Licence jače od diplome?Školovani treneri visoke škole za sport na listi čekanja. Nerazumevanjem u sportskim savezima školovani treneri bez posla. Licencu s kurseva upoređuju sa doktoratom!
Na potezu država, odgovarajuća ministarstvaTrener u sportu je jedna od najznačajnijih karika u lancu priprema i osposobljavanja sportista za postizanje željenih rezultata. U zemljama sa razvijenim sportom, treneri su visoko kotirani, kada je u pitanju struka, njihova reč se ceni i uvažava. Kako je to kod nas, u Srbiji?
U našem mentalitetu je da se osporava stručnost i kvalitet, što je uz činjenicu da se do diploma dolazilo zaobilaznim putem, dovelo trenere u krajnje nepovoljan i neprijatan položaj. Na površinu su isplivali brojni problemi, koji traže energičnu akciju. Egzistiraju apsurdna ponašanja da se ne priznaju diplome strečene na fakultetima i visokim školama koji školuju sportske trenere. Licenca se stavlja ispred diplome, glorifikuju se dvonedeljni kursevi, ignoriše redovno i po svim pedagoškim kriterijuma kvalitetno studiranje - školovanje. Rečju, mnogo je problema, sve na štetu sporta i sportista.
Kako izaći iz tog lavirinta? Pronaći i učvrstiti put pravilnog usmeravanja sportista, veratiti mesto i ulogu trenera u sportu...Odgovor smo potražili u Visokoj školi za sport, visokoobrazovnoj ustanovi koja je kao najbolja Visoka škola u Srbiji, dobila prvu akreditaciju za školovanje sportskih kadrova po strogim kriterijumima Bolonjske deklaracije.
-Pre 11 godina školu su osnovali stručnjaci sa višegodišnjim iskustvom u oblasti univerzitetskog sportskog obrazovanja, naučnih istraživanja u sportu, a uz to su bili istaknuti sportisti. Stvoreni su i drugi optimalni uslovi: od prostora, udžbenika, biblioteke, uslova za praktičan rad i što je od izuzetne važnosti-predavači su profesori sa najvećim akademskim zvanjima. Trogodišnje školovanje završi preko 80 studentata svake godine: trenera u fudbalu, košarci, odbojci, plivčakim sportovima, atletici, sportskoj rekreaciji. Posebno smo ponosni na činjenicu da je Komisija za akreditaciju našu školu proglasila kao najboljuu državi, uz reči prof. dr Slobodana Arsenijevića, predsednika Komisije za akreditaciju: “Najbolja ste škola. Kada sam bio u visokoj školi za sport imao sam utisak da nisam u Srbiji” - kaže prof. dr Ljubiša Lazarević, direktor Visoke škole za sport.
TVRDOKORNI FS SRBIJEIma dosta nerazumevanja, često apsurdnih situacija, kada vaši studenti dobiju trenerske diplome i čekaju radna mesta u klubovima?
-Posle trogodišnjeg školovanja, sa 1.800 časova nastave i 700 časova prakse, svršeni studenti-treneri su osposobljeni za rad u klubovima, tu dileme nema. Govore i brojni primeri svršenih trenera uspešnih u vođenju klubova. Imamo i naše bivše studente trenere u vrhunskim klubovima i reprezentacijama. Na drugoj strani, najpre su izbili na videlo problemi koje je stvarao Košarkaški savez, a potom i Fudbalski savez Srbije. Naši treneri nisu mogli da dobiju licence za rad. Sa Košarkaškim savezom smo to razrešili, uz pomoć Ministarstva, jer se shvatilo da školujemo kvalitetne stručnjake.
Problemi sa Fudbalskim savezom traju godinama...
-Naša škola je osnivač trenerske škole koja deluje u okviru FSS. Akta o osnivanju potpisali smo Miljan Miljanić, kao instruktor FIFA, mr Aleksadanr Marjanović, rukovodilac studijske grupe za fudbalske trenere i ja, kao direktor škole. Visoka škola za sport je napravila kompletan program rada, sa svom pratećom dokumentacijom. Bilo je, između ostalog, predviđeno da naši svršeni studenti-fudbalski treneri dobiju “B” licencu. Kasnije, kada je škola prešla u nadležnost FSS, sve je to zaboravljeno, promenjeno i tako dolazimo do apsurda. Trener koji je završio našu trogodišnju školu, sa ukupno 2.500 nastavnih časova ne može dobiti posao u klubu. Treba mu licenca od škole FSS.
Licenca je stavljena iznad verifikovanog školovanja, daje joj se veća važnost u odnosu na ono što ona ustvari jeste?
-Licenca je dozvola za rad, koja se daje na osnovu okončanog školovanja, kao što se daje licenca lekaru nakon završenog Medicinskog fakulteta. To je redovna praksa. Međutim, u FS Srbije to rade drugačije, praktično ne dozvoljavaju rad stručnim ljudima trenerima, traže da prođu dvonedeljne kurseve, naravno to debelo plate. Svi oni koji znaju sistem obrazovanja grohotom su se smejali konstataciji da je profi licenca u fudbalu ravna doktoratu! U školi FSS dali su sebi, neovlašćeno, previše prava. U krajnjoj liniji ko ima pravo monopola, da krši pravo čoveku, u ovom slučaju školovanom, na rad – zaključak je prof. dr Ljubiše Lazarevića.
Na potezu je država, odgovarajuća Ministarstva da unesu rad u ovu oblast. Zato se usvajanje najavljenih zakona o sportu očekuje sa velikim nadanjima da će ovakvi nesporazumi koji štete sportu, biti prevaziđeni.
BUDUĆNOST U RADU SA MLADIMAVisoka škola za sport je svoj rad delom usmerila na stručno organizovanje rada sa mlađim kategorijama. Planirano je i uvođenje specijalističkih studija...
-Pomerene su granice početka treninga dece. Imamo brojne naučne pokazatelje, i naša iskustva. Na ovom planu možemo mnogo da uradimo, i kod nas i u svetu. Naš eksperiment u Rusiji to potvrđuje. Baziraćemo se na naučna dostignuća i pedagošku praksu, a sve to je naslonjeno na izuzetan talenat dece, uopšte mladih ljudi na ovim porostorima – otkriva buduće planove mr Aleksandar Marjanović.
MEĐUNARODNA SARADNjAŠkola ima dugogodišnju uspešnu međunarodnu saradnju sa zemljama u okruženju, kao i sa drugim zemljama u Evropi i Australiji. Posebno je uspešna saradnja sa fakultetom u Rimu, zatim sa Univerzitetom u Tesaliji (Grčka), sa Visokom školom u Adelaidi (Australija). U poslednje dve godine škola je angažovana u Rusiji na programu rada sa mlađim kategorijama.
-Prošao je naš program u Rusiji, u konkurenciji nekoliko poznatih fudbalskih škola iz Evrope. Izuzetno smo zadovoljni rezultatima, a činjenica da smo dobili ponudu o produžetku saradnje govori o kvalitetu ovog vida stručnog osposobljavanja – reči su mr Aleksandra Marjanovića, rukovodioca programa u Rostovu.
ELITA ZA KATEDROMU visokoj školi za sport, angažovano je preko 50 visoko obrazovanih kadrova, uglavnom bivših sportista, od čega je više od polovine sa akademskim zvanjem doktora i magistra.
Imena profesora sa najvećim akademskim zvanjima, kakvi su Branislav Pokrajac, Milivoje Karalejić, Dane Korica, Borislav Pelević, Dušan Tomić, su potvrda elitnosti predavača, uz podatak da su spoljni saradnici vrsni stručnjaci: Stanislav Pešić, Ljubomir Vračarević, Lazar Grozdanović, Radmilo Armenulić, Slavko Obadov...
Česti gosti-predavači u školi su poznati treneri: Ljupko Petrović, Vukašin Višnjevac...kao i vrhunski evropski stručnjaci.
Škola ima Centar za izdavačku delatnost. Uz udžbenike i stručne publikacije izdaje i “Novu sportsku praksu”, stručni časopis za sport.
Izvor: Sport