Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:03:04
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mobilnost  (Pročitano 10381 puta)
09. Okt 2003, 21:31:35
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
U srednjem vijeku ljudi su putovali vise nego danas.

Što mislite o tome?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Mislim da tad nisi imao "mobilnu kancalariju" i nisi sve mogao da obavis iz jedne ruke kao danas...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Ovisi kako gledaš na to. Je li važna udaljenost, tj. kilometraža ili odlazak iz sela, grada,...
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Ponajviše boravak u inozemstvu. Znači siromašni seljaci, koji su imali posla i preko glave, a bez prava na godišnji, putovali su više nego mi danas. Na hodoćašća, sajmove i sl. Zašto se većina nas jedva ne makne izvan vlastite zemlje, osim maturalnih ekskurzija ili kasnije poslovnih sastanaka, ili ako neko putovanje dobijemo na lotu?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Nisam baš siguran u to.

U srednjem veku 90% ljudi su bili seljaci vezani za zemlju koji ako bi napustili imanje bili bi proganjani kao odbegli robovi u Americi. A posle im sledi kolac u bulju (glogov slovenački  Smile ).

A da su ljudi toliko putovali ne bi srednjovekovne karte bile pune rupa i slika zmajeva i raznih čdesa u nekim predelima.

Koliko je samo desetina hiljada ljudi ovog leta furnulo u Egipat, Tursku pa čaki i Hrvatsku?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Mislim da ste obojica u pravu, no da pokušam odgovoriti na vaša pitanja, tj. kako ja gledam na to.

Prvo: Mislim da rupe u kartama ne predstavljaju dokaz da ljudi nisu putovali, nego predstavljaju strah od nepoznatog. Mislim da judi tada nisu imali baš nekog istraživačkog duha da bi išli " u nepoznato", jer su mislili da su tamo razna čudovišta, zmajevi i sl.

Drugo: Istina je da su u to vrijeme skoro svi bili poljoprivrednici i da su bili vezani uz zemlju, no ne zaboravi da je to vrijeme kad su porodice bile velike, a i živjelo se u klanovima, tako da je svaki pojedinac imao svoju ulogu na polju, no ipak se moglo " pokriti" nekoga tko je bio odsutan.

Treće: Istina je da su nekad ljudi više odlazili na sajmove, proslave, obljetnice,... no mislim da je tu problem vrlo kompleksan. Jedan razlog je u razlici načina života nekad i sad. Nekad su ljudi bili vezani uz poljoprivredu, već sam objasnio, tj. godišnje doba. Svi koji se bave poljoprivredom znaju da u tom poslu postoji par kritičnih i teških trenutaka, no postoji i vrijeme kad nema mnogo posla, dok danas čovjek u industriji nije vezan godišnjim dobom. Drugi razlog je strogo vezan uz prvi, a to je današnji ritam života, gdje je čovjek u pokretu često šest dana u tjednu i to po cijele dane, pa u nedjelju se stvarno želi odmoriti. Tom ritmu života podređen je i stil i kvaliteta života, koja nerijetko tjera čovjeka preko svih granica da bi imao što i drugi. Ovome treba dodati i današnje migracije, svakodnevne, koje ljudi čine da bi došli na posao. Mislim da danas ljudi naprave više kilometara u jednoj godini nego ljudi nekad u cijelom životu. Sad je veliko pitanje tko si sve može priuštiti, ne mislim samo financijski, nego i vremenski, da sve to posloži i da konačno, u svemu uživa.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Ne bih rekla da su ljudi tada putovali vise nego danas,ovde u IL svaka porodica bar jednom godisnje idu negde napolje,deca po zavrsenoj vojsci obavezno idu godinu dana na put po Evropi,Americi,Indiji...kako ko,samo kod nas je tako da ljudi cak nemogu ni na more da odu jednom godisnje na 10 dan...mislim da je ipak situacija u nasoj zemlji (i susednim) kriva za to...
Moji roditelji su 80-tih godina putovali po susednim zemljama cisto onako za vikend,haj danas da vidim ko to moze,mogu oni koji imaju a takvih nije mnogo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Sve je to lijepo što vi pričate, ali činjenica je da npr. 90% amerikanaca nema putovnicu/pasoš, znači nikada ne putuju izvan SAD-a.

Već smo pisali po ovom forumu gdje su neki od nas putovali, pa smo LUDAK i ja ispali svjetski putnici. Ja sa Bugarskom, Rumunjskom i Poljskom..

Ono što sam htio ovdje naglasiti je pitanje nacionalne države koja se stvara u 18. i 19. st. Znači s graničnim kontrolama. U Zagrebu postoji ulica Nova ves čiji su stanovnici u srednjem vijeku mahom bili Talijani i Francuzi, te se zvala Vicus Latinorum (ulica Latina). Danteov unuk je držao ljekarnu (postoji i danas). znači oni su mogli komotno doći i bez ikakve papirologije živjeti u Zagrebu kao bilo koji Hrvat. Kasnije je došlo do određenih ograničenja, npr. protestanti se nisu smjeli trajno naseljavati i sl.

Poanta je u tome, što je zagreb na nekim francuskim kartama toga doba siguro jedna od "rupa" sa zmajevima i sl., ali Francuzi su tu dolazili i živjeli. Kako? Zašto? Otkuda su mogli znati da je u Zagrebu život normalan?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jebiga... pazi... ako malo bolje pogledas, tih 90% amera danas imaju sve u americi, sve sto im treba, ako hoce da se prosetaju po luvru sednu za komp uzmu 3d tour i prosetaju ce i njima milina. Sta ce njima stvarno setanje.
Zas spot za pesmu :LAZY, pogledaj ga ako vec nisi, mnogo stvari objasnjava
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Mislim da stvarno i virtualno putovanje nije za uspoređivati iz mnogo razloga. Jedan od njih je da ne srećeš druge ljude, drugi je da ne komuniciraš s njima, treći: putovanje nije samo vidjeti, nego i osjetiti, mirisati,...

@Laslo

Za putovanje je najvažnija odluka da se krene, pa ti pogledaj koliko si takvih odluka donio, tj. krenuo na neki put, ne zato što se tamo išlo zbog seminara ili drugih razloga.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:03:04
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.