Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Odaberite pravu ­metodu kontracepcije  (Pročitano 36692 puta)
13. Feb 2007, 01:29:47
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Odaberite pravu ­metodu kontracepcije


Brigu o kntracepciji mora voditi oboje, ali dobro se informirajte kako bi pronašli pravi način za vas

Pri izboru kontraceptivne metode ili sredstva preporučljivo je posavjetovati se s ginekologom. Odabir ovisi o starosnoj dobi, zdravstvenom stanju, koliko često osoba ima seksualne odnose, imate li stalnog partnera, jeste li već rađali, način i tempo života i sl.
Mladima se, u razdoblju buđenja seksualnosti, preporučuju kondomi, zbog specifičnosti seksualnih odnosa koji su uglavnom povremeni, a nerijetko i s više partnera, što povećava rizik od infekcija. Hormonske tablete za kontracepciju preporučljiva su metoda za mlade djevojke koje imaju redovne menstrualne cikluse, zdrave su i ne puše, imaju stalnog partnera i redovne seksualne odnose. Uz to je potrebno da redovito odlaze na ginekološke preglede. Odraslima tablete omogućuju planiranje obitelji i rađanje djece kad ih zaista žele.

Antibaby tablete i  za muškarce
Istraživanja najavljuju da bi se uskoro mogle pojaviti kontracepcijske tablete i za muškarce, koje će tijekom uzimanja sprečavati stvaranje spermatozoida. Postoje i nehormonalna, mehanička sredstva za muškarce, koja zaustavljaju kretanje spermatozoida. Nema štetnih nuspojava kao kod hormonalnih kontraceptiva, a učinkovitost je 100 posto.



Kemijska sredstva - spermicidi
Ubijaju spermatozoide, ali su efikasni samo u kombinaciji s drugim metodama kontracepcije. ABFilm je tanka folija kojom žena prekrije grlić maternice 15 minuta prije odnosa. Tu se rastapa i djeluje spermicidno. Nije pouzdana zaštita od trudnoće niti spolnih bolesti. Slično djeluje i spužvica natopljena spermicidnim sredstvom.

Kondomi su učinkovita  zaštita
Danas se proizvode sve tanji, ali nepropusni za bakterije i viruse. Ukoliko se koriste s kremama na bazi ulja, može im se smanjiti moć zaštite. Ne držite ih blizu izvora topline i svjetla niti u džepu. Postoji i ženski kondom, femidon. Potpuno pokriva grlić maternice i sve vaginalne zidove, ali je potrebno naučiti kako ga pravilno postaviti.



Flasteri za zaštitu od trudnoće
Sadrže hormone (slične onima u “antibejbi” tabletama) koji se apsorbiraju kroz kožu i ulaze u krvotok. Flaster sprečava ovulaciju i izaziva promjene na sluznici maternice, što smanjuje šanse da žena zatrudni sa 98 posto učinkovitosti. Lijepi se na trbuh, butinu, ruku ili gornji dio torza. Svaki se tjedan flaster mijenja i stavlja novi.

Tableta za "jutro poslije"
Koristi se samo u izuzetnim prilikama, kad par nije koristio nikakvu zaštitu ili kad pukne kondom. Tad ju treba uzeti što prije, a najkasnije 72 sata nakon spolnog odnosa. Vjerojatnost da neće doći do trudnoće je od 95 do 98 posto. Metodu ne treba zloupotrebljavati i koristiti kao redovnu kontracepciju, nego samo u hitnim slučajevima.



Spravice - spirala i dijafragma 
Spiralu ginekolog stavlja u maternicu. Pouzdano štiti od neželjene trudnoće, ali može povećati mogućnost širenja infekcije u maternicu, jajovode i jajnike. Nije preporučljiva za mlade djevojke niti žene koje nisu rađale. Dijafragma je gumena "kapica" koja se postavlja u vaginu ispred grlića maternice najmanje dva sata prije seksualnog odnosa.

Prirodna metoda zaštite
Prirodnom metodom kontracepcije oba partnera uče kontrolirati plodnost. Žena vodi dnevnik menstrualnog ciklusa, računa plodne i neplodne dane i određuje “sigurne”. Mjeri tjelesnu temperaturu koja je nakon ovulacije povišena barem za 0,3stupnjeva Celzijevh. Za vrijeme plodnih dana apstinencija je jedina prirodna zaštita. Metoda nije pouzdana.

Zaštita za žene starije od 40 god.
Progesteronska spirala dobra je metoda za žene starije od 40 god. Hormon progestin čuva sluzokožu maternice od pretjeranog bujanja pod utjecajem estrogena. Sprečavaju se obilna krvarenja i rizik od slabokrvnosti te promjena na sluznici maternice, što može dovesti i do karcinoma. Kondom i dijafragma su također dobra zaštita.



Hormonalne tablete za zaštitu
Nakon pregleda, ginekolog će prepisati odgovarajuće tablete za kontracepciju. Njihova je efikasnost 99,9 posto, ako se redovito uzimaju i uvijek u isto vrijeme. Tablete ne utječu štetno na plodnost žene. One sprečavaju razvoj jajne stanice samo tijekom njihova uzimanja. Mogu se koristiti konstantno čak i do 15 godina.

Hormonska sredstva i injekcije
Injekcije hormona progestina daju se u mišić jednom u tri mjeseca. Vrlo su pouzdana zaštita od trudnoće, ali ne i od spolno prenosivih bolesti. Mogu poremetiti menstrualne cikluse i ne smiju ih koristiti sve žene. Koriste se i implantati s progestinom u obliku štapića veličine šibice, koji se ugrađuju ispod kože na unutarnjoj strani nadlaktice.

Izvor: 24sata.hr
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Kontracepcija

Kontracepcijske metode su oduvek korišćene, a danas postoji mnogo različitih sredstava koja u visokom procentu sprečavaju mogućnost začeća. Važno je razumeti na koji način sve ove metode i sredstva funkcionišu kako bi se odabrao odgovarajući metod.
Da bi došlo do trudnoće potrebna su tri faktora: jajna ćelija, spermatozoidi i sredina u kojoj plod može da raste. Ako se želi sprečiti trudnoća, mora se izbeći ova kombinacija. Sredstva koja sprečavaju da spermatozoidi dođu do jajne ćelije zovu se mehaničkim kontraceptivima. Sredstva koja sprečavaju da dođe do ovulacije su hormonska sredstva, a sredstva koja sredinu za razvoj ploda čine nepovoljnom su intrauterini ulošci.

Zablude i pogrešna verovanja:

- Kondomi nisu sigurna zaštita od trudnoće i polno prenosivih infekcija.

- Kontracepcijske pilule su opasne po zdravlje žena i mladih devojaka.

- Kontracepcijske pilule izazivaju trajnu neplodnost i probleme sa fertilitetom ako se dugotrajno koriste.

- 'Pravi muškarci' nikad ne koriste kondome.

- Žena je odgovorna za kontracepciju i sprečavanje trudnoće.

Činjenice i poruke:

- I muškarac i žena su podjednako odgovorni za sprečavanje neželjene trudnoće, kao i za posledice koje mogu nastati ukoliko do trudnoće ipak dođe. Odgovornost je obostrana, a ne može se deliti na 'mušku' i 'žensku'.

- Kontracepcijske pilule ne izazivaju neplodnost i nisu štetne po zdravlje ukoliko se koriste na preporuku lekara ginekologa.

- Kondomi su pouzdana zaštita i od trudnoće i od polno prenosivih infekcija.

Mehanička sredstva kontracepcije

Kondom
Kondom je dostupno i visoko pouzdano sredstvo zaštite od neželjene trudnoće i polno prenosivih infekcija. Istovremeno, kondom je i nešto intimno i lično, ali i nešto o čemu se, u doba epidemije HIV-a, govori na sve strane. Upotrebu kondoma treba ohrabrivati i učiniti prihvatljivijom, ali i obezbediti informacije o tome kako se pravilno koristi kako bi imao efekta.

Zablude i pogrešna verovanja:

- Sigurnije je koristiti dva kondoma odjednom, nego samo jedan.

- Ako koristiš kondom, ili tražiš da ga tvoj partner koristi, to znači da nisi veran (verna).

- Kondomi su samo za prostitutke.

- Kondom umanjuje sećanje zadovoljstva.

- Kondom ima sitne pukotine kroz koje može da prođe virus HIV-a.

- Korišćenje kondoma je komplikovano.

Činjenice i poruke:

- Kondom je najbolje sredstvo kojim muškarac kontroliše sopstvenu plodnost.

- Kondomi sprečavaju i neželjene trudnoće i polno prenosive infekcije.

- Ako koristiš kondom ili tražiš od partnera da ga koristi, to znači da misliš na zdravlje, budućnost i da si odgovoran/a!

- Korišćenje kondoma je jednostavno.

- Kondom ne smanjuje osećanje zadovoljstva, za razliku od zabrinutosti i nervoze pri nezaštićenom seksualnom odnosu.

- Ne treba koristiti dva kondoma odjednom, jer tako mogu da puknu.



Kondomi su napravljeni od vrlo tanke ali vrlo jake lateks gume. Ne pucaju lako, ukoliko se pravilno čuvaju (ako nisu izloženi suncu i toploti). Veoma su jednostavni za upotrebu, prilično jeftini i dostupni u svakoj apoteci ili bolje snabdevenom marketu.

Iako postoje različite vrste na tržištu, kondomi su prilično slični što se tiče veličine, debljine i vrste materijala od kojeg su napravljeni. Prosečan kondom dugačak je 185mm, prečnika 52mm i debljine 0,06mm, napravljen od prirodnog materijala lateksa. Postoje i kondomi koji nisu od lateksa (neke osobe su alergične na lateks), ali su skuplji od 'običnih' kondoma. Dodatnu zaštitu od neželjene trudnoće pruža i tanak sloj spermicidnog sredstva kojim je kondom premazan (koji ga čini skliskim).

Što se različitih vrsti kondoma tiče, razlike su uglavnom u boji, obliku (neki su ravni, neki su širi u svom prednjem delu, neki imaju mala ispupčenja itd.), mirisu i slično. Razlike u veličini kondoma variraju u rasponu od svega nekoliko milimetara. Važno je da, kada kupujete kondom, proverite rok trajanja i podatak sa ambalaže da li je kondom elektronski testiran - to znači da je, prilikom proizvodnje, veoma preciznom metodom provereno da li na kondomu postoji makar i najmanja pukotina. Kvalitetan, pravilno skladišten i pravilo korišćen kondom jedno je od najsigurnijih sredstava zaštite od neželjene trudnoće i polno prenosivih infekcija.

Ženski kondom - Femidom: napravljeni su od tanke plastike (poliuretana) i stavljaju se u vaginu. Na oba kraja se nalaze elastični prsteni koji drže femidom na mestu; na jednom kraju femidom je zatvoren (onom koji se stavlja u vaginu). Prednost ovog sredstva je u tome što ženi daje osećanje kontrole, i sigurno je sredstvo koje štiti i od trudnoće i od polno prenosivih infekcija. Nedostaci su u tome što je femidom uglavnom nedostupan kod nas, tri puta je skuplji od kondoma, neki smatraju da izgleda čudno i neprivlačno, i potrebna je vežba kako bi se pravilno namestio.

Dijafragma:  To je gumeni disk koji se stavlja u vaginu kako bi se pokrilo ušće materice (cerviks) i sprečio prolazak spermatozoida. Dijafragma postoji u nekoliko veličina i potrebno je posavetovati se sa ginekologom kako bi se nabavila adekvatna dijafragma. Pre postavljanja, dijafragmu treba prekriti spermicidnom penom, a posle odnosa potrebno je da prođe bar šest sati pre njenog uklanjanja. Nakon toga se ovo sredstvo opere sapunom i vodom, i može da se ponovo koristi. Prednosti dijafragme su u tome što je, u kombinaciji sa spermicidnim sredstvom, to veoma sigurno sredstvo kontracepcije, a nedostaci u tome što ne štiti od seksualno prenosivih infekcija, potrebna je pomoć stručnjaka kako bi se odabrala odgovarajuća dijafragma, i mora se pravilno namestiti kako bi imala efekta.



 Spermicidna pena:  Spermicidi su hemijska sredstva koja 'ubijaju' spermatozoide. Postavljaju se duboko u vaginu posebnim aplikatorom ili u obliku tablete, pre seksualnog odnosa, i ponašaju se kao barijera - sprečavaju ulazak spermatozoida u matericu. Prednosti ovog sredstva su što je dostupno i nije potreban recept da se nabavi, a nedostaci su u tome što ne sprečava polno prenosive infekcije, što nije veoma pouzdano ukoliko se samo koristi već je potrebno dodatno koristiti i kondom ili dijafragmu, i što su neki ljudi alergični na sastojke spermicidne pene.

Hemijska sredstva kontracepcije



Pilula: Postoje dve vrste pilula za kontracepciju, kombinovana (u kojoj se nalaze dve vrste ženskih polnih hormona, estrogen i progesteron) i progesteronska pilula, koja sadrži samo jedan od ova dva hormona - progesteron.

Što se tiče kombinovane pilule, postoje mnoge vrste sa različitom količinom hormona u njima, ali u suštini sve imaju isto delovanje - sprečavaju ovulaciju i oslobađanje jajne ćelije. Dok žena redovno uzima kombinovanu pilulu, njeni jajnici miruju kao što bi mirovali u trudnoći. Osim toga, kombinacija hormona utiče na povećanu gustinu sluznog čepa u cerviksu materice, što otežava prodor spermatozoida. Kada žena prestane uzimati pilulu, već nakon nekoliko dana se uspostavlja ovulatorni ciklus i ona može ostati u drugom stanju. Kombinovana pilula je najpouzdanije sredstvo za kontracepciju ako se koristi prema uputama ginekologa. Naime, treba se uzimati svaki dan u isto vreme, bez ikakvog preskakanja. Prednost ove pilule je u njenoj visokoj pouzdanosti, u tome što je menstrualni ciklus redovan, menstrualna krvarenja manja i što nema menstrualnih tegoba. Nedostaci su u tome što ne štiti od polno prenosivih inhekcija, mogu da imaju dejstvo na raspoloženje, na povećanje apetita, i što se ne može koristiti tokom dojenja.

Progesteronska pilula se zove još i mini-pilula. Deluje tako što čini cervikalni sluzni čep gušćim, i što čini sluznicu materice tanjom. Ponekad čak i sprečava ovulaciju. I ova se pilula uzima jednom dnevno, i prednosti su njena visoka pouzdanost, kao i to što se može uzimati tokom dojenja. Nedostaci su u tome što ne štiti od polno prenosivih infekcija i što može uzrokovati neredovna menstrualna krvarenja.

Pilula za hitnu kontracepciju: za slučaj kada, iz ovog ili onog razloga, ipak dođe do nezaštićenog odnosa, postoji metod hitne kontracepcije 'za dan posle'. Ovo nije metod koji se redovno može koristiti, već jednom u toku ciklusa, unutra 72 sata od nezaštićenog odnosa. Tablete koje se koriste sadrže iste hormone kao i kontracepcijske pilule, ali u većoj dozi. Što pre se uzmu, veće su šanse da do trudnoće neće doći. Deluju na način što sprečavaju da se oplođeno jajašce usadi u sluznicu materice. Prednost ovog sredstva je što može da spreči trudnoću i što se na taj način može izbeći abortus. Nedostaci su u tome što može izazvati mučninu i povraćanje, i što ipak ne spadaju u primarna kontracepcijska sredstva. Višestruko korišćenje nije opasno.

Intrauterini ulošci

Intrauterini uložak ili spirala je mali plastični uložak koji se postavlja u matericu od strane ginekologa. Glavni efekat ovog uloška je u tome što menja sredinu u materici i sprečava oplodnju i usađivanje jajašceta u sluznicu materice. Da bi se moglo proveriti da li je spirala na svom mestu, za nju su pričvršena dva končića koja izlaze kroz cerviks i nalaze se u vagini. Veoma retko se dešava da, tokom većih menstrualnih krvarenja, spirala ispadne sa svoga mesta. Postoji više vrsta spirala: Bakarna spirala ima oblik slova T, i u svom sastavu sadrži bakar. Ovaj bakar se postepeno oslobađa i sprečava spermatozoide da prolaze kroz matericu dalje do jajovoda. Osim toga, bakar sprečava i da se jajašce usadi u sluznicu materice.

Hormonska spirala izgleda isto kao i baklarna, ali u svom sastavu ima hormone koji sprečavaju da se spermatozoidi probiju do jajne ćelije, i da se jajašce usadi u sluznicu materice.
Prednosti spirale kao kontraceptivnog sredstva su u visokoj pouzdanosti, u dugom roku dejstva (5 godina), udobnosti jer kad se jednom postavi potrebno je samo povremeno proveravati da li je na mestu. Nedostaci su mogućnost bolova i grčeva nakon postavljanja, ne nudi zaštitu od polno prenosivih infekcija i potreban je stručnjak da postavi intrauterini uložak.




Sigurniji seks

Pod pojmom 'sigurniji seks' misli se na načine zaštite od neželjene trudnoće i polno prenosivih infekcija, uključujući i HIV infekciju. Zove se 'sigurnijim', jer zapravo ne postoji apsolutno siguran seksualni odnos, bez ikakvog rizika od gore navedenog. Ipak, ukoliko mladi znaju činjenice o tome šta čini seksualni čin bezbednijim, i kako mogu da zaštite svoje i zdravlje svog partnera/ke, to je preduslov da promene sopstvene stavove i ponašanje, i da smanje rizik od neželjenih posledica.

Zablude i pogrešna verovanja:

- Uzdržavanje od seksualnog odnosa, ako dugo traje, može da dovede do impotencije.

- Masturbacija je štetna.

- Koristiti kondome, to je kao jesti bombonu u omotu - bez osećanja užitka.

- Pravi muškarac mora iskusiti i nezaštićeni seks, sa bar jednom devojkom.

- Apstinencija je povezana sa neplodnošću u kasnijim godinama.

Činjenice i poruke:

- Lako je praktikovati sigurniji seks.

- Sigurniji seks je lični izbor koji mora da se poštuje.

- Praktikovanje sigurnijeg seksa je način zaštite tvog zdravlja i života.

- Sigurniji seks se sastoji od više komponenti, u koje spadaju masturbacija, korišćenje kondoma, apstinencija (uzdržavanje od seksualnog odnosa), intimni kontakti bez seksualnog odnosa.

- Apstinencija nema nikakvog efekta na plodnost ili na potenciju.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Еурека звана контрацепција

Због чега постоје предрасуде према препаратима за контрацепцију и зашто се у нашој земљи годишње изврши између 150.000 и 200.000 намерних прекида трудноће, открива др Катарина Седлецки.



Постоји неколико начина да се спречи непланирана трудноћа и сваки од њих је бољи од намерног прекида трудноће. Абортус угрожава здравље жена, а као последицу може да има велики број физиолошких и психолошких проблема.
Од 1999. године у Србији су отворена саветовалишта у готово 40 општина. Др Катарина Седлецки, из Републичког завода за планирање породице, при Институту за мајку и дете у Новом Београду, и њене колеге, свакодневно су доступни свима који желе да сазнају нешто више о томе, а информације се могу добити и преко сајта www.21dan.com. Отворено је и саветовалиште за младе парове при Институту за мајку и дете у Новом Београду, где могу добити информације како сигурно и квалитетно да воде рачуна о свом љубавном животу.

Др Катарина Седлецки напомиње: „По броју извршених абортуса Србија се налази на незавидном другом месту, после Русије. То годишње износи између 150.000  и 200.000 намерних прекида трудноће, како у приватним, тако и у државним ординацијама. Сексуални односи почињу раније, а породица се заснива знатно касније и период предбрачне сексуалне активности је дужи. Као последицу имамо велики број малолетничких трудноћа и порођаја код девојчица у узрасту између 15 и 16 година”.

Проналазак контрацептивних метода је практично један вид социјалне револуције. Само зачеће је одвојено од неопходног задовољења природне потребе. На нашем тржишту имамо велики и добар избор контрацептивних средстава. Хормонска контрацепција се може безбедно давати од треће менструације и не мора се прекидати. Постоји и интраутерина контрацепција у виду спирале која је посебно погодна за жене које су већ рађале и које су запослене, јер омогућава заштиту за наредних пет година, а да при том ослобађа жену обавезе свакодневног узимања пилула.

– Хормонска контрацепција је препарат са малом дозом хормона и обезбеђује апсолутну заштиту од трудноће. Код нас владају предрасуде према овим препаратима. Неке од пилула имају и својство побољшања општег здравља жене, смањују ризик од ванматеричне трудноће, карцинома јајника и материце. Њихова примена може бити дугорочна. Антибеби пилуле никако не могу проузроковати стерилитет, јер се баш њима може лечити тај поремећај – саветује др Катарина Седлецки.

Избор методе контрацепције највише зависи од корисника и од савета гинеколога, тако да препарате не треба узимати на своју руку.  Једини недостатак контрацептивних средстава је да  не штите од полно преносивих болести. Инфекција хламидијом и друге полно преносиве болести које су дуже присутне у организму могу довести до оштећења и стерилитета и зато је веома важно користити двојну заштиту, пилуле и презервативе.

Упркос великом избору заштите од непланиране трудноће, у Србији је абортус најчешћи  метод контроле рађања. Последња истраживања указују на то да четири петине жена не користи ништа или традиционалном контрацептивном методом прекидају сношај и то доводи до непланираних трудноћа код сваке пете жене. У Европи 48 одсто жена користи контрацепцију, а у САД-у 16 одсто, с тим да је развијена култура стерилизације жена и мушкараца који су завршили са својом репродуктивном функцијом.

-----------------------------------------------------------

Абортуси у Београду

 На подручју Београда 2003. године пријављенa су 10.592 абортуса; жене које абортирају просечно имају 31 годину, а од њих 86,9 одсто је у браку; жене млађе од 20 година прекидају трудноћу у 3,7 одсто случајева, малолетнице између 15 и 16 година учине 0,9 одсто абортуса.

Мина Калиновић

-----------------------------------------------------------

Добар за жене, опасан за војску

Сексуална играчка за жене коју продаје једна британска фирма забрањена је на Кипру због страха да би могла да угрози војне системе.

Према извештајима локалних медија, вибратор „љубавна буба 2”, са даљинским управљачем домета шест метара, забрањен је јер војска брине да би његови електронски таласи могли да омету војне радио-фреквенције. На сајту британске компаније „Ен Самерс” истакнуто је упозорење да се на Кипру, где се већ налази у продаји, ово сексуално помагало не сме користити, али се не наводи од које државне службе је стигло обавештење о могућој опасности за војску.

Кипранкама остаје на располагању други, досад најбоље продавани, производ исте компаније.

Ј. К.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Kontracepcija

Kontracepcija obuhvaća sve metode koje sprječavaju nastanak neželjene trudnoće. Kontracepcijske metode najvjerojatnije postoje koliko i ljudski rod. U nekim dijelovima svijeta primjenjuju se normalno, dok u nekim još uvijek postoje predrasude, što iz vjerskih razloga što iz straha i neznanja.

Prema načinu djelovanja dijelimo ih na barijerna sredstva, hormonske metode, maternične uloške, kirurške metode, prirodne metode i postkoitalnu zaštitu.

Pošto nema "savršene" metode izbor kontracepcije će biti neka vrsta kompromisa. Sigurnost i djelotvornost su vjerojatno najvažniji faktori, a nekima je važna i njihova praktičnost, dostupnost i cijena. Pri izboru metode važno je biti informiran o njenim prednostima i nedostacima, mogućim popratnim efektima, djelotvornosti zaštite od trudnoće i spolno prenosivih infekcija, te o pravilnom načinu upotrebe. Potrebno je uzeti u obzir i vašu dob, zdravstveno stanje, koliko često imate spolne odnose, te osobne stavove i uvjerenja. Najbolje bi bilo konzultirati se s liječnikom koji će vam pomoći u donošenju odluke, a za neke metode je liječnički pregled obavezan.

 1 - Prirodne metode kontracepcije

 2 - Kontracepcijske (hormonske) pilule

-         kombinirana pilula

-         pilula samo s progestagenom

 3 - Kontracepcijski flasteri

 4 - Kontracepcijska injekcija

 5 - Kontracepcijski implantati

 6 - Spermicidna sredstva

 7 - Dijafragme i cervikalne kapice

 8 - Muški (prezervativi) i ženski (femidom)   kondomi

 9 - Unutarmaternični uložak (spirala)

 10 -Unutarmaternični sustav

 11 -Sterilizacija muškaraca i žene

 12 -Hitna kontracepcija (pilula za dan poslije)

Izvor: Covermagazin
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
1. Prirodne metode kontracepcije



Prirodne metode kontracepcije zasnivaju se na suzdržavanju (apstinenciji) od spolnih odnosa u vrijeme plodnih dana ciklusa.

Parovi koji odaberu tu vrstu zaštite moraju poznavati i pomno pratiti menstruacijski ciklus žene.

Što je i kako djeluje?

Prirodne kontracepcijske metode zasnivaju se na praćenju vremena ovulacije i plodnog razdoblja, te na suzdržavanju od spolnih odnosa u to vrijeme. Potrebna je poduka od strane stručnjaka i samokontrola oba partnera, te dobro poznavanje i redovitost menstrualnog ciklusa. Metode karakterizira niska djelotvornost i ne preporučuju se adolescenticama.

Učinkovitost

Ukoliko se pravilno mjere i kombiniraju ove metode učinkovitost je 92 – 94%.

Indikatori

Prirodna kontracepcijska metoda najučinkovitija je kada se koriste i kombiniraju svi indikatori:

 - bazalna temperatura

 - praćenja cervikalne sluzi (Billingsova metoda)

 - kalendarska ili ritmička metoda (Ogino-Knausova metoda)

Plodni dani

Plodno razdoblje obuhvaća 4 dana prije ovulacije i 3 dana poslije ovulacije.

Bazalne temperatura

Temperatura vašeg tijela raste nakon ovulacije. Ako mjerite bazalnu temperaturu (temperaturu neposredno nakon buđenja) svako jutro prije ustajanja, uvijek u isto vrijeme, običnim i uvijek istim toplomjerom (najbolje u ustima) znat ćete kada se ovulacija dogodila.

Prije mjerenja žena mora spavati najmanje šest sati i ne smije uzimati sredstva za spavanje.

U urednom menstruacijskom ciklusu razlikujemo dvije faze. U prvoj fazi bazalna tjelesna temperatura je niža (ispod 36,6°C). U drugoj fazi, nakon ovulacije, bazalna tjelesna temperatura je viša za 0,2-0,4° C (36,6-37,2° C).

Skok u razini progesterona neposredno nakon ovulacije povisiti će tjelesnu temperaturu za 0.5 do 1.0 °C nakon ovulacije i ona će ostati tako povišena tijekom cijele druge polovice ovulacijskog ciklusa. Ovulacija se događa 1-2 dana prije skoka temperature, pa se određuje retrogradno. Promjene temperature ukazuju na plodne dane. Neplodno sigurno razdoblje počinje tek kad je povišena temperatura ustaljena tri dana.

Pri ovoj metodi preporučuje se apstinencija ili korištenje barijerne metode od 1. dana menstruacije do 3. uzastopnog dana povišene temperature.

Praćenja cervikalne sluzi

Za vrijeme menstrualnog ciklusa pojavljuju se promjene u količini cervikalne sluzi. Takve promjene uzrokuju osjećaj suhoće ili vlažnosti u vagini.

Na početku i na kraju ciklusa, prije i poslije menstruacije, sluzi nema ili je oskudna. Sluz je gusta, ljepljiva i mutna. Nekoliko dana prije ovulacije stvara se više sluzi, obilnija je, postaje bistrija. Pri ovulaciji sluz sliči bjelancu jajeta i vrlo je elastična, rastezljiva. Nakon ovulacije, u nekoliko dana, sluz postaje gušća, ljepljiva i mutna, pa nestaje.

Plodni dani traju cijelo vrijeme dok je sluz obilna, bistra i elastična, pet dana prije i tri dana nakon ovulacije. Preporučuje se apstinencija od pojave prvih znakova sluzi nakon menstruacije do 4. dana nakon dana najveće elastičnosti sluzi.

Kalendarska ili ritmička metoda

Ogino je zaključio da je druga faza ciklusa, znači faza nakon ovulacije, stabilna te da ovulacija prethodi sljedećoj menstruaciji uvijek 12 -16 dana. Da bi metoda bila pouzdana, potrebno je pratiti duljinu ciklusa tijekom 12 mjeseci i odrediti najkraći i najdulji ciklus. Ne preporučuje se ženama s neredovitim ciklusima

Prema Knausu, prvi plodni dan izračunava se po formuli najkraći menstrualni ciklus u danima – (minus) 17. Zadnji plodni dan izračunava se po formuli najdulji menstrualni ciklus u danima – (minus) 13.

Persona

U svrhu kontracepcije u novije vrijeme se za određivanje termina ovulacije koristi i minikompjutor zvani Persona. Tijekom ciklusa upoznavanja, Persona će od vas zahtijevati mjerenje bazalne temperature i unošenje podataka o BT, a onda će tražiti da napravite test u mokraći s priloženim trakicama (određivanje hormona LH) i predkazati će vam ovulaciju s točnošću od 94%. Kao i za ostale prirodne metode kontracepcije potrebno je imati redovite menstruacijske cikluse.

Prednosti

-         Nema fizičkih nuspojava

-         Učinkovita je ako se slijede instrukcije

-         Ne koriste se hormoni ni mehanički uređaji

-         Pomaže razumijevanju plodnosti i funkcioniranja tijela

-         Koristi se ili za planiranje ili izbjegavanje trudnoće

Nedostaci

-         Treba proći najmanje 6 menstrualnih ciklusa da bi se upoznalo tijelo

-         Zahtijeva svakodnevno praćenje i bilježenje

-         Seks se treba izbjegavati ili koristiti druga sredstva zaštite nekoliko dana u mjesecu

-         Bolest, stres ili putovanja mogu poremetiti ciklus i otežati praćenje znakova plodnosti.

Može li je svatko koristiti?

I oni s čvrstim vjerskim uvjerenjima koja zabranjuju korištenje drugih sredstava kontracepcije mogu koristiti ovu metodu. Prihvaćena je u svim kulturama i vjerama.

Općenite informacije

Praćenje plodnosti postalo je mnogo učinkovitije otkada u ljekarnama postoje uređaju koji u tome pomažu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
2. Kontracepcijske (hormonske) pilule - kombinirana pilula

Kombinirana pilula je jedan od najuobičajenijih oblika kontracepcije.



Što je i kako djeluje?

Postoje različite vrste kombiniranih pilula različitih proizvođača, a zajedničko im je da sadrže dva hormona: oestrogen i progestagen.

Pilule djeluju trostruko na sprječavanje trudnoće:

 1 - Sprečavaju ovulaciju (sazrijevanje i oslobađanje jajne stanice iz jajnika).

 2 - Mijenjaju viskozitet sluzi koju luče žlijezde sluznice maternice, otežavajući tako prolaz spermija.

 3 – Mijenja samu sluznicu maternice, što otežava  implantaciju eventualno oplođene jajne stanice.

Učinkovitost

Kombinirana pilula ima učinkovitost veću od 99%, (0,01% u idealnoj situaciji, ako se uzima redovito bez kombiniranja s drugim lijekovima) što znači da će samo 1 žena na svakih 1000 koje koriste ovu vrstu zaštite ostati trudna godišnje.

Prednosti

-         Ne utječe na seksualni odnos

-         Čini mjesečnice kraćima i manje bolnima

-         Štiti od raka maternice

-         Umanjuje predmenstrualne tegobe

-         Smanjuje rizik nekancerogenih tumora na maternici.

Nedostaci

-         Nuspojave mogu uključivati glavobolje, mijenjanje težine i veličine grudi

-         Može povisiti krvni tlak

-         Rijetko, ali može povisiti rizik nastanka tromboze

-         Postoji vrlo mali rizik uzrokovanja tumora na grudima (mišljenja znanstvenika se razlikuju jer ova teza nije do sada znanstveno dokazana, ali nije ni opovrgnuta)

-         Ne smije se uzimati istovremeno s nekim lijekovima jer poništava ili povećava njihov učinak ovisno o lijeku.

Kako se mogu dobiti (kupiti) hormonske kontracepcijske pilule?

Kontracepcijske tablete kupuju se uz recept nakon ginekološkog pregleda i razgovora s liječnikom.

Prije uzimanja

Prije uzimanja potrebno je napraviti ginekološki pregled. Tom prilikom potrebno je s ginekologom razgovarati o eventualnim ranijim bolestima, uzimanju drugih lijekova i mogućim kontraindikacijama. Poslije su potrebne kontrole svakih 6-12 mjeseci.

Uzimanje pilula

Najbolje je kontracepcijske tablete uzimati uvijek u isto vrijeme, na primjer navečer. U tom slučaju ujutro možete lako provjeriti jeste li prethodnog dana uzeli tabletu.

Uzimanje kontracepcijskih tableta prilagođeno je menstruacijskom ciklusu koji traje 28 dana. Većina tableta uzima se 21 dan. Nakon toga slijedi stanka od sedam dana unutar koje se javlja krvarenje (najčešće 2. - 4. dana stanke). Nakon stanke počinje se koristiti sljedeće pakiranje. Sedmi dan započinje se s novim pakiranjem neovisno je li krvarenje prestalo ili još uvijek traje.

Što ako ste zaboravili popiti pilulu

Ako ste u određeno vrijeme zaboravili popiti tabletu, možete to učiniti u sljedećih dvanaest sati. Ako je između dva uzimanja tableta prošlo više od 24 sata kontracepcijska pouzdanost može doći u pitanje.

Što dodatno smanjuje učinkovitost?

-         Povraćanje ili vrlo jaki proljev tijekom prva tri sata nakon uzimanja tablete.

-         Neki lijekovi iz skupine antibiotika (rifampicin, ampicilin), barbiturata i lijekova za liječenje epilepsije, te neki biljni antidepresivi (gospina trava).

Je li preporučljiva stanka tijekom uzimanja kontracepcijskih tableta?

Ako ne postoje medicinski razlozi, nije potrebno činiti stanku. Nepotrebno prekidanje uzimanja tableta može donijeti samo probleme.

Što učiniti ako se jave izvanmenstrualna krvarenja?

Izvanmenstrualna krvarenja najčešće su sasvim bezopasna. Zbog njih se ne treba brinuti. Javljaju se uglavnom na početku korištenja tableta i najčešće prestaju već u slijedećem ciklusu. Ako se ponovno jave, treba nastaviti piti tablete. Ako su krvarenja učestala i obilna, treba se posavjetovati s ginekologom.

Što učiniti ako ne dođe do krvarenja?

Vrlo rijetko krvarenje potpuno izostane. To ne mora značiti da je došlo do trudnoće. Sluznica maternice može postati tako oskudna da ne dolazi do njezinog odbacivanja. U svakom slučaju, novonastalu situaciju potrebno je razjasniti s ginekologom.

Koje nuspojave imaju kontracepcijske pilule?

Nuspojave su obično bezazlene i najčešće prestaju u prva tri mjeseca korištenja. Mogu se javiti mučnina, napetost dojki, blaga glavobolja ili promjene raspoloženja.

Kako kontracepcijske pilule djeluju na tjelesnu težinu?

Iako sadrže male doze hormona, kontracepcijske tablete u nekih žena mogu uzrokovati blago nakupljanje tekućine, zbog čega dolazi do neznatnih promjena tjelesne težine.

Kako kombinirane hormonske pilule utječu na kasniju plodnost?

Uzimanje tableta nema nikakvog utjecaja na kasniju plodnost, trudnoću niti na dijete.

Tko i kada ne treba uzimati kontracepcijske pilule?

Kontracepcijske pilule ne treba uzimati u sljedećim stanjima:

    - postojeće bolesti krvožilnog sustava (tromboza, embolija), osobito moždani ili srčani udar

    - postojeća trudnoća

    - postojeći hormonski ovisni zloćudni tumori

    - teška oštećenja jetre, hormoni iz kontracepcijskih pilula mogu jetra dodatno opteretiti

    - bolesti krvnih žila mozga ili očiju

    - osobe s visokim krvnim tlakom, osobito ako su prisutne komplikacije

    - urođeni ili stečeni poremećaji metabolizma kao što su šećerna bolest ili poremećaji metabolizma lipida

    - otoskleroza, koja se pogoršala u prethodnoj trudnoći

    - žene koje puše, a starije su od 30 godina, osobito ako su prisutni i drugi faktori rizika kao što su prekomjerna tjelesna težina ili povišeni krvni tlak.

Kada je potrebno prestati uzimati kontracepcijske pilule:

     - migrena koja se javlja prvi put nakon uzimanja hormonskih kontraceptiva, krvne žile mozga mogu preosjetljivo reagirati na spolne hormone

    - iznenadni poremećaji vida, oni mogu biti prvi znak trombotičnih promjena krvnih žila mozga

    - akutna tromboza

    - akutna žutica

    - dulji boravak u krevetu, na primjer nakon teže traume ili velikih operativnih zahvata

    - povišenje krvnog tlaka

    - trudnoća

    - pojava mioma, čvorova u dojkama ili endometrioze.

Općenite informacije

Da biste se navikli na kombiniranu kontracepcijsku pilulu, općenito je potrebno do tri mjeseca. Ukoliko i nakon tog vremena osjećate neke promjene ili smetnje trebali biste razmisliti o promjeni vrste kontracepcije iako je često dovoljno promijeniti samo proizvođača i koristiti pilule s drugačijim omjerom hormona.
« Poslednja izmena: 21. Maj 2007, 21:02:52 od glviki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Kontracepcijske (hormonske) pilule - pilula samo s progestagenom

Ako iz nekog razloga ne možete koristiti kombiniranu hormonsku pilulu dobra zamjena može biti pilula samo s progestagenom.



Što je i kako djeluje?

Pilula samo s progestagenom sadrži hormon progestagen. Razlikuje se od kombinirane pilule koja sadrži kombinaciju dva hormona. Postoje različiti tipovi pilula samo s progestagenom ovisno o proizvođaču.

Učinkovitost

Ako se koristi prema uputama liječnika i redovito njena učinkovitost je 99%. Što znači da će 1 žena na svakih 100 koje koriste ovu vrstu zaštite ostati trudna godišnje.

Pilule djeluju trostruko na sprječavanje trudnoće:

 1 - Sprečavaju ovulaciju (sazrijevanje i oslobađanje jajne stanice iz jajnika).

 2 - Mijenjaju viskozitet sluzi koju luče žlijezde sluznice maternice, otežavajući tako prolaz spermija.

 3 – Mijenja samu sluznicu maternice, što otežava  implantaciju eventualno oplođene jajne stanice.

Prednosti

-         Ne utječe na seksualni odnos

-         Nema ozbiljnih nuspojava

-         Može biti korištena ako ste pušač i imate preko 35 godina

-         Smije se koristiti za vrijeme dojenja djeteta

-         Smanjuje predmenstrualne simptome i bol za vrijeme mjesečnice.

Nedostaci

-         Privremeno mjesečnice mogu biti neredovite i učestalije, ali sve se to smanjuje nakon određenog vremena i nije štetno.

-         Privremeno se mogu javiti promjene na koži (nečistoće), glavobolje ili bolne grudi. Sve bi se trebalo vratiti u normalu nakon nekoliko mjeseci korištenja.

-         Ako slučajno ostanete trudni postoji manji rizik izvanmaternične trudnoće.

-         Ne smije se uzimati istovremeno s nekim lijekovima jer poništava ili povećava njihov učinak ovisno o lijeku.

Kako se mogu dobiti (kupiti) hormonske kontracepcijske pilule?

Kontracepcijske tablete kupuje se uz recept nakon ginekološkog pregleda i razgovora s liječnikom.

Prije uzimanja

Prije uzimanja potrebno je napraviti ginekološki pregled. Tom prilikom potrebno je s ginekologom razgovarati o eventualnim ranijim bolestima, uzimanju drugih lijekova i mogućim kontraindikacijama. Poslije su potrebne kontrole svakih 6-12 mjeseci.

Uzimanje pilula

Za kontracepcijske pilule samo s progestagenom je vrlo važno da se uzimaju svaki dan u isto vrijeme.

Što ako ste zaboravili popiti pilulu

Ako ste zaboravili popiti pilulu, a prošlo je manje od tri sata od vremena predviđenog za uzimanje, trebali biste je popiti čim se sjetite. Još uvijek ste zaštićeni od neželjene trudnoće.

Ako kasnite više od tri sata, nećete biti zaštićeni od trudnoće. Nastavite piti svoje pilule, ali slijedećih dva dana koristite dodatnu metodu kontracepcije.

Što dodatno smanjuje učinkovitost?

-         Povraćanje ili vrlo jaki proljev tijekom prva tri sata nakon uzimanja tablete.

-         Neki lijekovi iz skupine antibiotika (rifampicin, ampicilin), barbiturata i lijekova za liječenje epilepsije, te neki biljni antidepresivi (gospina trava).

Je li preporučljiva stanka tijekom uzimanja kontracepcijskih tableta?

Ako ne postoje medicinski razlozi, nije potrebno činiti stanku. Nepotrebno prekidanje uzimanja tableta može donijeti samo probleme.

Što učiniti ako se jave izvanmenstrualna krvarenja?

Izvanmenstrualna krvarenja najčešće su sasvim bezopasna. Zbog njih se ne treba brinuti. Javljaju se uglavnom na početku korištenja tableta i najčešće prestaju već u sljedećem ciklusu. Ako se ponovno jave, treba nastaviti piti tablete. Ako su krvarenja učestala i obilna, treba se posavjetovati s ginekologom.

Što učiniti ako ne dođe do krvarenja?

Vrlo rijetko krvarenje potpuno izostane. To ne mora značiti da je došlo do trudnoće. Sluznica maternice može postati tako oskudna da ne dolazi do njezinog odbacivanja. U svakom slučaju, novonastalu situaciju potrebno je razjasniti s ginekologom.

Koje nuspojave imaju kontracepcijske pilule?

Nuspojave su obično bezazlene i najčešće prestaju u prva tri mjeseca korištenja. Mogu se javiti mučnina, napetost dojki, blaga glavobolja, promjene raspoloženja.

Kako kontracepcijske pilule djeluju na tjelesnu težinu?

Iako sadrže male doze hormona, kontracepcijske tablete u nekih žena mogu uzrokovati blago nakupljanje tekućine, zbog čega dolazi do neznatnih promjena tjelesne težine.

Kako hormonske pilule utječu na kasniju plodnost?

Uzimanje tableta nema nikakvog utjecaja na kasniju plodnost, trudnoću niti na dijete.

Tko i kada ne treba uzimati kontracepcijske pilule?

Kontracepcijske pilule ne treba uzimati u sljedećim stanjima:

    - postojeće bolesti krvožilnog sustava (tromboza, embolija), osobito moždani ili srčani udar

    - postojeća trudnoća

    - postojeći hormonski ovisni zloćudni tumori

    - teška oštećenja jetre, hormoni iz kontracepcijskih pilula mogu jetra dodatno opteretiti

    - bolesti krvnih žila mozga ili očiju

    - osobe s visokim krvnim tlakom, osobito ako su prisutne komplikacije

    - urođeni ili stečeni poremećaji metabolizma kao što su šećerna bolest ili poremećaji metabolizma lipida

    - otoskleroza, koja se pogoršala u prethodnoj trudnoći

Kada je potrebno prestati uzimati kontracepcijske pilule:

    - Migrena koja se javlja prvi put nakon uzimanja hormonskih kontraceptiva. Krvne žile mozga mogu preosjetljivo reagirati na spolne hormone.

    - Iznenadni poremećaji vida, oni mogu biti prvi znak trombotičnih promjena krvnih žila mozga.

    - Akutna tromboza.

    - Akutna žutica.

    - Dulji boravak u krevetu, na primjer nakon teže traume ili velikih operativnih zahvata.

    - Povišenje krvnog tlaka.

    - Ako mislite da je došlo do trudnoće.

    - Pojava mioma, čvorova u dojkama ili endometrioze.

Općenite informacije


Pilule samo s progestagenom obično uzimaju žene koje estrogen ne podnose dobro ili je u njih prisutan rizičan čimbenik povezan s estrogenom, koji je zastupljen u kombiniranim kontracepcijskim tabletama. Da biste se navikli na kombinirana kontracepcijsku pilulu, općenito je potrebno do tri mjeseca. Ukoliko i nakon toga vremena osjećate neke promjene ili smetnje trebali biste razmisliti o promjeni vrste kontracepcije iako je često dovoljno promijeniti samo proizvođača i koristiti pilule s drugačijom razinom hormona.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
3. Kontracepcijski flasteri

Ovo je metoda kontracepcije koja djeluje jednako kao kombinirana kontracepcijska pilula, samo što ima prednost jer se ne mora uzimati svaki dan.



Što je i kako djeluje?

Kontracepcijski flaster je naljepnica za tijelo otprilike 5 x 5 cm. Sadrži jednake hormone kao kombinirana pilula : oestrogen i progestagen.

Svakodnevno se u krvotok putem flastera kroz kožu unose hormoni koji sprječavaju ovulaciju.

Učinkovitost

Ako se koristi prema uputama učinkovitost je veća od 99%, ali istraživanja pokazuju kako je učinkovitost smanjena kod žena koje imaju preko 90kg.

Kako se koristi?

Učinkovitost flastera traje sedam dana i koristi se tri tjedna u mjesecu.

Kada se prvi put nalijepi daje učinkovitu zaštitu od trudnoće već od prvog dana korištenja.

Slijedeća dva flastera primjenjuju se – prvi (drugi ukupno) od osmog dana i drugi (treći ukupno) od petnaestog dana ciklusa.

Nakon tri tjedna pravi se jednotjedna pauza, kada se javlja krvarenje. Novi flaster se lijepi nakon sedam dana pauze i proces tada započinje ponovno.

Prednosti

-         Trebate se samo jednom tjedno prisjetiti zamijeniti flaster

-         Visoko je učinkovit ako se ispravno koristi

-         Lak je za uporabu i ne utječe na seksualni odnos

-         Hormoni idu ravno u krvotok, pa na njegovu učinkovitost ne utječe povraćanje ili proljev.

Nedostatci

-         Vidljiv je

-         Može uzrokovati kožne iritacije kod nekih žena

-         Kao i pilula može uzrokovati privremene glavobolje, promjene raspoloženja, manja krvarenja između mjesečnica ili promjene težine.

Što ako se flaster odlijepi

Flaster je vrlo tajan i trebao bi ostati zalijepljen za vrijeme tuširanja, plivanja, posjeta sauni ili vježbanja. Ako se slučajno odlijepi (što se dešava u manje od 2% slučajeva) treba ga zamijeniti u što kraćem roku.

Ako je prošlo manje od 24 sata od kada se flaster odlijepio, dovoljno je nalijepiti novi.

Ako je prošlo više vremena od 24 sata, treba koristiti dodatne metode zaštite slijedećih sedam dana.

Gdje se flaster lijepi?

Može se nalijepiti na trbuh, stražnjicu, vanjsku površinu nadlaktice ili neki drugi predio gornjeg dijela tijela osim grudi ili nekog drugog dijela tijela koji je sklon iritacijama.

Što učiniti ako se jave izvanmenstrualna krvarenja?

Izvanmenstrualna krvarenja najčešće su sasvim bezopasna. Zbog njih se ne treba brinuti. Javljaju se uglavnom na početku korištenja flastera i najčešće prestaju već u sljedećem ciklusu. Ako se ponovno jave, treba nastaviti s korištenjem flastera. Ako su krvarenja učestala i obilna, treba se posavjetovati s ginekologom.

Može li svatko koristiti kontracepcijski flaster?

Flaster neće odgovarati svakoj ženi. Razlozi za nekorištenje uključuju:

-         ako sumnjate da ste trudni

-         ako pušite i stariji ste od 35 godina

Također flaster ne biste trebali koristiti ako imate ili ste imali u prošlosti:

-         krvni ugrušak u bilo kojoj veni ili arteriji

 -         postojeće bolesti krvožilnog sustava (tromboza, embolija), osobito moždani ili srčani udar

 -         postojeći hormonski ovisni zloćudni tumori

 -         teška oštećenja jetre, hormoni iz kontracepcijskih pilula mogu jetra dodatno opteretiti

 -        bolesti krvnih žila mozga ili očiju

 -        osobe s  visokim krvnim tlakom, osobito ako su prisutne komplikacije

 -        urođeni ili stečeni poremećaji metabolizma kao što su šećerna bolest ili poremećaji metabolizma lipida

 -        otoskleroza, koja se pogoršala u prethodnoj trudnoći.

Kada je potrebno skinuti flaster:

    - migrena koja se javlja prvi put nakon stavljanja flastera, krvne žile mozga mogu preosjetljivo reagirati na spolne hormone

    - iznenadni poremećaji vida, oni mogu biti prvi znak trombotičnih promjena krvnih žila mozga

    - akutna tromboza

    - akutna žutica

    - dulji boravak u krevetu, na primjer nakon teže traume ili velikih operativnih zahvata

    - povišenje krvnog tlaka

    - trudnoća

    - pojava mioma, čvorova u dojkama ili endometrioze.

Općenite informacije

Neki lijekovi i medikamenti utječu na djelovanje flastera, a flaster utječe na djelotvornost nekih lijekova.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
4. Kontracepcijska injekcija

Trudnoću možete spriječiti injekcijom svakih 8 do 12 tjedana.



Što je i kako djeluje?

Kontracepcijska injekcija sadrži hormon progestagen i dugoročna je metoda kontracepcije. Injekcija se daje u mišić stražnjice, a hormon se vrlo sporo (postepeno) otpušta u tijelu.

Postoje dva tipa injekcija, one koje pružaju zaštitu tri mjeseca i one dva mjeseca.

Obično se daje u prvih pet dana mjesečnice i zaštita započinje od trenutka primanja injekcije. Ako se daje neki drugi dan u mjesecu, potrebno je koristiti sedam dana dodatnu zaštitu.

Injekcija djeluje tako što:

-    Sprječava ovulaciju

 -    Mijenja viskozitet sluzi koju luče žlijezde sluznice maternice, otežavajući tako prolaz spermija

 -   Mijenja samu sluznicu maternice, što otežava  implantaciju eventualno oplođene jajne stanice.

Učinkovitost

Kontracepcijska injekcija ima učinkovitost veću od 99 %. Što znači da će od 100 žena koje koriste ovu metodu, manje od 1 godišnje zatrudnjeti.

Prednosti

-         Vrlo je učinkovita

-         Ne utječe na spolni odnos

-         Mogu je koristiti dojilje

-         Ne trebate razmišljati o kontracepciji osim par puta godišnje.

Nedostaci

-         Injekcija zna uzrokovati neredovita krvarenja ili produžiti trajanje mjesečnice. Kod nekih žena zna potpuno zaustaviti krvarenja, dok kod drugih uzrokuje učestalije krvarenje. Neredovita krvarenja mogu se nastaviti i do nekoliko mjeseci nakon prestanka djelovanja injekcija.

-         Privremeno se mogu javiti promjene na koži (nečistoće), glavobolje, bolne grudi.

-         Injekcija se ne može maknuti iz tijela. Ako se pojave negativni efekti oni će trajati sve dok ne prestane djelovanje injekcije za dva ili tri mjeseca.

Može li svatko dobiti kontracepcijsku injekciju?

Kontracepcijska injekcija ne odgovara svima. Razlozi za njeno ne dobivanje uključuju:

-         ako mislite da biste mogli biti trudni

-         ako ne želite promjene u svom menstrualnom ciklusu.

Također, ne biste trebali dobiti injekciju ukoliko imate ili ste imali u prošlosti:

-         rak reproduktivnih organa

-         iznenadno krvarenje

-         srčani napad

-         depresiju

-         bolesti krvnih žila mozga ili očiju

-         teška oštećenja jetre.

Općenite informacije

Kontracepcijska injekcija je manje učinkovita ako ste napravili pauzu između prethodne i nje. Sumnja se da kontracepcijska injekcija potiče osteoropozu zbog toga bi posebno mlađe žene prije primanje injekcije trebale se upoznati s drugim metodama kontracepcije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
5. Kontracepcijski implantati

Ako želite učinkovitu kontracepcijsku metodu, a ne želite razmišljati svakodnevno jeste li popili pilulu ili niste, za vas je nova generacija kontracepcijskih sredstava.



Što je i kako djeluje implantat?

Kontracepcijski implantat je mala, fleksibilna cjevčica (veličine manje žičane ukosnice) koja se mora umetnuti u kožu na predjelu nadlaktice. Ona polako oslobađa hormon progestagen i učinkovita je zaštita od neželjene trudnoće kroz tri godine. Implantat uvijek mora umetnuti liječnik ili medicinska sestra i to pod lokalnom anestezijom.

Implantat se obično treba umetnuti u prva dva dana menstrualnog ciklusa i njegovo djelovanje započinje odmah. Ako je umetnut neki drugi dan potrebno je koristiti dodatnu zaštitu slijedećih sedam dana.

Djeluje na način da:

1 - Sprečava ovulaciju (sazrijevanje i oslobađanje jajne stanice iz jajnika)

2 - Mijenjaja viskozitet sluzi koju luče žlijezde sluznice maternice, otežavajući tako prolaz spermija

 3 – Mijenja samu sluznicu maternice, što otežava  implantaciju eventualno oplođene jajne stanice.

Učinkovitost

Implantat je učinkovitiji od 99 %. To znači da će od 100 žena koje koriste ovu metodu kontracepcije manje od 1 godišnje zatrudnjeti.

Prednosti

-         vrlo je učinkovita zaštita

-         ne utječe na spolni odnos

-         kada se ukloni plodnost se brzo vraća

-         mogu ga koristiti dojilje

-         ne trebate razmišljati o kontracepciji

-         ako se predomislite implantat se lako može ukloniti.

Nedostaci

-         Privremeno mjesečnice mogu biti neredovite i učestalije, ali sve se to smanjuje nakon određenog vremena i nije štetno.

-         Privremeno se mogu javiti promjene na koži (nečistoće), glavobolje, bolne grudi ili promjene u težini. Sve bi se trebalo vratiti u normalu nakon nekoliko mjeseci.

-         Kod nekih žena se mogu razviti ciste na jajnicima, koje nisu opasne, često nemaju simptoma i obično nestaju bez liječničkog tretiranja.

-         Rijetko, ali implantat može uzrokovati infekciju u ruci i ponekad ga je teško ukloniti.

Može li svatko koristiti kontracepcijski implantat?

Kontracepcijski implantati ne odgovaraju svakome. Razlozi za njegovo ne korištenje uključuju:

-         ako sumnjate u trudnoću

-         ako ne želite promjene u svome menstrualnom ciklusu.

Također, implantat ne biste smjeli koristiti ako imate ili ste imali u prošlosti:

-         rak reproduktivnih organa

-         teška oštećenja jetre

-         iznenadna krvarenja

-         bolesti krvožilnog sustava (tromboza, embolija), osobito moždani ili srčani udar.

Kako implantati utječu na kasniju plodnost?

Implantati nemaju nikakvog utjecaja na kasniju plodnost, trudnoću niti na dijete.

Općenite informacije

Tri mjeseca nakon što vam je implantat umetnut trebate otići na kontrolni pregled kod liječnika i nakon toga jednom godišnje. Neki lijekovi mogu utjecati na učinkovitost implantata, a implantati mogu utjecati na učinkovitost nekih lijekova.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.