Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 15 16
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Muškarac sa bombama u Predsedništvu Srbije  (Pročitano 18634 puta)
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Alcatel One Touch
Kad pre je uspeo da da intervju...tz..tz..tz..
Zar ih ne zadrzavaju u Lazi 24h ako je u pitanju pokusaj samoubistva?
Pa,nije to bio pokusaj samoubistva...vise je bilo privlacenje paznje na njegov slucaj.Ne bi se taj ubio...100%

Kako nije... usao je u zgradu i pretio da ce da aktivira bombu (i pri tome digne sam sebe u vazduh).
  Ako aktiviranu bombu bacis,onda si ubica,a ako je ostavis u dzepu ili u ruci,onda si samoubica(a mozda potencijalni i ubica.)...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
propusti u obezbeđenju Tadića
Šta bi bilo da je umesto očajnika uleteo terorista
Autor: P. Z. V. - V. Z. C. - A. Ž. A. | Foto:V. LALIĆ | 23.05.2009. - 08:00


Ulazak Dragana Marića sa dve bombe u Predsedništvo Srbije pokazuje da se srpske službe zadužene za bezbednost predstavnika vlasti i dalje bave posledicama, a ne preventivom kojom bi sprečile da se ponovi 12. mart 2003. kada je ubijen premijer Zoran Đinđić.

Iako su i predsednik Boris Tadić i ministar policije Ivica Dačić pohvalili rad pripadnika bezbednosnih službi, postavlja se pitanje šta bi bilo da je u zgradu na Andrićevom vencu upao terorista, a ne čovek koji je hteo da skrene pažnju na svoj problem. Sagovornici „Blica” saglasni su da je slučaj Dragana Marića prilika da se u službe obezbeđenja uvede sistem odgovornosti.
- U Srbiji nema bezbednosne kulture, jer nema strogih propisa kojima bi se sankcionisali pripadnici službi bezbednosti koje prave propuste. Događaj sa Marićem pokazuje pravi amaterizam ili krajnju nepažnju službi obezbeđenja. Marić nije nepoznat i nedopustivo je da se jednostavno ušetao u Predsedništvo - kaže za „Blic” profesor kriminologije Dobrivoje Radovanović.
Slobodan Pajić, nekadašnji šef obezbeđenja potpredsednika Vlade Srbije, a sada vlasnik detektivske agencije „Diza”, smatra da su najveći propust napravile VBA i BIA.
- Najvažnije u obezbeđe­nju je pravovremeno prikupljanje informacija o eventualnoj ugroženosti, a to je posao VBA i BIA. Marić je praktično najavio šta će da uradi i uspeo je da uđe sa bombama. Šta bi bilo da je umesto njega to bio terorista koji bi zaista hteo da učini zločin. Neko takav bi ušao opasan eksplozivom i bez reči ga aktivirao. To je ogroman propust - kaže Pajić.
On navodi da u poslu obezbeđenja nema tajni, znaju se pravila i mora da se tačno zna ko je i za šta odgovoran.
- Pripadnike našeg obezbeđenja obučavali su instruktori najpoznatijih svetskih službi, ali mora da se uvede sistem odgovornosti. Mora da se postavi neko ko pravi plan obezbeđenja i odgovara za njega. Tu osobu mora da sluša i predsednik - objašnjava Pajić.
Aleksandar Radić, vojni analitičar, kaže za „Blic” da događaj u Predsedništvu predstavlja sramotu za bezbednosne službe, Ministarstvo odbrane i MUP.
- Ovakav propust u obezbeđenju zaslužuje detaljnu analizu. Na dan posete američkog potpredsednika Džozefa Bajdena obezbeđenje je bilo takvo da je maltene majkama sa decom zabranjivalo da pređu ulicu, a onda se sutradan dogodi da čovek uđe u zgradu Predsedništva Srbije sa dve bombe. Smatram da bi trebalo oformiti skupštinsku komisiju koja će se baviti tim pitanjem - navodi Radić.
Na pitanje „Blica” zašto je predsednik ušao u Predsedništvo pre nego što je drama okončana, u Kabinetu predsednika Tadića, saopšteno nam je da se „o kretanju predsednika Tadića kabinet nikada ne izjašnjava i da je njegovo obezbeđenje jedino zaduženo za tu vrstu procene”.
Sagovornici „Blica” slažu se da nijedan objekat ne pruža potpunu sigurnost kada su u pitanju političari, jer je u opisu njihovog posla da se susreću sa građanima.
- Dužnost službi je da na svakog posetioca gledaju kao na potencijalnog teroristu i da poštuju proceduru. U slučaju Marića možda je jedini propust neposrednog obezbeđenja to što ga na vreme, preko spoljnih kamera nisu uočili - kaže Pajić. Profesor Radovanović kaže da bi u mnogim zemljama Marić bio ubijen odmah, ali da je jedina svetla tačka u celom događaju pregovarački tim koji je, po njegovom mišljenju, obavio dobar posao.
Boro Banjac, nekadašnji šef Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala, smatra da u Srbiji nema bezbednosne kulture i da se još bavimo posledicama, a ne preventivom.
- Preventiva je najvažnija u zaštiti. Dužnost VBA i BIA je da provere svaki podatak i informaciju. Njihov posao je da daju mišljenje da li je nešto ozbiljno ili nije, a ne političara - kaže Banjac. On napominje da je u slučaju Marića morao da se spreči pre nego što je došao do Predsedništva.
- Moglo je pravovremeno da se reaguje i da se obavi pretres njegovih prostorija i da mu se bombe na vreme oduzmu - kaže Banjac.
Za neposrednu bezbednosti predsednika Tadića zaduženi su pripadnici „Kobri”, i to na njegov zahtev, jer su ga oni štitili dok je bio ministar odbrane. O bezbednosti predsednika vode računa i VBA, koja bi trebalo svakodnevno da razmenjuje podatke sa BIA o eventualnoj ugroženosti.
- Obezbeđenje Predsedništva je 24 sata dnevno. Tri ulaza, glavni ka Pionirskom parku i dva sporedna, ka Ulici kneza Miloša i Skupštini grada, svojevremeno su čuvali pripadnici MUP-a naoružani pištoljem CZ 99, heklerom i puškom M70 - priča sagovornik „Blica” iz MUP-a o merama koje je policija preuzimala dok je čuvanje Predsedništva bilo isključivo u njenoj nadležnosti. Posredstvom video nadzora nadgleda se šta se dešava u okolini ulaza. Uz ulaze smeštena su KD vrata i rendgen, tako da svako ko želi da uđe u zgradu mora da prođe kroz njih.

Postupak protiv Marića

Dragan Marić osumnjičen je za izazivanje opšte opasnosti i nelegalno posedovanje eksplozivnih naprava. Na saslušanju u beogradskoj policiji u svojoj odbrani izneo je da je u zgradu Predsedništva ušao naoružan bombama iz očaja i gneva što država nije reagovala kada je Viši trgovinski sud presudio u „Jatovu”, a ne u korist
njegovog preduzeća. Posle saslušanja određen mu je policijski pritvor, a juče popodne priveden je istražnom sudiji.

Iran i „Jat”

Tokom štrajka glađu 2004. godine, Marić je ispričao da je 1992. radio sa Irancima koji su na ostrvu Kiš gradili rafineriju i poslovni centar. Sa firmom „Azergan Kiš” sklopio je ugovor shodno iranskom zakonu - plan da izvozi hranu iz Srbije, a potom i da njegova firma održava rafineriju. Usledile su sankcije Jugoslaviji, a iranska vlada je, tvrdi Marić, „Jatu” zabranila transfer stečenih dolara van ove zemlje.
- Milan Žikelić, tadašnji direktor, zamolio me je da nađem vezu kod Iranaca i izvučem od njih „Jatov” novac. Pristao sam da moja firma „Inter lizing” sklopi ugovor, forme radi, da ja od „Jata” Teheranu navodno pozajmljujem 1.355.000 dolara. Posle godinu dana iranski partner obavestio me je da sam bankrotirao, jer je „Jat” uzeo moj novac. Ostao sam bez igde ičega.

Pregovarače predvodila Milka Bacarić

Psiholog Milka Bacarić, zaposlena u Protivterorističkoj jedinici MUP-a, bila je na čelu pregovaračkog tima srpske policije koji je posle višečasovnih razgovarao uspeo da nagovori Dragana Marića da preda bombu „kašikaru” s koje je skinuo osigurač i odustane od samoubistva u zgradi Predsedništva Srbije.
Kako „Blic” saznaje, ova mlada žena prekjuče, čim je obaveštena o dešavanjima u zgradi Predsedništva, okupila je tim pregovarača, među kojima su kolege iz specijalnih jedinica MUP-a i beogradske policije. Po dolasku na Andrićev venac, usledio je mukotrpan i nimalo zahvalan posao - nagovoriti Marića, čoveka na rubu živaca koji smatra da je sve u životu izgubio, da odustane od namere.
- To je bio izazov i za pregovarački tim. Do sada su bili angažovani u talačkim situacijama, sprečavali samoubistva, ali ne i kada neko naoružan bombom uđe u neku od državnih institucija kao što je zgrada Predsedništva. Trebalo je biti hladne glave i debelih živaca da se Marić razoruža, da se ne desi nešto tragično - kaže sagovornik „Blica” iz MUP-a.
Psiholog Bacarić je odmah organizovala tim, šta ko da radi, davala instrukcije pregovaraču, inače zaposlenom u PU za grad Beograd, kako da razgovara s Marićem, da bi ga omekšao. Njeni saveti kolegama dali su rezultata, jer je Marić odustao od namere.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia E
kako da ne samo teroristi cekaju da udju u predesdnistvo Smile, da sam ja predsednik i da neko iz mog naroda hoce da se digne u vazduh zato sto ne moze vec godinama da ostvari svoje pravo, dok me zajebavaju novinari po novinama i karikaturama, ja ne da bih podneo ostavku nego bih se obesio od sramote i srama!

IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
kako da ne samo teroristi cekaju da udju u predesdnistvo Smile, da sam ja predsednik i da neko iz mog naroda hoce da se digne u vazduh zato sto ne moze vec godinama da ostvari svoje pravo, dok me zajebavaju novinari po novinama i karikaturama, ja ne da bih podneo ostavku nego bih se obesio od sramote i srama!


I sta, nista. Penzioneri su se javno palili benzinom pod Slobom pa je ovaj opet ostao na vlasti dok nije i vrapcima prekipilo  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 6230
Ovo sa Jatom ne razumem nikako?
Ko je kome pozajmljivao? Odakle jatu pare u Teheranu? na osnovu cega je jat uzimao na fiktivnom ugovoru?
Kako to da neko godinu dana uzima po1,3 miliona a da ti ne vodis evidenciju?
Samo da mi ne kaze da je iz nekih patriotskih razloga to radio. Trebao se onda davno ubiti.
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
to je visoki biznis po sistemu "dodjem ti dodjes mi".
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ovo nije Srbija, ovo je katastrofa...

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1957
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia N8
Sta je bilo sa ovim likom? El se izborio za svoja prava... ili oni sto su sekli prste jedno vreme... Sad ih niko vise ne spominje  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Marić optužen za izazivanje opšte opasnosti
Autor: V. Z. Cvijić | 11.07.2009. - 08:00

Beograd - Dragana Marića iz Valjeva, koji je 21. maja ušao u zgradu Predsedništva preteći da će da aktivira ručne bombe, Prvo opštinsko tužilaštvo u Beogradu optužilo je za izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljeno držanje oružja.

Prema rečima sudije Zorana Šešića, portparola Prvog opštinskog suda, za izazivanje opšte opasnosti Mariću preti kazna od šest meseci do pet godina zatvora, a za nedozvoljeno držanje bombi maksimalna kazna je takođe do pet godina. Optuženi Dragan Marić je 21. maja pretio da će aktivirati jednu od dve ručne bombe koje je uneo u zgradu Predsedništva ukoliko mu Vlada Srbije ne garantuje sudsko poravnanje pred Trgovinskim sudom u Beogradu u sporu sa „Jatom“, gde je tvrdio da je oštećen za više miliona dolara. Marić je pritvoru štrajkuje glađu protestujući i dalje zbog spora sa „Jatom“. Njegovo zdravstveno stanje za sada je stabilno.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 15 16
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.114 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.