Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Писац, читалац и Амазон између  (Pročitano 3433 puta)
14. Avg 2014, 00:26:15
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
Browser
Chrome 36.0.1985.125
mob
Samsung GT-S7580
Писац, читалац и Амазон између


Онлајн продавница Амазон ближи се монополској улози у продаји књига, посебно електронских. Овај гигант уцењује издаваче, обара цене и поврх свега – и сам жели да се бави издаваштвом. То је, изгледа, питање дана.




Из Амазонове кухиње у Сједињеним Државама долазе све чудноватије експлозивне мешавине. Најновија идеја је паушални месечни износ за е-књиге: Месечно за 9,99 долара (око 7,40 евра) амерички корисници могу већ неколико дана бирати из каталога између преко 600.000 наслова. За оне који много читају то звучи као сјајна понуда. Јер за тај износ се иначе добија тек једна једина књига.

Гепард и газеле


За књижаре понуда би могла да има катастрофалне последице, штампана књига била би додатно запостављена. Понуда која се крије иза слогана Kindle unlimited и која пре свега важи за кориснике Амазона, вероватно ће пре или касније кренути и у Немачкој, другом највећем тржишту књига у свету после Америке. У САД ова фирма влада са око 60 одсто тржишта е-књига. Све у свему тамо се свака трећа књига (укључујући штампане) продаје путем онлајн платформе. У Немачкој где још увек има књижара широм земље, 20 одсто трговине (и половина бизниса са е-књигама) под контролом је Амазона. А то неретко води ароганцији у пословној пракси.

Које наслове Амазон може да понуди у оквиру претплате зависи и од спремности издавача да сарађују. Однос две стране није поштеђен трзавица – недавно је шеф Амазона Џеф Безос рекао да ће његова фирма ловити издаваче „као гепарди газеле“. И то се већ и дешава – Амазон диктира услове, тражи од издавача велике рабате, а ко се супротстави једноставно више неће бити присутан у понуди ове онлајн-продавнице или ће бити једва видљив. То важи за штампане и за е-књиге. За издаваче сукоб са овим гигантом значи катастрофу.

У Немачкој су на нишану Амазона издавачи Улштајн, Пипер и Карлсен, а у Америци групација Хачет бук, која припада кругу такозваних пет великих. Више је реч о томе да се да пример. Уместо уобичајених 30 одсто, Амазон тражи 50 одсто попуста за е-књиге. Таква маржа до сада је важила само за укоричене књиге. И због тога што се поменути издавачи нису повиновали условном диктату Амазона, њихови наслови испоручивани су с великим кашњењем. То је било исто као и својеврсни бојкот.

Протест писаца


У слици света једног менаџера – попут шефа Амазона Џефа Безоса – култура књиге не постоји, а издавачи су сувишни. Из његовог угла, издавач се само гура између аутора и читаоца. Он би их најрадије укинуо. Његова идеална представа све је прозирнија: с једне стране креативци, који пишу, а с друге стране купци, који читају. Између њих само Амазон.

Било је само питање тренутка када ће се амерички гигант бацити на издаваштво. На Амазону свако може издати своју онлајн књигу, али тамошњи наслови једва да се узимају озбиљно у преосталим књижарама. Писци до сада још увек нису масовно прешли из реномираних издавача у Амазон, иако су их мамили уносним условима. Напротив, више од 1.000 аутора, међу њима познати као што су Пол Остер, Дона Тарт, Џон Гришем и Стивен Кинг потписали су недавно протестно писмо против ценовне политике Амазона.

Тим више се сада слуша гласина да Амазон жели да купити америчког издавача Сајмон&Шустер, који такођер припада великима. Помисао ни у којем случају није погрешна. Безос је недавно преузео Вашингтон пост. И о томе каже да је то био експеримент на непознатом терену. И преузимање издавачке куће Сајмон&Шустер имало би покусни карактер. Али оно би Џефа Безоса одлучујуће приближило његовом циљу: Не само бити водећи трговац, који одлично опслужује кориснике, већ бити и успешан издавач, и по могућности постати озбиљна адреса за ауторе.

Извор:Б92




Прошлог викенда гледао сам како изгледа организација Амазона.. импресиониран сам, кажу да дневно продају преко два милиона ствари као и да испоруке не касне. Вероватно је таква куповина будућност, мислим да је о томе и Стивен Хокинг причао у својој емисији, само што код њега има доста робота.

Но, што се тиче е-књига, никада их нећу разумети, нити ћу се привићи, нити желим да се привикнем.

Да ли нас е-књиге чине површним читаоцима? Не морате ни читати чланак, углавном читаоци мање запамте садржај који су прочитали у електронској форми односно слабија им је репродукција прочитаног садржаја.

А где је напор за очи, спорије читање, одсуство мириса књиге, немогућности да додаш неки коментар, е.  Smile За ово последње тролујем, кад сам читао Еј-Би-Си убиства, неко је написао на почетку књиге ко је убица.

Иначе, одломак из линкованог чланка:

Citat
"Kognitivne karte": sećamo se da se određeni odlomak nalazi u gornjem delu stranice

Тру стори  Smile
« Poslednja izmena: 14. Avg 2014, 01:28:34 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 31.0
Ako ne treba mnogo da se gugla postavicu linkove mislim da je bio Gardijan u pitanju sto se ove teme tice

No, ovo za e knjige - pa tako nesto "miris knjige" i sl. sam i ja mislila - danas sam skroz opozitnog stava  Smile
A ako je suditi po komentarima na vest koju je Laza postavio (ovaj link sa pitanjem o povrsnosti citanja e knjiga), nece biti da je tako  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 31.0
Evo ga

Bestselling authors take out full-page New York Times ad against Amazon

Amazon ebook pricing battle intensifies after 'Authors United' ad

U samom clanku su dalje linkovi

No, u nekoj vesti kod nas na tu temu se spominje da je razlog za sve ovo to sto je Amazon firma male rentabilnosti  Smile

Evo i blog na temu - nisam citala doduse Amazon's battle with Hachette is a fight for readers, writers and retailers
« Poslednja izmena: 14. Avg 2014, 00:42:10 od krouli »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows 7
Browser
Chrome 33.0.1750.154
Skoro sam citao clanak u novinama o istrazivanju:

Neka profesorica je poredila razumijevanje romana citanog 1.papirne knjige 2. kindle paperwhite

I ovi koji su citali knjigu su bolje razumijeli djelo (za neki procenat).
Tako da je zakljucila da je "fizicka materijalnost knjige nezamjenjiva"...

--
Ja se mnogo udobnije osjecam s papirnom knjigom, pa malo gledam naslovnu (mora biti dobar) pa zamisljam, pa i miris knjige.
I volim brate da ispunim stalazu serijom knjiga.

Smiley

I da, digitalna distribucija je savrsena za igrice i filmove.
« Poslednja izmena: 14. Avg 2014, 00:49:54 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 31.0
Sad kad si rekao igrice i filmovi - evo i Diznija u prici

Amazon protiv Diznija ograničavanjem porudžbina



Citat
Skoro sam citao clanak u novinama o istrazivanju:

Mislim da sam na nesto tog tipa i naletela

Ja volim knjige - da ih citam, a i da ih imam  Smile (pojedine u biblioteci nisu stigle da budu procitane, ups  Smile ), u stvari ako se uskoro ne preselim u neki veci prostor ima i da spavam sa njima  Smile (rekoh li da mi pise da sam u proslom zivotu bila nesto tipa bibliotekar, arhivar na zapadu Rusije - da, da, bas tako pise  Smile )

Ali mislim da je to sa e knjigama jako prakticno u pojedinim situacijama ili kako bi se reklo mood-a Smiley

E da, malo skretanje sa teme ali fotkica je sjajna

« Poslednja izmena: 14. Avg 2014, 01:11:38 od krouli »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 36.0.1985.125
mob
Samsung GT-S7580
@Кроули, @Шлагворте

Јесте ли читали неку књигу преко читача или чега већ? Ја нисам, али имам предрасуде. Мрзим рпедрасуде.  Smile Сад ме баш занима како цела ствар изгледа, пошто видим што каже Кроули, да има доста задовољних корисника (космо диск).

Ево шта каже корисник Глигорије, цитирам:

Ni ja nisam mogao, što kažeš dve strane i odustanem. Dok nisam kupio Kindle sa e-ink ekranom. Ili bilo koji drugi e-ink reader, Kobo takođe pravi odlične. Nema zamora, kao da se čita sa papira.

Za neupućene: e-ink ekran u sebi ima čestice pigmenta koje se elektronskm putem privuku na površinu ili potisnu u dubinu i tako se formira slika. Kada se proces "štampanja" (koji traje oko četvrtine sekunde) završi ekran zadržava sliku, nema osvežavanja, treperenja, pozadinskog svetla. Ekran možete bukvalno izlomiti na komade i slika će ostati ma njemu. Za čitanje je potrebno ambijentalno svetlo ili sloj koji osvetljava ekran sa prednje strane (kao Kindle Paperwhite ili Kobo Glo). Ceo uređaj troši malo struje, ja se sit načitam i punim ga jednom mesečno u proseku.

E na to Amazon puca. Međutim, 6" i crno-beli ekran nije dobar za tehničke knjige sa ilustracijama, novine i magazine, ali u najavi su kolor e-ink ekrani raznih formata i velike rezolucije, tako da se Amazon sprema za te tehnologije i pokušava da unapred eliminiše papirne izdavače kako bi bio spreman da slobodno distribuira sav mogući sadržaj direktno čitaocima preko Kindle uređaja. To je u pozadini ove vesti.




Ако је ово што он каже тачно, првенствено да нема напрезања очију, делује примамљиво с тим што ја опет књиге узимам из библиотеке, за хиљаду динџи имаш годину дана чланарине, а труде се да набављају нове књиге, тако да с тим нема проблема, већи је проблем што преводи на српски од стране издавача доста касне. Таман се обрадујеш неком новом роману, мораш да чекаш годину до две да би дошао до њега.

Добра ствар овога је вероватно највише еколошке природе, па и "неуништивости", пошто књиге нису вечне. Има ово доста добрих страна, е.  Smile
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.9.4
Browser
Safari 537.77.4
mob
I-mate 30 Pro
A dobra stvar to...nose rusi stalno to...sa sobom i citaju.... Smile

Ja sam prvo mislio sto ne kupe nesto normalno...a posle sam skontao.... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 31.0
Nisam Lazo, samo na kompu  Smile Nikako "da stigne na red" ta nabavka - ali bih svakako volela da tako nesto imam
« Poslednja izmena: 14. Avg 2014, 01:30:13 od krouli »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 36.0.1985.125
mob
Samsung GT-S7580
Волео бих и ја, али бојим се да је листа жеља предугачка. Не стварно, почећу да мрзим капиталистички систем више него Кристални, ако је то могуће. Малтене смо натерани да купујемо Smile

Што се тиче понуде Амазона, она мени и даље не звучи примамљиво, колико књига човек може да прочита за месец дана? Ја не превише, а цена је као годишња чланарина  Smile Па док купиш и читач, тја. Мада претпостављам да може и на црно.

@Русе

Угледај се мало на Русе, ми смо у Србији, ми можемо да немамо е-читач, али ти.  Smile

Стварно мислим да треба да га купиш и пренесеш нам утиске.  Smile



IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows 7
Browser
Chrome 33.0.1750.154
@LazZ
Ono istrazivanje se upravo radilo sa e-inkom.

Dakle iako je e-ink udoban.. opet je razumijevanje slabije.

Imao sam prilike da malo koristim od jednog Italijana.

Zgodno je, izgleda prirodno koliko moze. Baterija traje 40 dana. (trosi energiju samo kad mijenja fazu, ne kada stoji)

Al opet volim imat pravu knjigu, jebo drvece Smiley

@Krouli

Fina slicica  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.