Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 16:40:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ludi kamen? hm... O, da!  (Pročitano 39310 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Bio sam mlad zelen, ponekad i zut

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 24688
Zastava Lausanne
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Motorola V3i
Zasto se ljudi uvek vezuju za stereotipe.

Kao sto kaze Razmazzena, postoje i malo drugacije svadbe, shvatanja, vremena se menjaju (ili ljudi kako god). Vazno je panta rei
IP sačuvana
social share



And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who would attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.

Neke price koje kruze forumom ne moraju biti istinite. Mogu biti samo tracevi zlih jezika.

I'm gonna make him an offer he can't refuse.

Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Има и те средине, али за мене је и то превише.
Не дајем ступању у брак никакав значај.

Ако нешто треба славити то је рођење детета, а и то умерено.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Običaji

Okret  
Kad svatovi izvode mladu iz kuće, njena rodbina je zove da se okrene a njegovi se trude da se ona ne okrene jer ako vidi nekoga iz svoje familije deca će na njih ličiti.

Okretanje - madjarski običaj, sever Vojvodine, zastupljen u Subotici
Posle mladenačke torte, oko ponoći, mlada odlazi da se presvuče. Po običaju, mlada se presvlači u crvenu haljinu i obično oko struka ima privezanu belu kecelju. Mlada u salu ulazi sa njenom kumom i tad počinju da sviraju čardaš. Kum u ruci drži sito i varjaču i vrti. Gosti prilaze mladi, ubace pare u sito i uzimaju mladu za ples, tj. za okretanje jer se čardaš tako igra. Jedan po jedan gost prilazi, plati i igra sa mladom. Inače, mlada se naziva snaša, a mladoženja đuvegija. Gosti sa mladoženjine strane mogu da plate mladu da ona samo sedi na stolici i čeka sledećeg. Oni takođe mogu od mlade da zahtevaju da se popne na stolicu i da kaže njeno sadašnje ime, tj. mladoženjino prezime. Kad svi gosti otplešu sa mladom onda prilazi mladoženja, krade sito sa parama i mladu i oni otrče sa svadbe. Odlaze da prebroje pare. Slavlje se nastavlja, a i oni se ubrzo vraćaju.


Ples s mladom i bacanje buketa - Hrvatska
Oko ponoći, poslije večere i darivanja, svatovi plaćaju da plešu s mladom. Ona sjedi svekrvi u krilu i čeka da netko plati (koliko se hoće) za ples s njom. Ako mlada puno pleše, onda netko plati da ona sjedne i odmori. Na kraju dolazi mladoženja i oni najduže plešu, te u iznenada pobjegnu - tada se razbija tanjur, a mlada, dok bježi, baca buket. Djevojka koja ga ulovi će se sljedeća udati.


Podizanje deteta  
Kada mladenci izlaze iz crkve (ako je vršena ceremonija tamo), mlada podiže tri puta muško dete u vis. Običaji kažu da će biti muškog naslednika.
 

Pranje ruku - Vlasotince
Kad mladenci dodju u mladoženjinu kuću, mlada u dvorištu posipa goste vodom i oni simbolično peru ruke i uz to, plaćaju mladoj.


Prva bračna noć
Po starim srpskim običajima mlada treba da bude čedna, i nakon obavljenog posla mladoženja nosi trofej/čaršav da pokaže svatovima. Ovaj običaj je potpuno zaboravljen.


Prenošenje preko praga
Kada mladoženja dovede posle venčanja mladu kući on je prenosi preko praga da ne bi uzbunjivala zle duhove koji žive u njemu. Ovo je stari paganski običaj koji se zadržao do danas


Provera - Hrvatska
Za vreme svadbe, dok mlada sedi (ali bez mladoženje) neko od njenih rođaka dolazi i krade joj cipelu, pa posle nekog vremena, kad su svi za stolom, prilaze rođaci i traže otkup za cipelu "Da li ste primetili da Vaša mlada nema cipelu?" Ako je želite nazad, morate platiti", kaže se i traže se pare od kuma ili mladoženje.
 

Skidanje vela
Pre skidanja venčanice, običaj je da se mladin veo zakači na drvo, koje je simbol rodnosti i novog života.


Sladak život  
Posle ceremonije venčanja odlazi se kući, gde mladu dočekuje svekrva sa šećerom ili slatkom, tu mlada hrani mladoženju i obrnuto. I svekrva drži ispod miške ili u obe ruke dve vekne hleba ili pogače i daje mladi da grize od obe da bi se slagale u budućem životu. I posle svega toga mladoženja prenosi nevestu preko praga!


Staro, Novo, Pozajmljeno, Plavo
Evo zašto je ovaj običaj:
Kako bi se osigurao srećan i dug brak, mlada bi trebala obući nešto staro od nekoga ko je već dugo u braku i nešto novo što će je odvesti u novi život. Nešto pozajmljeno znači "pružena sreća", a plava boja se povezuje sa čistoćom i skromnošću.
Uz ovaj običaj se i stavlja bakarni novčić u cipelicu mlade. Kako biste postigli uspeh, a zaštitili se od oskudice, stavite novčić u cipelu!


Svatovi - Mačva
Običaj je da se svatovi koji idu po mladu, a zatim na venčanje, nikada mladoženjinoj kući ne vraćaju istim putem da se mlada ne bi vratila.


U mladenačkom vozilu
Na svadbi je samo jedan Kum (naravno uz njegovu najužu porodicu koji se takođe oslovljavaju kumovima npr. otac kuma, majka, žena i sl.). Drugi „svedok“ na venčanju nije kum (iako se često pogrešno tako naziva), već se zove Stari svat i to je po tradiciji mladoženjin ujak, mada je sada pomodarstvo da mlade umesto njega uzimaju svoju najbolju drugaricu za „kumu“. Što se tiče sedenja u kolima, na mom venčanju (a čini mi se i skoro na svim na kojima sam bio) u kolima osim vozača, na prednjem sedištu sedi kum, a na zadnjem dever i mladoženja i izmedu njih mlada kada je preuzmu iz kuće njenih roditelja.


Uzimanje cipele od mlade
Neko od dece se neprimetno podvuče ispod stola i uzme cipelu i kasnije od kuma traži koliko hoće para


Vatra za plodnost - romski običaj
Romske svadbe obično traju po 5 dana. Jednog od tih 5 dana mladenci, a potom i svi mlađi gosti preskaču "lomaču" (logorsku vatru), kako bi sebi osigurali plodnost, i imali puno dece!

Venčanica
Ovo je običaj koji ne treba propustiti.... Kada se mlada oblači treba nositi nešto novo, nešto plavo, nešto tuđe i nesto staro. To je radi uroka!!!
 

Volećeš me doveka - Pirot
Na dan venčanja, kada svatovi dođu po mladu, ona treba da uzme verenički prsten i da pogleda mladoženju kroz taj prsten. Tada po običaju mladoženja će voleti mladu zauvek.
 

Zdravica za mladence  
Nažalost, u poslednje vreme se gubi stari običaj da kum nazdravi mladencima. Nedavno sam bio kum na svadbi u Valjevskom kraju gde su me gosti zamolili da nazdravim mladencima... Nekada je to bila tradicija, i bilo bi jako lepo kada bi se održala. Kum je taj koji, kada mladenci posle venčanja dođu na svadbeno veselje, treba da prvi čestita i nazdravi mladencima uz prigodan, i ne baš predugačak govor!
 


Izvor: Vencanja
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Ти си, очигледно, одушевљена свадбама...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Vencanice

            
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Udaljili ste se - da li ih zvati na venčanje?




Jednom kad dođe do venčanja, postavi se pitanje koga sve pozvati. Ukoliko želite da to bude nešto za uzak krug najbližih, pitanje iz naslova neće se ni postaviti, ali ako želite nešto veće, hoće - i može da ne bude nimalo lako odgovoriti na njega.

Osoba od koje ste se udaljili može vam biti blizak srodnik, možda čak i otac ili majka, brat, sestra, možda je u pitanju neki ujak ili tetka. Imali ste neki sukob u prošlosti, možda već godinama ne pričate i jedva da imate neki kontakt. A opet, venčanje je porodična stvar, tu se obično zove i familija, da li da ipak pozovete i tu osobu?

To je nešto o čemu treba pažljivo razmisliti. Da li zaista želite da se pomirite s tom osobom? Lepo bi bilo to učiniti, ali je sasvim u redu i da ih ne zovete na svoje venčanje, naročito ako je sukob bio nešto krupno, ako su vas toliko povredili da ne možete da im oprostite i da stvarno ne želite da obnavljate kontakt s njima.

Prilikom odlučivanja, bilo bi dobro razmisliti o sledećem. Da li je ta osoba učinila nešto zaista jako loše, na primer, da li je taj ujak ukrao veliku sumu novca od vaših roditelja pa ste zato godinama živeli u krajnjoj bedi? Da li se zapravo radilo o nekoj sitnici koja je prerasla u veći sukob, recimo, vaš brat je konstantno verbalno "bockao" vašeg partnera, pa vam se to smučilo i zato ste prekinuli kontakt s njim? Da li se plašite da bi moglo da dođe do neprijatnosti na venčanju, na primer, ujak je alkoholičar, i kada popije, postaje svađalački raspoložen i nasilan? Kako biste se osećali ako se vaš odnos s tom osobom nakon venčanja ipak ne popravi? Kako će se osećati druge vama bliske osobe koje je ta osoba povredila, ako i nju pozovete na venčanje?

Ukoliko se opredelite da oprostite i da pozovete tu osobu na venčanje, nemojte joj samo tako, "kao grom iz vedra neba", poslati pozivnicu. Prvo se pomirite s njom, obnovite odnos, inače rizikujete da se ta osoba pojavi reda radi, ali bude neprijatna prema vama i vašim zvanicama - pozivnica, sama po sebi, neće rešiti problem koji imate s tom osobom.

Krajnja odluka je na vama, veoma je lična, i pažljivo bi trebalo razmotriti razloge za i protiv. Ako se opredelite da oprostite, to ne činite zbog te osobe, već zbog sebe. Ukoliko želite da zalečite rane iz prošlosti, pozovite tu osobu od koje ste se udaljili. Ali, setite se da je vaše venčanje dan kada treba da budete srećne, nešto što ćete pamtiti s radošću - ako niste spremne da oprostite, ili ako se bojite da bi vam ta osoba nepriličnim ponašanjem pokvarila taj lepi dan, nemojte je zvati. Nemojte, buđenjem stare zavade, da i sebi i drugima kvarite dan koji bi trebalo da bude ispunjen radošću.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Citat
Prva bračna noć
Po starim srpskim običajima mlada treba da bude čedna, i nakon obavljenog posla mladoženja nosi trofej/čaršav da pokaže svatovima. Ovaj običaj je potpuno zaboravljen.
Smile

Najbolji mi je ciganski obicaj - izvaga se mlada, i koliko je teska, toliko mladozenjin otac treba dati zlata u kg ..  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Nokia N97
Koja ste gomila partibrejkera ... shta fali dobrim zhurkama ? A svadba je jedna dobra zhurka i nishta vishe ... pod uslovom da ne pozovesh previshe rodbine ... ja znam shta cu ja uraditi.  Smile ... to ce biti skandal.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bolje vrabac u ruci nego Priboj na Limu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1088
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia e 71
Koja ste gomila partibrejkera ... shta fali dobrim zhurkama ? A svadba je jedna dobra zhurka i nishta vishe ... pod uslovom da ne pozovesh previshe rodbine ... ja znam shta cu ja uraditi. Smile ... to ce biti skandal.

Samo jos da nadjes curu u belom  Smile
IP sačuvana
social share
Čoveka ne čini odelo ali halteri i žabice čine ženu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Nokia N97
Teshko u belom, al' 'ajde ...  Smile
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 16:40:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.