Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:40:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mobing-maltretiranje na radnom mestu  (Pročitano 53036 puta)
Hronicar svakodnevice


...and justice for all!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 501
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 3310
U sredu sam dao otkaz. Zakasnio sam 4 minuta, a nisam upisao kašnjenje (kašnjenje do 15 minuta se sankcioniše sa 400 din od plate). Javio sam se da ću okasniti koji minut jer mi je pobegao autobus. Radio sam 6 meseci za 10 000 din mesečno. Nakon toga me je isprozivao pred celim kolektivom i tu mi je pukao film. Otišao sam na teren i vratio se pripit (4 špricera), ali sam obavio sve po PS-u. Neću više da radim tu i gotovo. Sad mi traži pismeni zahtev za ostavku. Sutra idem po radnu knjižicu i da mu uručim papir sa otkazom. To mu inače nije bilo prvi put da me kinji pred drugima, a ni prema njima nije blaži. Zato u ovoj agenciji svi opstaju u proseku par meseci i beže što dalje. Za 6 meseci što sam radio ostalo je 3 stara radnika, a otišlo njih 12 (toliko ih je i došlo, ali ne verujem daće i oni dugo). Smile Smile
I stalno sam bio pod pretnjom otkaza, i to pismenom.
« Poslednja izmena: 10. Jun 2007, 17:48:23 od Dr Jekkyl »
IP sačuvana
social share
U istini su dugačke noge.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
Istraživanje o pritiscima na radnom mestu
Svaki drugi radnik šikaniran na poslu
Autor: Slavica Tanasić | 10.06.2007 - 00:01

Svaki drugi radnik u prestonici bio je bar jednom šikaniran na poslu. Psihičkom maltretiranju od nadređenih, ali i od kolega na istim poslovima, izložene su uglavnom žene starije od 35 godina, najčešće visokog obrazovanja, udate, koje imaju manje od deceniju radnog staža.

Seksualno zlostavljanje
Muškarci i žene na poslu su izloženi stalnom verbalnom, ali i seksualnom zlostavljanju. Svaki četrnaesti ispitani muškarac bio je u toj poziciji bar jednom tokom radnog veka, dok su žene ovoj vrsti šikaniranja tri puta više izložene. Fizičkim pretnjama dva puta više su izložene žene od muškaraca.
Za razliku od žena, muškarci su žrtve samo nadobudnih šefova, ali ne i kolega. Pretpostavljeni raznim pritiscima, obimnim poslom, ali i nedozvoljavanjem godišnjih odmora i slobodnih dana maltretiraju mlađe, ali i starije muškarce, bez obzira na godine staža, nivo obrazovanja i bračno stanje. Do ovakvih rezultata došla je dr sc. med. Mirjana Vuksanović, klinički psiholog, koja je tokom aprila i maja ove godine obavila istraživanje o mobingu (šikaniranju) zaposlenih u Beogradu. Rezultati ovog istraživanja u potpunosti se poklapaju s rezultatima do kojih je došla i Vesna Baltazarević, koja je proučavala mobing u centralnoj i južnoj Srbiji. Dakle, mobing se sprovodi u svim područjima rada i među svim nivoima zaposlenih.
- Svaki drugi kvalifikovani muškarac i svaka druga nekvalifikovana žena izloženi su stalnim kritikama na rad. Intreresantno je da čak 80 odsto ispitanih muškaraca smatra da je pretrpano poslovima.
To je najčešća oblik šikaniranja na poslu što se tiče jačeg pola. Sledeći, takođe izražen oblik mobinga je zadavanje teških poslova, zatim neadekvatna komunikacija, kritika na rad i preterana kontrola. Što se tiče žena, ubedljivo vodeću poziciju zauzima ogovaranje, zatim nedostatak komunikacije, izolacija, kritika na rad i neadekvatna komunikacija - objašnjava Mirjana Vuksanović.

Psihičke promene
kod žrtava
- depresija
- anksioznost
- kriza plača
- osećaj depersonalizacije
- napad panike
- socijalna izolacija
- emociona-na otup-jenost

Promene u ponašanju
- anksioznost
- pasivizacija
- povećano konzumiranje alkohola, cigareta i lekova
- seksualni poremećaji

Promene na telesno-zdravstvenom planu
- glavobolja
- poremećaj spavanja
- vrtoglavica
- problem s varenjem
- povišen pritisak
- povišen nivo šećera u krvi
- srčani problemi
- kožne promene

U osnovi svakog mobinga je poremećaj komunikacije. Radnik je totalno izolovan iz kolektiva, samo je fizički prisutan na poslu, izopštava se iz programa edukacije, ne poziva na proslave. Bukvalno je gurnut u ćošak, a najčešće mu je onemogućena svaka komunikacija sa svojim rukovodiocem. Sve se radi samo s jednim ciljem - da se žrtva natera da napusti posao.
- Veoma je česta pojava takozvanog sindroma "radnog stola". Jedan period zaposlenom se ne daju nikakvi poslovi, a iz kancelarije mu se odnese kompjuter, telefon. To traje jedan određeni period, a onda se ista osoba zatrpa poslom koji mora da završi u kratkom roku. Sve se radi samo da bi zaposlenom dokazali da nije sposoban za rad - kaže Vesna Baltazarević, autor prve knjige o mobingu "Komunikacija na četiri noge".
Iskustva su pokazala da je broj žrtava mobinga i mobera najveći u zemljama u tranziciji. Evropski parlament je 2001. godine doneo rezoluciju kojom je obavezao sve svoje članice da u radno zakonodavstvo unesu odredbu o zaštiti zaposlenih od mobinga. U Francuskoj se ova pojava oštro sankcioniše novčanom kaznom od 15.250 evra do kazne zatvorom. Kod nas u Zakonu o radu postoje samo odredbe koje se odnose na zaštitu od diskriminacije i seksualnog uznemiravanja.
- Kod nas je rasprostranjena i politička pozadina mobinga, što se retko javlja u razvijenim zemljama. Na rukovodeća mesta uglavnom dolaze politički podobne osobe, koje svoju nestručnost prikrivaju stalnim optuživanjem radnika - dodaje Baltazarevićeva.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Сад се то зове мобинг...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Chaos, panic, & disorder-my work here is done!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 5472
Zastava Belgrade, Over the Rainbow :)
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Najgore je sto mozes samo da plaches na ovu temu jer nas kao radnike drzava nikako ne stiti..kako moze bre neko normalan da dozvoli da mu radnici rade za 10.000?  Smile
Kakvu motivisanost mozes da ocekujes? Smile
Trenutno je prosek u republici Srbiji nekih 25.000 ali ja znam jako malo ljudi koji primaju toliko..
IP sačuvana
social share
Im your only friend
Im not your only friend
But Im a little glowing friend
But really Im not actually your friend
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
Najgore je kada trpis verbalno izivljavanje osoba koje ti nisu ni do kolena...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Chaos, panic, & disorder-my work here is done!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 5472
Zastava Belgrade, Over the Rainbow :)
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Najgore nije to Anea, nego je najgore sto nisi u poziciji da napustis takav posao jer ko zna kad ces naci sledeci
IP sačuvana
social share
Im your only friend
Im not your only friend
But Im a little glowing friend
But really Im not actually your friend
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Али те ништа не спречава да почнеш да га тражиш.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
PA, sprecava te cinjenica da si vec toliko izmucen izivljavanjem, da ne mozes da se predstavis u pravom svetlu....
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
То је изговор. Мене мало тога може да избаци из такта - уосталом, пси лају, а каравани пролазе.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Chaos, panic, & disorder-my work here is done!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 5472
Zastava Belgrade, Over the Rainbow :)
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Bas to Anea. mozes da ga trazis do prekosutra ali ako nemas vezu ili nenormalno puno srece, tesko ces naci nesto
Panini ne mozes bas tako da gledas na to...
IP sačuvana
social share
Im your only friend
Im not your only friend
But Im a little glowing friend
But really Im not actually your friend
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:40:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.