Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kinesku robu u Srbiji niko ne kontroliše  (Pročitano 2771 puta)
22. Avg 2007, 11:20:12
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
Zdravstvenu ispravnost odeće i obuće koja iz Kine stiže u našu zemlju ne kontroliše niko, iako se pola Srbije oblači na buvljacima ili kupuje robu koja potiče sa njih. Čak i ako kineski tekstil sadrži opasne hemikalije, kao što je prema pisanju „Dejli mejla“ slučaj u Velikoj Britaniji, to potrošačima u Srbiji ne bi imao ko da kaže.

Naime, prema rečima dr Zorana Nikolića, načelnika granične sanitarne inspekcije pri Ministarstvu zdravlja, ova inspekcija ne kontroliše zdravstvenu ispravnost obuće, odeće i tekstila koji se uvoze u Srbiju.
- Prema našim propisima, ovo su proizvodi koji ne podležu kontroli sanitarne inspekcije. Ovlašćene laboratorije mogle bi da utvrde sadržaj formaldehida u odeći iz Kine koja stiže u Srbiju ako bi to neko zatražio. Taj zahtev moglo bi da podnese, recimo, Udruženje za zaštitu prava potrošača i da pokrene sveobuhvatnu akciju po tom pitanju - kaže dr Nikolić.
I dok kod nas niko ne vodi računa o zdravstvenoj ispravnosti kineske odeće i obuće, britanska štampa uveliko piše o njihovoj štetnosti po zdravlje potrošača. Naime, „Dejli mejl“ navodi da je ova odeća puna formaldehida koji se inače koristi kao zaštita od buđi odeće koja se transportuje na udaljene destinacije. Duga izloženost visokom sadržaju ove supstance, piše „Dejli mejl“, može biti štetna jer izaziva probleme kao što su svrab kože, pa čak i neke vrste kancera. Testovima je utvrđeno da je koncentracija formaldehida u vunenoj i pamučnoj odeći za decu i odrasle koja potiče iz Kine 900 puta veća od dozvoljene.
- Tekstilni proizvodi iz uvoza treba da imaju uverenje o kvalitetu i deklaraciju. Uverenje o kvalitetu mora biti u skladu sa našim standardima (sirovinski sastav, simboli za održavanje, skupljanje po dužini i širini...). Proizvod deklariše proizvođač ili uvoznik na osnovu uverenja o kvalitetu koje izdaje akreditovana laboratorija („Jugoinspekt“ i „Cis“). Tržišna inspekcija nadležna je za kontrolu ispravnog deklarisanja. Inspektor prilikom kontrole gleda deklaraciju i uverenje o kvalitetu. Ako proizvodi nisu deklarisani, stavlja robu van prometa. Kada se posumnja u ispravnost deklaracije, može se tražiti naknadna proveru kvaliteta, ali u pogledu sastava i načina održavanja, a ne u pogledu zdravstvene ispravnosti - kaže za „Blic“ Vlada Mačetić, koordinator tržišne inspekcije za grad Beograd.
Tržišni inspektori na terenu najčešće nailaze na kinesku robu koja nema nikakvu deklaraciju. To, kažu inspektori, svi znaju, ali država ne preduzima konkretne mere iako se na kineskim buvljacima „oblači pola Srbije“.
- Glavni centar za šverc kineske robe je buvlja pijaca u Pančevu, gde roba, često bez ikakve kontrole, stiže brodovima. Veliki problem su nam i ulični prodavci koji kupuju tu robu u Pančevu, a onda je prodaju na tezgama širom Srbije. Kupci najčešće ne proveravaju ni da li odeća ima deklaraciju, a kamoli da li je zdravstveno ispravna. Važno je samo da je jeftino... - priča za „Blic“ tržišni inspektor iz Pančeva koji nije želeo da se predstavi.

Uskoro zakon o bezbednosti proizvoda
U Ministarstvu trgovine, turizma i usluga kažu da je upravo u pripremi zakon o bezbednosti proizvoda, koji postoji u svim zemljama Evropske unije. Zakon koji bi do kraja godine trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri preciziraće sve uslove koje treba da ispunjava proizvod da bi bio bezbedan za potrošača.

izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Ako opereš ono što kupiš nema više formaldehida. Mene mnogo više brine količina zagađenja u vazduhu i vodi koje dišemo i pijemo svaki dan, đubriva i pesticidi koje kupujemo na pijaci, hormoni i antibiotici u mesu i jajima, otpad koji vredi bogatstvo i koji napolju zapošljava hiljade ljudi a kod nas truli.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
ljudi ja sam juče zapalio kinesku majcu, ala je smredlo Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
  Oni su monstrumi posebno što se tiče odnosa prema životinjama.Pola onog što stigne u Srbiju je napravljeno od mačje i pseće kože tretirano raznim hemikalijama(prokleti bili).
Boycot Chinesse product.
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Roba sve više stiže iz Turske, to što kupujete kod kineza je sada uglavnom turska roba
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Netacno,ranije je bila turska sad je originalno kineska Smile
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6142
Zastava bg
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia N95 8GB
hehe, a koja je to roba koja nije kineskog porekla  Smile
IP sačuvana
social share
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi vi ostarite.
I ta ce mi mladost tesko pasti...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Ima i takve,recimo dosta se uvozi iz Sirije,
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Sez, nemoj ti meni ''nije tačno''. Da ne znam ne bih ni napisala komentar. Kažem sve više Kinezi donose robu iz Turske, ima naravno i kineske robe i pri tom mislim na garderobu.
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
da samo sto turci prvo uvezu iz kine
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.