Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić zakazao je danas konsultacije šefova poslaničkih grupa o vanrednoj sednici parlamenta za ponedeljak, 11. februara, pošto mu je poslanički klub DSS-NS dostavio zahtev za zakazivanje vanredne sedice na kojoj bi se raspravljalo o Kosovu i Metohiji i predlogu političkog sporazuma Evropske unije. Reagujući na inicijativu DSS-NS, Liberalno-demokratska partija (LDP) zatražila je danas raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Dulić je rekao da će parlament, kao i do sada, sačekati da se o inicijativi Demokratske stranke Srbije (DSS) i Nove Srbije (NS) prvo izjasni vlada i da odredi ministre koji će obaviti konsultacije sa šefovima poslaničkih grupa. Dulić je dodao da je Kosovo veoma važna tema i da bi, zbog toga, bilo dobro da dokument bude donet konsenzusom ili bar dogovorom najvećih poslaničkih grupa.
Pored poslanika DSS i NS inicijativu za sazivanje vanredne sednice potpisali su i poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) i Socijalističke partije Srbije (SPS).
"Odlukom o slanju Misije EU neposredno ugrožava suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak Srbije i zbog toga skupština nalaže Vladi Srbije da ne potpisuje 'Privremeni politički sporazum o saradnji između EU i njenih članica', kao ni Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju", navodi se u tekstu.
U zahtevu DSS-NS navodi se i da ta dva sporazuma ne treba potpisivati sve dok EU u potpunosti ne ukloni razloge zbog kojih se Vladi Srbije nalaže da ne potpisuje navedene sporazume sa EU. Kao razlozi za donošenje odluke navode se "realna opasnost" po suverenitet i teritorijalni integritet Srbije kroz pretnje da će Kosovo i Metohija jednostrano proglasiti nezavisnost.
"Imajući u vidu sve navedene okolnosti, smatramo da je neophodno da Skupština Srbije donese predloženu odluku", navodi se u predlogu donošenja odluka koju su parlamentu dostavili Demokratska stranka Srbije i Nova Srbija.
LDP traži raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Liberalno-demokratska partija (LDP) zatražila je danas raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
"Samo dva dana posle pobede evropske Srbije na predsedničkim izborima, jasno je da je zajednički zahtev DSS, SRS i SPS za održavanjem skupštinske sednice, pokušaj da se preuzme vlast bez izbora i da se spreči evropski put Srbije", saopštio je LDP.
Kako se navodi, "pozivanje Tomislava Nikolića na razgovore u izbornoj noći, kao i dvodnevno ćutanje i oklevanje Borisa Tadića, da uprkos 2,3 miliona osvojenih glasova, zatraži prevremene parlamentarne izbore, otvorili su put Vojislavu Koštunici da uzurpira izborni rezultat i da ukine evropsku budućnost građanima Srbije".
LDP će na predstojećoj sednici Skupštine pružiti podršku Borisu Tadiću i "zaštitiće volju građana koji su za njega glasali", tako što će se usprotiviti svakom uslovljavanju političkog ugovora sa EU odnosom Evropske unije prema Kosovu, dodaje se saopštenju.
Koštunica: EU ugrožava suverenitet Srbije
"EU šalje Misiju da rasparča našu državu" Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica zatražio je ranije danas da se odmah sastane Skupština Srbije, kako bi, pre proglašenja jednostrane nezavisnosti Kosova, donela potrebne odluke o Misiji EU i o sporazumu koji je Srbiji ponudila EU.
"Odluka EU da protivpravno pošalje Misiju na Kosovo i Metohiju kako bi se sproveo odbačeni Ahtisarijev plan o nezavisnom Kosovu, predstavlja pouzdanu najavu da će veoma brzo albanski separatisti proglasiti jednostranu nezavisnost Pokrajine", ocenio je premijer Koštunica u saopštenju dostavljenom agenciji Tanjug.
Koštunica smatra da je EU ovom odlukom direktno ugrozila suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak Srbije.
"Odluka o protivpravnom slanju Misije znači da EU zajedno sa albanskim separatistima protivno svim načelima međunarodnog prava stvara lažnu albansku državu na teritoriji Srbije. Zbog toga predlog EU da sa Srbijom potpiše Politički sporazum, dok EU istovremeno šalje Misiju da rasparča našu državu, predstavlja obmanu sa ciljem da Srbija stavljajući svoj potpis na sporazum sa EU zapravo potpiše saglasnost na nezavisnost Kosova i postane prva država koja je indirektno priznala nezavisno Kosovo", upozorio je premijer Srbije.
On stoga smatra da "Narodna skupština treba odmah da se sastane, pre nego što se proglasi jednostrana nezavisnost Kosova i da, saglasno Ustavu i usvojenim rezolucijama, donese potrebne odluke o Misiji EU i sporazumu koji je ponudila EU".
Inicijativa za vanrednu sednicu parlamenta, SRS i SPS za
Šef poslaničke grupe koalicije DSS-NS Miroslav Markićević najavio je jutros pokretanje inicijative za prikupljanje potrebnih potpisa za sazivanje vanredne sednice Skupštine Srbije. Markićević je Tanjugu kazao da će danas predstavnici tog poslaničkog kluba razgovarati sa ostalim strankama o vanrednoj sednici Narodne skupštine, za čije sazivanje je potrebna najmanje jedna trećina potpisa poslanika, odnosno 84.
"Naš poslanički klub ima 47 poslanika i to nije dovoljno. Danas ćemo razgovarati o našoj inicijativi", kazao je Markićević.
Šef poslaničke grupe SPS Ivica Dačić potvrdio je Tanjugu da socijalisti podržavaju sazivanje vanredne sednice Skupštine Srbije. Dačić je dodao da je njegova stranka na tome i ranije insistirala. Šef socijalista, koji u parlamentu broje 16 poslanika, je naglasio da je potrebno jedinstvo i usaglašavanje svih stranaka o temama te sednice.
Potpredsednik SRS i poslanik te stranke Dragan Todorović potvrdio je da i radikali podržavaju sazivanje vanredne sednice parlamenta.
"Radikali nikada nisu pravili problem kada su u pitanju nacionalni i državni interesi i kada je u pitanju Kosovo i Metohija, pa neće ni sada", rekao je Todorović.
On je istakao da je "zapanjen" što je inicijativa za održavanje vanredne sednice stigla od stranke koja je u vladajućoj koaliciji, umesto da to uradi Vlada Srbije.
"Najmanje što sam očekivao je da se sednica parlamenta sazove na zahtev Vlade Srbije. To bi bio najnormalniji način zakazivanja sednice", rekao je Todorović, čija stranka u parlamentu ima 81 poslanika.
Kostunica dokazuje jos jednom da moze da bude jos vece g@vno nego sto smo mislili. Mislim da sada je najbolje da se raspisu parlamentarni izbori da se Kostunica skloni sa politicke scene pa makar i dobili radikali vecinu jer kakve vajde imamo od demokrata kada se sprovodi radikalska politika. Neka nam kazu jasno kakve rezultate i koristi ocekuju od nepotpisivanja ovog sporazuma? I neka nam objasne zasto se volja naroda ne postuje? A za stetu koja ce opet na nasim ledjima da je osetimo ne moraju da nam kazu jer je znamo. Jeb@lo ih Kosovo da ih j@be!!!
Ono sto je napisao Kostunica i sto je ljude zvao i preko SMS poruka i preko telefona kod kuce dva dana da prodje? To ti hoces da nazoves ustavom? To nije ustav to je smejurija!
« Poslednja izmena: 05. Feb 2008, 20:12:07 od matrix777 »
Neznam sta bi ti Radikali doneli u zivotu... Neko moralno zadovoljenje??? Idi care sam na kosovo i bori se sa svojim istomisljenicima. Nas koji zelimo da zivimo normalno , ostavi i ne vuci sa sobom u bedu. Tvoje komplekse , i nezadovoljstvo sopstvenim zivotom moras ostaviti mimo ostalih. Pozdrav