Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Podaci o abortusu dostupni državi  (Pročitano 988 puta)
03. Dec 2013, 15:33:11
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple 15
Podaci o abortusu dostupni državi
IZVOR: DANAS
Beograd -- Ginekolozi, po zakonu, moraju da RFZO dostavljaju podatke o prekinutim trudnoćama i mrtvorođenoj deci, a u suprotnom će biti kažnjeni.

 

Ilustracija (sxc.hu, arhiva)
Zakon o zdravstvenoj zaštiti dece, trudnica i porodilja, koji je usvojen prošle sedmice, sadrži odredbu koja je javnost dovela u nedoumicu.

Naime, jedan od članova zakona predviđa da ginekolozi moraju Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO) da dostavljaju podatke o prekinutim trudnoćama i mrtvorođenoj deci. U suprotnom će biti kažnjeni.

Ipak, u Ministarstvu zdravlja nisu odgovorili koja je svrha odredbe zakona da lekari dostavljaju podatke RFZO o prekinutim trudnoćama, kao i koji podaci će biti dostavljeni, već su odgovorili da oni nisu predlagači tog zakona i da se ta pitanja mogu postaviti Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje.

U RFZO takođe list Danas nije dobio odgovore na postavljena pitanja. Zakon na snagu stupa sutra, mada nikome nije jasno koja je svrha navedene odredbe - zbog čega će žene koje se odluče na prekid trudnoće biti evidentirane u Fondu i da li će zbog toga izgubiti neka od prava na zdravstvenu zaštitu.

Pojavile su se spekulacije da će se od prijavljenih imena formirati registar žena koje su uradile abortus, što bi, prema mišljenju poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljuba Šabića - bilo nedopustivo.

Međutim, Šabić objašnjava za ovaj list da ta odredba zakona nije neustavna, niti u suprotnosti sa postojećim zakonima, ali da Vlada Srbije nije uredila način čuvanja i mere zaštite osetljivih podataka, što je trebalo da učini pre četiri godine.

"Zakon o zaštiti podataka o ličnosti u članu 16 utvrdio je grupu takozvanih "naročito osetljivih podataka“, među kojima spada i zdravstveno stanje. Zakon je predvideo da se ti podaci mogu obrađivati samo na osnovu pristanka lica na koje se odnose. Podaci o prekidu trudnoće ili rođenju mrtvog deteta, bez sumnje, spadaju u naročito osetljive podatke i na njih se ova odredba zakona odnosi. Međutim, u stavu 2 istog člana zakona predviđeno je da se oni izuzetno mogu obrađivati i bez pristanka ako je to predviđeno nekim zakonom", objašnjava Šabić.

On dodaje da, u tom smislu, odredba da ginekolozi moraju RFZO da dostavljaju podatke o prekinutim trudnoćama nije suprotna ni Ustavu ni Zakonu o zaštiti podataka.

"Naravno, nema sumnje da su podaci o kojima govorimo veoma osetljivi i da je njihova obrada vrlo delikatna. Zbog toga bih voleo da su pronašli drugi način evidencije, jer pretpostavljam da je svrha ove odredbe da se ženama koje nisu imale pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu, a dobile su je kad su zatrudnele, ona oduzme nakon prekida trudnoće", kaže Šabić.

Propust Vlade
Poverenik Šabić podseća na propust Vlade kada je reč o zaštiti poverljivih podataka.

"Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti predviđeno je da obrada ovih podataka mora biti posebno označena i zaštićena merama zaštite, a Vladi ostavljeno da uredi način čuvanja i mere zaštite tih podataka. Vlada je imala obavezu da to uradi u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu zakona. Taj rok je istekao početkom maja 2009. Sada je decembar 2013, a oni još nisu doneli uredbu“, naglašava Šabić.



Izvor: B92
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.11
glupost..samo da se kaze da rade nesto...

sta imaju kome da dostavljaju te podatke..sve je to "uteftereno" ko je nadlezan i koga to interesuje moze da zatrazi...kao i do sada....sto je bilo...

izmisljaju debilne i nepotrebne zakone...a ne uredjuju zakone u kojima ima tri stotine rupa
i zbog kojih drzava trpi nenormalnu stetu...
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 14 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.