Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mladić iz Vrnjačke Banje ubedio NASA da 2015. lansira mali satelit made in Srb  (Pročitano 12995 puta)
12. Mar 2012, 12:19:14
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
Američka agencija za istraživanje svemira NASA 2015. godine lansiraće 50 manjih satelita, od kojih bi jedan trebalo da bude konstruisan u Srbiji. Zahvaljujući inicijativi mladog naučnika Stefana Vlajkovića, naučne institucije i kompanije iz naše zemlje dobiće priliku da postanu deo velikog projekta.



Čim se Stefan Vlajković, doktorant Tehnološkog instituta u Cirihu, preko projekta konstrukcije satelita koji koriste nanotehnologiju povezao sa najprestižnijom agencijom na svetu, dobio je ideju da u taj projekat uključi i Srbiju. Nije bilo lako to uraditi; dozvolu i odgovor iz NASA čekao je od juna prošle godine do početka januara.


- Kada sam pristupio projektu, želeo sam da povežem i naše institucije, jer znam da imamo potencijala da to iznesemo. To je odlična prilika ne samo za naučne institucije, univerzitete i institute, već i za kompanije koje se bave elektronikom, programiranjem… Postojala je bojazan sa strane NASA, ali su na kraju pristali, tako da postoji velika šansa da 2015. imamo srpski satelit - počinje priču za “Blic” Vlajković.


Trenutno se priprema tehnička dokumentacija, nakon toga treba da se prođe i selekcija, a konačan odgovor će se znati na jesen. Vlajković je veliki optimista.


- Srbija bi 2015. mogla da ima svoj satelit, a trebalo bi da ga konstruišu stručnjaci sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada i biće sklapan u Novom Sadu ili u Beogradu na Institutu “Mihajlo Pupin” - kaže Vlajković, koji je asistent na fizičkoj hemiji na ciriškom institutu.


U okviru ovog projekta biće konstruisano 50 malih satelita veličine 20 puta 10 centimetara, ali i oni, bez obzira na veličinu, kako objašnjava Vlajković, imaju istu funkciju kao i veliki sateliti.
 
Još čeka na odgovor predsednika i premijera: Stefan Vlajković

- Period njihove rotacije je 10 do 15 minuta, za toliko obiđe Zemlju. U jednom trenutku pokriva tri-četiri susedne države, ali pošto brzo obiđe Zemlju, to nije problem. Nema potrebe da bude veliki i glomazan jer se lansira u orbite koje su bliže - navodi Vlajković i dodaje da ovi sateliti mogu da se koriste u vojne svrhe, u telekomunikaciji, za analize štete u vanrednim situacijama, istraživanja orbite Zemlje, meteorološke projekte...


Pravno gledano, sateliti će biti u vazdušnom prostoru više od 50 država i oni će između sebe razmenjivati podatke kako bi se uspešno obavila istraživanja koja NASA finansira.


- To znači da ćemo u svakom trenutku imati podatke i pristup svim satelitima, a ne samo našem - kaže Vlajković.


Miodrag Temerinac, profesor na FTN, kaže da bi satelit trebalo da bude težak tri kilograma i da u mali prostor treba smestiti svu elektroniku, senzore, aplikacije.


- Ovi sateliti nisu geostacionarni, nisu na jednom mestu, nego stalno kruže. Projekat je pokrenut zbog meteorologije, a žele da prate i geodinamičke promene. Ali mreža satelita može da se koristi i za druge primene. Mogu da se ubace i dodatni senzori za podršku navigacionom sistemu, na primer - kaže Temerinac i dodaje da je plan da ovi sateliti budu lansirani iz Rusije jedan po jedan ili nekoliko odjednom.


NASA finansira 80 odsto opreme i 80 odsto sredstava za lansiranje, pa je za učešće u ovom projektu potrebno da Srbija obezbedi između 20.000 i 100.000 evra. U prvoj fazi, kako kaže Vlajković, potrebna je samo garancija da će troškovi biti pokriveni. Kako bi obezbedio novac, samoinicijativno je počeo da kontaktira s ovdašnjim ministarstvima, ali su ga tokom januara prvo dočekali praznici, a onda i vanredna situacija.


- Pokušao sam da zakažem sastanak kako bih obezbedio novac za troškove. Kontaktirao sam s ministrima odbrane, nauke, ekonomije, tražio sam prijem i kod predsednika i premijera. Niko mi nije odgovorio - kaže Vlajković, koji je ubeđen da će novac ipak biti obezbeđen.


Svestan koliko je ovo dobra prilika za Srbiju, on želi da u tehničkoj dokumentaciji navede i imena kompanija iz naše zemlje koje će raditi na projektu. Do sada su se uključili samo FTN i Institut “Mihajlo Pupin”, a vreme ističe jer je rok za podnošenje dokumentacije 1. april. Zato Vlajković poziva sve zainteresovane kompanije i pojedince da se uključe u projekat.


- Pored ovoga, za planiranje i realizaciju neophodan je i kontakt sa državnim vrhom kako bi se definisala najbolja strategija za našu privredu. Još jednom apelujem za prijem i sastanak sa premijerom i predsednikom - zaključuje Vlajković.

 

Automobil budućnosti biće bez vozača

Preko ovog projekta a u vezi s primenom satelita, 2015. će biti konstruisan auto budućnosti - prototip „mercedesa“ kojim neće upravljati čovek (auto-pilot).


- Ovo je jedan od načina da se naše kompanije povežu s najnaprednijim svetskim tržištem skoro bez ikakvog ulaganja. Samo od tržišta automobilske industrije početno ulaganje može da se vrati višestruko. Ovo je prilika za ostvarivanje državnog profita od nekoliko desetina miliona evra godišnje - kaže Vlajković i navodi da ovaj projekat, ako se doda i potencijal razvoja vojnih tehnologija, može postati okosnica srpske privrede za samo tri godine.

Izvor: Blic

 Smile Smile
« Poslednja izmena: 12. Mar 2012, 12:22:12 od cg_ac »
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Nisam mudar, samo tiho pricam

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 17.0.963.78
mob
Nokia 6220
 Smile
IP sačuvana
social share
Баш још једна бенефиција тренирања у јавности, поред очитих бенефиција по физичко здравље, је управо развијање курцобоље за мишљење других...
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.61
Svaka cast.  Smile Smile Smile Smile

Citat
- Pokušao sam da zakažem sastanak kako bih obezbedio novac za troškove. Kontaktirao sam s ministrima odbrane, nauke, ekonomije, tražio sam prijem i kod predsednika i premijera. Niko mi nije odgovorio - kaže Vlajković, koji je ubeđen da će novac ipak biti obezbeđen.
Jbg, imaju oni druge prioritete...
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
 Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
Citat
- Pokušao sam da zakažem sastanak kako bih obezbedio novac za troškove. Kontaktirao sam s ministrima odbrane, nauke, ekonomije, tražio sam prijem i kod predsednika i premijera. Niko mi nije odgovorio - kaže Vlajković, koji je ubeđen da će novac ipak biti obezbeđen.
e srbijo  Smile Smile
« Poslednja izmena: 12. Mar 2012, 14:34:32 od crazy 123 »
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.27
Ovi nasi konji nista ne vide, njima je samo vlast vazna. Smile Smile Smile Ako dobije pare to bi bilo iznenadjenje. Moja je prognoza da cemo "ispusiti" kao i uvek, jer smo ordinarni mazgovi. Zao mi ovog coveka koji ima entuzijazma i energije. Iako sumnjam, voleo bih da do ovoga dodje.

A, mozda ako Hrvati dobiju da urade satelit, mozda bi onda i nasi to uradili, ili jos zesce da Kosovo radi satelit u saradnji sa Federacijom BiH, Makedonijom i Hrvatskom - eeee, onda bi nase glavonje sigurno bile zainteresovane za ovog coveka. A, ovako, normalno, cisto sumnjam!

E, Srbijo...
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Chrome 17.0.963.78
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Ni prvi ni poslednji put da se odbijaju projekti koji nemaju veze sa vladajućim koji od njih nemaju direktne koristi.

A drugo, izrada satelita je strateška a ne pojedinačna odluka. Kada je pojedinac ovde isplivao? Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
senzacionalizam opet..

samo da naslov bude sto neverovatniji, onda procitas vest i skapiras da tek treba da sednu i vide sta im je sve stiglo i da odobravaju..mislim MP.. i plus ovo sto Arijada kaze.. ja ne znam kakav je to covek, al je ocigledno mnogo mocan i ugledan i veoma uspesan  Smile a ne znam ima li 20 godina  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.27
Ma, covek je na pravom, mestu u pravo vreme, moguce da poznaje neke ljude... no nista to ne vredi dok nasi "mocnici" ne odluce na koju stranu ce da prdnu (da oprostite na izrazu, ali on socno opisuje nasu zadrignutost!) Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

I have more jewels then your jeweler

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1819
Zastava Finland
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.27
mob
Samsung i9300
da je kojim slucajem drug clan bio bi nosilac liste, ovako za njih to nije interes. sto neko rece, niko se od njih nece istaci jer za to treba timski rad ali ako bi neko dao tadicu ili gitaristi da stisnu dugme start za slanje rakete u svemir to je vec duga prica, onda mozda nesto i bude Smile
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.