Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:13:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Latinski termini, izreke i poslovice  (Pročitano 49732 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Samo jedno pitanje,

ab origine - strogo poverljivo ( prvi post )

Otkud ovaj prevod. Ja svuda nalazim od pocetka, od izvora, izvorno...

Hvala

knjiga latinskih poslovica, izraza i pravnih termina koji se koristi na pravnom fakultetu u Nisu. Tj. koristio se kad sam bila prva godina. predmet Rimsko pravo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Gde god se ti okrenuo,zadnjica ti je uvek pozadi..

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 119
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Siemens CX 70
fortes fortuna uiviat!!!-hrabre sreca krasi
sienca est potentia-um caruje!!!
IP sačuvana
social share
Da li bog nas stvorio ili mi njega? Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 34
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.44
Pozdrav,
skenirao sam neki dokument koji je meni jako bitan, ali nazalost ne znam latinski (valjda je ovo na latinskom)
Ako neko ima vremena i motiva da pogleda ove dve slike i ako moze ukratko da napise o cemu se radi bicu zahvalan. Smiley
Nadam se da nisam promasio temu Smiley
Pozz

http://img801.imageshack.us/i/79368891.jpg/

http://img517.imageshack.us/i/39173553.jpg/
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
SonyEricsson 
Pozdrav,
skenirao sam neki dokument koji je meni jako bitan, ali nazalost ne znam latinski (valjda je ovo na latinskom)
Ako neko ima vremena i motiva da pogleda ove dve slike i ako moze ukratko da napise o cemu se radi bicu zahvalan. Smiley
Nadam se da nisam promasio temu Smiley
Pozz

http://img801.imageshack.us/i/79368891.jpg/

http://img517.imageshack.us/i/39173553.jpg/

Nije latinski, talijanski je.

Ovaj prvi je jako mutno ispao, tako da ga slabo razabirem, nemam printer da ga isprintam, možda bih onda bolje vidio....

Ovaj drugi je ukratko rečeno, nabrajanje važnih datuma i(li) događaja iz vladavine Stjepana Tvrtka. Kada je stekao koju titulu, kada je osnovao koji grad. Nažalost, ni za jedan ni za drugi dokument ne razabirem jasno dataciju.

Budući da pretpostavljam da znaš o čemu je riječ, jedino da napišeš što te konkretno zanima da se nalazi u dokumentima i da od onog prvog, eventualno, postaviš jasniji "scan".

Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 34
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.44
Mnogo ti hvala na odgovoru. Predpostavljam da talijanski nije isto sto i italijanski.
Deda mi je direktan potomak Tvrtka, taj tekst je izveden iz porodicnog stabla. Bitno mi je da znam da se to odnosi na njega. Voleo bi kada bi znao sta tacno pise, ali je i ovo dovoljno sto si napisao.
Ne znam da li je tekst sa prve slike neko naknadno napisao, ili je to takodje od Tvrtka.

Pokusao sam da skeniram bolje prvu sliku (skeniram sa male fotografije). Ne znam da li sam nesto poboljsao, bilo bi mi drago da jesam.

http://img574.imageshack.us/img574/6351/44275169.jpg

Hvala jos jednom na odgovoru, veoma mi je znacajno sve ovo Smiley
Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
SonyEricsson 
Mnogo ti hvala na odgovoru. Predpostavljam da talijanski nije isto sto i italijanski.

Valjda misliš "latinski" i "talijanski". Ne, nisu isto, tko zna jedan može donekle razmujeti drugi, ali s talijanskim je teško, osobito ako je u pitanju neki dijalekt. Ovo je i jedno i drugo mletački dijalekt koji mi je teže razumljiv obzirom da sam studirao samo klasični latinski.

Citat
Pokusao sam da skeniram bolje prvu sliku (skeniram sa male fotografije). Ne znam da li sam nesto poboljsao, bilo bi mi drago da jesam.

http://img574.imageshack.us/img574/6351/44275169.jpg

Sad je donekle vidljivije. Koliko mogu zaključiti riječ je o dokumentu iz mletačkog doba koji rješava neka imovinsko-pravna pitanja obitelji koje je nekada nosila ime Bogonović /ili Bogomil/ a u doba pisanja teksta (1793) Nerežić (ili nešto slično). Nažalost na dnu mi je totalno nejsano ime i titula sastavljača dokumenta (nije nemoguće da je bio neki fratar), a također nije mi moguće zaključiti o kojim lokacijama se u tekstu govori.

Drugi otprilike govori iduće:

"Tvrtko, odnosno Valerij ili oboje Bogonović, nećak/ili unuk ugarskog kralja Ludovika postao je bosanskim banom 1371. i u dijelu svog brata Vladislava, bio je čovjek velikog iskustva i doista je imao razloge na kraljevstvo i prvenstvo, a ćak je i bio kraljevske krvi. Izgradio je kastel Brstanik na Neretvi (kraj Počitelja), /slijedi dio koji mi nije jasan/ Okrunio se za kralja Bosne 1373. dodao titulu kralja Raške 1376. i krenuo prema moru, izgradio (Herceg) Novi (ponovno nečitko - neko ime) ili potkralj Bosne imao je vojnu moć i povukao se u Hercegovinu (slijedi nejasan dio) i kao tvrdoglav čovjek ustrajao je u svom otpadništvu."

Ovo je više manje sigurno.

Ostatak mi je dijelom nečitak, a dijelom teže razumljiv. Koliko sam shvatio govori se o sukobu između Dubrovčana i Tvrtka, zauzimanjima Brstanika i Novog, umiješanosti Ugara...no ne usudim se ulaziti u detalje.

Moram naglasiti da inače imam problema s vidom, tako da vjerujem da bi ti netko s foruma mogao više pomoći pogleda li detaljnije ovaj drugi dokument, jer mi koliko mogu vidjeti, sken izgleda uredan, a rukopis čitak i pregledan.

Također, moram naglasiti da je ovo gore samo prijevod i parafraza teksta. Postoji dosta faktografskih pogrešaka, no u njih nisam ulazio, nego samo preveo i prepričao ono što piše.
« Poslednja izmena: 10. Nov 2010, 22:21:23 od Laslo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 34
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.44
Laslo, veliko ti hvala na odgovoru. Mnogo mi ovo znaci.
Nikad se nisam upustao u ovo, samo iz price sam znao otprilike. Naravno, jednom cu se potruditi da prevedem sve do detalja. U jednom Hrvatskom muzeju ima ovaj dokument pa se nadam da postoji i prevod. Ako ne, tehnologija je napredovala, valjda ce i slika biti bolja kome bi prosledio na prevod.
Hvala jos jednom na izdvojenom vremenu. Nadam se da se nisi namucio.
Sve najbolje Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
SonyEricsson 
Nema problema.

Postoji li u muzeju (mada mi je vjerojatnije da se čuva u nekom arhivu) možda postoji i prijepis u nekoj od zbirci objavljenih dokumenata gdje bi bilo puno vidljivije i jednostavnije prevedivo.

Ovako na letimičan pregled mi ne pada na pamet gdje bi moglo biti, eventualno (mada sumnjam) u Acta Bosniae od Fermendžina. Kako je zbrika objavljena još u 19. stoljeću, mislim da ne bi trebalo biti problema oko nejzinog pronalaženja u nekoj od srpskih biblioteka, pa tamo prvo pogledaj, mada, ponavljam, sumnjam da se ovi dokumenti ondje nalaze.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
О, peridu pedatis eneus mrdi!  Smile (нема веѕе са претходним разговором да не буде забуне  Smile )
« Poslednja izmena: 11. Nov 2010, 15:58:08 od panini »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
inter per pedes puellarum est voluptas puerorum - medju nogama djevojke lezi radost djecaka (grafit iz Pompeje)  Smile
« Poslednja izmena: 17. Nov 2010, 20:20:24 od Raven_Claw3190900 »
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:13:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.