Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:44:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Postoji li kraj svemira?
Da
Ne
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Postoji li kraj svemira?  (Pročitano 22820 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
 stanovishte moderne fizike je da se prostor u nashem univerzumu zatvara sam u sebe . otprilike kao shto povrshina lopte nema granicu ,tako ni zapremina svemira nema granicu ,tj teoretski - ako bi mogao da putujesh brze od svetlosti ,pa krenuo jednim pravcem i drzao ga se , vratio bi se na isto mesto  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Znam čoveka ...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11717
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
stanovishte moderne fizike je da se prostor u nashem univerzumu zatvara sam u sebe . otprilike kao shto povrshina lopte nema granicu ,tako ni zapremina svemira nema granicu ,tj teoretski - ako bi mogao da putujesh brze od svetlosti ,pa krenuo jednim pravcem i drzao ga se , vratio bi se na isto mesto Smile
Malo sam prost za ove stvari, da li tu vazi ona stara : kako god se okrenes d... ti pozadi ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Misliš na onu:
"Ne gledajte ka prošlosti jer okrećete dupe budućnosti"   Smile?
 Nemogu da odgovorim sa Da jer nemam pojma a još više sa Ne jer takodje nemam ne pojma nego ikakvu predstavu.
 Odgovor bi bio Neznam-a to fali kao treće u anketi...
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1636
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Nokia 6120
nesto sam procitao da crne rupe uticu na sirenje svemira, pa kako se uopste zna da se siri  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Forza Juve , vinci per noi !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4220
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson W810i
Mnogo je veca zagonetka postanak svemira .
Kazu da je prije velikog praska bilo jedno veliko nista . E sad , kad i kako se stvorilo to nista ? Zbog cega ? Sta je bilo prije toga ? A kako se TO stvorilo ?
I , po meni , najvaznije pitanje - ko je naveo prvu cesticu na kretanje ? Mislim da je to upravo uradio Bog . Iznesite svoje misljenje ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Sony xperia
Citat
nesto sam procitao da crne rupe uticu na sirenje svemira, pa kako se uopste zna da se siri

Na osnovu duplerovog efekta svetlosti usled udljavanja galaksija, tyv. crveni pomak.

Mnogo je veca zagonetka postanak svemira .
Kazu da je prije velikog praska bilo jedno veliko nista . E sad , kad i kako se stvorilo to nista ? Zbog cega ? Sta je bilo prije toga ? A kako se TO stvorilo ?

Sta je bilo pre to niko nezna. Danas još ne raspolažemo posebnom kvantnom teorijom gravitacije koja bi sa sigurnošću govorila o uslovima kod jako velikih gustina, tako da još ne znamo da li je Veliki prasak započeo beskrajno velikom gustoćom i beskrajno visokom temperaturom, ali ipak možemo baciti pogled na ono što se dogodilo u samo jednu 1042-tinu sekunde nakon Velikog praska. Temperatura i gustoća su bile nezamislivo velike, ali ipak teoretičari ih mogu izračunati, pa je tako temperatura iznosila 10na31 °C, a gustina je bila 10na89 puta veća od gustine vode (10na89 g/cm3). Današnje teorije ne mogu objasniti kakve su čestice i sile među njima mogle postojati pri tako ekstremnim uslovima, tako da prelazimo na vreme nakon prve stotinke sekunde, gde naše teorije vrede. Do tog trenutka, pri tako velikoj gustini i temperaturi, stalno su se pojavljivali parovi čestica materije i antimaterije koje bi se odmah međusobno anihilirale (poništile se) tj. celokupna njihova masa pretvorila bi se ponovno u energiju iz koje su i nastale. To pokazuje i poznata Einsteinova formula E = mc2, po kojoj se materija može pretvoriti u energiju i obrnuto. To je bilo vreme kada je svemirom vladalo zračenje. Nakon prve stotinke sekunde, svemir se "ohladio" na samo 100 milijardi stepeni i nove se čestice više nisu mogle pojavljivati. Budući da su protoni i antiprotoni nastajali u parovima, morao ih je biti isti broj, pa se celokupna materija morala anihilirati. U tom bi slučaju preostalo samo zračenje. Međutim, svi mi dobro znamo da svuda postoje protoni (i neutroni); od njih su građene zvezde, planete, a i mi sami, pa je razlog zašto priroda, kako izgleda, više voli materiju nego antimateriju još uvek nerešena zagonetka. Rešenje je možda u tome da se polovina svemira ipak sastoji od antimaterije, koja se nije anihilirala sa materijom zbog samog širenja svemira, ali astronomi još nisu pronašli nimalo dokaza za tu tvrdnju. Ta naklonost prirode nije bila posebno izražena, tako da je u početku po svoj prilici postojao samo jedan dodatni proton na svaku milijardu parova sastavljenih od protona i antiprotona. Ali kada su se članovi tih parova anihilirali, oni preostali protoni izgradili su naš svemir. Parovi elektron - pozitron još su se nekoliko sekundi pojavljivali (manje su mase od protona ili neutrona, pa im je za to potrebna manja energija) i anihilirali dok su preostali elektroni uravnotežili pozitivno naelektrisane protone. U sledećih nekoliko minuta, protoni i neutroni su se povezali u atome helijuma. Neutroni sami za sebe nisu stabilne čestice, već im je poluraspad oko 15 minuta, pa je oko 75 % protona ostalo samo sa svojim elektronom i time je nastao vodonik. Tako su sastav svemira u početku sačinjavala samo ta dva elemanta : oko 75 % vodonika i oko 25 % helijuma. Svi ostali elementi, od kojih je sačinjeno i naše telo, nastali su kasnije u termonuklearnim reakcijama u središtima zvezda.
« Poslednja izmena: 23. Nov 2007, 19:53:14 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Resistance is futile

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 353
Zastava Centar
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Motorola L6
Al' se cita Stiven Hoking ovde.. Smile
Samo kako se mere udaljenosti izmedju zvezda, planeta, galaksija ako je svemir beskonacan?!Jer u matematici u odnosu na beskonacno sve velicine/rastojanja su zanemarljiva..Paradoks Smile
Najtacnije je da nauka zapravo vrlo malo zna Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Sony xperia
Citat
Samo kako se mere udaljenosti izmedju zvezda, planeta, galaksija ako je svemir beskonacan?

Beskonacnost nema veze sa tim. Udaljenost se meri parasecima i svetlosnim godinama.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Resistance is futile

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 353
Zastava Centar
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Motorola L6
Naravno da ima veze...
Razlomak neki broj kroz beskonacno je nula.
Dakle u odnosu na "sta" meris kad ti je to "sta" nesto beskonacno..sta si zapravo izmerio Smile, koju velicinu kad je sve relativno u odnosu na beskonacno..bez smisla totalno
Jos kad dodas teoriju da vreme ne tece svuda isto, onda tek nema smisla to "merenje" udaljenosti. Danasnja nauka zna isto onoliko koliko i nauka ranijih vekova sa pricom da je Zemlja ravna ploca-dakle nista..
I mislim da se ne kaze "parasecima" vec "parsecima" Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Naceli ste tesku temu. Meni se cini da su stare Vede najbolje opisuju univerzum. To je stalno pulsiranje niza univerzuma koje se sastoji od maksimalnih prosirenja i tacaka zvanih "bindu" koje su u stvari maksimalna skuoljanja - citaj stanje 0 prostor 0 vreme Max energija i masa. Iz tacaka bindu univerzun se siri (podsecali vas to na nesto 0 Big Bang) do krajnjih svojih granica a onda se ponovo sazima u bindu. I tako stalno pulsira. Znaci bilo je i bice beskonacan broj univerzuma.
Pitam se da li su oni svi sa predominirajucom materijom ili su mozda naizmenicno suprotni - tj. prasak materijalnog univerzuma nastaje iz urusavanja antimaterijalnog univerzuma i posle obrnuto. Ehhh...!

Ono sto je covek na pocetku pitao odnosi se na trenutak kada svemir staje u svom sirenju i krece nazad. Pretpostavimo da je ovo sve ovako, opet nismo u stanju da znamo de je kraj jer seizgleda ceo kontinuum prostor vreme materija-energija siri. Sta je "iza", je pitanje koje proizilazi iz nesavrsenosti naseg uma. U nasem trodimenzionalnom kontinuumu nema "iza". Ako nesto ima to je u sledecoj dimenziji a termin za "iza" u sledecoj dimenziji mi tek neznamo. Mi takodje nezamo mnogo toga sto nam je pred nosom i u cemu bitisemo.Neznamo ni sta je prostor ni sta je vreme ni sta je energija ni sta je materija. Ali smo deo toga i sto je najludje mi to percipiramo i nazivamo ga konkretnim nazivima.
Ti nazivi su nazivi za ono sto mi percipiramo. Sustinu stvari ne poznajemo.

Mozda je u takvom ludilu i sasvim ljudsko pitanje: "dokle se sve to proteze, tj. gde je kraj svemira?"

Ne mogu da odgovorim na ovo pitanje posto neznam sta je svemir. Ne znam o cemu se radi.

Pozdrav Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:44:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.