Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:13:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li ste vernik?

Glasanje završeno: 05. Mar 2005, 16:35:16

Da
48.1%  (13)
Ne
51.9%  (14)
Ukupno glasova: 27
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Koliko ljudi vjeruje u Boga?  (Pročitano 16323 puta)
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
@koni
Neke stvari iz mog posta nisi dobro procitao.
Ja sam naveo interesne grupe koje zarad svojih ciljeva zagadjuju planetu a onda sam to uporedio sa crkvom gdje sam takodje rekao da POJEDINCI (ali veoma uticajni tj. na visokim pozicijama) zarad vlastitih interesa takodje rade ono sto ne treba (u suprotnosti sa temeljnim nacelima crkve) i da ti isti pojedinci imaju VEOMA JAK uticaj na mase vjernika koji ih slijede. Nadam se da si sad uvidio da nema dvostrukih standarda u mom postu vec da ti nisi dobro procitao neke stvari.
Spominjes krstase i pitas se sta bi bilo da su SVI vjernici krenuli sa njima? Ja nikada nisam ni rekao da su SVI vjernici radili lose stvari ali da je zaista VELIKI broj ljudi (vjernika ili drugih koji su gledali takodje neke svoje interese) radio svasta je cinjenica i to se nemoze tek tako negirati. Pa nije valjda sacica ljudi vodila krstaske ratove i osnovala inkviziciju ili vrsila osvajanja po svijetu?

Sto se tice mogucnosti izbora za dijete, slazem se sa svime sto si napisao u svom zadnjem postu i u tom komentaru vidim znacajan zaokret u odnosu na stavove iz prethodnih postova. Ja nikada nisam rekao da dijete NIKADA ne treba otici u crkvu ili da mu se NIKADA ne treba reci bilo sta o religiji.  Ja sam za to da svako vidi i cuje o stvarima koje ga okruzuju. Ono protiv cega sam ja je nametanje rjesenja bez ostavljanja mogucnosti izbora.
Evo primjer, znam neke ljude katolike koji svoju djecu od malih nogu vode u crkvu i koji bukvalno ne dozvoljavaju da dijete nedeljom propusti misu (to je postala obaveza za tu djecu). Sad ja pitam tebe zasto ta djeca MORAJU da idu svake nedelje u crkvu i zar nebi bilo logicno da odu u crkvu kad ONI osjete POTREBU da odu a ne da im neko namece kad ce ici? Sta mozemo ocekivati sutra od te iste djece kad porastu nego da i oni rade to isto svojoj djeci, da ih trpaju u neki kalup ne pokusavajuci ni da provjere da li taj kalup toj djeci odgovara tj. da li oni to vole i zele ili ne?
A primjer koji sam spomenuo je vezan za vrijeme prije rata.

Sto se tice one ankete samo par rijeci.
Nije potrebno da se ti pravdas jer ja nisam nijednom rijecju spomenuo tebe kao osobu koja misli kao ljudi iz te ankete. Citajuci tvoje dosadasnje postove na razlicitim temama stekao sam odredjeno misljenje o tebi i tvom karakteru i zaista te ne svrstavam u kategorije ljudi koji su opetreceni kojekakvim kompleksima i koji mrze druge zbog ovog ili onog razloga.
Vjerujem da je sve sto si napisao o sebi tacno ali kao sto sam rekao u prethodnom postu, novinari koji su sprovodili navedenu anketu su zakljucili (na osnovu rezultata ankete) da OGROMNA VECINA ljudi koji se nazivaju vjernicima razmislja onako kako sam napisao.

Vjerujem da ti nikada neces (kao sto kazes) prihvatiti ekstremne stavove nekih pojedinaca iz crkvenih redova (drago mi je da si svjestan da takvi stavovi postoje) i da ces svoju djecu odgajati da budu ljudi i u duhu crkvenog ucenja ali sta je sa ostalim vjernicima, mozes li garantovati za njih?
Ovo te ne pitam bez razloga jer ne tako daleka istorija nas uci da su bas uz podrsku i direktno ucesce mase vjernika (i uz crkveni blagoslov) pocinjeni stravicni zlocini nad neduznim ljudima.
Zar ne vidis da su recimo ljudi koji su najodgovorniji za zlocine na prostoru bivse SFRJ kao npr. Alija Izetbegovic, Franjo Tudjman, Radovan Karadzic i drugi iz njihovog okruzenja od samog pocetka rata bili okruzeni najvisim svestenim licima koja su im davala moralnu i duhovnu podrsku a sve to su gledale i pratile hiljade vjernika koji su zatim i sami pocinjali davati podrsku tim ljudima po onoj logici ako ih podrzava nas crkveni vodja onda su oni vjerovatno dobri te ih treba slijediti. Danas se kod nas u Republici Srpskoj ne moze desiti nikakva ceremonija a da na njoj nisu prisutna svestena lica. Svi oni sjede u prvim redovima, obicno su pocasni gosti i nema pocetka ceremonije (priredbe, otvaranje novih preduzeca i firmi, ustanova itd)  sve dok oni ne blagosiljaju navedenu priredbu, zgradu, firmu i ne obave svoju sluzbu. Politicari se prosto utrkuju da se nadju sto blize svestenicima i da se slikaju za novine ili TV a ovi (svestenici) sa druge strane pocinju sve osornije i bahatije da se ponasaju kao da su bogom dani i kao da nema zivota bez njih i njihovog postojanja. Cak su uveli i cjenovnike iako je ranije bilo po principu "koliko das". Mislim, cemu sve to? A ono sto me zaista najvise raspali je kad kao najjaci argument za svoje sadasnje ponasanje spomenu da su bili "ugnjetavani" tokom 45 godina komunizma. Kad vidim kako se sada ponasaju zaista mi je drago sto su bili "ugnjetavani" (citaj, znalo se sta im je posao i nisu se smjeli petljati u sve i svasta kao sto to rade danas).
I bas me zanima kako bi ti reagovao (posto si, koliko sam shvatio iz tvojih postova svestenik, zavrsio si teologiju, zar ne) i kako bi se ponasao kada bi te u crkvi u kojoj radis posjetio neki politicar tipa npr. Seksa (cije su ruke toliko krvave da nema rijeci da se to opise i koji je jedan od zescih jastrebova-ekstrema) u pratnji recimo nekog tvog pretpostavljenog po crkvenoj hijerarhiji (biskup, kardinal i slicno)?
Sta ce tada prevagnuti, tvoja ljubav prema vjeri i svemu onome cistom i iskrenom ili interes i postovanje prema biskupu ili kardinalu koji je u pratnji takvog krvoloka?

Ako hoces odgovori, ako neces ne moras ali razmisli malo o tome jer se veoma lako mozes naci u takvoj situaciji (ako vec i nisi).
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Crkvu kao instituciju čine živi ljudi, dakle podložni upravo onom protiv čega navodno propovedaju-grehovima i porocima svih mogućih vrsta. To je činjenica, sumorna i neprijatna, ali je činjenica. Čast izuzecima, njih ima, ali poznato je da izuzetci potvrdjuju opšte pravilo. Ipak, treba tolerantno razdvojiti nekoliko pojmova:1)crkvu kao političko-versku instituciju koja je u principu negativna pojava 2) hram kao mesto za molitvu,napajanje pozitivnom energijom. Budimo realni, velikom broju običnih ljudi takav način jačanja morala je potreban. 3)hram kao kulturno-istorijski spomenik, koji svedoči o kulturnoj baštini jednog naroda. Treba podsetiti na istorijsku činjenicu da je čak i Staljin dozvolio i pomagao rad hramova za vreme rata. Na velikoj vojnoj paradi u zimu 1941, sovjetski vojnici su se krstili pred ikonama i pričešćivali. Šta nam to govori??? Da je pojam vere, pojam religije moguće primeniti u teškim trenutcima, kad posustane hrabrost, samopouzdanje i vera u sebe. To ipak nije negativno. Ponavljam, sasvim druga stvar je crkvena dogma i njena stalna zloupotreba vere. To je ono protiv čega se treba boriti, a one koji veruju na pozitivan način, ne treba osudjivati. I naravno, crkva i državne institucije treba da budu uvek odvojene. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 779
Zastava Sovjetski savez
mob
Motorola E 550
"Vera je opijum za siroke narodne mase" - Marks
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 238
Zastava Srbija i Crna Gora
Ako je tebi kao verniku lepo- super,ako je meni kao osobi koja se jos nije odlucila u sta bi mogla staviti svoje poverenje lepo-super.U principu i inace u zivotu se trudim da izbegnem konfliktne situacije jer znam da one nece doneti napredak i progres.
Ja sam pokusala jedno vreme da budem vernik islo je pa je stalo sad mi sasvim lepo ide i ovako.Tako da kao sto rece koni ljudi najcesce o ovakvim temama pricaju ne trazeci ono sto ih spaja.Cesto izbegavam polemike ovog tipa znajuci da su jako osetljive  i da na kraju najcesce nema nekih konkretnih rezultata nego to budu samo rasprave  pa prividno pobedi onaj koje vestiji sa recima.The truth is out there...To je za sada moje misljenje,ne mogu nikako reci da ne postoji ama bas nista sto je iznad mog uma,a s druge strane nekako ne mogu da verujem u dogmatskog Boga,suvise sam ga dugo proucavala i usudila bih se reci da sam pronasla neke rupe u celoj toj prici.Nazalost.
IP sačuvana
social share
It's better to be hated for something you are,then to be loved for something you are not.
Edit by kokota: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@malaj

Naravno da ću odgovoriti, ne zato da nešto ispravim ili zato jer se volim svađati, nego zato da iznesem svoje mišljenje i pokušam prikazati Crkvu izvan NEKIH predrasuda.

Pročitao sam ja sve dobro, ali zaključio sam da si rekao da su pojedinci na visokim položajima pokrenuli cijelu Crkvu u križarske ratove i inkviziciju, no to nije ni statistički, ni vojno, a ni razumski istina. U ratove je odlazio mali broj ljudi, muškarci, čije su žene i djeca ostajali doma, kao i starci, a osim toga odlazili su vojnici, kojih u svakoj državi ima malen broj. Samo jedan zaključak tražim: u križarske ratove odlazila je jedna skupina ljudi, dok je većina ostala doma. Cijela Crkva nije bila u ratu - borila se - nego samo grupa, koja je istina podržavana od strane Crkve, barem do onda dok se nisu vidjkele posljedice.

Možda se nisam u ranijim postovima dosta jasno izrazio, no samo želim da se djetetu pruži isti izbor, da može na temelju dokaza i znanja odlučiti, a ne da mi odlučimo za njega tako što ga ne vodimo u crkvu, ili mu barem omogućimo upoznavanje s istom. Velik broj ljudi svoju djecu tjera na svašta što djeca ne vole, no nitko to ne spominje. Sječam se da kad sam s roditeljima odlazio nedjeljom na mise, uvijek je to bio događaj. Bio je to dan kad smo svi zajedno uživali. Budući da smo svi cjeli tjedan bili zauzeti svojim obavezama, to nam je bio tjedni cjelodnevni izlet i odmor kad smo se družili i govorili svoje dogodovštine. A to je i pravi smisao nedjelje i euharistije: druženje jednih s drugima i s Bogom.

Anketu ne treba ni spominjati. Na temelju onog što su imali donijeli su zaključke, no ponavljam to je samo dio mase.

O tvojem pisanju o novijoj prošlosti i ratu slažem se, no treba odvojiti zšto su svećenici slijedili političare. S naše strane to je bila borba za nezavisnost a svećenici su bili oni koji su tu nezavisnost propovijedali, jer po onome što ljudi pričaju, nama nije bilo dobro u bivšoj državi. Svećenici su uvijek čuvari nacionalnog identiteta i tu su vidjeli mogućnost ostvarivanja stare želje naroda. Siguran dam da nitko niije želio baš ubijanje Srba, ali je to bio jedini način obrane i ostvarivanja zaželjenog.

Nisam svećenik, nego sam samo završio teologiju i slažem se da treba odvojiti politiku od Crkve, tj. kad političar uđe u crkvu on je samo jedan od braće, a ne političar i svako priznanje nije primjereno. I to uvijek naglašavam

Pozdrav
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
@ pajser

Pročitaj, ako želiš, moj post na strani 1 ove teme. Tu sam naveo ceo Marksov citat, objavljen u njegovoj knjizi "Sveta porodica" 1851 god. Videćeš da je to što si ti naveo samo mali deo citata i da je njegovo mišljenje o religiji kao filozofiji bilo pozitivno, a da je jasno naglasio u kom smislu je vera opijum za mase.
Marksa treba čitati mnogo pažljivije, a ne samo u fragmentima. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 139
reci cu samo jedan primer koji sam nedavno video na tv-u. jedna mala bakica inace jevrejka pricala je o drugom svetskom ratu. Pricala je kako su ih nemci tukli pa kako su angazovali neke starije jevrejke bile nadzornice pa su one bile iste kao i sami nemci samo su ih tukli. pa su morali da stoje na -25 svakog dana od 4 do 8. onda su mesec dana putovali vozom bez prozora u koji su povremeno ubacivali po koji hlep a jako retko vode i kad bi je trazili tukle bi ih kaisevima te jevrejke kojima su nemci dodelili tu funkciju da ih cuvaju. i onda je ta bakica rekla da se izvinjava svima zato sto ce ovo reci i da ne razumeju pogresno neki ono sto ce reci ali ona ima potrebu da kaze, a rekla je nesto ovako: jedne veceri ja sam pitala svoju majku, da li bog cuva ljude koji su dobri, koji ga vole, postuju i veruju u njega? Majka je odgovorila DA. Onda je baka opet pitala mamu: A gde je bog sada kad nam oni sve ovo rade, sve ovo strasno...(a zna se kako su jevreji sujeverni a da neka mala devojcica svoju mamu pita tako nesto bas i nije kako treba) Na zalost majka joj nista nije odgovorila samo je cutala!

nemam vise komentara
IP sačuvana
social share
Efforts Must Be Doubled!!! - Finch
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Nije poenta religijskog shvatanja Boga u tome da postoji nekakav "čovek sa bradom i čarobnim štapićem, koji će da razreši naše probleme". Mislim da mnogi ljudi imaju takvu pogrešnu predstavu, pa onda postaju
ateisti jer se razočaraju. Takvo shvatanje nema veze sa izvornim religijskim učenjem, to je crkvena dogma. Smisao religijske poruke je sasvim drugačija. U Novom Zavetu stoji Isusova misao:"Ne pitajte me gde je i kad će doći carstvo Božje,već vi radite, činite i živite tako da Bog bude u vama samima. Činite dobra dela, volite bližnjeg svog i molite se za neprijatelje svoje. Tada će i doći carstvo Božje."(Jevandjelje po Marku, 12.2) Dakle, poenta je da vera jača samopouzdanje, karakter i podstiče na pozitivno. To je izvorno učenje velikih religija(Budizam,Hrišćanstvo i Islam). Sve drugo je zloupotreba i dogma. Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@Shogun

Slažem se s onim što si napisao, no problem je što ljudi uzimaju one citate i onolike citate koji im odgovaraju da bi dokazali svoje mišljenje. Istom logikom možemo reći ono što u Bibliji poše: Nema Boga! Slijedeći je problem naša percepcija Boga i njegova kraljevstva koje će doći i sve će biti super. Kao materijalnim bićima teško nam je prikazati i shvatiti nešto izvan ovog našeg materijalnog i zato hoćemo materijalno prikazati Boga i njegovo kraljevstvo. A lijepo si napisao i u cijelom Isusovom propovijedanju jasno se govori tko je Bog i kakvo je njegovo kraljevstvo. Mislim, jasno je vjernicima i onima koji pokušavaju živjeti po Evanđenju no nije jasno onima koji ne vjeruju i mislim da im ne treba biti jasno i da ne trebaju tumačiti na svoj način.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 779
Zastava Sovjetski savez
mob
Motorola E 550
@ Shogun

Nisam do sada bio u prilici da citam Marksa, (ali sam negde cuo da je on to rekao, pa sam ga citirao) ali cu to svakako uciniti... Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:13:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.