Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 15:19:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lekarske greske?  (Pročitano 89899 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Vraćena optužnica za „Decedru“
Odugovlače s presudom lekarima
Autor: V. Z. Cvijić | 23.02.2008 - 06:46




BEOGRAD - U slučaju Jelice Radović (19), koja je umrla od sepse posle rutinske operacije čukljeva, vanraspravno veće Trećeg suda nije prihvatilo optužnicu kojom se troje lekara i vlasnice privatne klinke „Decedra“ terete za lekarsku grešku. Razlozi zbog kojih je sud naredio dopunu istrage pobuđuju sumnju da se na taj način postupak samo odugovlači.

Tako se traži dopunsko veštačenje lekara Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, koji su već utvrdili da je devojka umrla od sepse koju osumnjičeni lekari nisu primetili na vreme. Prema nalazima veštaka, Jelica bi imala 50 odsto veće šanse da preživi da su oni odmah reagovali.
U sudskom rešenju se traži da se utvrdi kako se svako od okrivljenih ponašao u postoperativnom toku i da li su „postupali u skladu s pravilima medicinske nauke, struke i etike“. Veće zamera i to što inspektori Ministarsta zdravlja nisu saslušani u istrazi, već su od njih uzeti samo izveštaji.
- To što vanraspravno veće sada traži od veštaka je zapravo posao koji sud treba da obavi tokom pretresa. Inspektori mogu da budu pozvani na suđenje, ako je to potrebno - kaže izvor „Blica“ blizak istrazi.
Još jedan neverovatan razlog za vraćanje optužnice bio je i taj što u predmetu nisu bili originalni zapisnici iz Ministarastva zdravlja o inspekcijiskom pregledu, već kopije.
- Uobičajeno je da se kopije nalaze u predmetu, a da sud eventualno traži originale na uvid. Takva praksa je i na velikim postupcima kao što je, na primer, suđenje za ubistvo premijera Zorana Đinđića - kaže naš sagovornik.
Jeličina majka Dijana Radovanaović ogorčena je zbog ovakve sudske odluke i smatra da je jedini cilj da se odugovlači.
- Jedino mogu da mislim da je neko od okrivljenih izvršio pritisak da se postupak odugovlači. Sve vreme sam bila uz moje dete i znam pravu istinu. Istrajaću u ovoj borbi. Zar misle da će me smrt deteta manje boleti posle deset godina, koliko znam da su trajali neki drugi postupci. Neću dozvoliti da Jeličina smrt bude samo jedna u nizu lekarskih grešaka za koju niko neće odgovarati. Zar u 21. veku da nam deca umiru od sepse - kaže Dijana Radovanović.
Tužilac Gordana Čolić, šef Trećeg opštinskog tužilaštva, potvrdila je juče za „Blic“ da je veće vratilo optužnicu, ali nije želela da komentariše. Ona je navela da je odmah postupila po nalogu suda i podnela zahtev za dopunu istrage.
Jelica Radović je operisana 5. septembra 2006. Dan posle operacije roditelji su primetili da je Jelici loše. Porodica je odmah insistirala kod lekara da provere o čemu se radi. Tek 8. septembra Jelica je prebačena u Urgentni centar, gde su lekari utvrdili da je u kritičnom stanju jer je dobila sepsu. Nažalost, devojka je umrla sledećeg dana.

Kazne do osam godina
Za nesavesno lečenje se terete lekari Slavko Tomić, Miodrag Stojanović i Olivera Jeremić. Okrivljeni Tomić bio je glavni hirurg na operaciji, a Stojanović anesteziolog, dok je Jeremić bila dežurni anesteziolog posle operacije. Za nesavesno lečenje zaprećena je kazna od jedne do osam godina zatvora. Optužena vlasnica klinike Svetlana Sremčević tereti se za nesavestan rad u službi, za šta je zaprećena kazna do tri godine zatvora.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Lekari u posebnoj brošuri potvrdili: „Da, pravili smo greške!“
U Nemačkoj strada greškom 17.000 pacijenata godišnje

Autor: CDC/MA | 09.03.2008 - 00:02



Zvuči gotovo neverovatno, ali svake godine od posledica lekarskih grešaka umre 17.000 Nemaca, a u nedavno objavljenoj brošuri, jedanaest lekara, pet medicinskih sestara i jedan fizioterapeut govore o svojim najvećim propustima kako bi ohrabrili kolege da svi zajedno utvrde najčešće uzroke ove pojave i spreče nove greške.

"Jedan visok i malo puniji pacijent došao je u moju kliniku sa dijagnozom: rak slepog creva. Odstranio sam mu slepo crevo... Sve je teklo po planu. Nekoliko dana kasnije snimljena su mu pluća... Tom prilikom je otkriveno da sam u njegovoj utrobi zaboravio pincetu. Pacijent je morao ponovo da se podvrgne operaciji da bismo izvadili instrument... Sestra koja je asistirala prilikom operacije proverila je da li su izvađeni tuferi i komprese, ali ne i instrumenti. Prijavio sam slučaj osiguranju i pacijentu će biti isplaćena odšteta." Ovo su reči prof. dr Matijasa Rotmunda (65), jednog od autora brošure u kojoj nemački lekari javno priznaju: "Da, pravili smo greške!"

Oštetio mokraćni kanal

Prof. dr Joahim V. Dudenhauzen (64), direktor Ginekološke klinike u sastavu berlinske bolnice "Šarite", govori o svom iskustvu: "Četrdesetogodišnja pacijentkinja morala je po drugi put da se porodi carskim rezom. Prilikom operacije puklo je vezivno tkivo pored materice i ja sam se pobrinuo za pukotinu. Ali, dva dana kasnije pacijentkinja se požalila na bolove. Na ultrazvuku se pokazalo da mokraćni kanal više nije prolazan i da je čitav sistem blokiran, uključujući i bubrege. Pacijentkinja je morala da izdrži još jednu operaciju i dobila je novčanu nadoknadu. Da sam bio pažljiviji, uštedeli bismo joj drugu operaciju i dodatne bolove."

Operisao pogrešno koleno
"Jedna mlada skakačica udalj dobila je uput za snimanje zgloba kolena zbog sumnje na oštećenje meniskusa", priča profesor Bertil Bujon (50), hirurg za hitne slučajeve na klinici u Keln-Merhajmu. "Pošto je u isto vreme trebalo zbrinuti žrtvu nesreće, ja sam morao da operišem... Prilikom pregleda nisam primetio oštećenje na meniskusu koje bi moglo da uzrokuje probleme s kolenom.
Posle podne me je odeljenjska sestra obavestila da smo operisali pogrešno koleno. Da bismo sprečili ovakve greške, deo koji treba operisati uvek obeležavamo vodootpornim flomasterom."

Probušila pluća
Doktor Marita Ajzenman-Klajn (60), direktor Klinike za plastičnu hirurgiju u "Karitasovoj" bolnici Sankt Jozef u Regensburgu, seća se pacijentkinje koja je htela da operiše masno tkivo. "Za vreme vizite primetila sam da u rani ima tečnosti, koju sam izvukla pomoću šprica. Ubrzo nakon toga pacijentkinja je dobila ozbiljne probleme sa disanjem: pluća su joj kolabirala. Očigledno sam prilikom izvlačenja tečnosti probila pluća. Pacijentkinja je hitno podvrgnuta operaciji da bi joj bila uvedena drenažna cevčica u pluća kako bi se ona ponovo ispunila vazduhom. Nikada ne bih pomislila da tako tanka kanila može da izazove kolaps pluća."

Nije pitao da li je pacijent alergičan
Dr Ginter Jonic (49), specijalista hirurgije i predsednik Lekarske komore u Berlinu, kaže: "Odeljenje za hitne intervencije u klinici u kojoj sam radio kao mlad lekar bilo je prepuno. Poslali su me da pogledam jednu mladu ženu sa zagnojenim i upaljenim prstom i simptomima trovanja. Previo sam joj ranu i rekao da joj daju penicilin protiv trovanja.
Napolju je čekalo 20 pacijenata i sestra me je požurivala. Potpisao sam nalog za terapiju a da prethodno nisam pitao pacijentkinju da li je alergična na penilicin. Sledećeg dana došla je u kliniku sva osuta. Ispostavilo se da je alergična na penicilin, mogla je i da umre. Od tada više nikad ne dozvoljavam da me nepotrebno požuruju."

Nije pozvala lekara
"Godine 1976. radila sam kao medicinska sestra na odeljenju intenzivne nege u jednoj bolnici u Rurskoj oblasti", seća se prof. Kristel Binštajn (56), šef Instituta za nauke o zdravstvenoj nezi. "Jedan mladić (krvarenje u mozgu, priključen na aparate) umalo se nije ugušio od grudvice sluzi koja se zaglavila u cevi za dovod kiseonika. Srce mu je stalo, ali uspela sam da ga reanimiram, zvala sam lekara, ali uzalud!"
Sutradan, kada mi se završila smena, podnela sam izveštaj koleginici i otišla kući. Bilo je to u 7.30. Oko osam sati došlo je do prekida dotoka vazduha pacijentu i on je umro. Mnogo sam sebi prebacivala. Umesto da stalno zovem istog lekara koji se nije pojavljivao, trebalo je da se posavetujem s koleginicom iz druge smene kako bismo našle sigurno rešenje."

Ispovesti pacijenata
Efe (7) je slomio ruku dok je igrao fudbal. Prilikom operacije prekinut je dotok kiseonika - verovatno zato što je bio alergičan. Lekari nisu ništa primetili. On je sada upućen na pomoć drugih. "Uzeli smo advokata i obratili se Lekarskoj komori", kaže dečakov otac.
Lea R. (27) iz Dortmunda htela je da zategne i koriguje grudi. "Umesto toga, ugurali su mi 700 grama silikona u dojke. Neverovatno. Veličina korpe 75 G!", kaže Lea.
Frančeska (13) je visoka 180 centimetara i htela je da postane košarkašica. Prilikom operacije slepog creva hirurg joj je oštetio trbušnu arteriju tako da u desnu nogu više nije dospevala krv. Morali su da joj amputiraju nogu.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Intervju Dr Tatjana Radosavljević
Sud časti ukida lekarima licence
Autor: Ivan Mišković | 10.03.2008 - 06:53




Sudovi časti Lekarske komore Srbije, podeljeni u pet regiona, počeće da rade najdalje do početka juna. U toku je javna rasprava o njima u trajanju od 60 dana. Kada počnu sa radom, moći će na više načina da kazne lekare koji učine profesionalnu grešku, i to od opomene pa do trajnog oduzimanja licence - kaže u intervjuu za „Blic“ prim. dr sc. med. Tatjana Radosavljević, direktorka Lekarske komore Srbije.

- Sud časti prvog stepena može da preduzme trostepene mere protiv nesavesnih lekara. Prva mera je opomena i stavljanje na sajt Lekarske komore. Drugi korak za krupnije propuste je privremeno oduzimanje licence, a najstroža kazna Suda časti Lekarske komore je trajno oduzimanje licence, što tom lekaru oduzima pravo da radi zauvek.

Kako će biti organizovani sudovi časti?
- Lekarska komora je napravila predlog pravilnika o radu sudova časti. Tokom 60 dana javne rasprave o predlogu planiramo da izaberemo sudije, koji će, kako je za sada planirano, biti isključivo lekari. Sudovi časti će biti osnovani u pet regiona, i to u Vojvodini sa sedištem u Novom Sadu, u regionalnoj komori za centralnu i zapadnu Srbiju sa sedištem u Kragujevcu, u Nišu za jugoistočnu Srbiju, u Kosovskoj Mitrovici za Kosovo i Metohiju i u Beogradu. To su prvostepeni sudovi časti. U slučaju da bude žalbi na njihove odluke, lekari i pacijenti moći će da traže pomoć od drugostepenog suda časti koji će biti u Beogradu u okviru Lekarske komore. Svaki sud imaće predsednika, zamenika i sedam sudija, a Vrhovni sud časti činiće deset sudija.

Da li su sudovi časti povezani i sa drugim organima prilikom utvrđivanja eventualne krivice lekara?
- Naravno. Sve vreme će biti koordinirani sa Zdravstvenom inspekcijom Ministarstva zdravlja i sudovima. Da bismo tačno definisali lekarsku grešku i lakše ulazili u trag greškama, Komora će jasno definisati protokole lečenja za sve bolesti. To podrazumeva da će se za svaku bolest znati korak po korak kako je treba lečiti, o čemu će se voditi evidencija, a samim tim će se i lakše ulaziti u trag eventualnim propustima. Vodiči dobre prakse koji postoje kod nas za većinu bolesti jesu odlični, ali nikog ne obavezuju da ih slede.

Kako možete garantovati da lekari prilikom odlučivanja neće biti pristrasni prema kolegama?
- Zato planiramo da ih obučimo kako treba da rade posao. Biće potpuno nezavisni, a sve te funkcije su volonterske, znači neće primati platu za taj posao. Izabraćemo lekare koji su veoma cenjeni i poštovani u sredinama gde rade. Ovi sudovi će prilično koštati Lekarsku komoru, jer očekujemo mnogo prijava građana. Znači biće dosta posla za veštake, nezavisne istražitelje, pravnike...

Zašto se Lekarska komora ne oglašava u javnosti povodom krupnih lekarskih propusta?
- Zato što ne smemo nikog da optužujemo da je kriv dok to nije zvanično i potkrepljeno dokazima. U stalnom smo kontaktu sa Zdravstvenom inspekcijom Ministarstva zdravlja, ali mi ne možemo nikog unapred da osuđujemo.

Šta dobijaju lekari, a šta pacijenti osnivanjem sudova časti?
- Građani dobijaju mogućnost da nezavisno od lekara komuniciraju sa Lekarskom komorom i brane svoja prava. Istovremeno, i lekari imaju mogućnost da preko Komore dokažu da nisu krivi i da se čuje i njihova strana priče.

Pomoć u nepravdi
Sudovi časti su osnovani da bi pomogli pacijentima u svim situacijama za koje smatraju da im je nanesena nepravda. Tu su problemi kao što su neljubaznost osoblja, nezakonito traženje novca za operacije, sumnja da je lekar napravio grešku...
- Već nam je stiglo na desetine pisama. Sve njih čuvamo i stavljamo u fascikle. Nemamo prava da ih otvaramo, već ćemo ih čim počnu da rade proslediti regionalnim centrima. Do tada građani mogu slati pisma na adresu Ulica Milutina Milankovića 120b, Beograd - kaže dr Radosavljević.


Provera podataka u MUP-u
Izrada licenci za oko 28.000 lekara u Srbiji je u toku. Prva faza krajem prošle godine podrazumevala je prijavu i prijem dokumenata.
Trenutno se podaci o lekarima proveravaju u MUP-u radi utvrđivanja da li su osuđivani za dela nesavesnog lečenja ili dela protiv zdravlja ljudi. Dodela licenci je planirana do sredine juna.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
NOVI SKANDAL U SRPSKOM ZDRAVSTVU
Lekari privedeni zbog smrti pacijentkinje
Autor: Ekipa „Blica“ | 17.04.2008 - 07:24


O uzroku smrti pacijentkinje Katarine Miloradović (30), koja je nakon abortusa u privatnoj klinici „Medikus“ iz Požarevca umrla u Beogradu, izjašnjavaće se sud. Policija je privela istražnom sudiji Bobana J. (40) i Gorana R. (44), specijaliste ginekologije, Sanju N. (41), specijalistu anesteziologa, i Radomira S. (55), medicinskog tehničara, zbog sumnje da su odgovorni za njenu smrt. Ovo je još jedna tragedija u srpskim privatnim klinikama u poslednje dve godine a da nikome od odgovornih još nije pala dlaka sa glave.

Požarevački ginekološki tim osumnjičen je da je 11. decembra 2007. godine u ambulanti izdvojenog objekta koja je registrovana u okviru privatne specijalne ginekološko-akušerske bolnice „Medikus“ u Požarevcu obavili prekid trudnoće pacijentkinji Katarini Miloradović iz Velikog Gradišta, na mestu i u uslovima koji nisu predviđeni za tu namenu u pogledu prostora, opreme, kadra, sanitarno-higijenskih normi, standarda i obezbeđenja zakonske obaveze mirovanja pacijentkinje nakon date narkoze. Nakon izvršene intervencije zdravstveno stanje se pogoršalo pa je Katarina prebačena u Urgentni centar u Beograd, gde je 12. decembra 2007. godine preminula.
Aleksandar Miloradović, suprug preminule Katarine, u razgovoru za „Blic“ kaže da se ona prvo obratila Goranu R. koji je jedini ginekolog u lokalnom Domu zdravlja, a uz to ima i privatnu ordinaciju u Velikom Gradištu i sarađuje s požarevačkom klinikom „Medikus“.
- Katarina je otišla u Dom zdravlja i Goran R. joj je rekao da ne sme sam da uradi abortus, i zakazao joj je intervenciju u požarevačkoj klinici „Medikus“. U zakazano vreme Katarina je otišla sa svojom majkom i, kako mi je rekla tašta, u ordinaciji je bilo četiri-pet osoba. Data joj je totalna anestezija a da prethodno nije joj urađena ni analiza krvi, niti ju je pregledao internista. Ako i jesu, ja nemam nikakve nalaze. Čim je počela da se budi iz anestezije, Katarina se požalila na bolove u bubrezima pa je prebačena u požarevačku bolnicu - priča Aleksandar.
Međutim, ni to prebacivanje nije išlo glatko, jer klinika nije imala svoje sanitetsko vozilo, već su čekali da ono dođe iz Velikog Gradišta.
- U požarevačkoj bolnici ponovo su joj dali totalnu anesteziju, iako nije prošlo 12 sati od prve. Katarina je zapala u komu i ujutro su je iz požarevačke bolnice prevezli u Urgentni centar u Beograd. Nije se budila iz kome i oko 23.55 je preminula - nastavlja s pričom Aleksandar.
Katarina, kaže Aleksandar, nikada nije imala zdravstvenih problema, osim što je ponekad bila anemična. Međutim, strahovito se plašila lekara.
- Katarina je bila prinuđena da se obrati ginekologu Goranu R. jer je on bio jedini u Domu zdravlja - kaže Aleksandar.
Požarevački slučaj nije, nažalost, usamljen. Kao i prethodne slične slučajeve, prati ga ćutanje lekara. Juče nismo uspeli da dobijemo komentar od lekarskih udruženja na ovu temu, a ginekolozi koje smo kontaktirali odbili su da se izjasne.
S druge strane, u Beogradu se trenutno vode sudski postupci protiv lekarskih timova zbog smrti Jelice Radović (19) i Anje Grahovac (3). Jelica je operisana od čukljeva i tom prilikom dobila sepsu od koje je potom umrla. Postupak se u tom slučaju vodi protiv troje lekara i vlasnice klinike „Decedra“. Vanraspravno veće Trećeg suda tražilo je doradu optužnice krajem februara ove godine.
Maloj Anji Grahovac operisana je katarakta i nije se budila iz kome do smrti. Istraga je pokrenuta protiv lekarskog tima i vlasnika klinike „Perfekta“ koji je ustupio prostorije ordinaciji „Ilić“.
Lekari VMA utvrdili su da je devojčica umrla usled nedostatka kiseonika izazvanog tokom operacije.
Veštaci sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Novom Sadu potom nisu utvrdili uzrok smrti, pa je Okružno tužilaštvo u Beogradu zatražilo novo veštačenje od njih, a veštačenje aparata je poverilo tehničkom fakultetu u Beogradu.
Tužilac Gordana Čolić, šef Trećeg opštinskog tužilaštva u Beogradu, kaže za „Blic“ da je problem utvrđivanja lekarske greške neprincipijelna lekarska solidarnost.
- Tužilaštvu i sudu je neophodna saradnja lekara, kada vode postupak, jer sami ne poznaju medicinu. Lekari moraju da veštače postupak svog kolege. Tu često nastaje problem, jer se ustručavaju da optuže kolegu, čak i ako ga ne poznaju. Njihov odnos nije moralan, već kastinski. Valjda razmišljaju: „To može i meni da se desi.“ Sudije i tužioce je lako „prevariti“ u razlici između slučaja i greške - kaže tužiteljka Čolić.
Jasmina Lehlajtner, predsednica Udruženja za zaštitu prava pacijenata „Re-akcija“. kaže za „Blic“ da problem leži u sistemu.
- Lekarska komora Srbije mora da definiše šta može biti neželjeni tok lečenja, komplikacija u lečenju, nesavesno lečenje, a šta mora biti okarakterisano kao lekarska greška i na taj način tačno definisati, pojasniti odgovornost lekara u procesu lečenja - objašnjava Jasmina.
Prema njenim rečima, udruženje „Re-akcija“ za godinu dana postojanja registrovalo je skoro 250 predmeta o pretrpljenoj šteti pacijenata u procesu lečenja, a većina njih imala je trajne posledice. Neki su, nažalost, umrli.

Spremao za porođaj ženu koja nije trudna!
Aleksandar i Katarina Miloradović u braku su bili osam godina i imaju sina koji pohađa prvi razred osnovne škole. U čije ruke su ovi ljudi nevoljom uterani svedoči još jedno saopštenje policije. Iz „Medikusa“ je priveden i Velibor B. (41) zbog sumnje da je tokom 2008. kao odgovorno lice lečio i pripremao za porođaj M.M., iako je znao da nije trudna! Policija ga sumnjiči da je na ovaj način pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist, a na štetu pacijentkinje.


Suvlasnik „Medikusa“ osuđen zbog mita
Klinika „Medikus“ je zbog uočenih nepravilnosti u radu već bila na meti inspekcije Ministarstva zdravlja, ali zahvaljujući podmićivanju izbegli su ozbiljnije sankcije. U martu ove godine sud u Požarevcu izrekao je nepravosnažne presude kojima je inspektor Ministarstva zdravlja Dragan Draganac iz Beograda osuden na 18 meseci zatvora za primanje mita, a suvlasnik klinike „Medikus“ Velibor Bojović i Vladan Milenković, koji je u vreme izvršenja krivičnog dela bio inspektor policije, na po šest meseci zatvora za davanje mita. Draganac je od Bojovića tražio i dobio 500 evra kako ne bi napravio zapisnik i pokrenuo prekršajni postupak zbog nepravilnosti u radu „Medikusa“.


Kad se zatvara klinika
Po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, privatne zdravstvene firme mogu biti ugašene ukoliko vlasnik više od tri puta bude kažnjen zbog obavljanja delatnosti za koju nije registrovan, ili ukoliko takvu zabranu izrekne zdravstveni inspektor zato što ne ispunjavaju uslove za rad.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Otac optuŽuje lekare zbog smrti ćerke
Hoću istinu zašto je Katarina umrla
Autor: D. V., V. Z. C. i S. M. | 18.04.2008 - 07:06





Beograd, Veliko Gradište - Inspektor Ministarstva zdravlja utvrdio je da u Specijalnoj ginekološkoj bolnici „Medikus“ u Požarevcu nije brižljivo vođena dokumentacija o lečenju Katarine Miloradović (30), koja je preminula nakon što joj je u toj ustanovi urađen prekid trudnoće. U „Medikusu“ nisu uzeli zakonom predviđenu saglasnost pacijentkinje da prihvata rizik od intervencije, niti je u protokolu zapisano koju je terapiju i infuziju dobila - kaže za „Blic“ dr Ivana Mišić, pomoćnik ministra zdravlja.

Zato je inspektor ministarstva podneo prekršajne prijave protiv bolnice i njenog direktora dr Velibora Bojovića.
- Naš inspektor smatra da ima indicija da se u ovom slučaju vodi krivična istraga, ali ćemo videti šta će tužilac uraditi. Slučaj je sada u pretkrivičnom postupku, a Ministarstvo ne može da se izjasni da li je ovde bilo lekarske greške ili propusta i da li postoji ičija krivična odgovornost. To će utvrditi pravosudni organi - kaže Mišićeva.
Po njenim rečima, ovaj izveštaj inspektor je napravio nakon smrti Miloradovićeve. Inspektor je utvrdio da je od 5. do 12. decembra ona lečena u pet ustanova, i to ovim redosledom: Dom zdravlja u Velikom Gradištu, Privatna klinika „Fokus“, Specijalna ginekološka bolnica „Medikus“, Opšta bolnica u Požarevcu, Urgentni centar u Beogradu, gde je i preminula.
- Zadnji redovni godišnji nadzor bolnice „Medikus“ obavili smo prošlog avgusta, kad su otkrivene nepravilnosti u popunjavanju medicinske dokumentacije, koje su po nalogu inspektora uklonjene. Krajem prošle godine obavljena je redovna spoljna kontrola kvaliteta i stručnosti rada u ovoj bolnici i tu nije nađeno bilo šta negativno - dodaje naša sagovornica.
Ona kaže da Ministarstvo nije suspendovalo, niti povelo disciplinski postupak protiv svog inspektora Dragana Draganca koji je nedavno osuđen prvostepenom presudom na 18 meseci zato što je tražio i primio mito od 500 evra da ne bi pokrenuo prekršajni postupak protiv odgovornih u „Medikusu“ zbog propusta koje je uočio.
- Kad taj krivični postupak bude pravosnažno okončan, u zavisnosti od toga kakva bude presuda, mi ćemo reagovati. Ako se dokaže da je kriv, inspektor će dobiti otkaz - kaže dr Ivana Mišić i dodaje da nema opasnosti od toga da, kad budu formirani sudovi časti pri lekarskoj komori, kao zastareo bude odbačen bilo koji dosadašnji slučaj u kome postoji sumnja na nestručnost ili neetičnost u lečenju pacijenata.
Dr Tatjana Radosavljević, predsednik Lekarske komore Srbije, takođe ne želi da se pre pravosuđa izjašnjava o tome da li je u slučaju Miloradović bilo lekarske greške.
- Lekarska komora Srbije će uskoro definisati jasno šta spada pod „nesavesno lečenje“, u čemu se sastoji tzv. medicinska greška i šta su „neželjeni efekti lečenja“. Razdvojićemo to i u pravnom, i u etičkom smislu, ali ćemo utvrditi i protokole lečenja za pojedine bolesti - kaže dr Radosavljević. Ona ukazuje da će Etički odbor, koji će Srbija tek dobiti, biti nadležan za opšta etička pitanja, a ne za pojedinačne slučajeve, koji će ići na Sud časti.
Prema tome, ocu Katarine Miloradović preostaje da pravdu potraži u sudnici.
Draško Zgonjanin rekao je za „Blic“ da on i njegova supruga traže istinu od nadležnih organa o smrti njihove ćerke i da su to rekli i tužilaštvu u Požarevcu prilikom davanja izjave.
- Rekao sam tužiocu da ako on ne pokrene krivični postupak, učiniću to ja privatnom tužbom. Želim istinu o tome kako je moja ćerka umrla, jer je neshvatljivo da neko strada za par dana, a da niko ne bude kriv - kaže Katarinin otac Draško Zgonjanin i ističe da mu je ćerka potpuno zdrava otišla na abortus.
On objašnjava da je Katarina u braku već imala jedno dete i da je zajedno sa suprugom smatrala da još nije vreme za drugo jer nisu imali krov nad glavom. Obratila se lekaru u Velikom Gradištu za prekid trudnoće, koji joj je preporučio privatnu kliniku u Požarevcu.
- Moja ćerka otišla je gladna, mnogo se plašila intervencije pa je tražila potpunu anesteziju. Međutim, oni joj tada nisu proverili krvnu sliku i izmerili pritisak, na brzinu je sakupljena ekipa lekara, anesteziologa su pozvali iz bolnice u Požarevcu i uradili intervenciju. Nakon toga nisu je smestili na odeljenje, nego joj je pozlilo dok je u ordinaciji, nakon plaćanja usluge, čekala da dođu po nju i odvedu je kući u Veliko Gradište. Povraćala je, skočili su joj pritisak i temperatura, dobila je proliv i bolove u bubrezima. Odatle je prebačena u bolnicu u Požarevcu, gde ponovo dobija totalnu anesteziju da bi joj radili novi hirurški zahvat. I posle toga zdravstveno stanje se i dalje pogoršava. Kad su videli da nema spasa, upućuju je u Urgentni centar u Beogradu. Ali, sve je bilo kasno. Kada sam 12. decembra prošle godine pozvao da se raspitam za zdravstveno stanje ćerke, rekli su da je umrla - svedoči nesrećni otac.
Na ambulanti privatne klinike „Medikus“ u kojoj je obavljen prekid trudnoće Katarine Miloradović, sada stoji obaveštenje ‘’Ambulanta se renovira’’.


Istraga zbog lažne trudnoće
U opštinsko tužilaštvo u Požarevcu stigla je krivična prijava Policijske uprave protiv Velibora B. (41) koji se tereti za zloupotrebu službenog položaja. On je osumnjičen da je kao odgovorno lice u bolnici „Medikus“ u Požarevcu doveo u zabludu pacijentkinju M. M. iz jednog sela u opštini Veliko Gradište koja se lečila od steriliteta. On je pacijentkinju „uverio“ da je uspešno sproveo lečenje i konstatovao je trudnoću. U bolnici „Medikus“ nastavio je sa stacionarnim lečenjem uz primenu terapije i pregleda radi navodnog održavanja trudnoće, pa je čak odredio i termin porođaja iako je znao da pacijentkinja nije gravidna. „Blic“ nezvanično saznaje da je reč o mlađoj osobi koja se već lečila od steriliteta ne samo u našoj zemlji nego i u inostranstvu i kada je otkrila da od trudnoće nema ništa ni posle lečenja i u „Medikusu“, iako je bio određen i termin porođaja, zajedno sa suprugom došla je u policiju i slučaj prijavila.




Krivična prijava
Policija u Požarevcu podnela je zbog smrti Katarine Miloradović krivične prijave protiv Bobana J. (40) i Gorana R. (44), specijaliste ginekologije, Sanje N. (41), specijaliste anesteziologa, i Radomira S. (55), medicinskog tehničara. Oni se terete da su 11. decembra 2007. godine počinili teško delo protiv zdravlja ljudi.


Primeri tragičnog nemara koji epilog još čekaju pred sudovima

Anja Grahovac (3)
Trogodišnja Anja Grahovac operisala je 21. maja prošle godine kataraktu i nije se budila iz kome do smrti 4. juna. Istraga je pokrenuta protiv anesteziologa Stanoja Glišića, lekara Božidara Ilića, servisera aparata za dovod kiseonika Milana Vasiljevića i vlasnika klinike „Perfekta“ Dejana Milutinovića, koji je ustupio prostorije ordinaciji „Ilić“. Lekari sa VMA utvrdili su da je devojčica umrla usled nedostatka kiseonika tokom operacije. Okružno tužilaštvo u Beogradu je zatražilo nova veštačenje od novosadskih lekara i da se veštačenje aparata poveri Mašinskom fakultetu u Beogradu. Sud je prihvatio te inicijative tužilaštva i sada se čekaju rezultati novih veštačenja.
Ivana Grahovac, majka male Anje, kaže za „Blic“ da se sve odugovlači zbog prvobitnih loših veštačenja.
- Deset meseci se ništa ne dešava. Odakle nekom pravo da život oduzme greškom, a da nikada ne odgovara. Doktori koji su operisali moje dete danas se šetaju slobodno, kao da ništa nije bilo - kaže Ivana Grahovac. Ona je ponovo trudna i za dva meseca očekuje prinovu.
- Zbog trudnoće koja teška sada sam se primirila, ali nikada neću odustati da saznam istinu šta se desilo sa mojim detetom i ko je odgovoran za to - ističe Ivana.

Ljiljana Arambašić (18)
Suđenje lekarima Kliničkog centra u Beogradu, koji se terete da su nesavesnim lečenjem 21. februara 2002. izazvali smrt Ljiljane Arambašić (18), koja je umrla od zapaljenja slepog creva, biće nastavljeno danas u Drugom opštinkom sudu. Optuženi su ginekolog akušer Snežana Vukajlović, lekar specijalista ginekolog Aleksandar Jovanović, lekar Srboljub Miličević, lekar specijalista Gordana Miletić, lekar ginekolog Aleksandra Dimitrijević, lekar specijalista Vera Milenković i lekar ginekolog Miloš Radović. Terete se da su nesavesno postupali, da nisu uspeli da postave dijagnozu, niti da pruže odgovarajući medicinski tretman. Arambašićeva se žalila na jake bolove u stomaku i primljena je u Urgentni centar 15. februara 2002, odakle je upućena u Institut za ginekologiju i akušerstvo. Ginekolozi su procenili da je ona nervni bolesnik pošto je vrištala od bolova i bila agresivna i uputili je u Institut za neuropsihijatrijske bolesti „Laza Lazarević“, gde je odmah ocenjeno da ona nije slučaj za njih i da ima organsko oboljenje i da treba da se opet javi u Urgentni centar. Arambašićeva nije primljena u Urgentni centar zbog previsoke temperature, već je poslata u Institut za infektivne i tropske bolesti. Kada je primljena bila je u komi i iste noći je preminula.

Dalibor Havlek (14)
Dalibor Havlek je 24. decembra 2007. primljen u Dečju bolnicu u Tiršovoj ulici u Beogradu sa dijagnozom diskretnog suženja jednjaka i urađena mu je gastroskopija unutrašnjih organa (gutanje sonde radi pregleda gornjih organa za varenje). Tokom pregleda dečak je ostao bez vazduha i dobio je napade tokom kojih se tresao. Lekari nisu prekinuli pregled, iako je dečakova majka to zahtevala. Tek kada je dobio drugi napad, Dalibora su lekari preneli na odeljenje intenzivne nege, gde je nakon tri dana pao u komu iz koje se nije probudio do smrti 15. februara ove godine. U tužilaštvu još čekaju nalaze veštaka da bi odlučili da li će pokrenuti istragu. Majka dečaka Stana Havlek kaže za „Blic“ da je sramota da je od marta niko ništa ne obaveštava i da su joj rekli da sama mora da se interesuje za postupak.

Jelica Radović (19)
Jelica Radović je 5. septembra 2006. otišla na rutinsku operaciju čukljeva na klinici „Decedra“. Dan posle operacije roditelji su primetili da je Jelici loše. Porodica je odmah insistirala kod lekara da provere o čemu se radi. Međutim, tek 8. septembra Jelica je prebačena u Urgentni centar, gde su lekari utvrdili da je u kritičnom stanju jer je dobila sepsu. Nažalost, devojka je umrla sledećeg dana. Istraga je pokrenuta 25. januara prošle godine, a optužnica je podignuta 12. decembra za nesavesno lečenje. Lekari Slavko Tomić, Miodrag Stojanović i Olivera Jeremić terete za nesavesno lečenje, dok se vlasnica klinike Svetlana Sremčević tereti za nesavestan rad u službi. Vanraspravno veće Trećeg suda tražilo je doradu optužnice krajem februara ove godine.
- Ne znam šta da mislim posle vraćanja postupka. Želim da razmišljam da je sve u cilju potpunije optužnice. Nikada neću odustati od borbe, dokle god trunke života ima u meni. Moraju da budu svesni da vreme neće promeniti tu odluku. Boriću se da se utvrdi istina i da odgovorni budu kažnjeni po zakonu. Jelicu ne mogu da vratim, ali imam još dvoje dece i ovo je borba i za njih - kaže za „Blic“ Dijana Radović, majka Jelice.

Ivana Đurđić (31)
Za bračni par lekara Ivanu i Slavoljuba Đurđića najradosniji trenutak u životu - porođaj - pretvoren je u tragediju. Ona je posle obavljenih pregleda 28. aprila 2000. pošla na drugi porođaj u GAK u Višegradskoj, gde je i preminula. Suprug pokojne Ivane, dr sci. med. Slavoljub - Saša Đurđić ističe da je veštačenjem utvrđeno da je njegova supruga preminula, jer je tubus, umesto u dušnik, bio postavljen u jednjak, što je izazvalo trenutno gušenje. Obdukcija je odlagana tri dana, a on sumnja da je to bilo namerno, jer dolazi do truljenja tkiva, što otežava dokazivanje uzroka smrti. Suđenje doktoru anesteziologu Vladi Andriću počelo je 2000. i prošle godine osuđen je na tri godine zatvora u Drugom opštinskom sudu. Međutim, po žalbi optuženog, Okružni sud ukida presudu, čime se postupak posle sedam i po godina vraća na početak.
- Naše dete, evo, ide u prvi razred osnovne škole, a još nije utvrđeno zašto mu je majka umrla na porođaju. Moja žena je zdrava otišla na porođaj i praktično je ubijena. Veštaci su nedvosmisleno utvrdili šta je u pitanju, ali ne može da se presudi. Neshvatljivo mi je to što postupak tako dugo traje - kaže dr Đurđić za „Blic“.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 18034
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
HTC 
Igrali se tuđim životom


Pozarevac - Medicinske dokumentacije nije bilo. Ni urađenih analiza. A uz mešavinu neregistovanih lekova za anesteziju "tiotrental" i "nesdonal", nedostajala je i pismena saglasnost pacijentkinje za prekid trudnoće u opštoj anesteziji. Ni uslovi za intervenciju nisu bili adekvatni.
Svi ovi razlozi, detaljno opisani i navedeni u zahtevu za pokretanje istrage u Opštinskom sudu u Požarevcu, protiv četvoročlane medicinske ekipe iz požarevačke Specijalne ginekološko-akušerske bolnice "Medikus", zbog smrti Katarine Miloradović (29) iz Velikog Gradišta.

Krvna zaraza

Žena je, usled "krvne zaraze, zapaljenja materice i drugih komplikacija" posle dva abortusa, koja su izveli osumnjičeni medicinari, preminula u 23.55, 12. decembra 2007. godine, u Kliničkom centru u Beogradu.
Pod istragom, od petka su zvanično: Boban Jeličić (40), ginekolog zaposlen u Opštoj bolnici u Požarevcu, kao i njegov kolega Goran Ranđelović (44), ginekolog iz Doma zdravlja u Velikom Gradištu. Osumnjičeni su i Sanja Nestorović (41) iz Požarevca, lekar anesteziolog, i Požarevljanin Radomir Stijićević (55), po zanimanju anesteziolog.
- Istraga je zvanično počela - objašnjava Dobrica Živanović, istražni sudija Opštinskog suda u Požarevcu. - Prijava je išla redovnim putem, tako da ćemo saslušavati svedoke i zahtevati svu potrebnu medicinsku dokumentaciju. Do tada, osumnjičeni se brane sa slobode.
Prema navodima zahteva za pokretanje istrage grupa je uračunljivo i svesno da je zabranjeno, na nepodoban način izvršila Katarini abortus 11. decembra u 14 časova.
Dok sud pokreće istragu od osumnjičene grupe ni traga! Tamo gde je sve počelo - u Domu zdravlja u Velikom Gradištu, nema ginekologa Gorana Ranđelovića, koji je tu pre više od 10 godina počeo doktorsku karijeru kao lekar opšte prakse. Na sastanku je - objašnjavaju u Domu zdravlja.
Ni njegovi nadređeni, direktor i zamenik Doma zdravlja, ne žele da pričaju o smrti sugrađanke Karatine Miloradović, koja je tu bila pregledana.
Nekoliko stotina metara od zgrade Doma zdravlja nalazi se kuća Ranđelovićevih. Unutra je Poliklinika "Fokus". Osnivač je Mila Ranđelović, Goranova supruga. Inspektori Ministarstva zdravlja su utvrdili da je Katarina i tu bila.
Ispred objekta je parkirana "opel vektra". Izbrendirana natpisom "Fokus". Na vratima poliklinike zalepljena cedulja: "Na putu smo".
- Mama i tata nisu tu. Otputovali su - kaže sin u povratku iz škole.
- Ranđelovići su stara lekarska porodica. Milini drže u Beogradu apoteku - nastavlja komšinica.

Mnogo grešaka

Katanac je i na, 35 kilometara udaljenom, požarevačkom "Medikusu". Dostupan je samo suosnivač Ljubiša Ivić.
U "Medikusu", tačnije u izdvojenoj ambulanti, obavljen je sporni abortus. Prostorije, prema zahtevu tužilaštva, ne ispunjavaju higijensko-sanitarne uslove. Unutra, medicinski tim nije ni vodio medicinsku dokumentaciju o intervenciji. Nisu vodili ni listu o anesteziju, dok o protokolu terapije nije upisana terapija i infuzija.
Tužilaštvo tereti "Medikus" i da nije obezbedila posebnu prostoriju za odmor pacijentkinje posle intervencije i narkoze barem dva sata. Anastezije "tiotrental" i "nesdonal" nisu registrovane u Nacionalnom registru lekova za 2006. i 2007. godinu.
Medicinari su bili svesni da njihovi postupci mogu da izazovu komplikacije kod pacijentkinje. Ali, olako su se držali da do toga i težiš posledica neće doći.


Teske povrede vise zakona
Sanja Nestorović je odredila anesteziju za Katarinu Miloradović, dok je anesteziolog Stojićević dao dozu. Kiretažu je uradio Jočić, dok je posle izvršenog abortusa Ranđelović obavio "reviziju".
Grupa se tereti za krivično delo protiv zdravlja. Istovremeno, sumnjiče se da su prekršili Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o postupku prekida trudnoće u zdravstvenoj ustanovi, Pravilnik o bližim uslovima za rad lekarske ordinacije.

Utaja poreza
- Zadovoljni smo! Nikada nismo našli na tako lep i ljubazan prijem kod lekara!
Ovakve komentare dalo je oko 70 nekadašnjih pacijenata "Medikusa" istražnom sudiji požarevačkog Opštinskog suda gde se vodi istraga protiv "Medikusa" i zbog utaje poreza "teškog" 927.372 dinara. Država je za ovaj novac, kako se sumnja, oštećena od 1. januara 2005. godine do 15. jula 2007.

* * * * *

Uzrok smrti utvrdjen obdukcijom u institutu za sudsku medicinu
Umrla od sepse


Katarina Miloradović (30), posle abortusa u Specijalnoj ginekološkoj bolnici "Medikus" u Požarevcu, umrla je 12. decembra prošle godine u Urgentnom centru u Beogradu - od sepse!
To je utvrđeno obdukcijom u Institutu za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta - saznaju "Novosti". Obdukcioni nalaz je 22. februara prosleđen Opštinskokm sudu u Požarevcu.
Obdukcijom se utvrđuje samo neposredni uzrok smrti, a šta je dovelo do sepse moglo bi da otkrije tek sudskomedicinsko veštačenje.
- U ovom tragičnom slučaju već sama činjenica da se sepsa razbuktala sat posle intervencije indirektno navodi na zaključak da abortus nije direktni uzrok smrti, ali sve činjenice treba do detalja ispitati i proveriti - navodi naš izvor iz Instituta za sudsku medicinu. - Postoji velika mogućnost da je intervencija samo pogoršala postojeću infekciju materice, koju lekari tokom abortusa nisu mogli da primete. Abortusom su otvoreni krvni sudovi materice, koji su "usisali" bakterije i razbuktala se sepsa.
Inspekcija Ministarstva zdravlja utvrdila je da u "Medikusu" nije brižljivo vođena dokumentacija o lečenju Katarine Miloradović.
- Nisu uzeli saglasnost pacijentkinje da prihvata rizik operacije, iako je to zakonom predviđeno, a u protokolu lečenja nije zapisano koju je terapiju i infuziju dobila - kaže dr Ivana Mišić, pomoćnik ministra zdravlja.
Protiv bolnice i dr Velibora Bojovića, direktora, inspektor Ministarstva zdravlja podneo je prekršajne prijave. U Ministarstvu "zasada ne mogu da se izjasne" - da li je u lečenju nesrećne Katarine bilo stručnog propusta ili greške. Ali kažu da inspektor smatra da ima indicija da se u ovom slučaju vodi krivična istraga.
Etički komitet Srpskog lekarskog društva, koji je zasedao u četvrtak, nije dobio predmet nesrećne Katarine Miloradović. Ovaj komitet po statutu SLD i poslovniku dužan je da razmatra sve slučaje sumnje na nesavesno lečenje ili lekarsku grešku, koje prijave pacijenti, njihova rodbina ili inspekcija Ministarstva zdravlja. Ali, čak i da utvrdi da je propusta bilo, može da izrekne samo etičku osudu, koja nikoga ne obavezuje. - Tačno je da naša ocena nije obavezujuća, ali ima težinu - uveren je profesor dr Marko Kontić, predsednik Etičkog komiteta.
Upitan kako je moguće da se u gotovo svim slučajevima sumnje na nesavesno lečenje kod nas ispostavi da propusta nije bilo, prof. Kontić kaže da javnost nije dovoljno informisana i da olako i prerano donosi sudove o lekarskim greškama.
- Za svaku intervenciju ili pregled tačno je propisano šta sve lekar mora da uradi i ako sve to preduzme, a ipak dođe do neželjenog ishoda, ne može da odgovara za to - kaže prof. Kontić. - Ali, odgovoran je ako ne ispoštuje proceduru. To što u "Medikusu" nisu uzeli izjavu pacijentkinje da prihvata rizik intervencije jeste propust, ali nije bitan za ishod lečenja.
B. R.

Komora
Pojedinacne slučajeve sumnje na lekarsku grešku trebalo bi da ispituju sudovi časti Lekarske komore, ali ona još nije ni definisala šta spada pod nesavesno lečenje, šta se smatra lekarskom greškom i šta su neželjeni efekti lečenja. Iz ove komore još prošlog leta obećano je da će slučaj trogodišnje Anje Grahovac, preminule posle operacije oka u "Perfekti", biti prvi na redu "u januaru", ali još nije razmatran.



Izvor:Novosti
IP sačuvana
social share
    
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


dobrovececece

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 120
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia 7360
Posto su toliko neuki a uz to i korumpirani do bola tim dokrotima i lekarima bih ladno ukinuo platu i ostavio bi ih da zive od baksisa koji i onako nije mali.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 18034
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
HTC 
Istraga protiv ginekologa


Bor – Tužilaštvo u Boru naložilo je istragu protiv ginekologa borskog Zdravstvenog centra Gorana Golubovića, koji se sumnjiči za nesavesno lečenje Sanje Todorović iz tog grada.

Ona je 15. februara 2006. godine rodila devojčicu, a ubrzo se ispostavilo da dete boluje od cerebralne paralize.

Boban Todorović, njen suprug, juče je novinarima dostavio izveštaj s veštašenja, koje je na zahtev istražnog sudije Opštinskog suda u Boru sačinio Sudsko-medicinski odbor, koji potvrđuje da lekari koji su porodili njegovu suprugu nisu na vreme završili porođaj carskim rezom.

– Kasno obavljen carski rez prouzrokovao je smanjen dotok kiseonika u mozak, što je izazvalo oštećenja na mozgu – navodi se u izveštaju koji je potpisalo devet specijalista odbora.



Izvor:Gradjanski List
IP sačuvana
social share
    
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Beba obolela zbog greške ginekologa
Autor: S. Trifunović | 11.06.2008 - 06:00


BOR - Opštinsko tužilaštvo u Boru pokrenulo je istragu protiv ginekologa Zdravstvenog centra, doktora Gorana Golubovića, po krivičnoj prijavi koju je, zbog sumnje da je počinio grešku prilikom porođaja Sanje Todorović, podneo njen suprug Boban.

- Sanja je potpuno zdrava primljena u porodilište 15. februara 2006. godine, sa urednom trudnoćom koju je vodio doktor Golubović. Oko osam sati on me je obavestio da će se Sanja uskoro poroditi i da je sve u redu. Bio sam spokojan jer je ona bila zdrava i nije imala nikakvih problema prethodnih devet meseci. Međutim, nakon jednog sata otvorila su se vrata porodilišta. Sanju su potpuno izbezumljenu liftom odveli na Odeljenje hirurgije gde joj je urađen carski rez. Već tada su me obavile crne slutnje, jer je i medicinsko osoblje bilo zabrinuto - priča Boban Todorović.
Sanja se porodila, a ćerkica Ana, usled problema prilikom rađanja, obolela je od cerebralne paralize. Od tada, Sanja i Boban obilaze Specijalne bolnice. U prilog njihovim optužbama govori i nedavno dostavljen izveštaj veštačenja Sudskomedicinskog odbora koji je potpisalo sedam lekara, specijalisti ginekologije, neurohirurgije, patologije, ortopedije, neurologije, pedijatrije i opšte hirurgije, kao i dvoje specijalista sudske medicine. U izveštaju se navodi da je sat i po nakon prijema u porodilište došlo do produbljivanja patnje ploda kod porodilje, i da je bilo potrebno odmah uraditi carski rez, što u ovom slučaju nije učinjeno.
„Lekari nisu na vreme završili porođaj carskim rezom, što je dovelo do smanjenja snabdevanja kiseonikom i oštećenja mozga kod ploda“, navodi se u izveštaju.
Ipak, specijalisti nisu imali dovoljno parametara kako bi ustanovili kolika je patnja ploda bila pre prijema u porodilište, a u kojoj je tome doprinelo odugovlačenje primene carskog reza.
Todorovići kažu da niko za sada ne može da pretpostavi kakav će biti ishod lečenja male Ane, što je potvrđeno i izveštajem Sudskomedicinskog odbora.
Doktor Golubović, koga smo juče zatekli u ordinaciji u kojoj radi privatno, kaže da ima verodostojne dokaze koje negiraju navode iz krivične prijave i da će to dokazati na sudu.
- Do tada ne želim da komentarišem ovaj slučaj - kaže doktor Golubović. On tvrdi i da je Todorović nasrnuo na njega nakon porođaja supruge i da mu je tada glavom razbio nos, zbog čega se vodi sudski postupak u Boru.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Violence solves everything!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 7616
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung XYZ1004
Glavni problem kod tih gresaka jeste sto jos niko nije osudjen na ozbiljnu kaznu ili mu nije bar oduzeta dozvola za rad i nateran da kopa kanale da bi preziveo, a to je zato sto i ako dodje do sudjenja, sud mora da angazuje vestaka koji se obavezno solidarise sa kolegom ili se vrse pritisci na njega, jer se oni svi poznaju...pa je sad moje pitanje, jel bi mogli mi da angazujemo strane doktore da istrazuju te lekarske greske i da najzad neko zaglavi u zatvor i da povedu racuna malo o pacijentima ciji zivoti su im povereni.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 15:19:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.138 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.