Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kockanje može biti i bolest  (Pročitano 21531 puta)
23. Feb 2007, 13:56:00
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
 Kocka je biznis i zabava ako ne postane velika strast
Kockanje može biti i bolest

Iako u našem okruženju svaki dan srećemo sve više ljudi koji redovno igraju igre na sreću, i dalje se ne može tvrditi da smo postali kockarska nacija, smatraju stručnjaci.

- Postoji razlika kada kockanje postane bolest zavisnosti i kada je to samo mogućnost lake zarade. Psihološki je zanimljiva granica u kojoj kockanje prelazi u poremećaj i gde dobija patološku razmeru. U tom kontekstu nismo u rizičnoj grupi - smatra doktorka Milica Kosanović.

Ona je za „Blic“ objasnila da kockanje spada u bolesti zavisnosti, ali se, na primer, ne može reći da je onaj ko uplaćuje svake nedelje dva listića lotoa bolestan.

- Ako neko svake nedelje uplaćuje manji iznos, to onda nije patologija, ali ako nije u stanju da to kontroliše pa krene da ulaže sve veće sume, onda to postaje zavisnost. Zavisnost stalno zahteva da se povećava njen intezitet i nije nešto u čemu se ima mere, već se gubi kontrola. Onoga trenutka kada vam neka zavisnost postane životni cilj, treba postaviti pitanje da li se može stati u tome - upozorava ona.

Međutim, prema rečima nekoliko upućenih, u kockarnicama se najviše kreću isti ljudi, a retki su oni koji žive od ovog poroka.

- Određeni broj ljudi se kreće iz jednog u drugi kazino i uglavnom su to isti ljudi. Međutim, kladionice su posećenije. Imamo i profesionalnih kockara, a glavni razlog koji vuče kockara da se kocka je adrenalin i želja za dobitkom - rekao nam je sagovornik iz jednog beogradskog kazina.

U drugom kazinu su nam objasnili da više nema interesovanja kao pre dvadesetak godina, kada je bilo i više novca.

- Ljudi dolaze, iz radoznalosti, radi zabave, a neko i da zaradi... Znam dosta ljudi koji su se kockajući izgubili mnogo i odmah su prestali. A ima i onih koji uživaju i ne bi znali šta da rade kada bi se zatvorila kazina. Kockari obično nisu agresivni i shvataju da su došli da se igraju i da sami odlučuju o svom novcu. Neki dolaze najviše, radi druženja i kockaju se na sitno - rekli su nam u kazinu.

Doktorka Kosanović se problemima kockanja bavila u inostranstvu i kaže da je ta bolest shvaćena kao jako ozbiljan problem, koji se najčešće rešava grupnom terapijom. Prema njenom iskustvu, u Norveškoj postoji veoma veliki broj različitih poker automata. Međutim, država je odlučila da ovu zavisnost iskoristi tako što je najveći deo prihoda od tih aparata opredeli za humanitarne organizacije.

Kockare najčešće na lečenje dovodi porodica. Takve porodice mogu da opstanu pod specifičnim pravilima, ali često propadaju.

- Kao kod svih vrsta zavisnosti pacijent smatra da može da prestane ako poželi. Ali, nikada ne poželi! Kada bi kockar mogao da se kontroliše u trošenju novca, onda bi to izgledalo kao kada bi alkoholičar mogao da pije samo jednu čašicu dnevno - kaže ona i dodaje da se psihologija ovih ljudi slikovitije može upoznati u romanu Fjodora Dostojevskog „Kockar“.

R. Ž. Marković

    Kockanje prate i druge zavisnosti

    Na internet sajtu koji se bavi bolešću kockanja www.kockanje.info ovaj porok se definiše kao bio-psiho-socijalno-duhovni poremećaj. Njega mogu da prate i neke druge zavisnosti, kao zavisnost od alkohola, ali i razni psihološki poremećaji.

    - Patološko kockanje treba razlikovati od teških oblika društvenog kockanja, profesionalnog kockanja ili problematičnog kockanja, koji ne zadovoljavaju kriterijume za patološko kockanje - piše na sajtu.

    Na sajtu se navodi i da većina patoloških kockara (od 70 do 80 odsto) učini neko krivično delo tokom bolesti koje je u vezi sa ovim porokom, najčešće usled očaja izazvanog prevelikim gubicima.

    Sličnosti s drugim bolestima zavisnosti:

    - negativan uticaj na socijalni život
    - tolerancija
    - stradanje porodice
    - ustezanje
    - gubljenje kontrole
    - preokupiranost


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile Smile Smile
a šta da vam kažem. samo mi kockari znamo šta je to........... kocka
kada izgubimo onda kuku i motika a kad imamo para onda nas baš briga.
ko šta ja nemogu da shvatim alkoholičare i ribiče tako ni mene nemogu da svate neki.
zamisli ribić,- 20 C vani a on lomi led da peca........užas, ali alkosi kad mu vidim crven i ispucan nos narađe bi ga pitao : Gospodine to vam je crven nos od sunca?
a oni bi mene pitali : pa jesi ti zdrav kada stavljaš na 15,32,0,26,3,35 po sto evra.
e pa nisam zdrav da bome i da pače.    Smile ej jednom sam igro rulet od osam ujutro elektronski do osam uveče a onda sam prebacio se na živi od osam uveče do četri ujuto do zadnjeg bacanja, pa onda još sat vremena el. rulet.
znači od 08 do 05 ujutro. l Smile leđa su me otkinula, naj jače bilo na živom nisu me mogli uzet a ni skinut sa stola... uhuhu kad se setim Smile a i lečio sam se jedno vreme (ali s figom u đepu) i izdržo godinu i pol a onda opet pomalo pa me uhvatilo.  sad sam opet skreno s puta ( Ne Titova već apstinenskog) pa čekam da me neko opet vrati na pravi put. Eh kad bi barem znao za sutra 3 broja koja će izvući talijanski loto pa da se izvadim iz dubioze i da se zakunem u sve i svašata da neću više da igram.
stvaro ljudi gadi mi se igra (igram samo rulet) ali šta možemo kad oćemo da se vratimo, a ono još dublje tonemo . ko labirint je lakše nađeš put u novo uvaljivanje nego novi izlaz.
a lepo je Dostojevski reko na kraju svog romana "Kockar" : sutra, sutra će svemu biti kraj.
Ko šta bi Đoka B. reko tj. zapevo: ovo je priča i za suze i za smeh.
Trenutno me ubija kockarev največi neprijatelj a to je  " vreme".
pozdrav do drugi puta , umoran sam ..............
Poruka svima :  Smile "Kockaj" !!!!! 
volio bih pronaći opet onaj duševni mir, ali šta ćeš kad si iz mira napravimo nemir. kao da volim biti u problemima stalno.
adio Smile  
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 16
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.53
Moj otac je kockar. . . . .  Da li sa nekim mogu da podelim iskustvo? Tesko razumeju ljudi koji nemaju slican problem, bar u okolini. . .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nepoznat -
mob
Samsung 
Znam porodicu koju je kocka razorila.
Zavisnost od kocke je težak i opasan oblik zavisnost, mora se ozbiljno shvatiti i lečiti.
Ne znam kakva je situacija kod nas, na zapadu postoje klinike za odvikavanje.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3185
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
Moj otac je kockar. . . . . Da li sa nekim mogu da podelim iskustvo? Tesko razumeju ljudi koji nemaju slican problem, bar u okolini. . .
...mozes sa mnom.ja nisam kockarm,ali neki dragi ljudi u mojoj ne posrednoj blizini jesu.i to ozbiljni kockari,ne ono aparati,kladionica.vec vrteska,ziva igra,a kad se sve izgubi ide se po podrumima igra se zestoko barbut.
znam sta znaci imati u svojoj blizini kockara,i biti deo tog problema.glup je naslov kockanje moze biti bolest.
kockanje i jeste najozbiljnija od svih oblika bolesti zavisnosti,cak i od zavisnosti od heroina ili meta!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 16
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.53
Ja vec imam svoju "novu" porodicu, a u mojoj maticnoj porodici se upravo desavaju teske stvari, isplivavaju stare kockarske graske. . . . .  Stalno mislim o tome, mada znam da ne mogu nista da promenim. . . Kad bih mogla da ne mislim i ne osecam. . . .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 16
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.53
Pa ja se secam da je on igrao barbut pre 15 godina sigurno...A zadnji kritican dug je napravio u kladionici, preko telefona. To kao vise nije moje okruzenje, ali samo kao...nemam "nista" s tim... ovaj sukob osecanja me ubija, niko se nije prema njegovom problemu postavio kako treba, mislim na starije clanove porodice, starije od mene...I vrlo je tesko kad mi sine misao da je za njegovo lecenje kasno...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
mob
Nokia 
nema tu nikakvog lečenja ako sam neće da se leči
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3185
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
Ja vec imam svoju "novu" porodicu, a u mojoj maticnoj porodici se upravo desavaju teske stvari, isplivavaju stare kockarske graske. . . . . Stalno mislim o tome, mada znam da ne mogu nista da promenim. . . Kad bih mogla da ne mislim i ne osecam. . . .
...tesko je da ne mislis,pogotovo ako su kockari dragi ljudi,ljudi koje volis.ali,ako mozes da se sklonis,skloni se.kockar ne razmislja o ljudima,koji ga vole i koje on voli,ali svojom bolesnom potrebom ubija.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Blejac u kraju!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26936
Zastava Vozdovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 9.0.597.98
mob
Samsung SGH-E590
Znam porodicu koju je kocka razorila.
Zavisnost od kocke je težak i opasan oblik zavisnost, mora se ozbiljno shvatiti i lečiti.
Ne znam kakva je situacija kod nas, na zapadu postoje klinike za odvikavanje.
Ima i kod nas klinika...
IP sačuvana
social share

Realnost je iluzija koja nastaje usled nedostatka alkohola.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.