Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Naučite pravila lepog ponašanja prema osobama sa hendikepom  (Pročitano 3602 puta)
27. Jan 2008, 15:34:05
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
Naučite pravila lepog ponašanja prema osobama sa hendikepom

Podrška umesto sažaljenja

Ukoliko ste u situaciji u kojoj je potrebno pomoći korisniku kolica da savlada stepenicu, nikako nemojte na silu pomagati, bez pitanja da li je potrebna pomoć i na koji je način potrebno pomoć pružiti


Da li ste se nekada našli u neprijatnoj situaciji, ne znajući kako bi se trebalo pozdraviti sa osobom potpuno oštećenog vida ili sa nekim ko koristi kolica. Iako do trenutka susreta sa osobom sa hendikepom možete misliti da je pozdrav sasvim obična stvar, ipak može doći do neprijatnosti kada niste sigurni kako bi trebalo da postupite.

U bontonu je jasno napisano da bi muškarac u kafanu trebalo da ulazi pre žene, kao i da se laktovi ne drže na stolu dok se jede, međutim, na pristup osobama sa hendikepom kao da je zaboravljeno. Udruženje studenata sa hendikepom izdalo je priručnik u kome ima više praktičnih saveta koji vam mogu olakšati ovu komunikaciju.
Tako, na primer, sa osobama sa oštećenim sluhom, a pri tom imaju i potpuno oštećen vid, jedino možete da komunicirate ako dodirom ispisujete slova na njihovom dlanu. Takođe, nemojte milovati psa vodiča osobe sa oštećenjem ili nedostatkom vida, osim ako za to ne dobijete dozvolu, jer je pas na „radnom mestu“.

Pored pogrešnog pristupa ili preterane brige oko korišćenja svakodnevnih fraza, ponekad dolazi i do „nasilnog“ pružanja pomoći osobi sa hendikepom u trenutku kada pomoć uopšte nije potrebna i na način koji može da povredi tu osobu.

Ukoliko ste u situaciji u kojoj je potrebno pomoći korisniku kolica da savlada stepenice, nikako nemojte na silu pomagati, bez pitanja da li je potrebna pomoć i na koji je način potrebno pomoć pružiti.

Obraćajte se direktno osobi sa hendikepom, a ne preko nekoga ko je u njenom društvu. Bez obzira na to o kakvom se hendikepu radi, slobodno se služite izrazima „vidimo se“ ili „pozdravljam te, trčim dalje“ ili „čujemo se“.
Prilikom upoznavanja ne izbegavajte rukovanje sa osobom koja ima amputiranu ruku, kvadriplegiju ili protezu umesto ruke ili šake. Možete se rukovati dodirom, levom rukom, ili onako kako to najviše odgovara osobi sa hendikepom. Ako sa nekim ko je korisnik kolica razgovarate duže vreme, pokušajte da sednete da biste mogli da ga gledate u oči. Kada razgovarate sa nekim ko otežano govori, koncentrišite se i budite strpljivi, i obavezno tražite da vam se ponovi ono što niste razumeli, ali nikako ne glumite da ste razumeli. Ne uskačite da završite rečenicu pretpostavljajući šta osoba želi da izgovori.

Ukoliko poznajete osobu sa hendikepom, verovatno ste naučili da postoje neke sitnice na koje treba obratiti pažnju da komunikacija bude lakša i slobodnija. Ne dozvolite da vas strah od nepoznatog, predrasude, neupućenost, ponekad i preterana briga, sputaju u ophođenju prema sugrađanima i sugrađankama sa hendikepom.



SVEST LJUDI NA  NISKOM NIVOU

LJupka Mihajlovska, izvršni menadžer Udruženja studenata sa hendikepom, kaže da je svest ljudi u Srbiji o tome na vrlo niskom nivou.
- Bez obzira na to što smo u hiljadama primeraka štampali priručnike, trebalo bi još mnogo sličnih akcija pokrenuti. I sami mediji greše kada kažu invalid, ili osoba sa posebnim potrebama. LJudi u Srbiji jako malo znaju o tome kako bi se trebalo odnositi prema osobama sa hendikepom - kaže Mihajlovska.

INVALID JE POGREŠNO

Kada se obraćate osobi sa hendikepom, ne koristite reč invalid. Koren reči invalid je u latinskoj reči invalidus, koja znači nejak, nemoćan, ne vredan. Primena ove reči dovela je do stvaranja atmosfere u okruženju koja je osporavala svaku sposobnost ljudi sa hendikepom, a asocira na sažaljenje i milostinju.




Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Odnos prema osobama sa hendikepom je prilicno pipava stvar...
Koliko sa jedne strane imaju pravo kada ocekuju ravnopravan tretman, toliko nekad u tome preteruju...
Ako postoji invaliditet to ne moze da se zanemari...
To ih ne cini ni boljim ni gorim ljudima, niti im daje vise ili manje prava kada je odlucivanje u pitanju, ali ih ipak odredjuje na neki nacin...

Jednostavno, neke stvari za njih su nedostizne, i zrela osoba ce biti svesna toga i ziveti sa tim problemom i oko tog problema...
U tom slucaju normalan odnos je moguc...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
svidja mi se text  Smile  Smile
Koliko sa jedne strane imaju pravo kada ocekuju ravnopravan tretman, toliko nekad u tome preteruju...
ovo je tacno jer ponekad imam utisak kao da oni misle da su bolji zato sto su hendikepirani  Smile ovo kazem bez namere da nekoga uvredim  Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Taj odnos... prema osobama sa hendikepom, zna biti komplikovan...
Ako ih posmatraš kao "normalne" (nakaradan izraz, znam), onda te mogu smatrati neotesanim i uvrediti se jer ne uviđaš da oni ipak imaju neke posebne potrebe...
S druge strane, ako nekako potenciraš na njihovim potrebama, to mogu shvatiti kao sažaljenje, koje njima nikako ne treba...

Sve u svemu, što kaže gazda, odnos je više nego pipav...
« Poslednja izmena: 14. Feb 2008, 00:17:21 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia N97
Vidi se da nemate iskustva pa cu vam samo par stvari reci. Pod broj jedan. Ljudi sa hendikepom jesu normalne osobe i tako ih treba tretirati. Razlika u vashem ponashanju prema osobi sa hendikepom i osobi bez hendikepa je u svega par tehnichkih detalja. Pod dva. U toj populaciji ima svakakvih ljudi pa i naopakih, ali vecina zheli samo onoliko ustupaka tek da se izjednache njihove mogucnosti sa mogucnostima ljudi bez hendikepa. Na primer, retko ko od njih ce trazhiti 6 u indeksu, ali ce svi trazhiti rampu na ulazu u zgradu fakulteta, ako govorimo o ljudima koji koriste kolica.

Gorepomenutu Ljupku poznajem i nema smisla da iznosim njenu privatnost ovde, ali je dovoljno sposobna da se vecina nas, koji nemamo hendikep, postidi.
« Poslednja izmena: 14. Feb 2008, 00:36:36 od Fahrenheit »
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
onda cu tako u buduce da postupam  Smile
 Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Citat
Vidi se da nemate iskustva pa cu vam samo par stvari reci. Pod broj jedan. Ljudi sa hendikepom jesu normalne osobe i tako ih treba tretirati. Razlika u vashem ponashanju prema osobi sa hendikepom i osobi bez hendikepa je u svega par tehnichkih detalja. Pod dva. U toj populaciji ima svakakvih ljudi pa i naopakih, ali vecina zheli samo onoliko ustupaka tek da se izjednache njihove mogucnosti sa mogucnostima ljudi bez hendikepa.
Jel rekao neko da nisu normalne osobe? Tj. da to sto imaju neki hendikep njih cini nenormalnim?
Nemam iskustva u smislu da u porodici imam osobu sa invaliditetom, ali imam iskustva jer saradjujem sa njima, imam dosta poznanika medju njima i imamo ok odnos jer su u pitanju normalni i razumni ljudi...
Ja ih tretiram kao normalne osobe jer to i jesu, kao kompletne licnosti jer to i jesu...
To sto je neko debil nema nikave veze sa hendikepom, takvih ima bez obzira na broj udova ili boju kose i ociju...
Ipak, povremeno sam u odnosu sa tim ljudima nailazio na neki potpuno iracionalni ponos koji je meni bar neshvatljiv... Kada neko ne zeli pomoc iako mu je ocigledno potrebna, po cenu da sebi nanese veliki bol i stetu i sl.
Ne bih da detaljisem, ali mislim da ce bar po neko shvatiti sta zelim reci...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
upravo to sto si rekao na kraju sam i ja mislio samo nisam znao kako da se izrazim  Smile pa me je mozda neko shvatio pogresno  Smile
ali kad pogledas okruzenje kakvo je surovo prema njima i kako ih ljudi omalovazavaju shvatis da je to verovatno njihov mehanizam odbrane  Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia N97
Niko nije rekao da su nenormalne osobe, ali je bilo nedoumica da li ih treba tretirati kao normalne ... pishe sve lepo gore.
Vishe ljudi se ovde oglasilo. Shto si se odmah nashao prozvanim ?

Sa tvojim postom i mogu da se slozhim, jedino shto mi je zapalo za oko je da si se vishe osvrnuo na gafove ljudi sa hendikepom, nego na gafove drushtva prema njima.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
ne znam.. ja izgleda zivim na marsu, ne poznajem ni jednu osobu sa invaliditetom a da nema bar 150 godina  Smile

ali stoji da ljudi koji nemaju takve probleme ne znaju kako da se ponasaju u njihovom prisustvu... ili su napadno susretljivi, ili napadno nonsalantni, ili pretihi, ili preglasni... jednom recju, te tzv. zdrave osobe se osecaju jako nelagodno, a kako je onim drugim, mogu samo da zamisljam  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.