Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:03:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 24
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Omiljeni pisac?  (Pročitano 39668 puta)
Ucesnik diskusija


God is busy, may I help you?

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 97
Zastava Crna Gora
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 3100
Pusti ti Rolanda...  Smile

Naravno da ne mora...
Ali ja procitam neko djelo lorda Bajrona (na primjer "Don Juan"-a)... Mene to, logicno, odusevi i ja jednostavno moram da procitam (auto)biografiju tog pisca... Onda se, u ovom slucaju, jos vise odusevim i pocnem da citam sva njegova djela...  Smile
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


through stars we will navigate

Zodijak
Pol Žena
Poruke 20552
Zastava On an island in the sun...
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
pa nisam rekla da to ne valja Smile
nego da ne treba interpretaciju djela temeljit na biografiji
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1862
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6600
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


through stars we will navigate

Zodijak
Pol Žena
Poruke 20552
Zastava On an island in the sun...
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
kome je ovo  Smile
ma sigurno frkadeli   [smilie=30.gif]
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Da bih saznao zasto je neko pisao na neki nacin...
Roland Barthes bi bio drukcijeg misljenja...naslov jednog od njegovih najpoznatijih eseja sve govori: Smrt autora ...
pojednostavljeno: on je protiv toga da se tekst interpretira na temelju biografije i namjera autora... samo djelo se moze razvit nezavisno od te dvije stvari i mozemo ga interpretirat na nacin koji se kosi s namjerama autora..
tako da biografija ne mora bit mjerodavna za razumijevanje knjizevnog djela  Smile

odlično,draga Smile

upravo sam to i htijela pojasniti,ali si ti to već objasnila.

za nekog ko se ozbiljnije bavi istraživanjem književnosti takav način,impresionistički i biografski,posmatranja autora i njegovog dijela je neprihvatljiv.
posebno iz ugla nekog ko treba nekome i sa književno-naučnog aspekta objasni zakonitosti književnosti.
naravno da neko ko voli da čita,nužno je i zainteresovan za biografiju.
ali se vara,u velikoj je zabludi da će mu to i mnogo približiti dijelo,a posebno ne ako se na to samo i oslanja.

pisani tekst pulsira životom koji je vrlo osoben i u kojem vladaju zakonitosti koje su,i te kako odvojene i drugačije,od života samoga pisca Smile

književnost kao vještina i umjetnost,
mnogo bi izgubila kada bi se akcentovala samo biografija.
biografija,da...ali samo uzgred.i nikako uticati na donošenje suda da li je neko dijelo dobro ili loše...i u kolikoj mjeri je dobro ili loše...naravno Smile
jednostavno,biografija nema tu moć da nam sama to i objasni.
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


through stars we will navigate

Zodijak
Pol Žena
Poruke 20552
Zastava On an island in the sun...
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
odlično,draga Smile
Smile
pisani tekst pulsira životom koji je vrlo osoben i u kojem vladaju zakonitosti koje su,i te kako odvojene i drugačije,od života samoga pisca Smile
književnost kao vještina i umjetnost,
mnogo bi izgubila kada bi se akcentovala samo biografija.
biografija,da...ali samo uzgred.i nikako uticati na donošenje suda da li je neko dijelo dobro ili loše...
eh upravo to Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


God is busy, may I help you?

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 97
Zastava Crna Gora
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 3100
Smile
Hvala...  Smile
 Smile

@sesircic & nela
Mi ne mozemo djelo da razumijemo na osnovu biografije, to je normalno...
(Na svu zalost) Ima i umjetnika koji imaju "bogatiju" biografiju nego stvaralacki opus...

Sad cu da pokusam da vam objasnim sta sam ja mislio...

Pri ocjenjivanju i razumijevanju nekog djela, potrebno je obratiti paznju na vise stvari... Prvo treba obratiti paznju na epohu u kojoj je umjetnik stvarao... Znaci, vazno je i vrijeme i mjesto i uslovi u kojima je neko stvarao... A to moze da se procita iz biografije... Ali ako je neko stvarao za vrijeme realizma to nije razlog da ja odbacim tog pisca samo zato sto ja vise volim romantizam, na primjer...

Tolstoj i Dostojevski su imali totalno razlicite zivote... Ovaj prvi je bio burzuj i u takvim krugovima se kretao... To je razlog zasto Dostojevski nije napisao Anu Karenjinu... (ne bukvalno A.K. nego neko djelo koje opisuje intrige visokih krugova)
Dalje, ako je neki pisac imao tesko djetinjstvo, to ce provuci i kroz svoje knjige...
Hese je napisao sjajnog (malo li je reci) "Stepskog vuka" i "Sidartu"... Zbog cega on opisuje Hari Halera na bas onakav nacin? Zasto je uopste napisao djelo o budizmu? Onda me zainteresuje njegova biografija, pa na kraju zakljucim da je svako njegovo djelo na neki nacin autobiografsko... Naravno, to ne utice na moje shvatanje djela, ali ne skodi znati...

Ne volim nesta posebno slikarstvo, ali...
Pikaso je promijenio bezbroj pravaca...
Poceo je kao impresionista, a onda osnovao kubizam...
Jedno od njegovih djela koje mi se najvise dopada je "Gernika"... Onda me zainteresuje zasto je on uopste naslikao takvo djelo... Sta ga je inspirisalo...

Eric Clapton je sjajan muzicar... Pored "Layle", jedna od njegovih najboljih i najpoznatijih pjesama je "Tears in heaven"... Znaci, ti pjesmu saslusas, dozivis je na jedan, tebi svojstven nacin, i to je to...
Ali kad procitas da je tu pjesmu posvetio sinu koga je izgubio, onda ces je vjerovatno pri sledecem preslusavanju "posmatrati" na drugaciji nacin... Sto opet ne znaci da ces ti promijeniti misljenje o njoj samo zbog tog podatka...

Biografija mozda nije bitna pri razumijevanju i ocjenjivanju djela, ali nam pomaze da bar koliko-toliko upoznamo pisca...

Nadam se da smo se razumjeli...  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Edit by SerbianFighter: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
I, onda cemo se pozivati na kriticke skole... Nova kritika- zanemariti biografiju...

~Oslanjam se na biografiju, al` vise kao smernicu, ka potpunom spoznanju dela.
  Smile

~Sesiric, pa ti si koleginica!  Smile   Ne znadoh.  Smile
« Poslednja izmena: 12. Dec 2008, 23:05:40 od Euridicat »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 frkadela,:D

književnici koji imaju impresivniju biografiju od književnog opusa...ne vidim šta bi to trebalo da kaže?da su loši pisci?nisam razumjela.ne vidim kakvu vezu ima količina književnog opusa sa kvalitetom iste.a ne vidim ni da impresivna biografija(mada ne znam šta je impresivna biografija za tebe?) ima veze sa kvalitetom napisanog.misliš da moraš da vodiš ekstremno zabavan i neobičan život da bi dobro pisao?

nisam ja rekla da vrijeme kada je knjiga napisana nema nikakve veze sa knjigom,ali posmatrati književnost samo sa tog aspekta puno je osiromašuje.

znaš li šta nekog pisca čini klasikom?on je vanvremen.kada se i otkrije to i osjeti to prilikom čitanja,taj osjećaj o kojem ti sa toliko ljubavi pričaš,postaje manje bitno ili potpuno se izgubi misao o tome kada je djelo nastalo...pa čak i koga je napisao.nevjerovatno.svijet i istina za sebe.zato se čitaju hiljadama godina poslije nastanka.ne priznaju vrijeme.okolnosti pod kojim su nastala.jer su "uhvatia" ono nešto od istine koja "razbija" i koja je vječna.

jako je važno imati ljubav za pisanu riječ...to je dovoljno za kretanje putem da bi smo je i razumjeli.ukoliko neko,recimo, želi njom i da se bavi.ne samo sa aspekta dopadanja,već i onog književno-naučnog.možda ti zbog toga i zvučim nerazumnjivo.jer,ja nisam samo konzument književnosti,već i neko ko se bavi njenim zakonitostima.

e sad,ja bih ovdje mogla do besvjesti da pričam o biografijama pisaca...u pokušaju da opovrgnem ono što si gore rekao Smile

ali ja već cijenim to što ti voliš da čitaš,a to je samo po sebi kvalitet Smile

na različit način doživljavamo tu vrstu umjetnosti.
ali je koliko vidim oboje volimo.

jesam,euridika Smile
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


through stars we will navigate

Zodijak
Pol Žena
Poruke 20552
Zastava On an island in the sun...
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
sesircic, sve si rekla..makar nemam toliko znanja o tome kao ti, slazem se s napisanim
.. i kao uvijek Smile
« Poslednja izmena: 29. Jan 2007, 21:18:34 od nela_1601 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 24
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:03:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.