Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:42:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 116
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pogled na BiH iz Federacije  (Pročitano 94486 puta)
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
OSCE osuđuje homofobiju i netoleranciju
Misija OSCE u BiH podržava prava grupa u okviru civilnog društva, kao što je "Q", da organiziraju javne manifestacije u odbrani ravnopravnosti...
05.09.2008. 16:01

Misija OSCE u BiH saopštila je danas da je zabrinuta zbog nedavnih medijskih istupa vjerskih i političkih lidera kojima se ispoljava netolerancija prema homoseksualcima.       

"Ove nedavne izjave bile su posebno usmjerene na nevladinu organizaciju Q, i planove ove organizacije da u Sarajevu održi festival u cilju promoviranja tolerancije i poštivanja različitosti. Jasno je da izjave usmjerene protiv ove grupe ukazuju na veliku potrebu za vođenjem dijaloga, uz uzajamno poštivanje i odgovorno izvještavanje od medija", kaže se u saopštenju.       

Misija OSCE osuđuje pokušaj poticanja na nasilje protiv bilo koje grupe u BiH.       

"Posteri, koji se pojavljuju u Sarajevu i njegovoj okolini, motivirani su upravo tim ciljem. Nije opravdano što su na takve izraze netolerancije javni dužnosnici i vlada u cjelini ostali nijemi. Zakoni BiH i međunarodni sporazumi, koji su obavezujući za BiH, zabranjuju diskriminaciju na bilo kojoj osnovi, uključujući tu i seksualnu orijentaciju", kaže se u saopštenju.       

Dodaje se da Misija OSCE u BiH podržava prava grupa u okviru civilnog društva, kakva je nevladina organizacija "Q", da organiziraju javne manifestacije u odbrani ravnopravnosti i nediskriminacije i poziva vladine dužnosnike da osude ovaj govor mržnje.


Autor: Onasa

Avaz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Stiglo 80 prijedloga za tekst bh. himne
O odabranom prijedlogu odlučivaće Vijeće ministara BiH. Nagrada za najuspješnijeg autora iznosi 30.000 KM...
05.09.2008. 16:09

Od juna ove godine, kada je otvoren Javni konkurs za tekst himne BiH, na adresu Ministarstva pravde BiH stiglo je oko 80 prijedloga.       

Prijedlozi stižu iz cijele BiH ali i iz drugih zemalja: Njemačke, Norveške, Australije...       

Predloženi tekstovi dostavljaju se pod šifrom, a u posebno zapečaćenim kovertama se nalaze podaci o autoru.     

Nakon isteka konkursnog roka, u oktobru, sve ponude će biti otvorene pred Komisijom za izbor teksta himne BiH, a o njima će odlučivati članovi Komisije: parlamentarci, književnici i ugledni muzički autori, saopćeno je iz Ministarstva pravde BiH.       

Zadatak Komisije za izbor teksta himne je da izabere najuspješnijeg kandidata i odabrani rad predloži za tekst himne BiH.       

O odabranom prijedlogu odlučivaće Vijeće ministara BiH. Nagrada za najuspješnijeg autora iznosi 30.000 KM.       

Tekst himne piše se na muziku Dušana Šestića, a autorsko pravo na tekst himne BiH zadržava BiH.       

Ministarstvo pravde BiH još jednom poziva sve građane da učestvuju u javnom konkursu  i dostave prijedloge teksta himne BiH, najdalje do 1.10.2008.godine.


Autor: Onasa

Ja mislim da bi bilo red da se i građani BiH sa ovog foruma uključe u pisanje teksta himne BiH.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Dodik okreće Hrvate protiv Bošnjaka
Zahtjevi za treći entitet mogu dovesti do krize i belaja, a međunarodna zajednica toga je svjesna i to neće dopustiti, smatra Izetbegović...
06.09.2008. 08:30

Lideri dvije vodeće hrvatske političke partije u našoj zemlji, HDZBiH i HDZ 1990, Dragan Čović i Božo Ljubić jučer su još jednom naglasili svoje zahtjeve za treći, hrvatski entitet. Čović je u Livnu kazao da ova stranka apsolutno zagovara projekciju koja će "na potpuno identičan način riješiti interese Hrvata, Bošnjaka i Srba", a to je federalna jedinica ili treći entitet koji će imati izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast!

- To je pravi put za apsolutnu jednakopravnost koju danas prema Ustavu BiH Hrvati nemaju - rekao je Čović, naglasivši da BiH sigurno ne može biti uređena kao građanska država.

Ljubić je otišao još dalje u svojim izjavama, pa tvrdi da bi uspostavljanje entiteta s hrvatskom većinom u BiH bilo realno i neophodno.

- Ako već postoje dva entiteta, jedan sa srpskom, a drugi s bošnjačkom većinom, onda je logično da treba i treći entitet s hrvatskom većinom - kazao je Ljubić.

Potpredsjednik SDA Bakir Izetbegović u izjavi za "Dnevni avaz" jučer je hrvatskim liderima jasno poručio da nema ništa od trećeg entiteta.

- Jedino što ovim mogu napraviti jeste da se održi status quo, a to je i bio cilj Milorada Dodika kada ih je okuražio na ovu priču o trećem entitetu. Dodik samo tvrdi pazar da sačuva RS. Prije je, praktično, protiv sebe imao Hrvate i Bošnjake, a sada pokušava pridobiti i Hrvate protiv Bošnjaka - kaže Izetbegović.

On naglašava da je neprihvatljivo formiranje entiteta koji su ekskluzivno bošnjački, hrvatski ili srpski, jer bi u svakom od njih dva naroda uvijek bili građani drugog reda.

- To je suviše opasno i izazvalo bi i reakcije međunarodne zajednice i Bošnjaka. Bošnjaci ne žele cijepati zemlju. Zahtjevi za treći entitet mogu dovesti do krize i belaja. Međunarodna zajednica toga je svjesna i to neće dopustiti - tvrdi Izetbegović.

Halilović: Ideja poražena u ratu

Lider BPS-a Sefer Halilović uvjeren je da je priča o trećem entitetu stvar predizborne kampanje i borbe Ljubića i Čovića za glasove.

- Ideja "Herceg-Bosne" poražena je u ratu i bilo bi najbolje da se okrenu izgradnji BiH kao države ravnopravnih naroda na cijelom prostoru. Oni drže tu temu vrućom, čekajući bolju priliku da je realiziraju, iako i sami znaju da od toga nema ništa. To je jeftina retorika - smatra Halilović.


Autor: F. VELE

Sve je jasnije da se Bakir Izetbegović vraća na sam vrh stranke sa svojim ahbabima Seferom i Šaćirbejem. Jasno je i da počinju pretnje Hrvatima sa idejom da se Hrvati nateraju na iseljavanje i da se onda konačno reši pitanje nacionalne države za Muslimane Bošnjake.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Citat
Sve je jasnije da se Bakir Izetbegović vraća na sam vrh stranke sa svojim ahbabima Seferom i Šaćirbejem. Jasno je i da počinju pretnje Hrvatima sa idejom da se Hrvati nateraju na iseljavanje i da se onda konačno reši pitanje nacionalne države za Muslimane Bošnjake

Ako se vrati ova budaletina mnogo ce se rasteretit RS jer lakse je sa jednim ozbiljnim protivnikom nego sa dva.
Mada sve je jasnije i da je Hariju samo stalo do para , sto je naravno dobro .
« Poslednja izmena: 06. Sep 2008, 15:23:17 od sasaborg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
U Bosni dupla oluja


Strah od istine. To je jedini razlog zbog čega bošnjački političari već godinama opstruišu popis stanovništa, a sada, uz pomoć međunarodne zajednice, pokušavaju da 2011. godine popišu stanovništvo bez izjašnjavanja o jeziku, verskoj i nacionalnoj pripadnosti.
Zašto se Bošnjaci plaše istine? Zato što će popis pokazati da je na teritoriji nekadašnje Muslimansko-hrvatske federacije, odnosno današnje Federacije BiH (koja obuhvata muslimanski i hrvatski entitet, sa ukupno 10 kantona) izvršeno najveće etničko čišćenje na prostoru bivše SFRJ. Upoređujući podatke poslednjeg popisa iz 1991. godine, sa današnjim procenama stanovništva i brojem izbeglih, dolazi se do šokantnog podatka - skoro pola miliona Srba je proterano iz Federacije BiH (FBiH).
Prema popisu iz 1991. godine, u opštinama od kojih je formirana FBiH živelo je 554.893 osoba koje su se izjašnjavali kao Srbi. Danas u njima, prema procenama, živi oko 80.000 Srba. Matematikom srpske nesreće dolazi se do užasne činjenice da su se na teritoriji FBiH dogodile dve "Oluje", jer je u pomenutoj akciji hrvatske vojske iz Srpske Krajine proterano 250.000 ljudi.
- Prema zvaničnim procenama Federalnog zavoda za statistiku, u ovom entitetu živi 2,4 miliona ljudi, od čega su između tri i četiri procenta Srbi - kaže za "Novosti" profesor demografije na Univerzitetu u Istočnom Sarajevo dr Stevo Pašalić. - To znači da je procena o 80.000 Srba u FBiH pouzdana. Imajući u vidu da su ti ljudi uglavnom stari, dolazi se do poražavajućeg podatka da za nekoliko godina na ovim prostorima gotovo uopšte neće biti Srba.
PaŠaliĆ otkriva da je zbog rata u BiH čak 700.000 Srba pomereno sa svojih ognjišta, ali da su neke opštine posle Dejtonskog sporazuma vraćene Republici Srpskoj, pa se i narod vratio. Naglašava i činjenicu da je čak 1.280 srpskih naselja spaljeno, a da polovina više ne postoji.
- Najdrastičnije etničko čišćenje je izvršeno u Visokom, Kaknju, Zenici, Lašvanskoj dolini, dolini Krivaje, Zavidovićima, Maglaju i Žepču i dolini reke Bosne - ističe profesor Pašalić. - Lično mogu da govorim o Zavidovićima gde sam rođen. Od 11.500 Srba skoro svi su proterani, a vratilo se nekoliko stotina, i to uglavnom staraca, koji nemaju gde, ili ljudi koji pokušavaju da prodaju imovinu.
Profesor Pašalić kaže da još ima dovoljno vremena da se izvrše sve pripreme da se popis održi 2011. godine:
- Zbog izostankapopisa stalno smo prinuđeni da govorimo o procenama. Zato je potrebno konačno završiti ovaj posao. Ali ne parcijalno, već potpuno, kao što se radilo uvek. Čak su Turci 1865. godine popisivali ljude po verskoj pripadnosti. U to doba su se popisivale "muške glave", odnosno domaćinstva, koja su evidentirana kao pravoslavna, muslimanska i katolička.
Naš sagovornik kaže da su Austrougari 1910. godine, osim verske, uveli i jezičku opredeljenost. Potom je Kraljevina Jugoslavija 1921. i 1931. godine popisivala po verskoj i jezičkoj opredeljenosti, da bi posle rata komunisti, sve do 1991. godine, popisivali nacionalnu, versku i jezičku pripadnost.
Popis će, osim razotkrivanja situacije u Federaciji BiH, pokazati i potpuno drugačiju sliku o dešavanjima u Republici Srpskoj. Poređenjem podataka doći će se do nepobitnih činjenica da je veće etničko čišćenje učinjeno na prostoru FBiH nego u RS.
- Na teritoriji Republike Srpske, prema popisu iz 1991. godine, živelo je oko 450.000 Bošnjaka, a danas ih, prema procenama, živi oko 200.000 - kaže Pašalić. - U Republici Srpskoj omogućen je i masovan i održiv povratak. U Zvornik se vratilo 20.000 Bošnjaka, u Bijeljinu 15.000, a u Prijedor čak 30.000. Ti ljudi žive bez ikakvih problema. U Federaciji BiH masovnih povrataka nema. Čak i u opštinama u kojima su Srbi živeli u ogromnoj većini vratilo se najviše nekoliko hiljada predratnih stanovnika.
Imajući u vidu ove činjenice, jasno je zašto međunarodna zajednica želi da pomogne u prećutkivanju istine. Kako objasniti da su Srbi, kao "dežurni loši momci", doživeli katastrofalne demogafske gubitke u delu BiH koji se, kao, zalagao za multietničku BiH!? Uz to još objašnjavati kako to da je u "zločinačkoj RS" lakše živeti Bošnjacima, nego Srbima u "multietničkoj FBiH".
Da li će BiH i međunarodna zajednica konačno pogledati istini u oči ili će nastaviti sa politikom "zabadanja glave u pesak" znaće se do kraja godine, kada bi Parlament BiH trebalo da raspravlja o popisu 2011. godine, koji je, posle nedavno potpisanog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, obaveza ove bivše jugoslovenske republike prema EU.

Slovačka

Profesor Stevo Pašalić osudio je zalaganje visokog predstavnika međunarodne zajednice Miroslava Lajčaka da se popis sprovede bez nacionalnog izjašnjavanja:
- Ako nije važno nacionalno izjašnjavanje, kako to da se u Slovačkoj zna da ima 86 odsto Slovaka i deset odsto Mađara?


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Qtek 小米
Страшно је то што раде , али од истине се не може побећи.
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 

Halilović: Očekujemo pobjedu na izborima
Foto: Arhiv
Dok su jedni ratovali i branili BiH,drugi su se obogatili na dionicama
Vlast je prevarila boračku populaciju u Federaciji. Do danas nismo dobili odgovor od Vlade na naš zahtjev da se izvrši revizija privatizacije od 1990. do 2008...
08.09.2008. 07:37

Sefer Halilović, predsjednik Bosanskohercegovačke patriotske stranke (BPS) i državni poslanik, u intervjuu za "Dnevni avaz" govori šta očekuje od lokalnih izbora, problemima boračke populacije te aktuelnim dešavanjima u vezi s prodajom elektroenergetskog sektora i privatizaciji "BH Telecoma".

Kao bivši borac i general Armije RBiH, jeste li zadovoljni odnosom aktuelne vlasti prema boračkoj populaciji?

- Aktuelna vlast prevarila je boračku populaciju u BiH. Pred izbore oni su im obećali donošenje Zakona o pravima demobilisanih boraca kojim su im trebali osigurati 150 KM za vrijeme nezaposlenosti. Nakon izbora, lideri pojedinih bošnjačkih stranaka kazali su im da za te naknade nema novca te da je Zakon donesen u predizborno vrijeme. Ovakvo ponašanje nije zabilježeno u dosadašnjoj političkoj teoriji i praksi.

Mi smatramo da treba donijeti jedinstveni borački zakon na nivou BiH, koji će cjelovito riješiti problem demobilisanih boraca, a onima koji su nezaposleni obezbijediti prosječnu plaću u FBiH , odnosno RS. Naravno da pokretanjem privrede i dovođenjem stranih investitora mislimo napraviti radikalan iskorak kada je riječ o zapošljavanju ove populacije. 

Da li je realno u ovom trenutku da dobijemo jedistveni borački zakon na nivou BiH te da ista prava imaju borci Armije RBiH i oni koji su ih napadali?

- U ovom momentu o tome bi se sigurno vodile žestoke rasprave, ali ako hoćemo BiH kao jedinstvenu i jaku ekonomsku državu podijeljenu u sedam regija, moramo razdvojiti one koji su okaljali ruke u ratu, a one koji to nisu, trebamo adekvatno nagraditi.

Na nedavno održanim protestima pred Vladom FBiH, jedino su Vas demobilisani borci pozvali da im se obratite. No, neki politički krugovi ocijenili su ovaj poziv Vašim predizbornim trikom!?

- Ja sam otišao tamo na poziv boraca. Oni su me čekali više od dva sata, jer sam bio van Sarajeva. Dočekali su me na spektakularan način i za mene je to satisfakcija. Moj odlazak pred Vladu nije nikakva namještaljka, kao ni provokacija. Borce sam tada pozvao da budu dostojanstveni i mirni. Moje obraćanje umirilo je borce i oni koji smatraju da je moj dolazak insceniran trebaju mi biti zahvalni.

Klub BPS-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH još u januaru ove godine zatražio je od Vlade da u parlamentarnu proceduru uputi zakon o reviziji privatizacije. Šta je s tim zahtjevom?

- Do danas nismo dobili odgovor od Vlade FBiH na naš zahtjev da se izvrši kompletna i temeljita revizija privatizacije od 1990. do 2008. godine te da se oduzme nezakonito stečena imovina. Insistiramo da se revizija privatizacije ne radi samo u određenim periodima. Veliki je broj onih koji su u bescjenje na upravljanje dobili ogromna sredstva zahvaljujući rodbinskim i stranačkim vezama. Također, postoje oni koji su dok se ovdje ratovalo, kupovinom dionica stekli ogromno bogatstvo. Vrijeme je da se karte stave na sto i da se vidi šta je zakonito, a šta nezakonito.

Kako komentirate dešavanja u elektroenergetskom sektoru u FBiH?

- Mislim da je "Avaz" odigrao jednu vrlo značaju ulogu, gotovo istorijsku. "Avaz" je uspio demaskirati i spriječiti pokušaj kriminalizacije prodaje elektroenergetskog sektora koji je, uz vodu i šume, najvažniji resurs koji BiH ima. BPS se zalaže za izgradnju elektroenergetskog sistema, ali da to radi država i u onom dijelu gdje je to potrebno  međunarodni investitori, transparentno i putem međunarodnih tendera.

 "BH Telecom" mora ostati u vlasništvu FBiH

- "Telecom" mora ostati u vlasništvu FBiH prvo zbog bezbjednosnih, a onda i ekonomskih razloga. BPS je za prodaju jednog dijela dionica od 20 do 25 posto, čime bi se riješili gorući problemi u državi. Nijedna država u svijetu ne prodaje većinski paket, već 10 ili 20 posto.


Autor: Azra DEDAJIĆ

Avaz

Kad bi samo svi ti ratni invalidi i demobilizovani borci mogli da vide Seferove radove iz vremena VTI ne da ga ne bi zvali nego bi ga obesili na prvu banderu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows 2003
Browser
Opera 9.50
Kakva je to drzava kada je vecina njenog naroda ne zeli? Srbi bi svojima, hrvati svojima a muslimani neka glume i jedne i druge i trece pa neka ostatak nazovu Bosnom Smiley
« Poslednja izmena: 08. Sep 2008, 14:53:06 od BG_Highlander »
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Parlamentarci traže još veća primanja
Pozadina zahtjeva je zategnuta situacija između dva doma Parlamenta FBiH. Delegati ostvaruju naknade i za rad u kantonalnim skupštinama...
09.09.2008. 11:24

Iako je Federacija BiH u finansijskoj krizi, na sjednici Kolegija Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, održanoj u prošli četvrtak, a na inicijativu predsjednika klubova, prihvaćen je zaključak da u dogovoru s premijerom Nedžadom Brankovićem i dopremijerima Vjekoslavom Bevandom i Gavrilom Grahovcem treba vidjeti kako pronaći model za povećnje plaća federalnim parlamentarcima, saznaje "Dnevni avaz".

Nema koordinacije

- Povod ovakvom zahtjevu, koji se pojavio neposredno prije lokalnih izbora, jeste zategnuta situacija između ovog i Doma naroda - tvrdi naš izvor i naglašava da je pozadina razlika u primanjima čelnika ovih institucija, predsjednika klubova, kao i poslanika i delegata.

Ovo je za "Dnevni avaz" potvrdio i Ibrahim Nadarević, predsjednik Kluba SDA u Predstavničkom domu. On naglašava da je Kolegij razgovarao o nekoordiniranosti izvršne i zakonodavne vlasti, naročito dva doma Parlamenta FBiH, a da je konstatirano da su potpuno različito definirana prava izabranih dužnosnika.

- Poenta je u tome da je Predstavnički dom još u maju prošle godine usvojio jednu odluku i zakon, a Dom naroda još nije. Ja sam predložio da se pokrene inicijativa da u drugom dijelu mandata Dom naroda prvi zasjeda. To je bila tema našeg rasprave, a ne naše plaće. Tačno je da smo to, između ostalog, spomenuli, jer čelnici Doma naroda imaju funkcionalni dodatak od 1.500 KM, dok tu beneficiju nemaju u Predstavničkom domu - kaže Nadarević.

Poseban dodatak

Druga razlika između dva doma je što predsjednici klubova u Domu naroda imaju po 10.000 KM godišnje za potrebe kluba, dok to nije omogućeno u Predstavničkom domu, a delegati, osim što imaju zagarantirana primanja, ostvaruju naknade i za rad u kantonalnim skupštinama.

S druge strane, ministar Bevanda još nije upoznat s ovom inicijativom, ali ističe da će se o njoj izjasniti čim je zvanično dobije.

Mjesečna primanja od 3.500 KM             

Primanja jednog federalnog parlamentarca profesionalno angažiranog u Parlamentu FBiH u prosjeku iznose 3.500 KM mjesečno. Ova primanja sastoje se od osnovne plaće u iznosu od 1.500 KM (uz uvećanja po osnovu utvrđenih koeficijenata), paušala od 500 KM, naknade za odvojeni život u iznosu od 475,39 KM.

Parlamentarci za vikend-posjete porodici dobivaju od 250 do 1.300 KM, a za topli obrok 271,60 KM te za gradski prijevoz 53 KM. U Predstavničkom domu 81 poslanik je profesionalizirao svoj mandat, dok je u Domu naroda 41 delegat u svojstvu profesionalca.


Autor: A. DEDAJIĆ

Avaz

Opet traže povećanje plata, pa nema pola godine da su povećali plate.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
BiH ispunila tek dvije trećine briselskih uvjeta
Vijeće ministara i Parlament bave se nebitnim pitanjima. Već dugo nije usvojen nijedan bitan zakon, kaže Halid Genjac...
09.09.2008. 13:30

Bosna i Hercegovina do sada je ispunila oko dvije trećine, odnosno dvadesetak od 30 zadataka koje je Brisel postavio pred bh. vlasti i od čijeg ispunjenja zavisi hoće li Evropska komisija u novembru dati pozitivan izvještaj o napretku naše zemlje.

Halid Genjac, predsjednik Zajedničke komisije Parlamenta BiH za evropske integracije, u izjavi za "Avaz" pojašnjava da se dva pitanja čine nerješivim - popis stanovništva te izmjene Izbornog zakona kojima bi bilo omogućeno da i građani nesrpske nacionalnosti iz RS mogu biti birani u Predsjedništvo i Dom naroda BiH, što nije izvodljivo bez ustavne reforme.

Mnoge od obaveza uključuju i uspostavu državnih nadležnosti, što čelnici RS odbijaju.

- Na sceni imamo projekt koji treba zabrinuti. Evidentno je da već dugo nije usvojen nijedan zakon koji ima stvarni značaj. Vrijeme se troši na dnevnopolitička nadmudrivanja, a efikasnost Parlamenta manja je nego u ranim poslijeratnim godinama. Evidentan je i nerad Vijeća ministara i premijera Nikole Špirića, koji slijepo provodi politiku svoje stranke - kazao je Genjac.

Zahtjevi Vijeću ministara

Zajednička komisija za evropske integracije jučer je donijela više zaključaka prema kojima se traži od Vijeća ministara da u roku od 30 dana Parlamentu dostavi akcione planove o provođenju obaveza iz Privremenog sporazuma i Evropskog partnerstva te da svaka tri mjeseca izvještava Parlament o provedbi ovih planova.

Dat je i prijedlog da se pozove Evropska komisija da što prije da status kandidata BiH i ostalim zemljama u regionu.


Autor: S. ŠKULETIĆ

Avaz

Pa naravno da blokada sistema ne može da odvede u EU, ali da podsetimo ko je taj koji neće popis. A za građane nesrpske nacionalnosti ako se dobro sećam oni su zastupljeni u parlamentu RS.

Inače je zanimljivo da se tek na ovim lokalnim izborima prvi put pojavljuje moguićnost izjašnjavanja nacionalnih manjina kao što su Romi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 116
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:42:53
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.