Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:27:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 26
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kaktusi  (Pročitano 73952 puta)
13. Feb 2006, 06:02:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Kaktusi čine veliku grupu ukrasnih biljaka. Poreklom su iz Severne i Južne Amerike.

Oni su glavna vegetacija pustinja i stepskih oblasti, ali ih mnogi ljubitelji ukrasnog bilja gaje i u svojim domovima. Postoji 1.500 vrsta kaktusa. Uz to, brojni su hibridi, pa se ne može sa sigurnošću reći koliko ih zaista ima u svetu, pogotovo što dosad nije sačinjen nijedan katalog kaktusa i sočnica koji bi ih sve obuhvatio. Uglavnom su svi kaktusi višegodišnje biljke, valjkastog, loptastog ili spljoštenog stabla. Većina ima cvet živih boja, listove pretvorene u bodlje, dok je stablo preuzelo asimilacionu funkciju lista. Kod nekih kaktusa, kao što je kraljica noći, cvet se javlja samo preko noći.

Kaktus i druge sočnice zahtevaju drugačiju negu. Obično se kupuju u cvećarama dok su još tanki kao prst, a zatim se ostavljaju na neko mesto u stanu i prepuštaju sami sebi - često su ili suviše zalivani ili potpuno bez vode. Mada kaktus stvara rezerve vode, zalivanje takođe ima svoje vreme i poseban značaj. Zapravo, tajna uspeha u gajenju i očuvanju kaktusa i sočnica je u tome da ih uvek treba čuvati na suvom mestu i što manje, ili skoro nimalo, zalivati tokom dugog zimskog perioda. Tek s proleća treba ih pomalo zalivati sve do leta, kada se snabdevaju vodom kao i drugo cveće ili ukrasno bilje. Pored vode, kaktus i sočnice zahtevaju i izvesnu "hranu". Zato se i sade u peskovitu i kamenitu zemlju pomešanu s dobro odležalim đubrivom ili upola istrulelim lišćem izmešanim sa zemljom.

Većina priručnika za gajenje kaktusa i sočnica preporučuje njihovo čuvanje u prostorijama gde temperatura ne silazi ispod pet do osam stepeni. Gajenje kaktusa i drugih sočnica uspešno je ako odgajivačima pođe za rukom da biljke procvetaju. Period cvetanja kaktusa je kratak, a dešava se da odgajivači godinama čekaju na prvi cvet.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
moji si poremeceni kao i ja, odlicno napreduju zimi, ali leti ne mrdaju Smile
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


То сам ја.

Zodijak
Pol
Poruke 3256
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
Prvi dan koji bude vreo, saksiju potopi u lavor sa odstajalom vodom i sacekaj da se dobro napije, a preko godine ga treba zalivati na kašičicu. Obradovaće cvetom.
IP sačuvana
social share
"Ljubav je mnogo vise od običnih osjećanja, ljubav je pozitivan elektroimpuls.
Ne postoji razdaljina koju ljubav ne moze premostiti, ne postoji bolest, koju snažno projektovana ljubav ne moze izlečiti, Ljubav može izvojevati sve pobede. Ona je koncentrisana kinetička energija, najjača sila u Prirodi. I samo kad biste mogli održati ljubav celog života, ne bi bilo sna koji ne biste mogli pretvoriti u stvarnost."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
Za čuvanje kaktusa odaberite mesto gde će što duže biti obasjani suncem. Ovo važi i za letnje i za zimske periode. Zimi kaktuse ne smete čuvati u prostorijama gde je visoka temperatura i temperatura ispod 5 stepeni. Zimi ih uopšte ne morate zalivati ili ih zalivajte jako malo - bukvalno kašičica vode je dovoljna svakih mesec dana. Leti ih zalivajte kad god primetite da je zemlja u saksiji suva.U proleće i jesen se zalivaju rano, leti u večernjim časovima.

Sarmice, ne brini, letnja stagnacija kaktusa je normalna pojava - kad je toplo i suvo. Stagnacija se može desiti i ako su kaktusi cvetali u proleće zbog iscrpljenosti i stvaranja ploda  Smile čuvaj ih na zasenjenom mestu(u proleće i leti) i manje ih zalivaj- više ih orošavaj.  Smile

Sve što vas interesuje o kaktusima, slobodno me pitajte  Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
Prvi dan koji bude vreo, saksiju potopi u lavor sa odstajalom vodom i sacekaj da se dobro napije, a preko godine ga treba zalivati na kaši�icu. Obradovaće cvetom.
zanismljiv savet, brzo a efikasno Smile


@Makishon
ma kakvo orosavanje, zeno, nemam ja vremena da se toliko balcem sa njima Smile
ja to zalijem kad se setim, i kad pocne da ispada iz saksije presadim, i to je to, sva nega koju moji kaktusi mogu da dobiju Smile
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Poznata licnost


Nef Imperatoriqus Extraordinare

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 4943
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
sram te bilo sarmo... ubico kaktusa...
jadne nezne biljcice... cccc....
Smile
IP sačuvana
social share
                                                                                        
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
znam da je sramota, ali ... meni se i kaktus osusi, pa vi vidite sta bi bilo sa ostalim cvecem.. Smile
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Poznata licnost


Nef Imperatoriqus Extraordinare

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 4943
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ma i moj se kaktus po nekad osusi.. pa sta cu mu ja  Smile
mada... zilav je... cudo jedno... opet ga polijes i opet nesto zivne...
Smile
IP sačuvana
social share
                                                                                        
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
Ništa onda Sarm, doći ću ja kod tebe da ti pokupim sve kaktuse, nije to za tebe  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
nece moci, oni vole mene Smile
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 26
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:27:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.