Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Канцеларијски посао лош по здравље  (Pročitano 927 puta)
24. Apr 2011, 13:24:04
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Chrome 10.0.648.205
mob
Nokia 
Канцеларијски посао лош по здравље
ИЗВОР: Т-ПОРТАЛ.ХР
Радите канцеларијски посао и свакодневно по неколико сати седите за компјутером. Опрез.

Поседица тако дугог седења су болови у леђима, лоше држање, скраћени врат, али и већи постотак рака дебелог црева. Штавише, људи који више од десет година раде посао који захтева седење за столом имају два пута више шансе да оболе од тог облика рака.


Откривамо вам које ризике по здравље, али и естетске проблеме могу узроковати седелачки послови и вишесатно борављење пред компјутером.

Већи ризик обољења од рака дебелог црева

Не тако сјајну вест за милионе канцеларијских радника потврдило је и истраживање објављено у америчком часопису Јоурнал оф Епидемиологy. У истраживању стоји да канцеларијски послови који укључују свакодневно седење пред рачунаром повећавају број оболелих од рака дебелог црева. Али исто истраживање показује да и они запослени који се редовно баве спортом и одлазе у теретану и даље су због свакодневног седења двапут више изложени ризику обољевања од тумора.

Само у Уједињеном Краљевству сваке године 37.500 људи оболи од рака дебелог црева, а стопа смртности код овога облика тумора је прилично велика. Чак 16.000 оболелих изгуби битку с тим тешким обликом рака, понајвише зато што игноришу упозоравајуће знакове и доктора потраже када болест већ узнапредује.

Проблеми с венама

Резултати истраживања с Новог Зеланда упозоравају на то како један од тројице пацијента буде примљен у болницу због тромбозе вена, угрушака крви дубоко у венама које настају управо као последица бесконачног седења за компјутером. Иако су овом болести погођени и људи који често путују или лете авионом, професор Ричард Бисли који је водио истраживање каже да су управо канцеларијски радници најугроженији. Од 62 особе које буду примљене у болницу, чак 34 посто је признало да време углавном проводи за столом, а 21 посто открило је да често путују авионом.

Професор упозорава како људи седе и по три четири сата без икаквог устајања и кретања. Препоручује да се барем сваких сат времена устане и мало прошета по канцеларији.

Бактерије вребају с канцеларијског стола и тастатуре

Колико често сте појели нешто седећи за столом, а да нисте након тога почистили за собом? Једно истраживање, наиме, открило је шокантне податке. На тастатурама је чак пет пута више бактерија него на wц шољи. И далеко премашују дозвољени лимит који није штетан за здравље. На тастатурама тако може живети Е. коли, фекални колиформи, стафилококе и многе друге бактерије од којих се можете озбиљно разболети. Научници су чак за болести које покупите с тастатуре смислили и прикладно име 'qwертy туммy' стање које је добило назив по првим словима на тастатури.

Чистите свакодневно своју тастатуру. Наиме, резултати истраживања су такође показали да једна од десет особа никада није очистила тастатуру, а 20 посто никад нису очистили миша.

Скраћени врат

Константно гледање према доле осим што може узроковати болове у врату, може узроковати скраћење врата, али и деформисати чељуст, упозорава пластични хирург Прагер.

"Ако проводите пуно времена гледајући према доле, мишићи врата се скраћују и обесе се. Видимо пуно људи с оваквим проблемом. То су обично људи који раде канцеларијске послове," каже хирург, додајући како се на тај начин врат додатно дебља и то онда представља прави естетски проблем. Екран држите у висини очију, како би спречили да вам глава и врат буду у нагнутом положају сатима. Неке студије су чак показале како канцеларијски радници који се не прошетају сваких сат времена и који се не дижу од стола добију екстра скоро килограм и по на годину.

Дехидратација

Уз клима-уређаје и централно грејање нужно је попити најмање седам чаша воде дневно. Нажалост, мање од четири посто канцеларијских радника попије ту потребну количину. Резултати су главобоље, мањак концентрације и вртоглавице. Мањак воде у организму има утицај и на очи које, кажу научници, такође могу дехидрирати. Зато, пијте довољно течности.

Болови у леђима

Чак 50 посто људи који раде за столом, каже како имају болове у леђима. Највећи узрок овог проблема је што већина људи не седи правилно. Бедра треба да стоје под правим углом са остатком тела, ноге лагано раширене, леђа усправна, рамена забачена.

Пивски стомак и већа задњица

Седење ослабљује мишиће стомака и с временом издајничке наслаге губе битку с гравитацијом. Пробајте седети што је могуће усправније и с времена на вриеме стегнути мишиће трбуха. Али још један естетски проблем је и већа задњица. Питате се зашто вам је позадина сваке недеље све већа?

Време проведено за столом том проблему свакако иде у прилог. У положају кад су ваше ноге под углом од 90 степени тетиве колена и бедара су скраћене, а мишићи задњице се шире. Како би смањили овај проблем устаните и седните неколико пута и разрадите мишиће.

Хемороиди

Једна од три особе у Великој Британији пати од хемороида. Овај неугодан проблем настаје је и због дуготрајног седења и притиска на дебело црево. Пробајте често устајати, пити што више течности и повећати унос влакнасте хране.

http://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2011&mm=04&nav_id=508152
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Užas...ja sam godinama radio posao u kojem sam stalno bio u pokretu...
Sad radim nešto,  gdje sjedim po čitav dan i ne radim ništa... Smile samo moram sjediti i buljiti... Smile
I muka mi je...vrat me boli, oči me peku, kičmu svaki čas moram istezati..
I što je najgore zagušljivo je brate...samnom u prostoriji borave dva neka čilagera u godinama
koji ne daju otvoriti prozor... Smile
Ja stavarno ne mogu da zamislim da neko može 35 godina da radi na ovakvom radnom mjestu.. Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
LG Google Nexus 5
tekst 100% tacan ... cim se ne bavim nekim sportom duze, odmah se vide posledice sedenja za kompjuterom 8 sati dnevno ...

IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Moj ujka ima skoro sve ovo a radi kao automehanicar  Smile

Ima istine, ne valja preterivati ni sa konstantim sedenjem i buljenjem u kompjuter ni sa fizickim naporima.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Ma,sedenje pred kompom je nesto najgore.Evo,u zadnjih par dana sam smanjio kolicinu,a poceo da se bas forsiram i malo vracam kondiciju.Razlika je odma vidljiva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.