Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:31:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lociranje mobilnih telefona  (Pročitano 57990 puta)
09. Maj 2009, 01:06:27
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 49
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Pozdrav svima

Ne znam da li sam na pravom mestu postavio pitanje, ali nisam mogao da nađem mesto koje više odgovara.

Dugo vremena slušam različita mišljenja i glasine o tome na koje sve načine može biti lociran eventualno ukraden mobilni telefon.

Prema mojim shvatanjima, razumno je da se upaljen mobilni telefon sa SIM karticom, koja je na nekoj od mreža može locirati satelitski (ili kako već...).

Međutim neko mi je rekao da čak i ugašen mobilni telefon sa karticom može da se locira (u trenutku dok je ugašen, naravno). Na to se nadovezalo i to da može da se locira mobilni telefon koji nema bateriju u sebi, i kao šlag na tortu, ono što meni izgleda najneverovatnije je to što sam čuo da može da se locira SIM kartica koja se NE nalazi u mobilnom, dakle na primer, kartica koja se nalazi na ulici bačena, ili u nekoj fioci. U redu, ako detektori bar kodova, koji se nalaze na izlasku iz prodavnica ili super marketa, mogu da otkriju da se u nečijem džepu nalazi proizvod koji nije plaćen (sa kog nije skinut bar-kod čip), onda bih mogao da se pomirim i sa time da satelit sa dovoljno jakim signalom može da otkrije i sim karticu koja je van mobilnog, ali opet mislim da je to nemoguće.

A čuo sam i da mreža može da prati kada je iz ugašenog mobilnog izvađena naka SIM kartica, i kada je ubačena neka druga kartica, nebitno da li je mobilni telefon upaljen posle toga...

Šta je od ovoga moguće, a šta ne???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Moguce je jer i dok je iskljucen on radi tj. odrzava jedan svoj minimum. Telefon kada se njime poziva salje veoma dug signal gde je i njegov licni kod i on je samo njegov. Secam se ranije jedna poznanik je dosao do nekih sifri za ukucavanje u njegov telefon, ne mogu se setiti modela, i kad ukuca jednu od tih sifri, na telefonu mu se pojave nizovu brojeva i kako pomera telefon, tako se ti brojevi menjaju. malte ne u milimetar prati pokret.

Ima ovde par osoba obavestnijih pa ce ti reci. Jedina stavka je sto to moraju verovatno da to prate iz sluzbi kao sto je recimo Telekom a ne znam dal kod nas ima uredjaja za to pracenje "za licne potrebe". Ima fora i da se napravi sprega izmedju mobilnog i laptopa i tako se prati bilo koji mobilni ali o tome ne znam bas nista.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 132
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Bila je ne davno slicna diskusija na ovu temu. Da bi se neki uredjaj pratio mora da emituje signal a da bi emitovao signal mora da ima neki izvor energije. Na osnovu toga prica da se klasicna SIM kartica moze locirati je smejurina. Sto se tice telefona sa izvadjenom baterijom da kazemo da ne moze niko da potvrdi sem ljudi koji su projektovali taj aparat posto ne znamo da li ima neku sekundarnu baterije koja bi se eventualno aktivirala ako bi izvadili glavnu. Dakle verovatno je dosta toga moguce ali opet u Srbiji mislim da te nemogu pronaci i da si ispod repetitora u toku razgovora.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 106
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
ništa od gore navedenog nije moguće....

telefon se ne locira setelitom nego triangulacijopm signala, što je više baznih stanica to je bolja triangulacija (tri i više) to su oni tornjevi    Smile .....

ne locira se sim kartica, nego IMEI telefona, valjda prilikom svake uspostavljene veze ostavlja broj pozivaoca i imei uređaja u registru i onda na osnovu toga se radi triangulacija signala telefona bez obzira na ubačenu sim karticu,(slično je i sa serijskim brojem  procesora na PC-u pa vezanjem seerijskog broja WIN-a za cpu itd...) itd....,,

u super marketu ne očitava bar kodove nego magnetne trakice ispod njih, bar code je za lasersko očitavanje.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 7710
igrom slucaja znam da srbijanska policija moze da locira mobilni aparat, koliko znam ta tehnologija nije toliko komplikovana gledao sam njemacki RTL i lik iz telekoma je pratio coveka koji koristi mob. a ovaj ga je sa laptopom pratio tacno gde god da  je isao
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 580
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Safari 1.0.154.65
mob
HTC Sensation
Da pocnemo sa time koji su algoritmi za kriptovanje prisutni u GSM mrezama, i koje su njihove karakteristike:

- A5/1 je prvi algoritam za kriptovanje GSM poziva, i razvijen je 1987. godine. On za kriptovanje koristi 64bit-ni kljuc, i relativno je siguran, zbog toga sto je tesko pronaci kljuc, samo slusajuci kriptovan sadrzaj koji ide u etar.

- A5/2 je drugi algoritam za kriptovanje GSM poziva, razvijen je 1989. godine, tako sto je namerno "oslabljen" da bi se koristio u nekim delovima sveta iz politickih razloga. On za kriptovanje koristi isti kljuc kao i A5/1, ali je mnogo lakse pronaci kljuc samo slusajuci kriptovan sadrzaj koji ide u etar. (dovoljno je 4 paketa podataka - pola sekunde razgovora).

Postoji i A5/3 (KASUMI), koji se retko koristi na GSM mrezama i nije previse povezan sa ova dva, tako da za ovu pricu on nije previse bitan.

1999. godine Ian Goldberg i David Wagner su uradili kripto-analizu A5/2, i algoritam za pronalazenje kljuca je mogao raditi u realnom vremenu. Zbog ovoga GSM asocijacija (GSMA) je donela odluku da svi modeli mobilnih stanica (telefona, modema...) razvijeni nakon 1. jula 2006. godine nece vise podrzavati A5/2, i preporucila svim GSM operaterima da do kraja 2006. predju na A5/1, jer je sigurniji, a sve mobilne stanice vec imaju podrsku za A5/1.

Jos jedna bitna stvar je da se kljuc za kriptovanje podataka ne menja u toku jednog poziva, sto znaci da ako telefon predje sa A5/1 na A5/2 u toku razgovora, ceo razgovor je moguce slusati u realnom vremenu. To je upravo i bio razlog gore pomenute odluke GSMA da mobilne stanice (telefoni) vise ne podrzavaju A5/2, kako ova situacija ne bi bila moguca.

Ovo je sto se tice regulative GSMA, 3GPP i same sigurnosti pomenutih algoritama.


Kakva je situacija kod nas:
Telenor koristi A5/1, sto je i u skladu sa preporukama GSMA
mt:s i Vip iz nekog razloga koriste A5/2, slab algoritam, koji ne bi trebalo da koriste, i kog ne podrzavaju noviji telefoni (od 1. jula 2006.).

Uprosceno, telefon ce koristiti onaj nacin kriptovanja koji je prvi na "spisku" podrzanih od strane BTS (bazne stanice) i samo ukoliko ga telefon podrzava. Primer:
- BTS kaze da podrzava recimo A5/1, i svi telefoni koji podrzavaju A5/1 (svi) ce koristiti A5/1 za komunikaciju.
- BTS kaze da podrzava A5/2, i svi telefoni koji podrzavaju A5/2 (stariji od jula 2006.) ce koristiti A5/2, dok ce se kod novijih komunikacija obavljati bez kriptovanja (jer ti telefoni ne podrzavaju A5/2).

Sta se u praksi desava, evo u slici:

Nokia 6680 (model telefona razvijen pre jula 2006), mt:s:

pri pozivu ne stoji "otkljucan katanac" znaci da je poziv kriptovan, i vidi se da je u pitanju A5/2.

Nokia N95 (noviji model), mt:s:

pri pozivu stoji "otkljucan katanac" sto znaci da poziv nije kriptovan, jer telefon ne podrzava A5/2.

Nokia 6680, Telenor:

pri pozivu se koristi A5/1, nema katanca, poziv je kriptovan.

Nokia N82, Telenor:

isto se vidi da je u pitanju A5/1, naravno telefon ga podrzava iako je noviji.

Nokia 6680, Vip:

A5/2, ista situacija kao na mt:s mrezi.

Nokia N82, Vip:

Telefon ne podrzava A5/2, ista situacija kao N95 na mt:s mrezi.

Sad, moje pitanje je da li neko zna neki dobar razlog zasto mt:s i Vip idalje koriste A5/2, koji je po preporukama GSMA izbacen iz upotrebe, i koga noviji telefoni uopste ne podrzavaju, pa samim tim dolazimo do toga da je veliki procenat poziva na ove dve mreze bez ikakvog kriptovanja, i da je potrebno samo "slusati".

Druga stvar koja mene ovde brine je sto u ugovoru mt:s-a pise sledece:
Citat:
Citat
7.1 Telekom Srbija se obavezuje da garantuje tajnost ličnih podataka Korisnika vezanih za korišćenje usluga, kao i slobodu i tajnost telefonskih razgovora, poštujući pri tome važeće propise.
Ne vidim na koji to nacin mt:s meni obezbedjuje tajnost razgovora ukoliko ja koristim GSM sertifikovani telefon razvijen nakon jula 2006, ako je u tom slucaju moj poziv poslat u etar bez ikakve zastite?

Ugovor sa Vip-om nemam, tako da ne znam sta tamo pise, a ugovor sa Telenorom moram da nadjem, pa da pogledam, ali kod njih u svakom slucaju postoji kriptovanje.

« Poslednja izmena: 09. Maj 2009, 22:31:19 od majklscofild »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 7710
koliko sam ja upucen u te ugovore telekomunikacijskih agencija one po ugovoru se obavezuju da tajne sluzbe i policija mogu da koriste njihove agencije za prisluskivanje i pracenje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Najlakse ispitati dal mobilni nesto emituje kad je ugasen, postaviti pored zvucnika za komp ili pored pojacala, pa ako "kucka", znaci tuzibaba je i kad je ugasen.
A ovo je interesantno sto je Pilot rekao za taj kod koji se ukuca pa znas (ili ne znas) gde si. Open source drustvo lako moze da napravi neku aplikaciju za to
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Ни енкрипција од 64 бита није сигурна. Тек од 128 бита под условом да користе сигуран алгоритам.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
da ne bude zabune ,ako policija reshi da prislushkuje neciji razgovor ona ce to raditi preko provajdera ,shto zmachi da nikava enkripcija ne pomaze  Smile Smile ...

inache , to da se polozaj mobilnog telefona stalno prati je jednostavno dokazati - ostavite mobilni pored nekog ukljuchenog zvuchnika (npr pored onog kraj racunara) i otprilike svaka 2 sata cete cuti karakteristichan zvuk ...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:31:05
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.