Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 19:02:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li ste krsteni?
Da
Ne
Ne znam
Idi dole
Stranice:
1 ... 16 17 19 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Krstenje kod dece....  (Pročitano 34019 puta)
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 93
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Ok onda,

na to krstenje bi moglo da se gleda i na kao bilo koju odluku koju roditelji donesu umesto svoje dece:

U koju ce osnovnu skolu ici, sa kim ce da se druzi, kojim sportom ce se baviti, i na kraju sta ce studirati. Roditelji dakle tokom razvoja deteta uticu na njegov razvojni put.

Problem kod krstenja je takav da je ono razlicito od ovih izbora jer se odnosi na nesto sto je imaginarno, kao na primer kad bih ja dete maltretirao kog pisca naucne fantastike mora da cita.

Problem se moze podeliti na tri dela:

Ukoliko postoji onoliko bogova koliko ima religija, sudice mu onaj u cijoj religiji su ga krstili roditelji.

Ukoliko ne postoji ni jedan bog, nikom nista, krstenje je bilo bezvezno kao i bilo sta drugo vezano za religiju.

Ukoliko postoji jedan jedini univarzalni, e pa onda se zajebao kad je slao na desetine svojih izaslanika, jer su oni napravili rusvaj po svetu, i jadni zbunjeni ljudi ne znaju koji religijski sistem je najbolji, zato se pobise i tako vec nekolko hiljada godina.

U poslednjem slucaju protagonista ove prica, mladic krsten protiv svoje volje u najranijem dobu, moze glat da se izvuce jer nije znao sva pravila ponasanja od svih izaslanika pa se prema tome ponasao po sopstvenom cefu.

Tako da nemojte usvajati ni jednu religiju, sansa da se izvucete na kraju je bliska 100%, zbog greske dizajnera.



Da, ali šta ako su hrišćani ipak upravu ?

Onda mu ti dođeš kao sluga nečastivog pošto ih odgovoraš od spasonosnog puta.

Mislim valjda postoji neka religijska gnoseologija , način na koji utvrđujemo saznanje koje se postiže religijom kao verodostojno ili ne.

Ovo su koliko vidim ovde sve manje više priče sekularizovanih pojedinaca, sa povremenim nervoznim upadicama religioznih ljudi.
Slobodno mogu reći da su ova zapažanja sekularizovanih pojedinaca obična naklapanja više vezana za trenutno emotivno stanje postopisca nego za objektivnu i logičnu argumentaciju, još su smešnije upadice religioznih koji odaju njihovu zapravo nesigurnost u sopstvenu veru.

Postoje hrišćanske apologetike koje se bave odbranom hrišćanskog verovanja. Da ne znam da sam na jednom srpskom forumu pomislio bih da se nalazim na nekom islamskom, jer je ovde više rečeno kvazimišljenja protiv krštenja , nego na recimo islambosna forumu sveukupno.

Sve ovo do sada rečeno kao što sam već gore negde navodio apsolutno nisu nikakvi značajni argumenti, krštavanja u Srbiji će biti i dalje , i krštavana će biti deca.
Tradicija koja je 50 godina nasilno ugušivana ipak je nekim slučajem opstala, da li to znači da prethodni sekularistički ( komunistički) pogled na svet nije bio valljan , ili nije dobro argumentovan ili pak znači da je tradicija nešto što je mnooogooo jače nego se to očekivalo , ostaje na vremenu i nekom budućem pametnjakoviću da objasni.

Možda su vernici manje prisutni na internetu pa se njihovo mišljenje u poređenju sa sekularizovanim stavovima ovde prisutnih dojmi kao marginalno, no to ne znači i da su u društvu manje prisutni.

U svakom slučaju kako god da se uzme , niko ne može zabraniti roditeljima da se drže svoje tradicije.

Država može da pokuša da je uguši ili potisne , ali su efekti uglavnom obrnuti , jer posle perioda potiskivanja kreće period renesanse.

Citat
Tako da nemojte usvajati ni jednu religiju, sansa da se izvucete na kraju je bliska 100%, zbog greske dizajnera.

Ova rečenica govori o nekakvom izvlačenju, pazi izvlačenje u sotiriološkom smislu ne postoji, postoji kod zapadne civilizacije deformacija poimanja spasenja kao izvlačenja od pakla ali to izvorno nije hrišćansko niti istočnjačko verovanje( istok odakle potiču religije pa i hrišćanstvo) .
Ova rečenica više govori da je njen pisac pod uticajem zapadnjačkog poimanja religioznosti  iako možda sam nije religiozan, ali je pokupio zapadnjačku matricu religioznosti.
Da li je to uticaj holivuda ili neke zapadnjačke literature ili već čega , ne zna se( barem ja ne znam) , u svakom slučaju ne odgovara istočnjačkom poimanju religioznosti i smisla spasenja. Barem pravoslavni hrišćani ne bi trebalo da imaju takav trip.
Spasenje nije isključivo stvar formalnog ispovedanja vere, barem nikada nije bilo u pravoslavlju tako, već suštinskog okretanja ka bogu.
Ovo intelektualno ispovedanje vere, kredo, dogma i dr. iako je teorijski začeto u Vizantiji nikada nije razvijano u filozofkom pravcu ili formirano u neki filozofski sistem na istoku.
Stoga je u pravoslavlju moguće da se čovek spasi i ako ne zna dogme ,i ako nikad nije pročitao sv.pismo, i ako ne zna kredo, i ako ne zna šta je to sveta trojica itd. pa može čak i ako ne zna ko mu je bog jer je uslovljeno nečim drugima ne formalnim ispovedanjem vere.

Bivalo je u prvim hrišćanskim vekovima i onih koji nisu kršteni pa su stradali za Hrista i postali sveti mučenici.

A bivalo je i krštenih jeretika i otpadnika i progonitelja hrišćana.

Putevi vere nisu egzaktni, oni su više intuitivni nego logični, a najmanje su racionalni što ne znači da su glupi , jer ko može reći da je veliki srpski svetitelj , osnivač autokefalne crkve, diplomata na balkanu , princ, i praktično utemeljivač dinastije Nemajića sv.Sava bio glup(tako nešto može reći samo glup čovek) . No opet i pored toga njegov put i njegov život nisu bili racionalistički, niti sholastički, niti filozofski, nego isključivo intuitivni.

Samo da citiriam vladiku nikolaja u vezi odnosa razmišljanja istoka i zapada :
"Niti u Indusa fabrike , niti u Švabe mistike"



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7063
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.18
Da, ali šta ako su hrišćani ipak upravu ?
Stvorivši sistem zasnovan na strahu od Pakla, upravo su na ovo pitanje i računali oni koji se koriste verom da dodju do moći.

Mislim valjda postoji neka religijska gnoseologija , način na koji utvrđujemo saznanje koje se postiže religijom kao verodostojno ili ne.
Nedovoljno dobra i primenjiva za svako božanstvo

Da ne znam da sam na jednom srpskom forumu pomislio bih da se nalazim na nekom islamskom, jer je ovde više rečeno kvazimišljenja protiv krštenja , nego na recimo islambosna forumu sveukupno.
To je zato što Srbi intuitivno znaju da je Hrišćanstvo budalaština, da su popovi lopovi, a samo se pravimo da ne primećujemo, da bi se razlikovali od Muslimana i ostalih...ne osećamo mi Isusa kao spasitelja, Jehovu kao svog boga. Zato nam i trebaju modifikacije u vidu svetaca i paganski rituali. Hrišćanstvo Srbima nije upisano u gene.

Tradicija koja je 50 godina nasilno ugušivana ipak je nekim slučajem opstala...
Da su komunisti stvarno želeli da unište crkvu postupili bi isto kao i rani hrišćani: pali, ruši, ubijaj i gotovo.

Možda su vernici manje prisutni na internetu pa se njihovo mišljenje u poređenju sa sekularizovanim stavovima ovde prisutnih dojmi kao marginalno, no to ne znači i da su u društvu manje prisutni.
Ovim samo podržavaš uverenje da su vernici zaostaliji ili gluplji od ateista - ja npr. ne mislim tako.

U svakom slučaju kako god da se uzme , niko ne može zabraniti roditeljima da se drže svoje tradicije.
To je istina, ali je na državi da nauči roditelje da je neka verska doktrina dobra ili loša.
Uloga države je da edukuje, a ne da održava lažna uverenja...onda bi mogla da dozvoli i nadrilekarima da ''leče''.

Država može da pokuša da je uguši ili potisne , ali su efekti uglavnom obrnuti , jer posle perioda potiskivanja kreće period renesanse.
Ne ako je ozbiljna u svojoj nameri.

Putevi vere nisu egzaktni, oni su više intuitivni nego logični...
Čemu onda malopredjašnji zahtev za apologetikom?

...jer ko može reći da je veliki srpski svetitelj , osnivač autokefalne crkve, diplomata na balkanu , princ, i praktično utemeljivač dinastije Nemajića sv.Sava bio glup (tako nešto može reći samo glup čovek) . No opet i pored toga njegov put i njegov život nisu bili racionalistički, niti sholastički, niti filozofski, nego isključivo intuitivni.
Ne misliš da su većina stvari vezana za njega bile racionalni politički potezi?

Samo da citiriam vladiku nikolaja u vezi odnosa razmišljanja istoka i zapada :
"Niti u Indusa fabrike , niti u Švabe mistike"

Pogrešno u oba slučaja i vrlo rasistički u negativnom smislu.
« Poslednja izmena: 30. Apr 2011, 08:37:07 od Predragoon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 387
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
Isus se krstio sa 30 godina, tako da ne vidim ni jedan dobar razlog da se krsti dete od godinu dana koje jos nije sposobno ni da govori. U pitanju je jak pritisak sredine, tacnije pritisak kvazi religioznih i duboko sujevernih baba i deda.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0
mob
Samsung S7

Onda mu ti dođeš kao sluga nečastivog pošto ih odgovoraš od spasonosnog puta.


djavo ne postoji, to ste ga vi izmislili da bi ste se sakrili od sopstvenog zla.

Citat
Slobodno mogu reći da su ova zapažanja sekularizovanih pojedinaca obična naklapanja više vezana za trenutno emotivno stanje postopisca nego za objektivnu i logičnu argumentaciju.

Ti kanda ne znas da razlikujes emocije od razuma?

Citat
sekularistički ( komunistički) pogled na svet nije bio valljan

 

Bash volis sebi da pojednostavljes stvari, zar ne,ako neko ne veruje onda je komunjara?
Nije ni cudo da sve sto ti nije jasno ili ne razumes si izabrao religiju da ti objasni.

Citat
Ova rečenica više govori da je njen pisac pod uticajem zapadnjačkog poimanja religioznosti  iako možda sam nije religiozan, ali je pokupio zapadnjačku matricu religioznosti.

Nisam ti ja, neprijatelju razuma, nista pokupio, niti me tvoje bezukusne primidbe doticu, jednostvano sam pokusao da kroz vasu smesnu stranu bekstva od stvarnosti docaram zamke krstenja.

Problem sa vama vernicima je sto i dalje posle 2000 godina mislite da srce ima mozak i da moze da misli.

Da si malo izasao iz svog kruga misljenja, video bi da ko cesto radi onako kako "oseca" da cesto zavrsi u zatvoru (bes), groblju(osecam da mogu pijan da vozim) ili na frontu, da ubija za svoju ideju jedine ispravne religije
« Poslednja izmena: 30. Apr 2011, 10:29:08 od bluesoniq »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Помоз Бог браћо Срби !!!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 114
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
mob
Samsung 
А па ди  сте неверници ???
Видим да сте се повезивали све и свашта , доводили у везу ово са оним , па оно са овим  и  шта би ???
Празнина !!!
Говорите   на основу рекла казала , и пошто су вам аргументи приземни тј само нека наклапања , имам утисак да више ни ви незнате шта причате !!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 93
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Isus se krstio sa 30 godina, tako da ne vidim ni jedan dobar razlog da se krsti dete od godinu dana koje jos nije sposobno ni da govori. U pitanju je jak pritisak sredine, tacnije pritisak kvazi religioznih i duboko sujevernih baba i deda.
Isus je umro sa 33 godine tako da ja ne vidim nikakvog razloga da i ti ne umreš u tim godinama.

Ovo je ta logika...

 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46916
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Zbog kakve gluposti se ova tema aktivira.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke leet
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 8.0
Крштење као света тајна вуче коријене директно из новог завјета, гдје свети Јован Претеча крсти окупљен народ у ријеци Јордан, припремајући их тако за долазак Спаситеља. Крштење се према томе као основни постулат хришћанске вјере обавља у готово свим хришћанским црквама и сектама. 


      ja nikad nisam u prolece sisao svoju jagnjad,samo starije ovce.
 kod krstenja male dececrkva sisa sve,novca radi. nema kad da ceka da odrastu pa da kazu kao ateista,kakav Bog i kako krstenje i odose novci u vetar. to je jedini motiv krstenja od strane crkve,a ljudi se dosta ponose za trendom i sujeverjem. ta dva siptoma. inace na jordanu je krstenje bilo samo odraslih ne male dece. krstenju prethodi pokajanje,a pokajanju propovedanje Isusa Hrista kao Spasitelja. kako ce te bebi propovedati kad ono ne zna javno reci da li veruje i koga,kako je ime onoga u koga veruje? ne zna da kaze ni ime svog oca a kamoli Mesije ime.  pokajanje oznacava kako petar i pavle a i sam gospod dakle govore,da je stari covek greha umro dakle da bi dali na dan krstenja obecanje pred svedocima i Bogom da vise nikad necemo kurvati vise,lagati,ubijati,mrtzeti,gledati bludne filmove,vracati,drzati idole itd i tek onda simbol poranjanja u vodu i to u ime Isusa Hrista oznacava da je covek kao i Isus umro starom coveku greha te da ce dizanjem iz vode krstenja biti u vecnosti tj. da ce bastiniti ono isto dogodjeno vaskrsenje  Hristovo iz groba,ako sve to odrzi sto je obecao do kraja. bez ovoga krstenje je obicno svakodnevno pranje od necistote i prljavstine tela .nema vrednost.
    ovo je Biblijsko krstenje kako je gore opisano.to krstenje je Bog zadao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

"It is better to Burn Out then to Fade Awey "

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
mob
Apple 
Slazem se ,krstenje nevine dece samo ceremonija za roditelje ,
Ja sam krsten u Manastiru kao malo dete ali se ne secam tog cina i te inicijacije
tako da mi to apsolutno nista u zivotu ne znaci,
niti me je to spasilo ili napravilo manje podloznim grehovima ovog sveta .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 603
OS
Windows Vista
Browser
MSIE7.0
mob
Samsung 
Kolko ništa ne znate glupo mi je što ovde i pišem.

Inicijacija? heheh

Znate li šta je "repa bez korena"?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 16 17 19 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 19:02:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.