Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 23:31:25
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 34 35 37 38 39
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Порођај једне војске  (Pročitano 28367 puta)
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1824
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
Е сад, ја сматрам да људи требају да имају бар основну обуку за ту рсту мобилизације, јер немамо довољно снаге и времена да обучавамо људе усред рата...
U potunosti se slazem.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
Citat
Šta će biti sa Srbijom? Pa ništa, potpisaće se kapitulacija oružanih snaga, nešto slično Kumanovskom sporazumu. Mi moramo da se manemo titoističko-komunističkih budalaština tipa "niko ne sme da potpiše kapitulaciju, borićemo se do poslednje kapi krvi".

Kakva je svrha opšte mobilizacije, ako ne možeš da opremiš i naoružaš svakog rezervistu? Šta ako nam u eventualnom opštem ratnom sukobu budu uništeni svi tenkovi, avioni, helikopteri itd? Čak i da imaš 100 hiljada rezervista na raspolaganju, sa čime će ti ljudi da se bore? Ni jedna zemlja ne može da opremi i naoruža ceo narod za odbranu, to su titoističke utopije.

Ако дође до ратова они се не воде тако друже...

Не може: "Е сад више немамо тенкова, јел можете да престанете да нас нападате?"!
Тада свако брани државу, макар и као герила...
Није то игрица где можеш да кажеш "exit game". Чак и Данило се слаже са тим колико сам разумео!
Општа мобилизација се објављује онда кад војска и резерва не могу да одбране државу...

Е сад, ја сматрам да људи требају да имају бар основну обуку за ту рсту мобилизације, јер немамо довољно снаге и времена да обучавамо људе усред рата...

Feanor, nekada davno su momci u srednjim školama imali tzv, predvojničku obuku. Evo, ja prvi se zalažem za ukidanje veronauke i uvođenje predvojničkog kao obaveznog predmeta u srednjim školama. Tu mogu mladići da se nauče da rukuju osnovnim pešadijskim naoružanjem, rukovanje minama, vežbe gađanja i sl. 

Taj predmet bi mogli da predaju trenutno besposleni likovi, masa utovljenih zastavnika, potpukovnika i pukovnika koji i ovako bleje po kasarnama i kancelarijama ministarstva odbrane.

Vidim da ti je na srcu titoistička doktrina, u redu je to. Tvoje je pravo da veruješ u bajke.
Ali, pitam ja tebe, čak i da se vodi gerilski rat, čime će ti gerilci biti naoružani? Motkama i kamenjem, eventualno molotovljevim koktelima???

Mislim, da li ti očekuješ da će naši rezervisti "otimati oružje od agresora"? Mislim, čak i Veljko Bulajić zna da su ta vremena davno prošla. Smile
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia 
Zemunac, Miodrag

Ne razumem zbog čega imate apriori negativan stav prema mišljenju referentnog stručnjaka koji je u Sofiji, Budimpešti, Pragu, Varšavi, Bratislavi, Bukureštu, Kijevu i Briselu češće nego svi učesnici političkog foruma zajedno.



Miodrag, šta konkretno znači da mi ne možemo da dimenzioniramo našu vojsku u skladu sa našim ekonomskim potencijalom, našim brojem stanovnika i vojnim potencijalima suseda nego i na osnovu potencijalnih pretnji?


Što se tiče rezerve, da ne unosimo zabunu. Rezervne snage predstavljaju dopunu aktivnim snagama u slučaju potrebe. Te snage takođe treba da budu što bolje obučene. Amerikanci npr. imaju rezerviste po ugovoru. Oni imaju civilne poslove, uživaju finansijske beneficije ali i obavezu redovne vojne obuke i treninga i obavezu da u slučaju potrebe budu angažovani u misijama u zemlji i inostranstvu.

Danilo , ,ja ne znam da li ja govorim srpski , a ti kineski , pa isto pricamo , ali se ne razumemo . Ja sam rekao da ne moze da se vojska formira samo na osnovu ovih faktora , vec i na osnovu potencijalnih pretnji . To ne znaci da mozemo da pravimo vojsku koja prevazilazi nase ekonomske mogucnosti , ali ako imamo dovoljno novca , a postoje realne pretnje za nasu zemlju kakve druge zemlje u regionu nemaju , onda ne mozemo da dimenzionisemo vojsku samo na osnovu njihovih oruzanih snaga , odnosno na osnovu toga koliko efektiva oni imaju u odnosu na njihovu teritoriju i broj stanovnika . Potencijalne pretnje formiraju vojnu doktrinu jedne zemlje u istoj meri koliko i neposredno okruzenje ili ekonomski potencijal . Nekad se neki ciljevi u opremanju nece moci ostvariti brzo , ali ce moci u duzem vremenskom periodu da se postigne cilj .

Sto se tice analiticara , ja mislim da ti ne verujes da mozes bolje da upoznas Ameriku ako tamo boravis po dva , tri dana nekoliko puta u toku godine od Amerikanca koji tamo zivi svaki dan . Uz to , vecina tih analiticara se oslanja na podatke koje mu zemlja domacin da , ili na podatke koje mu dostave obavestajne sluzbe  , ili na novinske izvestaje . Nijedan od tih izvora nema uvek tacne informacije , automatski je njegova procena u startu pogresna , jer se ne oslanja na tacne informacije . Sve i da ima sve tacno , znamo svi koliko u ovoj zemlji ulogu igra mentalitet ljudi , i koliko je tesko da stranci to shvate . Pa mi i neumemo da im objasnimo sta inat znaci , a 50% svega u zivotu radimo iz inata .

Sto se domacih analiticara tice , mislim da tu ne treba nista da ti objasnjavam . Rekao sam ti za koji dan zivim , za dan kada ce analize raditi covek sa diplomom politickih nauka , odsek za geopolitiku i strateske studije , uz pomoc strucnjaka sa VTA . Onda cu moci nesto da verujem .

Sto se tice dobrovoljne rezerve , tu nema sta da se bunimo , tu pricamo isto . Jedino me nervira kada se prica o profesionalnoj vojsci , a svaka vojska koja ima dobrovoljnu rezervu je poluprofesionalna , a ne profesionalna . Naveo sam koje su tri vojske u svetu trenutno profesionalne .

Sto se tice dosadasnje ratne rezerve , Zemunac je u pravu , dzabe ti ljudi , kako god da su obuceni , ako nemas opremu i naoruzanje za njih . Oni mogu jedino da sluze za popunu jedinica u slucaju velikih gubitaka ratne vojske , ali nista vise od toga . A za te potrebe mogu se obuciti i u ratu , za to nije potrebno veliko vreme . Za osnovnu pesadijsku obuku ako se radi ceo dan na tome , umesto da se radi kao sad kada od 17 sati koliko si budan 15 sati cistis krug , sredjujes spavaonu i radis druge gluposti , dovoljno je i nedelju do dve dana . Ali , od kada ustanu , dok ne legnu , obuka !

A ako nas napadne zemlja ili savez za koji ratna vojska nije dovoljna , tuci ce se kako i dokle moze , kad ne moze vise , prelazi na gerilski nacin ratovanja , dokle se ne stvore uslovi za opstenarodni ustanak . Nema potpisivanja kapitulacije , rat se nastavlja dok se protivnicke trupe ne izbace iz zemlje . Vrsi se regrutacija u narodu i obuka da se popune redovi , oruzje se ili nabavlja spolja , ili se otima od neprijatelja kada god ostaci ratne vojske uspesno udare . Pa tu smo igru igrali vise puta u zadnjih dvesta godina .

Mada moram da ti priznam da je meni bilo logicnije da kad se vojska profesionalizuje postoje bataljoni za obuku , kao u Srpskoj vojsci pre WWI , u kojima se ne bi radilo nista drugo osim obuke po ceo dan . Tu bi se regruti za tri meseca obucili za sve ono za sta se sada obucavaju devet meseci . Zadrzali bi onda veci kontigent ratne vojske koja bi imala profesionalne jedinice sa vrhunskim naoruzanjem , s tim sto bi se po jedan profesionalni bataljon rasformirao i ti bi vojnici i oficiri preuzeli komandne duznosti u mobilisanim jedinicama od komandira voda pa nagore . Te jedinice bi bile nesto losije naoruzane od profesionalnih , ali i dalje ubojite . Njihova ubojitost bi proizilazila upravo iz toga sto bi komandu nad svim vodovima preuzeli profesionalci , a ne kao sada rezervni oficiri  . Medjutim , to bi za ovu zemlju u sadasnjim uslovima bilo preskupo . Mislim da ce slicnu ulogu profesionalci imati u jedinicama dobrovoljne rezerve .
« Poslednja izmena: 30. Nov 2007, 17:14:45 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Zemunac, Miodrag

Da ne ne ulazimo dalje u paušalne ocene o kompetentnosti stručnjaka. Ponudio sam vam analizu koju nećete naći u popularnoj štampi i koja detaljno objašnjava probleme sa kojima se suočavala Bugarska u reformi sistema odbrane računajući da hoćete da saznate više. Naravno to ne morate da učinite, koga interesuje čitaće.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


...on kaze zivela droga a ja ziveo Burek....

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7270
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Nokia 
Zemlja se mora braniti bez obzira na to u kakvom nam je stanju vojska trenutno!Setite se da i u Prvom Svetskom ratu nasa vojska imala tri poziva a od toga samo vojnici prvog poziva su imali kompletnu opremu i naoruzanje pa i pored toga su porazili mnogo bolje opremljenijeg i naoruzanijeg protivnika.Dobro vremena su se od tada mnogo promenila ali i dalje treba da branimo svoju zemlju bez obzira na sve probleme.Naravno treba razgovarati i pokusati da se rat izbegne ukoliko je to moguce ali ako dodje do rata,onda se treba boriti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24

Bf-109 , ma nedao nam bog da mora da ratujemo sa NATO-om , jebali bi jeza u bocku . Mani se bre vise , ni mnogo veci i jaci od nas to nisu smeli da probaju , a mi smo probali , pa se us.... , a ti bi ponovo .

 nije pitanje da li mi hocemo da ratujemo sa NATO nego da li mi hocemo da prezivimo   Smile  nismo mi sami izabrali NATO za protivnika ,nego je NATO izazvao nas.

prema tome ,ne treba shiriti defetizam  Smile ,nego realno proceniti neprijatelja i shvatiti shta je potrebno da ga odvratimo od ideje da nas napadne.

mi u buducnosti necemo ratovati sa lokalnim zemljama ,osim ako one za to ne dobiju podrshku NATO . prema tome ,strategija nacionalne odbrane mora da bude spremna za rat protiv NATO.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia 
Aman covece , koliko god da ulazemo u vojsku , koliko god da je ta vojska jaka , necemo moci da im se suprostavimo . Necemo moci ni da ih odvratimo , ako stvarno imaju neki cilj zacrtan ovde . Moras da shvatis , cak i kad bi uspeli , cena bi bila tolika da se od toga ne bi oporavili nikad . Jedino kako bi mogli stvarno da ih odvratimo je da imamo dovoljno atomskog , hemijskog i bioloskog oruzja i da imamo sredstva kojima bi to oruzje mogli da upotrebimo na njihovoj teritoriji . A znas kada ce mo tako nesto imati ? Limburga meseca . Hemijsko i tako i tako , ali atomsko i biolosko nikad . I o cemu onda pricamo ? Nase je da izbegnemo konflikte sa najjacim zemljama sveta , bilo da je to NATO , bilo Rusija , bilo u buducnosti Kina , bilo da je to bilo koja zemlja koja je od nas veca , ima veci tehnoloski i ekonomski potencijal . Za nas treba posao da obavlja dobra diplomatija i uspesna politika . Kazi mi , koju smo to mi od svetskih sila ikad u istoriji potpuno sami savladali i bez politicke i svake druge podrske Rusije i/ili Zapada ? Nijednu .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
 aman choveche  Smile Smile pa nismo mi NATO glavni cilj ...

opet moram da pishem ovo za tebe :

princip odvaracanja se zasniva na tome da eventualni napadach ima vece gubitke u napadu nego potencijalnu dobit   Smile

u nashem sluchaju , to jednostavno znachi - da smo imali nekoliko baterija S-300 1999 ,modernizovane kubove i neve , i 100-ak relativno modernih lovaca - rata ne bi ni bilo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia 
aman choveche  Smile Smile pa nismo mi NATO glavni cilj ...

opet moram da pishem ovo za tebe :

princip odvaracanja se zasniva na tome da eventualni napadach ima vece gubitke u napadu nego potencijalnu dobit   Smile

u nashem sluchaju , to jednostavno znachi - da smo imali nekoliko baterija S-300 1999 ,modernizovane kubove i neve , i 100-ak relativno modernih lovaca - rata ne bi ni bilo  Smile
Objasni mi jednu stvar : da je NATO , kao za napad na Irak 1991. , skoncentrisao za napad na SRJ oko 1500 najsavremenijih aviona , kazi mi kako bi se mi od takvog napada odbranili k, sve da smo i imali 100 najsavremenijih lovaca i S-300 ? Sta da su oni osmatrali sve vreme i utvrdili lokacije na kojima su radari za navodjenje i komandni centri za divizion S-300 i Tomahawc-cima pogodili samo njih i obezglavili ceo sistem PVO ? Oni su nas 1999.-te tukli sa manje od dvesta aviona , sta bi frajeru mi uradili protiv 1500 ? Zamisli da te u svakom trenutku na svakom delu teritorije , koja je ovoliko uska , napada 500 aviona u jednom naletu ? Mani se vise , molim te .
« Poslednja izmena: 01. Dec 2007, 12:31:14 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
nato nije koncentrisao 1500 najsavremenijih aviona ,tek kasnije je taj broj dostigao oko 1000 i to ne bash najsavremenijih  Smile

o tome zashto se tomahawcima ne moze unishtiti s-300 imash posebnu temu tamo na military pdf ,uostalom nisu unishtili ni ovu pvo koju imamo s tim  Smile

jednostavno ,pri ovom scenariju koji sam naveo ,njihovi gubici bi bili previsoki (stotine aviona  Smile ) ,a to se jednostavno ne bi isplatilo - kosovo ipak ne vredi toliko .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 34 35 37 38 39
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 23:31:25
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.