Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Napad u Novom Pazaru ~ Ko su Vehabije i sta traze u Srbiji?  (Pročitano 6484 puta)
03. Nov 2006, 22:51:23
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Vehabije u džamiji napale imama i mujezina

NOVI PAZAR - Grupa vehabija organizovano je u petak u 14.15 sati, prilikom verskog obreda u Arap džamiji, napala verske službenike u džamiji, imama i mujezina koji je zadobio povrede, saopštio je juče Medžlis Islamske zajednice u Novom Pazaru. Vernici su pokušali da zaštite mujezina od napada vehabija, ali je i nekolicina njih zadobila lakše telesne povrede. Islamska zajednica je saopštila da će Arap džamija biti zatvorena sve dok se ne osigura bezbednost za verske službenike. Ispred džamije, kako nezvanično saznajemo, nađeno je i nekoliko čaura. Policija se juče nije oglasila povodom incidenta, a uviđaj je obavljen oko 14.30 časova. „Ovim činom vehabije su sprečile vernike da vrše verski obred“, kaže se u saopštenju. Iz Islamske zajednice tvrde da vehabije žele da nametnu svoj način vršenja verskog obreda, i ističu da očekuju reakciju policije i pravosuđa.

Izvor: Blic
« Poslednja izmena: 06. Nov 2006, 12:54:38 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 924
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
zanimljivo jako zanimljivo da ovi divljaci tako nesto urade i da oko svega toga stoji jedan bedan tekstic od 5 reda i da nema ni jednog jedinog komentara!
a da je nekim slucajem neki srbin upao u dzamiju i to isto uradio imali bi tekstove duge ko romani i jedno 1000 komentara pa gde ste sada vanja i svi ldpovci evo su vam vasi drugari pogledajte sta rade!
ja sam protiv svake vrste nasilja i svi znaju da sam i protiv navijaca i razno raznih baraba narkomana itd ali ovo je skandalozno koliko se o ovome malo pise jel ovo su islamski fanatici fundamentalisti talibani na balkanu ej ljudi zivimo u srbiji a u nasoj drzavi se slobodno krecu talibani dali je neko svestan sta ovo znaci ovi ako se razmnoze klace sve zivo pocev od svojih sugradjana koji su 90 posto umereni muslimani pa na dalje ali najveci problem je u tome sto ako sada pohapsimo i vrsimo represiju nad ovim zivotinjama omah ce da se nadje neko pametan na b92 ceda zarko natasa sonja i ekipa i ima da pricaju kako mi srbi mucimo muslimane i kako diramo i maltretiramo nevinu decu posto veliki deotih vehabija su maloletnici!
podhitno uvesti zakon po kome stariji maloletnici podlezu istim zakonima kao i punoletne osobe ili cemo i dalje slusati kako policija bije nevinu decu a ta nevina deca oblace se u kkk hapse na raznim utakmicama maltretiraju ljude na sve strane i sto je najgore dobismo i talibane samo nam to fali jel ovo je nesto najgore oni klinci u cacku treba da dobiju batine malo zatvora i to je to jel oni sa kkk imaju veze kao i ja to samo rade radi fore a ovi u pazaru ne rade to radi fore vec im je mozak totalno ispran dzihadom talibanima i svega najgoreg sto ovaj svet moze da ima pothitno zabraniti vehabije u srbiji!
zar je moguce da jedna zemlja kao sto je turska 95 posto muslimani zive u njoj zabrani nosenje marama na javnim mestima i javnim institucijama a da mi ovo u srbiji gledamo u 21 veku i onda pre neki dan kad ih zaustavi policija i detaljna kontrola njihovog vozila koja je trajala 1 sat digne se i kuka i motika mislim da jedino falilo da im se jocic izvini tim jadnim finim tolerantnim i postenim ljudima!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Vehabije prete Srbiji
Policija podnela samo prekršajne prijave protiv bandita koji su u džamiji u Novom Pazaru napali muslimanske vernike


Islamska zajednica zatražila zaštitu od države
Krivične prijave protiv vernika koji su pucali na vehabije

BEOGRAD - Islamska zajednica Novog Pazara zatražila je od države da zaštiti njene verske objekte i vernike od vehabija, koji su prekjuče upali u Arab džamiju, prekinuli obred i brutalno pretukli vernike. Srpska policija podnela je zbog ovog "incidenta" 16 prekršajnih prijava protiv vehabija, dok su jedine dve krivične prijave podnete protiv vernika koji su "neovlašćenom upotrebom oružja" pokušali da spreče bandite da divljaju.
Krivično će biti gonjen Izet Fijuljanin (37) zbog pokušaja ubistva Ismaila Gicića, Jasmina i Erhana Smailovića, i neovlašćenog držanja vatrenog oružja. Vehabije Gicić, Jasmin i Erhan Smailović prethodno su drvenim motkama udarali po Fijuljaninovom automobilu, posle čega je ovaj izašao iz kola i pucao na napadače. Krivična prijava podneta je i protiv Habiba Fijuljanina (33), koji je iz pištolja ispalio dva metka u plafon džamije kako bi uplašio vehabije koji su prethodno napali imama.
Efendija Sead Šaćirović, predsednik islamske zajednice u Novom Pazaru, kaže za Press da se slične stvari u ovom gradu dešavaju već duže vreme, ali da policija nije reagovala iako je bila upoznata s maltretiranjem vernika.
- Da je policija ranije reagovala, do ovoga ne bi došlo. Vernici su, nažalost, navikli na ovakve incidente. Odlučili smo da zatvorimo džamiju i tako će ostati sve dok nam policija i državni organi ne omoguće bezbednost. Ovo se nije dešavalo ni u vreme komunizma i Slobodana Miloševića - kaže Šaćirović. Efendija ipak ne smatra da ovaj incident predstavlja širenje verske mržnje.
- To je pokušaj ekstremističkih grupa unutar muslimanskog korpusa da nametnu ne samo drugačiji proces obavljanja molitve nego i drugi način razmišljanja i promenu islama - kaže Šaćirović.
Istražni sudija Ćamil Hubić rekao je juče poslepodne za Press da još nikoga nije saslušao, ali da od tužioca očekuje zahtev za sprovođenje istrage. On je potvrdio da se sukob dogodio unutar džamije u toku verskog obreda i da je tom prilikom korišćeno vatreno oružje. U džamiji su pronađene dve čaure, a ispred nje još dve, kao i tragovi krvi.
Na naše pitanje na osnovu čega će biti gonjena lica koja su izazvala incident, Hubić nije mogao konkretno da odgovori.
- To je stvar policije i tužilaštva. U Novom Pazaru moraju da funkcionišu državni organi, a ako se dogodi suprotno, onda je država kriva. U isto vreme, nadležnim organima moramo pružiti pomoć i podršku, inače će doći do drugih nepredviđenih situacija - kaže Hubić.
Predsednik Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić ocenio je da delovanje vehabija predstavlja veću opasnost po islamsku zajednicu nego po državu.
- Ulogu i broj različitih verskih pokreta ne treba ni precenjivati, ali ni potcenjivati. U poslednje vreme stvoren je dobar teren za delovanje ekstremističkih verskih organizacija, a državni organi ne deluju po tom pitanju - rekao je Ljajić. On je izrazio očekivanje da će se islamska zajednica izboriti "s tim problemom" i uraditi sve kako bi sprečila da se slično nasilje dešava ubuduće.
G. Tadić

Silom nameću svoje učenje

Vehabiti (ili vehabije) sebe smatraju sledbenicima izvornog islama, a u javnosti slove za ekstremiste koji žele silom da nametnu svoje učenje. Vehabiti su postali primetni u poslednjih nekoliko godina, i to posebno po načinu oblačenja i insistiranju da žene na ulici velom pokrivaju čak i lice. Obično nose tričetvrt pantalone i papuče, a prepoznatljivi su i po dugim bradama. Njih desetak je u aprilu u Novom Pazaru prekinulo koncert grupe "Balkanika".

Vehabije - šerijatska policija

Vehibije, osim u Novom Pazaru, na prostoru bivše SFRJ deluju i u Ulcinju i BiH. Orijentalista Rade Božović kaže da je reč je o malobrojnom pokretu mladih ljudi. Božović je objasnio da su vehibiti islamski puritanci koje mnogi nazivaju i islamskim protestantima, prema kojima se lokalni muslimani odnose podrugljivo.
- Vehibiti nose brade i pantalone kratkih nogavica, a sociolozi religije ih često nazivaju šerijatskom policijom jer naročito vode računa o moralu, ponašanju i oblačenju žena. Ima ih puno u Iranu i Avganistanu, gde se fizički kažnjavaju oni koji ne ispunjavaju šerijatske zakone - objasnio je Božović.
On navodi da sve puritanske pokrete inicira mali broj ljudi koji su često arogantni "pri sprovođenju Božje misije na zemlji i unose strah među većinu".
- Zbog toga je potrebno stvoriti odgovarajuće mehanizme bezbednosti, ali ne u smislu policijske bezbednosti, već razumevanja različitosti i međusobne komunikacije - kaže Božović. On je izjavio da očekuje da će islamska zajednica u Sandžaku reagovati i dodao da misli da država ne bi trebalo da se upliće.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 KO SU VEHABIJE - Odgovara beogradski imam Muhamed Jusufspahić

Raste broj „nervoznihmuslimana“


Vehabiti ili vahabiti su nervozni muslimani, čija je isfrustriranost razlog njihove nemetodičnosti, a koji se, najčešće neopravdano, vezuju za mnoge autoritete u islamskoj nauci, pa i za Ibn Abdul Vehaba, ibn Tejmiju i njihova učenja - kaže za „Blic“ beogradski imam Muhamed Jusufspahić.

Po nezvaničnim navodima, vehabita danas u Srbiji u Raškoj oblasti ili Sandžaku ima do hiljadu. Beogradski imam Muhamed Jusufspahić pojašnjava za „Blic“ da vehabiti nisu posledica pogrešnog tumačenja Kurana, već problem nastao sa raspadom islamske države.

- I kao suštinski pokret i kao kvazipokret, vehabizam je uvek posledica lošeg stanja muslimana. Loš odgovor na gore pitanje. Period raspada muslimanske države, kada je sveukupno političko i ekonomsko stanje tadašnjeg islamskog sveta bilo, najblaže rečeno - loše, nije mogao iznedriti ništa drugo do isfrustrirani radikalizam - kaže imam.

Dodaje tada su se pojavili nervozni, isfrustrirani i ratoborni vehabiti koji su se pozivali na Ibn Abdul Vehabovo učenje, sa kojim, iz više razloga i suštinski, nisu imali nikakve veze.

Imam smatra da pokret vehabita donosi lošu sliku o islamu i u svetu i kod nas.

- Instant vehabizam sigurno se koristi da bi nemuslimani, a i sami muslimani stekli lošu sliku o islamu. Ta pojava je upravo inscenirana sa tim ciljem - tvrdi Jusufspahić.

On kaže da nema podatke koliko je vehabija danas u svetu, ali dodaje da „ima osećaj da je njihov broj u porastu i da ima sve veći broj mladih pristalica“. Odgovarajući na pitanje da li je vehabizam veća pretnja islamskom ili ostalom delu sveta, beogradski imam zaključuje da je to „kvazipokret u službi velesila, koji je opasnost za svakoga“.

Međutim, vehabiti uzimaju maha i to u svakodnevnom životu na ovdašnjim i prostorima bivše Jugoslavije, posebno u Bosni odakle je, veruje se, pokret stigao u Srbiju. Tako se, po nezvaničnim navodima, događa da se vehabiti u Novom Pazaru ne libe da priđu mladoj muslimanki sa pretnjama da ne sme da nosi kratke suknje. Katkad te pretnje ne ostanu samo na rečima. U Pazaru, tamošnji narod tvrdi da ponekad dođu i u neke kafane koje drže muslimani i „naprave problem jer smo mi po njima loši muslimani koji piju i slušaju muziku“.

Željka Jevtić

    Ispovest vehabije iz Novog Pazara
    Ima nas sve više, ali nismo opasni

    Ima nas i mlađih i starijih. Najmlađi koji se klanja po izvornom islamu ima 13 godina, a najstariji oko 70. Naša Arab džamija u Novom Pazaru u koju idemo na molitve stalno je puna. Svaki dan na molitvi je nas oko stotinu. Ali, ima nas više i svaki dan nas je sve više - priča za „Blic“ jedan od istaknutijih mladih pazarskih muslimana, koji pripada grupi poznatijoj kao Vehabije. On međutim, zahteva da ga tako ne oslovljavamo jer je to „pogrdan naziv“.

    - Mi ne volimo da se zovemo Vehabije. Mi smo muslimani koji žele izvorni islam i nismo vehabije ili teroristi - kaže on i dodaje da se „klanja od malena“.

    - Moj svakodnevni život se ne razlikuje od života drugih muslimana. Idem pet puta dnevno na molitvu. Stignem da završim posao, sve se nadoknadi. Neki do nas imaju sopstvene radnje, a neki rade i kod privatnika koji ne klanjaju uopšte. Ima nas zaposlenih i na jako odgovornim poslovima jer poslodavci imaju poverenja u nas. Ima nas i obrazovanih i sa fakultetskim diplomama - priča on. Ovi muslimani se, ipak, razlikuju od ostalih ne samo u načinu klanjanja, već i oblačenja i izgleda.

    - Mi ne nosimo pantalone koje prelaze članak. Svi imamo brade, neki duže neki kraće, kako ko. Mi nismo kao neki ovde u Pazaru da od islama uzimamo samo ono što nam odgovara. Primera radi, dve žene. Neke naše žene su pokrivene, a neke nisu - priča on.

    On tvrdi da niko od njih ne nosi oružje.

    - Niko od nas ne nosi ni nož ni pištolj. Mi ne nosimo ni upaljače. Mi ne pijemo, ne pušimo, ne izlazimo po kafanama. Ponavljam, mi nismo nikakva opasnost po ovu državu. Mi nikoga od muslimana nismo primoravali na bilo šta i ni sa jednim Srbinom nismo se posvađali - kaže naš sagovornik.

    Ž. Jevtić
    RADIKALNI ISLAMSKI POKRET

    - Vehabizam je radikalni islamski pokret nazvan po Muhamedu ibn Abdul al Vehabu (1703-1792). Reč je o dominantnom obliku islama u Saudijskoj Arabiji, Kataru, a odnedavno i u zapadnom Iraku.

    - Vehabije priznaju Kuran i Hadit kao svoje osnovne tekstove, koji se tumače onako kako su ih shvatale prve tri generacije sledbenika islama.

    - Vehabije ne poštuju bilo kakve specifične ili konkretne „madhabe“ (teoriju ili školu prava), ali tvrde da direktno tumače reči proroka Muhameda, koristeći četiri madhaba kao osnovu. Teologija vehabizma zalaže se za puritanski i legalistički stav u pitanjima vere i verske prakse.

    - Vehabije sebe vide kao pokret za vraćanje pravog islama i njegovo oslobađanje od novina, sujeverja, odstupanja, jeresi i idolopoklonstva. Po njihovom mišljenju, postoje brojni običaji koji su suprotni islamu, a to su:

    -slušanje muzike ili gledanje televizije

    -fotografije ili crteži ljudskih bića ili drugih živih stvorenja koja imaju dušu

    -molitve na grobu (molitve na Muhamedovom grobu smatraju se skrivenim politeizmom)

    -prizivanje bilo kog proroka ili anđela u molitvama, sa izuzetkom Boga (vehabije veruju da je taj običaj politeistički po svojoj prirodi)

    -strogo pridržavanje jednog od četiri madhaba islama

    -proslavljanje godišnjih praznika sufi svetaca

    -nošenje amajlija i verovanje u njihovu isceliteljsku moć

    -inovacije u domenu religije (recimo, novi verski obredi)

    CDC


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
ANARHIJA U PAZARU
Poslednji incident, kada su vehabije napale vernike u Novom Pazaru, samo još jedan dokaz da u ovom gradu vlada bezakonje

Arap džamije...
Ljajić: Kriminalci oteli dete koje su posle nekoliko sati ostavili na benzinskoj pumpi! Brat ubijenog kandidata za odbornika Ruždije Durovića oteo je momka i maltretirao ga. Svi to znaju, ali ćute!

Policija u Pazaru oduzme kriminalcu auto, a Sulejman Ugljanin odmah zove jednog beogradskog policijskog generala i urgira. Naravno, automobil bude odmah vraćen!

BEOGRAD - Tri dana nakon napada vehabija na vernike i verske službenike i pucnjave u i oko Arap džamije, situacija u Novom Pazaru je mirna. Međutim, među građanima ovog grada osećaju se strah, nervoza i veliko nezadovoljstvo zbog sve učestalijih incidenata, potvrdili su Pressu lokalni novinari, verski službenici, političari i obični građani Novog Pazara.
Predsednik Islamske zajednice efendija Sead Šaćirović traži od države da zaštiti vernike i "kazni ekstremiste koji pokušavaju drugima da nametnu svoje učenje".
- Neka one koji su nas napali kazne nadležni, a mi ćemo se potruditi da pokažemo pravu sliku da muslimani nisu ekstremisti! Pokazaćemo i da se u ostalim džamijama normalno i mirno obavljaju molitve. Vehabije su izabrale upravo Arap džamiju jer je ona centralna, pa žele da sebe dovedu u centar pažnje. Džamija će biti zatvorena dok ne dobijemo potvrdu nadležnih da su vernici u njoj bezbedni - kaže za Press Šaćirović.
Prete efendiji
On otkriva i da je poslednjih dana "dobijao veliki broj pretnji"!
- Prete, prete i nije mi ugodno jer se samo lud čovek ne plaši! Međutim, ne strahujem jer nas vernika u Pazaru ima na desetine hiljada, a vehabija samo stotinak - kaže Šaćirović. On dodaje da odgovornost za poslednje incidente snose kako lokalna, tako i republička vlast, jer je Islamska zajednica upozoravala na stanje u Sandžaku, ali su se oni zbog raznih interesa o to oglušili.
Sa ovom tvrdnjom slaže se i lider SDP-a Rasim Ljajić, koji ističe da su napadi vehabija na vernike posledica "opšteg bezakonja u Sandžaku, za koje je direktno odgovorna lokalna vlast predvođena Sulejmanom Ugljaninom".
- Toj i takvoj vlasti aktuelna Vlada Srbije je zbog podrške dva poslanika u Skupštini dozvolila da sprovodi anarhiju! U Sandžaku je veća anarhija nego u Miloševićevo doba! Nedavno su neki kriminalci oteli 11-godišnje dete i posle nekog vremena ostavili ga noću na benzinskoj pumpi. Dete je zanemelo od straha, a svi ćute! Brat Ruždije Durovića, koji je poginuo u vreme lokalnih izbora, oteo je jednog momka i odveo ga na neko brdo, gde su ga tukli i terali ga da pred kamerama da nešto priča. Slučaj je prijavljen policiji, ali ništa! A sa druge strane, imamo slučaj da je policija jednom kriminalcu oduzela auto, ali je Ugljanin pozvao jednog beogradskog policijskog generala i urgirao. Auto je potom vraćen - kaže Ljajić za Press.
Divlji zapad
On objašnjava da se Sandžak pretvorio u "Divlji zapad gde svako radi šta hoće", pa nije ni čudo što su se ekstremisti osmelili da udare na vernike i imame, i to u džamiji.
- Postavlja se pitanje da li napadi vehabija imaju veze sa nedavnim napadima pristalice pojedinih stranaka na verske objekte u Pazaru i krivičnom prijavom koja je podneta protiv muftije Zukorlića. Ne tvrdim ništa, ali je velika koincidencija. Narod živi u strahu, vernici se plaše vehabija. Država mora da reaguje, da vrati rad policije i pravosuđa u okvire zakona, kako bi se sprečili još veći incidenti, a ja se nadam da će Islamska zajednica smoći snage da se izbori sa tim ekstremistima - zaključuje Ljajić.
D. Isailović

Stojanović i Jočić upozoravali

Na opasnost vehabija u Novom Pazaru upozorio je pre nekoliko godina bivši šef Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović. Oko njegovog izveštaja podigla se velika prašina, a on je ubrzo i smenjen. Upravo se ovaj izveštaj navodi i kao jedan od glavnih razloga za smenu.
- U Raško-polimskoj oblasti i na severu Crne Gore, u opštinama Rožaje, Plav i Gusinje, deluje islamska verska sekta Vehabija sa oko 200 pripadnika, čiji broj stalno raste. Radikalnim tumačenjem Kurana ona nastoji da nametne ekstremni islam kao način života - naveo je tada Stojanović.
Na problem vehabija pre dve godine ukazao je i ministar policije Dragan Jočić, ali je bivši šef novopazarske policije Suad Bulić negirao izjavu Jočića da su vehabije opasnost! I muftija Zukorlić je priznao da "vehabije postoje kao fenomen", ali da nema podatke o njihovom broju. Nedavno je muftija rekao da vehabije predstavljaju devijaciju i da se Islamska zajednica sa tim problemom mora izboriti.

Novi "napad" vehabija

U redakciju Pressa juče je stiglo nepotpisano saopštenje "džematlija Arap džamije" u kome su za nedavni incident optužili vernike u ovoj džamiji, a iznete su i teške optužbe na račun muftije Novog Pazara Muarema Zukorlića. Međutim, provera telefona sa koga je poslato saopštenje pokazala je da ne postoji nikakvo udruženje, već da iza proglasa stoje direktno vehabije! U Mešihatu Islamske zajednice odbacili su optužbe vehabija i pozvali vernike, medije i sve ostale da ne nasedaju na poturanja vehabija.
Podsetimo, vehabiti (ili vehabije) sebe smatraju sledbenicima izvornog islama. Prepoznaju se po tome što nose pantalone sa kratkim nogavicama i papuče. Do sada su se nekoliko puta javno pokazali u Pazaru: aprila su prekinuli koncert grupe "Balkanika", a palili su i zastave drugih zemalja na protestu u Pazaru povodom već poznatih karikatura u kojima je Alah prikazan na nedostojan način.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Pritvor zbog incidenta u N. Pazaru
Novi Pazar -- Istražni sudija u Novom Pazaru zbog nereda u Arab-džamiji u tom gradu odredio jednomesečni pritvor Izetu Fijuljaninu.



Ćamil Hubić je za B92 objasnio da je pritvor određen zbog osnovane sumnje da je Fijuljanin izvršio krivično delo ubistva u pokušaju i da je neovlašćeno nosio oružje. "Stigao je zahtev za sprovođenje istrage samo prema Fijuljaninu", rekao je Hubić.

Sem privođenja Fijuljanina, policija je protiv 17 učesnika tuče podnela prekršajne prijave.

Omerović: Sve dramatičnija

Funkcioner Socijaldemokratske partije Meho Omerović ocenio je da je situacija u Sandžaku "svakim danom sve dramatičnija".

Omerović je, povodom sukoba vehabija i vernika u Novom Pazaru, kazao da se Sandžak "pretvorio u tamni vilajet u kome vladaju lokalne kabadahije i sprovode svoje zakone".

Prema njegovim rečima, "odgovornost za pogoršavanje bezbednosno političke situacije u Sandžaku leži na onima koji vrše vlast u Sandžaku, ali i u Republici, pre svega".

On je pozvao državu i državne organe da odreaguju na situaciju u Sandžaku i postavio pitanje zašto se ekstremisti ne kažnjavaju.

"Šta još treba da se desi da bi Srbija pokazala da joj je stalo do bezbednosti građana kao i mira i stabilnosti u ovom regionu, a ne samo do poslanika jedne političke opcije koja je u sukobu čak i sa islamskom zajednicom", pita Omerović


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
 JUSUFSPAHIĆ: IZGREDE U SANDŽAKU IZAZVALI BESPOSLIČARI

Beogradski imam Muhamed Jusufspahić izjavio je u ime Islamske zajednice Srbije da je svaki oblik nasilja i ekstremizma stran muslimanskoj veri i da izgredi u sandžačkoj džamiji nisu delo istinski verujućih ljudi, pa ni vehabija, kojima su pripisani. 'To nisu vehabije, već besposleni ljudi koji ovakvim ispadima pokušavaju da na sebe skrenu pažnju. Kada bi se manje dosadjivali i bavili nekim odgovornim poslom ne bi ih bilo a Sanžak bi bio najnapredniji region', rekao je imam Jusufspahić na konferenciji za novinare u beogradskoj Bajrakli džamiji. Prema njegovim rečima, na malom sandžačkom prostoru ima oko 6.000 registrovanih narkomana i besposličara u kojima je koren zla a ne u muslimanskoj veri koja se zalaže za pravdu, dobročinstvo i medjusobno pomaganje.

Jusufspahić je objasnio da se ti ljudi radikalnog ponašanja samo zaklanjaju iza Vehabija noseći njihova znamenja a da suštinski nemaju nikakve veze sa pravim sledbenicima Abdula Vehaba koji se od sunitskih muslimana, čiju pravnu školu sledi kao imam, samo neznatno razlikuju u verskom obredu. On je takodje podsetio da se 1804. godine, u vreme Prvog srpskog ustanka, vehabijski pokret u Srbiji borio protiv istog okupatora, otomanske imperije.

Beogradski imam je kazao da predstavnicima islamske zajednice nedostaje više prostora u javnosti i veći pristup medijima kako bi govorili o islamu onakvom kakav u suštini jeste. 'To će delovati umirujuće na celokupno društvo u Srbiji gde je nekome očigledno namera da izazove metež', rekao je Jusufspahić naglasivši da da svi gradjani Srbije pa i svi vernici i sama država imaju zajednički interes da stvore budućnost novim generacijama. Ne treba zaboraviti, kako je rekao, da je čitava generacija mladih ljudi stasavala u vreme dok se zveckalo oružjem i da i ovi poslednji dogadjaji liče na neke nove huškačke pozive. Imam Jusufspahić se osvrnuo i na nejedinstvo muslimana u Srbiji, istakavši da je Mešihat Islamske zajednica Srbije voljan i otvoren za saradnju koja bi rezultirala ujedinjavanjem sa sandžačkim i preševskim mešihatima. On je zaključio da je to nejedinstvo trenutno samo na štetu islamskih zajednica, ali da će u slučaju eshalacije, postati i problem države.


Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Incident u Novom Pazaru rezultat verskog i političkog nerazumevanja, mora da se uključi i Vlada

Rasim Ljajić: Bezakonje pogodno za ekstremizam

Rasim Ljajić, lider Socijaldemokratske partije, kaže za „Blic“ da se od odgovornosti za situaciju u Novom Pazaru ne mogu amnestirati lokalna samouprava i Vlada, koja se bavila isključivo time kako da u Skupštini obezbedi podršku dvojice poslanika „Liste za Sandžak“.

- Samo dugoročno rešavanje ekonomskih problema i integrisanje manjinskih zajednica mogu biti rešenje. Sadašnja atmosfera bezakonja pogodna je za razvoj ekstremizma - smatra Ljajić. Muhamed Jusufspahić, zamenik predsednik mešihata Islamske zajednice Srbije, ocenio je juče da oni koji su izazvali incident „nisu vehabije“.

- Mislim da su to nezaposleni, neangažovani ljudi, nervozni zbog toga što su obespravljeni ili misle da jesu. Kad bi se manje dosađivali i radom nekakvim odgovorno bavili, ne bi ih bilo i Sandžak bi bio najnapredniji region - rekao je Jusufspahić, dodajući da bi samo „mudri i očinski pristup imama, hodža i muftija bio od koristi i melem na ranu“.

Juče se oglasio i muftija sandžački Muamer Zukorlić koji je izrazio žaljenje zbog incidenata koji su dogodili u džamiji i ispred nje.

- Državni organi treba da pomognu u rešavanju ovog problema. Niko, pa ni vehabije, ne mogu nametnuti muslimanima način na koji će obavljati verske obrede - rekao je Zukorlić. Funkcioner Socijaldemokratske partije Meho Omerović ocenio je juče da je situacija u Sandžaku „svakim danom sve dramatičnija“.

- Sandžak se pretvorio u tamni vilajet, u kojem vladaju lokalne kabadahije i sprovode svoje zakone. Za pogoršavanje bezbednosno-političke situacije u Sandžaku odgovorna je sandžačka, ali pre svega, republička vlast - zaključio je Omerović.

M. Šterić - E. Halilović

    Pritvor za Fiuljanina

    Ćamil Hubić, predsednik Okružnog suda u Novom Pazaru, koji vodi istragu o incidentu koji se u petak odigrao ispred Arap džamije, juče je odredio jednomesečni pritvor Izetu Fiuljaninu (37). Fiuljanin je osumnjičen da je izvršio krivično delo pokušaja ubistva, a na teret mu se stavlja i nedozvoljeno nošenje vatrenog oružja.

    Prema podacima policije, Fiuljanin je u petak, pošto su trojica vehabija drvenom motkom i nogama udarala po njegovom vozilu, ispalio više hitaca u njihovom pravcu i ranio Ismaila Gicića, Jasmina i Erhana Smajlovića.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
cao Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Reporter Glasa obišao skloništa u kojima su se krili islamski fanatici na Pešterskoj visoravni

Vehabije spremale krvavo proleće?

Prema nezvaničnim informacijama, u kampu u dane pred akciju policije bilo i do tridesetak ekstremista, a sumnja se da je broj onih koji su prošli kroz kamp mnogo veći, i da među njima ima i onih koji su na Pešter stigli iz inostranstva

SJENICA - Specijalne jedinice MUP-a Srbije i juče su češljale nepristupačan teren oko sela Žabren, na planini Ninaji, na Pešterskoj visoravni, gde su pre dva dana, u kampu za obuku, uhvaćeni i sprovedeni u zatvor četvorica vehabija iz Novog Pazara - Fuad Hodžić, Mirsad Prentić, Senad Vejsilović i Vahid Vejsilović. Juče oko podne, kroz Žabren je prošla duga kolona vozila žandarmerije, koja je produžila ka Ninaji i mestu gde je bio kamp za obuku vehabija i gde je u akciji policije pronađena veća količina oružja, opreme, eksplozivnih sredstava. Koliko se moglo videti, svi žandarmi u džipovima, koji su se pojavili iz pravca Duge Poljane, bili su naoružani dugim cevima. Prema nepotvrđenim informacijama od juče, opsežna operacija snaga bezbednosti sprovedena proteklih dana nije bila ograničena samo na selo Žabren i okolinu, već i na selo Raždaginju, koje se nalazi na oko šest kilometara južno od Sjenice, na regionalnom putu ka Karajukića Bunarima i Uglu. U selu je, po tim informacijama, uhapšen meštanin, otac vehabije koji je, pre dva dana, tokom akcije hapšenja uspeo da pobegne policiji i to, kako se u selu pročulo - vezan lisicama. Po istim informacijama u selu je nađeno i bure u kome je bila izvesna količina oružja, municije, eksplozivnih sredstava, čak i jedna protivtenkovska mina. Uz bure, bila je spremljena i veća količina hrane. Nezvanične i neproverene informacije do kojih smo juče došli na Pešteru govore da je u kampu u dane pred akciju policije bilo i do tridesetak vehabija, da je broj onih koji su prošli kroz kamp koji se nalazi u planini, dvadesetak kilometara od Sjenice, mnogo veći, i da među njima ima i onih koji su na Pešter stigli iz - inostranstva. Dobar poznavalac vehabija i poslednjih događaja, juče nam je izneo tvrdnju da neće biti nikakvo čudo ako se po visoravni nađe još baza sa zalihama oružja, hrane, eksploziva.

Pusta sela

Selo Žabren juče rano ujutru bilo je potpuno prazno i tiho, a na sokacima nije bilo ni policije ni meštana. Iz vozila, sa sokaka, mogle su se videti jedino zavese na prozorima koje su se pomerale, i glave ljudi koji su virili iznutra.

- Istina je, kroz selo su u džipovima prolazili neki ljudi sa bradama, ali, niti smo mi znali ko su oni, niti kuda idu, neki u selu mislili su da su to lovci. U džamiju nisu dolazili, niti su koga dirali, niti smo mi njih dirali - posvedočila nam je starija žena koju smo zatekli u dvorištu na samom kraju sela.
Sličnu priču ispričao nam je i jedan od njenih komšija.

- Nismo ih viđali do ovog proleća. Ranije, zimus, prolazili su džipovima selom, a u poslednje vreme, počeli su svaki čas da prolaze, čuli su se džipovi i noću, nimalo nam nije bilo prijatno. Ne znaš ko prolazi selom. Zapazili smo i da su ti džipovi ponekad bili bez tablica, ponekad sa registracijom Pančeva, Priboja, Beograda, Novog Pazara - kaže ovaj meštanin.
U Žabrenu su čuli i da je jedan od vehabija koji je bio u kampu - pobegao, a posebno zanimljiv bio je komentar koji smo "iščupali" jednom od meštana - "e, da je samo on jedan"...

Pola sata kasnije, sa vodičem već sam bio na putu ka - Klisuri, mestu u planini Ninaji na kome je nađen kamp vehabija. Traktorom, vodič za volanom, a ja pozadi na drvenoj gredi zakačenoj za metalne šipke, vozili smo se najpre preko tipično pešterskog predela, a onda smo, posle petnaestak minuta vožnje, ušli u klisuru, dna širokog tek toliko da traktor može da prođe. Sledećih pola sata traktor je odskakao preko neravnog puta, probijajući se dnom klisure, između strana obraslih gustim šibljem, leskovom i hrastovom šumom, dok se iznad videlo samo nebo.

Posle četrdesetak minuta tumbanja preko kamenjara, u sred šume, na dnu klisure, vodič je zaustavio traktor, uz objašnjenje da se trenutno nalazimo negde u trouglu koji čine Sjenica, Tutin i Novi Pazar, da kilometrima i kilometrima okolo nema žive duše. I da su put kojim smo prošli koristili i vehabije, da je put niz klisuru u stvari, slep, da su ispod pećine sami krš i litice.

Susret s policijom

Posle kilometar pešačenja niz novu klisuru, ponegde usku tek toliko da čovek može da prođe, punu trnja i šiblja, već smo bili blizu pećine u kojoj je bila jedna od baza vehabija.
- U ovom kraju ima više pećina i teško ih je naći - objašnjavao mi je vodič, sve dok se šumom, iznenada, nije prolomila komanda od koje mi se, u trenu, kosa podigla na glavi.

- Stoj!
Stali smo obojica kao ukopani. Neugodna tišina koja je usledila trajala je možda duže od minut-dva, nas dvojica stajali smo ukopani u dnu klisure, i tek koji tren kasnije, primetio sam na kosi desno od nas, stotinjak metara iznad klisure, tri-četiri tamne prilike koje su, učinilo mi se, pretrčavale od drveta do drveta. Policajci ili vehabije, bila je jedina dilema koju sam imao.

Odozgo, usledila je nova komanda:

- Ne mrdaj!

Nas dvojica i dalje nismo mrdali, nisam siguran, ali mislim da sam sekund kasnije podigao i ruke uvis.
- Mi smo novinari - sve je što sam uspeo da viknem kada sam malo kasnije došao do glasa. Odozgo, iz grupe, do nas su niz strminu brzo sišla dvojica ljudi sa automatskim puškama u rukama. Jedan u policijskoj uniformi, drugi u civilu. Iako ni ja ni vodič nismo imali brade, legitimisali su nas u onom šiblju i kratko nas obavestili da smo u zoni u kojoj nikako ne bismo smeli da budemo, i da se moramo hitno vratiti nazad, da smo napravili veliku glupost, prilazeći im bez prethodne najave. NJihovo naređenje nije trpelo pogovora.

Malo kasnije, na pola puta nazad, u borovoj šumici iznad puta, uleteli smo - ovog puta pravo u - kamp vehabija, koji je, srećom, bio potpuno prazan.
Iz daljine, najpre smo među drvećem ugledali belo bure za vodu, pa još jedno plavo. Kada smo koji minut kasnije oprezno prišli, bilo je jasno da smo - u sred kampa vehabija. Među borićima najpre smo ugledali zaravnjeno mesto na kome je bio šator, pored par motki preko kojih je verovatno razapinjano platno. Malo dalje ležale su plastične flaše od vode, i još jedno bure do pola puno, barem pet-šest kesa punih dugotrajnog hleba, zatim naslagane košulje i džemperi onih koji su tu boravili, barem desetak pari muških gaća, dvoje sivih pantolona, malo niže jedna cokula, pa jedna putna torba, pored torbe prosuto barem tri-četiri kilograma belog pasulja. Sve očiti dokazi da su oni koji su bili tu, planirali da u kampu proborave duže vreme.

I selo Raždaginja, juče posle podne, bilo je potpuno pusto. Nigde na putu kroz selo, po okolnim sokacima, ni žive duše. Tek jedan meštanin koga smo zatekli iza ograde, iznad džamije, posvedočio nam je da je jedan od njegovih komšija, dan ranije, zaista odveden u Novi Pazar u zatvor, i da je sin tog komšije - pobegao policiji.
- Znam momka od kako je rođen i uvek je bio dobro dete. Nikome on u selu ni vodu nije natrunio, a kamoli nešto drugo nažao uradio. Istina, bio je veoma pobožan, redovno je klanjao pet namaza dnevno i, ako je za nešto kriv, onda je to zbog toga što je - upao u pogano društvo, ko zna kako su ga obrlatili - objasnio nam je ovaj meštanin Raždaginje.

Šta su smerali

Posle su se na ulici pojavili još neki, kada su videli da na sokaku nije policija, ali je i njihova priča bila uglavnom ista.
- Sem njega, niko drugi u selu nije nosio takvu bradu, niti je u našoj džamiji bilo problema, niti nas je ko terao da klanjamo kao vehabije. I, još nešto zapišite, što se nas ovde u selu tiče, bezbednost Srbije nije ugrožena niti ko mora da se plaši nas - rekli su mi još.

Ono što je i juče i prekjuče bilo pitanje dana u celoj Raškoj oblasti ili u Sandžaku jeste - šta su polaznici kampa na Ninaji planirali. Toliko oružje i hranu zasigurno nisu spremali bez neke namere. Zaključak koji se iz svega lako može izvući, na Pešteru je juče malo ko bio spreman javno da izgovori: nije li za ovaj kraj Srbije spremano krvavo proleće?
Zoran Šaponjić (Sina)


Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.