Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Положај (и "положај") жена у забитима на Балкану  (Pročitano 15740 puta)
26. Feb 2018, 16:26:19
Jet set burekdzija

Zodijak Aquarius
Pol
Poruke 6942
Седимо код стрица, прича нам догодовштине из времена док је радио као инспектор на Косову (осамдесете и деведесете).

"Дође нам једног дана у полицију нека Шиптарка, млада, једва пунолетна. А лепа, згодна, види се да је од неких добростојећих. И нешто сва избезумљена, брбља на шиптарском, разумем само "брзо, брзо"... У неко зло доба, пошто, наравно, у полицији има колико хоћеш и колега Шиптара, успемо да установимо, она је дошла да тражи развод, али нико од њених не зна да је отишла у полицију, па тражи да све буде брзо, плаши се да не сазнају...

А што да се разводи, питам, је л' је бије муж, сви се смеју. Кад оно, каже да њеном мужу не може да се дигне. Не може децу да јој прави. Импотентан.

Колико поподне истог дана, чим се вратила кући и ови њени очигледно сазнали где је била и шта је радила, долази нам опет у полицију неки стари, стари Шиптар. Са све кечетом, у народној ношњи. Свекар њен. И овако ми маше прстом и каже, на одличном српском - Немој да се играш да разводиш. Ја имам још чет'ри сина, а ако треба, и ја сам ту!"


Слушамо ту причу, смејемо се, а ја се сетим истог момента да ми је мама причала једном давно, пошто су њени баш из црногорских чука, да је слушала како су некад давно обичаји у тим забитима били толико искривљени да се путнику, када у некој кући замоли за преноћиште и вечеру, давала и жена. Оно, да му не буде досадно, дуга је ноћ.

Не будем лењ кад дођем кући, отворим да копам по књигама и нађем још два примера.

Бора Станковић - Нечиста крв
 
"А Софка је знала да то значи: Зар вама све допуштано, ви све чинисте што хтедосте; своје синове женисте и изабрасте снаје не за њих већ за себе! — Ето и сам он, и њега је отац младог женио, па не можда, него сигурно је ова његова жена, сада свекрва, прво са оцем његовим, својим свекром, живела! И овај сада његов син није његов син, него ваљда брат. И сви они, сви, како су хтели, онако, како су њихови оцеви са њихним женама, тако и они са женама својих синова. А сада, само њему се не да, само он то не сме!... "

Душан Ковачевић - Маратонци трче почасни круг

"АКСЕНТИЈЕ: Одмах сам се заљубио, али ми отац рече "Немој да си шашав, наћи ћу ја теби даму у Београду. За тебе је госпођа, а не сељанка." И нашао ми је неку...
МИЛУТИН: Персу Спасојевић.
АКСЕНТИЈЕ: Јесте. До које никако нисам долазио на ред од оца и деде. Један устане, други легне. А ја сам, као последњи слепац, стајао са стране, са спуштеним панталонама."


Сад, питање, мислио сам да би било занимљиво да га бацим на форум, је л' ово некада било правило или су само издвојени случајеви у питању?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
ne da mi se pisat na temu.... Smile


los ili neravnopravan polozaj zena na balkanu je mit
u kolijevkama demokratije su nastale sigurne kuce i imas ih na svakom cosku i pune su presrecnih zapadnih supruga i zena...
i nasi muskarci daleko vise i vrednuju zenu kao instituciju i vise paze na zene i vise vole zene
nego bilo ko iz tih zapadnih vjestackih tvorevina i jos gorih sistema...

to sto ti imas nekakve zakone i sto se trubi na svakom koraku o ravnopravnosti i sto
na zapadu zene tuze muskarce i dobiaju sporove to ne znaci
da su zene na zapadu u boljem polozaju nego kod nas
to bas sve suprotno govori...

sta je dobar polozaj zene u drustvu...

imas odredjene ljude ..tip ljudi... kojima nijedna zena ne valja niti im ista na ovom svetu valja
ali to je mali broj ljudi u svakoj zajednici...i u svakoj zajenici na balkanu  je daleko vise dobrih supruznih odnosa u braku nego onih drugih...

te price kako nekim bicevima bicuju zene na balkanskim zabitima to mogu da pricaju svojim materama..
niti znaju gdje je balkan niti znaju o cemu pricaju....

istina je da su balkanci temperamentni stanovnici planete...
i taj temperament je tesko obuzdati...najteze nama samim...
tako da....
nema balkanske zemlje u kojoj nisam bio i to pre ratova a i posle  Smile
i sve sto mogu da kazem balkanci su bili daleko sretniji i imali su daleko manje problema dok im zapad nije dosao
da im pokloni njihovu demokratiju i civilizovanost....

dok kod njihovih kuca..i na terenu...stvari su sasvim drugacije....
broj razvoda i nasilja u porodici pa i drugih slucajeva kao sto su ubistva...
ne moze da se mjeri sa zapadnim zemljama...
zapad je u debelom plusu...

da su oni kao balkanci po tom pitanju.... oni bi bili srecni..presrecni... Smile

uzmu primjer najsrecnijeg braka na zapadu i najgoreg braka na balkanu i onda prave paralelu...i jedu govna ...
a kada dodju kod nas u goste... ostanu zapanjeni svim oni sto vide u nasim porodicama..
i kada vide kolika kolicina i ljubavi i razumijevanja i pozrtvovanosti za ono drugo ...postoji u nasim porodicama tacno budu ljubomorni...
kod njih toga nema ni u desetim djelovima kao kod nas... Smile

sve i jedan govnar od tih zapadnjaka kad bi video kako mene vjestica maltretira  Smile i kolika je to kolicina nasilja
da budem prisiljen da je zguzvam i zakljucam u kiflu...i da i onda skljoca vilicama da me nevinog i nemocnog makar ugrize  Smile  Smile

 pih oni bi se sto puta razveli i mozda bi placali placene ubice i obostrano  Smile Smile Smile
a mi se tako igramo  Smile

a i kad se posvadjamo ..oko nekih bitnih stvari....kao sto  su neke male sisate droljice..u njenoj glavi...tj kad me lazno optuzuje za nekakav blud...a to obicno cuje  od onih 'dobro upucenih' sto sjede po citav dan i en rade nista i tracaju posten svet......dok ih ja jednom ne uputim dobro na hirurgiju...Smile tad gori zemlja a vazduh treperi  Smile i dva minuta posle toga pijemo kafu i mazimo se  Smile  Smile  Smile Smile

salim se ja.... Smile
brak je onakav kakvi su ucesnici braka...
dok su ljudi mladi i neiskusni svega ima...
ali vremenom to sve nadodje pa i cesto i problematicni brakovi izrastu u primjerne brakove,,,

ne vjerujte nista tim zapadnim govnima..porodica kao stub drustva pa i  nacije.. kod njih ne postoji...oni su tu isntituciju izvrgli ruglu i unistili je...
i to pokusavaju i kod nas da uniste...picka im materina  Smile

zene su najvaznija bica na planeti..naravno pored stabala sljive.. i jos nekih prirodnih proizvoda..ili pojava...
kao sto su razne slanine i cvaci  i suvceta i pecenja i dobri gulasi...dobo de i boksa i fudbala i basketa...
 kladionice i kafane i tako..to je najvaznije....to svaki balkanac zna... Smile

 Smile
« Poslednja izmena: 26. Feb 2018, 17:18:37 od bobaK_bl »
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083

Сад, питање, мислио сам да би било занимљиво да га бацим на форум, је л' ово некада било правило или су само издвојени случајеви у питању?
ja sam cuo da se desavalo. da nije bilo pravilo
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
Тражи довољно дуго и довољно јако и пронаћи ћеш свашта.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
mob
Apple iPhone 12, S21
ne da mi se pisat na temu.... Smile


I odmah posle toga:

Citat


los ili neravnopravan polozaj zena na balkanu je mit
u kolijevkama demokratije su nastale sigurne kuce i imas ih na svakom cosku i pune su presrecnih zapadnih supruga i zena...
i nasi muskarci daleko vise i vrednuju zenu kao instituciju i vise paze na zene i vise vole zene
nego bilo ko iz tih zapadnih vjestackih tvorevina i jos gorih sistema...

to sto ti imas nekakve zakone i sto se trubi na svakom koraku o ravnopravnosti i sto
na zapadu zene tuze muskarce i dobiaju sporove to ne znaci
da su zene na zapadu u boljem polozaju nego kod nas
to bas sve suprotno govori...

sta je dobar polozaj zene u drustvu...

imas odredjene ljude ..tip ljudi... kojima nijedna zena ne valja niti im ista na ovom svetu valja
ali to je mali broj ljudi u svakoj zajednici...i u svakoj zajenici na balkanu  je daleko vise dobrih supruznih odnosa u braku nego onih drugih...

te price kako nekim bicevima bicuju zene na balkanskim zabitima to mogu da pricaju svojim materama..
niti znaju gdje je balkan niti znaju o cemu pricaju....

istina je da su balkanci temperamentni stanovnici planete...
i taj temperament je tesko obuzdati...najteze nama samim...
tako da....
nema balkanske zemlje u kojoj nisam bio i to pre ratova a i posle  Smile
i sve sto mogu da kazem balkanci su bili daleko sretniji i imali su daleko manje problema dok im zapad nije dosao
da im pokloni njihovu demokratiju i civilizovanost....

dok kod njihovih kuca..i na terenu...stvari su sasvim drugacije....
broj razvoda i nasilja u porodici pa i drugih slucajeva kao sto su ubistva...
ne moze da se mjeri sa zapadnim zemljama...
zapad je u debelom plusu...

da su oni kao balkanci po tom pitanju.... oni bi bili srecni..presrecni... Smile

uzmu primjer najsrecnijeg braka na zapadu i najgoreg braka na balkanu i onda prave paralelu...i jedu govna ...
a kada dodju kod nas u goste... ostanu zapanjeni svim oni sto vide u nasim porodicama..
i kada vide kolika kolicina i ljubavi i razumijevanja i pozrtvovanosti za ono drugo ...postoji u nasim porodicama tacno budu ljubomorni...
kod njih toga nema ni u desetim djelovima kao kod nas... Smile

sve i jedan govnar od tih zapadnjaka kad bi video kako mene vjestica maltretira  Smile i kolika je to kolicina nasilja
da budem prisiljen da je zguzvam i zakljucam u kiflu...i da i onda skljoca vilicama da me nevinog i nemocnog makar ugrize  Smile  Smile

 pih oni bi se sto puta razveli i mozda bi placali placene ubice i obostrano  Smile Smile Smile
a mi se tako igramo  Smile

a i kad se posvadjamo ..oko nekih bitnih stvari....kao sto  su neke male sisate droljice..u njenoj glavi...tj kad me lazno optuzuje za nekakav blud...a to obicno cuje  od onih 'dobro upucenih' sto sjede po citav dan i en rade nista i tracaju posten svet......dok ih ja jednom ne uputim dobro na hirurgiju...Smile tad gori zemlja a vazduh treperi  Smile i dva minuta posle toga pijemo kafu i mazimo se  Smile  Smile  Smile Smile

salim se ja.... Smile
brak je onakav kakvi su ucesnici braka...
dok su ljudi mladi i neiskusni svega ima...
ali vremenom to sve nadodje pa i cesto i problematicni brakovi izrastu u primjerne brakove,,,

ne vjerujte nista tim zapadnim govnima..porodica kao stub drustva pa i  nacije.. kod njih ne postoji...oni su tu isntituciju izvrgli ruglu i unistili je...
i to pokusavaju i kod nas da uniste...picka im materina  Smile

zene su najvaznija bica na planeti..naravno pored stabala sljive.. i jos nekih prirodnih proizvoda..ili pojava...
kao sto su razne slanine i cvaci  i suvceta i pecenja i dobri gulasi...dobo de i boksa i fudbala i basketa...
 kladionice i kafane i tako..to je najvaznije....to svaki balkanac zna... Smile

 Smile




Pa sreca da ti se ne da pisati na temu...
Sta bi bilo da ti se dalo?!  Smile Smile
IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
celo celavi... Smile nisi racumeo.. nje mi se dalo piskit na temu.. Smile
i reko sam sam sebi da cu biti fin...i da cu stegnut mjehur i ostaviti to za neku drugu temu... Smile
posto je jasno da ima mnogo onih koje je evolucija zaobisla
i bilo kakvo moje pisanije o tim budalama koje zene vide kao potlacene i neravnopravne i u losem drustvenom polozaju...moze da utice...
i da im ulijeva dodatnu hrabrost...da nastave tako da se ponasaju...
ali eto...euforija me malo ponijela i jednim dijelom sam usao u to u sto nisam htio...

a htio sam da piskim..a u 'figurativnom' smislu to znaci da  mi je pomalo i muka od tog proseravanja o nekakvom losem polozaju zena u drustvu...
a jos vise od pogresnih metoda rehabilitacije raznih  mentola...koji zene vide kao gnjide...
totalno je pogresno rehabilitovati nasilnika i pecinca...nasilnistvom...


to sto se pojavi godisnje 100 nekih majmuna koji zene smatraju robovima i sl...
a to nije nikakvo mjerilo na odnos sa normalnim bracnim zajednicama
o kojima niko ni ne govori niti pise...
ne moze neko da kaze da je to mjerilo mentaliteta balkanaca...i sveobuhvatnog odnosa prema zenama u zajednici...
jer to nije tacno...


svi da malo vise pisu i govore o takvim ..o srecnim bracnim zajednicama
mozda bi nekim ljudima... koji zene vide kao nize inteligentna bica... i uopse niza bica...
nesto u glavi sinulo...i onda bi mozda...makar malo prormjenili svoj pogled na zene i sam pristup citavoj prici oko zena...

a ovako kad im ti stalno poturas pod  nos slucajeve iz brakova gdje idioti rade iste stvari kao i oni
to im stvara dodatno ohrabrenje ..
vide da nisu sami i zadrzavaju te svoje ogavne poglede na zenskadiju...
i da su to samo pogledi to bi bilo skoro pa i dobro
nego su i ohrabreni saznanjem da nisu jedini u univerzumu koji misle da zene treba sutirati
ili zavezati sljagom kad god otvore usta...

pa cak to ide do te mjere da pojedini idioti koji nisu to nikad radili... citajuci i slusajuci svakodnevno o tome
u trenutcima nervne rastrojenosti nastale od zenskog cjelodnevnog (cjelozivotnog)zvocanja.. posezu za takvim mjerama sputavanja zenskih  bica i njihovih karaktera... Smile

a zasto se to stalno radi...ja ne znam...
nasilnik ne moze da nauci nista iz prica o nasilju...jednostavno on ne prepoznaje u nasilju nista lose...
nasilnike treba rehabilitovati dobrim  pricama..i modelima srecnih brakova...
iz toga mogu da nauce nesto...
a iz nasilnickih sranja...nemaju sta da nauce..oni to sve vec   znaju...i sve to vec rade...

dakako da treba pricati i o nasilju u porodicama i o losem polozaju zena u drustvu...
..ali treba mnogo vise pricati o srecnim bracnim zajednicama..i o zenama koje su u ili na  dobrom polozaju u drustvu...
to ce vise da aktivira zene da se bore za svoja prava...
mnogo vise nego kada vide neku jadnu zenicu koju nekakva budaletina maltretira  20 g...i cija su prava samo to da dise vazduh i sluzi idiota...

i na kraju krajeva...idioti su idioti...pa da li da zive na balkanu ili u srcu neke od kolijevki demokratije...
oni su isti..i rade iste stvari...

ali eto imas mnogo ljudi koji nisu srecni sa onim sto imaju i sa onim sto jesu...
mnogi bi voljeli da su amerikanci i njemci itd...
obicno je tu u pitanju  kompleks vise-manje  vrednosti...

ali inace...takvi sebe vide mnogo boljim od svoje sredine...
iz svoje se koze ne moze...
ali mozes da izadjes iz svoje glave i da prvo naucis nesto o svojoj sredini i da je upoznas
i  kad naucis da u ljudima trazis ono sto je dobro...
a ne samo  ono sto je lose..jer u svakom covjeku mozes naci ponesto lose...dosta toga loseg...
onda ces i vidjeti da tvoja sredina i nije bas tako crna i zatucana....
i mozda ces shvatiti da je problem i u tebi a ne samo u tvojoj zivotnoj  sredini...

a dok ti sebe vidis kao boljim od drugih...vrednijim ...ti svoje mane i nedostatke  nikad neces sagledati...
ali eto...ima nas svakojakih... Smile

sad odo po cigare...doci cu ja posle ..za 10tak minuta....budite dobri... Smile

evo vec sam doso.... Smile zaboravio sam pitisnutii dugme posalji  Smile a bio sam otiso  Smile

Smile
« Poslednja izmena: 27. Feb 2018, 10:19:02 od bobaK_bl »
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
Citat
Сад, питање, мислио сам да би било занимљиво да га бацим на форум, је л' ово некада било правило или су само издвојени случајеви у питању?

Pa sad, ako pitas mog drugara koji je tu pricu pokupio od nekog njegovog profesora na faksu, obicaj kod nekih sela je bio i to da se pokupe svi oko vatre, skinu se goli, ugase vatru pa ko koga dovati. Sto ne znaci da je postojalo nepisano pravilo da se to desavalo, samo da su neki to praktikovali dok im drustvo nije dovelo neke druge moralne norme. Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: quot

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.