrade, koju je nedavno predložila direktorka Drame Narodnog pozorišta Ivana Dimić, a priznanja za najbolju glumicu i glumca nosiće imena Ljiljane Krstić i Branka Pleše.



Priznanje bi se dodeljivalo svake četvrte godine, za izuzetne istraživačke domete u glumi i za negovanje samopoštovanja i dostojanstva umetnosti glume, saopštila je Ivana Dimić na konferenciji za novinare održanoj 12. aprila u Muzeju Narodnog pozorišta.

„Nagrada je osmišljena na ovaj način da bi se dodelila samo vrhunskim glumcima i da bi nosila imena dva nesumnjiva velikana u glumi kojih bismo morali zauvek da se sećamo, ako nam je stalo do glume kao suštinskog elementa pozoršne umetnosti“, kazala je Dimić.

Sa predlogom su se složili Branko Cvejić, upravnik Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Kokan Mladenović u ime Ateljea 212, Maša Mihailović iz Beogradskog dramskog pozorišta i Božidar Đurović iz Narodnog pozorišta.

Fond za nagrade bio bi obezbeđen iz budžeta četiri pozorišta, koja bi svake četvrte godine izdvajala sredstva u vrednosti dveju plata svojih dramskih prvaka.

Inicijativa je podneta Ministarstvu kulture Srbije, Sekretarijatu za kulturu Beograda, Udruženju dramskih umetnika Srbije i upravnicima četiri pozorišta koji su je već podržali.

Povod za inicijativu jeste deset godina od smrti dvoje velikih glumaca, a priznanje bi moglo da se ustanovi u maju ove godine i da se prvi put dodeli sledeće 2012. godine.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Zvuči poznato

Zrenjaninska publika i gosti Festivala profesionalnih pozorišta Vojvodine preksinoć su imali priliku da vide predstavu „Kukavičluk“ Olivera Frljića (Narodno pozorište Subotica).

Kao i prethodna dva, „Turbofolk“ u Rijeci i „Proklet bio izdajica svoje domovine“ u Ljubljani, Frljićev autorski projekat u Subotici urađen je po principima političkog teatra, u kom se dokumenti i pozorišna umetnost prepliću i čine nerazdvojivu celinu. Kako trenutno najpriznatiji reditelj mlađe generacije iz Hrvatske uprošteno voli da objasni, u njima se bavio hrvatskom kulturom, slovenačkim patriotizmom i srpskom hrabrošću. U svim sredinama, sad i u zrenjaninskoj, predstave izazivaju veliko interesovanje i reakcije.
Crno-belo unisono obučeni glumci (nešto kao mali pioniri) tokom predstave svoj nastup baziraju na fragmentarnoj dramaturgiji performansa, sa jakom muzičkom i vizuelnom pozadinom (dizajn svetla Nikola Zavišić). Teme variraju i čine hronologiju srpskog, ali i tuđeg podvižništva, od Gazimestana, preko NATO bombardovanja, do proglašenja nezavisnosti Kosova, sa konačnim akcentom na aktuelne međunacionalne odnose u Subotici.
Estetika Ljubiše Ristića, koji je uz Dušana Jovanovića, Inge Apelt, Nadu Kokotović, Radeta Šerbedžiju, i druge, jedan od likova u Frljićevoj predstavi, nedvosmisleno upućuje na vreme KPGT, jedinstvene pozorišne institucije svih naroda i narodnosti SFR Jugoslavije koja je svoje središte imala baš u Subotici. Nije ni slučajno to, što je raspad zemlje doneo potpuno druge pozicije... „Kukavičluk“ je (i) o tome.
U jednoj sceni glumac anketira prisutne i posle predstave, na veoma posećenom okruglom stolu, rekao je da se ne dešava često da na pitanja tipa „Da li bi radili između Albanca i Afroamerikanca?“, „Da li biste više voleli da je vaše dete na Paradi ponosa u Beogradu bilo među homoseksualcima ili izgrednicima?“, ljudi odgovore pozitivno. Ali, najveća rasprava (prva prava diksusija festivalskih razgovora) vodila se oko toga da li je etički i estetski primereno ono što su uradili i izveli reditelj i glumci subotičkog pozorišta, jer su se ozbiljno poigrali sa istinom, životom i smrću, njenim reprezentovanjem u teatru (poslednja scena predstave je izgovaranje imena 505 zvanično registrovanih žrtava iz Srebrenice). Da li je pase i prejako govoriti to naciji koja još uvek grca u problemima, još u pozorištima, gde dolaze ljudi koji sve to znaju. Da li smo zdravi samo zato što nam je dosta da slušamo o devedesetima? Da li je bolji doktor koji vam propiše bensedin ili vas suoči sa najcrnjim dubinama?
Konačnog odgovora naravno da nema. Frljić je pravi Sokratovac („Ja znam da ništa ne znam“) kad babičkom metodom kreira svoje predstave, dijalektički porađajući dijaloge i scene u mukama, uvek u izvođenju, nikad u stavu. Očigledno, to ljude provocira, uznemiruje. Izgleda najviše zbog toga što se glumci predstavljaju kao da govore istinu, mitinguju, a zapravo izvode predstavu.
Zvuči poznato?!

Predstavljanje Akademije

Svoj red na programu festivala u Zrenjaninu dočekala je i Akademija umetnosti iz Novog Sada, koja će danas izvesti predstavu „Murlin Murlo“ studenata treće godine glume na srpskom jeziku u režiji Mie Knežević ,a sutra „Grci“ studenata druge godine glume na mađarskom jeziku.
Glavni program biće nastavljen u 9 časova predstavom Narodnog pozorišta „Toša Jovanović“ - „Trapavi zmaj“ Miroslava Nastasijevića, u režiji Irene Tot i u 20 časova Srpskog narodnog pozorišta - „Timon Atinjanin“ Viljema Šekspira, u režiji Gorčina Stojanovića.

Izvor: dnevnik.rs
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Pozorišni putevi vode u Pirot

Festival „Joakim Vujić“, u organizaciji Zajednice profesionalnih pozorišta Srbije, biće održan od 14. do 21. maja u Narodnom pozorištu u Pirotu.

Selektor Božidar Đurović, upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu, izjavio je da će program ovogodišnjeg festivala biti presek najboljih ostvarenja u teatru Srbije, van Beograda i Vojvodine, a nažalost i bez predstava iz Prištine.

U konkurenciji su Kruševačko pozorište sa Nušićevom komedijom „Put oko sveta“ u režiji Juga Radivojevića, Narodno pozorište Niš sa Nušićevom „Ožalošćenom porodicom“ u režiji Andraša Urbana, a domaćin, Narodno pozorište Pirot, predstaviće se Sterijinim komadom „Kir Janja“ u režiji Boška Dimitrijevića.

Pozorište Timočke krajine „Zoran Radmilović" (Zaječar) prikazaće „Karolinu Nojber“ Nebojše Romčevića u režiji Miloša Jagodića, Narodno pozorište iz Užica izvešće Aristofanovu „Lizistratu“ u režiji Branka Popovića, pozorište „Bora Stanković“ (Vranje) igraće Stankovićev komad „Stari dani“ u postavci Nebojše Dugalića, dok će Šabačko pozorište izvesti Brehtove „Bubnjeve u noći“ reditelja Aleksandra Lukača.

U čast nagrađenih nastupiće Narodno pozorište iz Leskovca sa predstavom „Život iz početka“ Miroslava Momčilovića u režiji Ljiljane Todorović.

„Naše pozorište je jedno od starijih u Srbiji, u kontinuitetu radi šezdeset sedam godina i odgajili smo redovnu publiku. Poseta nam je velika i za reperatorske predstave, a naročito kada gostuje ono najbolje iz Srbije“, kazao je Direktor Narodnog pozorišta u Pirotu Gradimir Filipović.

On je dodao da se publika u Pirotu već raduje zato što se festival „Joakim Vujić“ ponovo održava u njihovom gradu.


Izvor: B92

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Sutra počinje festival “Pozorište Zvezdarište”

Pod sloganom “Zasvetli do zvezda” sutra počinje deveti dečji pozorišni festival “Pozorište Zvezdarište” u Ustanovi kulture “Vuk Karadžić”.

Na otvaranju će biti izvedena predstava “Krava na mjesecu”, koja je prvi zajednički projekat zagrebačkog i budimpeštanskog lutkarskog pozorišta i u kojoj učestvuju dva glumca, a od 17 sati na programu je predstava “Mocart” Kruševačkog pozorišta.

Program festivala do 21. aprila obuhvatiće 17 predstava za decu i mlade, iz Srbije, Hrvatske, Mađarske, Italije, Slovenije i Crne Gore, dok će stručni i dečji žiri nezavisno jedan od drugog pratiti predstave i doneti odluku o najboljim ostvarenjima.

Pripremljen je i bogat prateći program, koji počinje regionalnom konferencijom za mlade pozorišne producente i menadžere u kulturi, na temu “Aktuelna pozorišna kultura za decu i mlade i projekti za bolju perspektivu mladih u regionu”.
 
Jedan od centralnih događaja devetog Zvezdarišta biće “Svetlosni performans”, koji su osmislili članovi neformalne umetničke grupe “Radio.Nica” pod umetničkim vođstvom reditelja Nikole Zavišića.
 
Ulaznice po ceni od 400 dinara mogu se kupiti na biletarnici UK “Vuk Karadžić”.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
„San letnje noći“ spušta zavesu

Svečanom dodelom nagrada i izvođenjem predstave „San letnje noći“ Novosadskog pozorišta „Ujvideki szinhaz“, 17. aprila biće završen 61. Festival profesionalnih pozorišta Vojvodine.

Prema izboru selektorke Ane Tasić, za nagrade konkuriše šest dramskih i pet dečjih predstava. Žiri će o nagradama odlučiti nakon predstave „Čovekova tragedija“ Novosadskog pozorišta, koja je na programu 16. aprila.

Centralni događaj bogatog pratećeg programa bio je suset sa rediteljem Ljuboslavom Majerom, koji ove godine beleži lični jubilej, trideset pet godina umetničkog rada. Majera je ostavio dubog trag u svim pozorištima u kojima je režirao. Imao je i četiri veoma zapažene predstave u zrenjaninskom pozorištu, zbog čega mu je direktorka tog teatra Tatjana Paskaš ukazala čast da otvori ovogodišnji festival.

U okviru pratećeg programa pomovisano je i internet izdanje knjige „Šest zrenjaninskih festivala“, autora Zorana Slavića, književnika i kritičara iz Zrenjanina. Najavljujući uskoro i knjigu u štampanoj verzije, Slavić je rekao da je protekli, uzastopni, šestogodišnji zrenjaninski period, prošao kroz kvalitetan umetnički rast i sazrevanje.

Festival profesionalnih pozorišta Vojvodine održava se u zrenjaninskom Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“. Prema nezvaničnim najavama, naredni festival, najstarija pozorišna manifestacija u Srbiji, seli se u Kikindu.

Ovogodišnji žiri festivala čine upravnica Narodnog pozorišta Niš i predsednica Zajednice profesionalnih pozorišta Srbije Biljana Vujović, direktor Sterijinog pozorja dr Miloje Mlađenović i reditelj dr Dušan Petović, asistent na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Sedam predstava u trci za nagrade

Susreti profesionalnih pozorišta Srbije “Joakim Vujić” održavaju se u Pirotu do 21. maja, a u zvaničnoj konkurenciji za nagrade festrivala nadmetaće se sedam predstava. Prema najavama iz uprave Pozorišta u Pirotu, 47. susrete treba da otvori ministar kulture Predrag Marković.



 Na programu su Nušićevi komadi “Put oko sveta” Kruševačkog pozorišta u režiji Juga Radivojevića, kao i “Ožalošćena porodica” Narodnog pozorište iz Niša u režiji Andraša Urbana.

Domaćin susreta Narodno pozorište Pirot otvara festival Sterijinim komadom “Kir Janja” u režiji Boška Dimitrijevića. Pozorište Timočke krajine “Zoran Radmilović” iz Zaječara na susrete dolazi sa komadom “Karolina Nojber” Nebojše Romčevića u režiji Miloša Jagodića.
 
Narodno pozorište iz Užica izvešće Aristofanovu “Lizistratu” u režiji Branka Popovića. Pozorište “Bora Stanković” iz Vranja igraće komad Bore Stankovića “Stari dani” u postavci Nebojše Dugalića, a glumci Šabačkog pozorišta će izvesti Brehtove “Bubnjeve u noći” u režiji Aleksandra Lukača.
 
Pored takmičarskog dela, u pratećem programu festivala je predviđena, pored ostalih, i izložba “Velikani Narodnog pozorišta na poštanskim markama” Narodnog pozorišta iz Beograda i šest dečjih predstava u okviru festivala “Mali Joakim”.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
HTC Smart
Uručivanjem nagrada večeras se završavaju "Nušićevi dani"

Pozorišne svečanosti "Nušićevi dani" koje se održavaju u Smederevu danas će biti završeni uručivanjem nagrade za životno delo i dodelom "Nušićeve statuete".

Glumici Olgi Odanović biće uručena "Nušićeva nagrada za životno delo", a reditelju Egonu Savinu "Nušićeva statueta" za revitalizaciju dramske klasike.

Sinoć je završen pozorišni deo festivala gostovanjem beogradske scene "Aleksandar Popović" i monodramom Gorice Popović "Zvezdarske zvezdice".


Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 24
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.