Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako tačno mi koji ostajemo u Srbiji da promenimo situaciju na bolje?  (Pročitano 21188 puta)
26. Okt 2016, 14:25:41
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
Browser
Chrome 53.0.2785.148
Odmah da naglasim moderatorima da znam da postoji tema o odlivu ljudi iz Srbije, ali ovde nije reč o tome.


U zadnje vreme je sve više pljuvačine i kritike po ljudima koji napuštaju Srbiju. Nebitno da li se radi o onima koji šalju pomoć i pare natrag u Srbiju ili ne, pljuje se bukvalno po svakome ko je otišao. Glavni argumenti su da nije u redu da njima Srbija pruži školovanje i diplomu da bi onda oni radili u korist stranaca. Iako se pritom ignoriše da oni tim radom za strance naprave 3,4 milijarde evra koje svake godine vrate u Srbiju. Drugi glavni argument je da ti ljudi, koji očigledno vrede i znaju nešto, ne treba da napuštaju brod (Srbiju) na prvi znak opasnosti, nego da ostanu i da se bore za njega, da se bore da svima bude bolje.

Imajući to u vidu, recimo da na par godina ljudi prestanu da odlaze, baš iz namere da ostanu ovde i pomognu. I nakupi se jedno 100.000 njih koji imaju volje i pameti. I recimo da se njima pridruži još oko 100.000 drugih koji nikad nisu ni nameravali da odu, a želeli su da promene nešto na bolje ali prosto nisu znali kako više. I pod time mislim na ljude svih klasa, svih primanja, svih obrazovnih profila... koji (žele da) rade svoj posao marljivo i pošteno, i da pomognu otadžbini.


Dakle, recimo da se obustave emigracije na par godina i pojavi se tih 200.000 kandidata koji bi da promene nešto na bolje. Nije ih mnogo, al nije ih ni malo. Šta sad svi oni treba da pokušaju da urade, a što već nije pokušano? Jel mislite da treba da naprave neku novu stranku pa da probaju tako da utiču na državu i društvo? Možda da naprave novu revoluciju i čistku korumpiranih elemenata društva? Ili možda smatrate da treba da se drže podalje od politike i da počnu da ulažu, da dižu fabrike i preduzeća, zaposle srpsku radnu snagu, i time podrže privredu? Ili ima neka treća, četvrta opcija? Slobodno napišite, otvoren sam za svačije mišljenje, dokle god nije neosnovana pljuvačina i serendanje o patriotizmu i ''it's the right thing to do''.
« Poslednja izmena: 26. Okt 2016, 14:36:28 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Citat
Šta sad svi oni treba da pokušaju da urade, a što već nije pokušano?
Пети октобар + шести.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 16.0
furka regionalnih vlasti i jeste u tome da po svaku cijenu izvoze inteligenciju....
i bez saradnje sa vlastima toliki odliv mladih ljudi ne bi bio moguc....
sem toga to je radio i tito u svoje vrijeme....
samo sto je on unovcavao njihovo znanje i novac ulagao u drzavu...
a ova banda ih se za dz resava...i novac koji bi inace potrosili na njihovo 'sjednjene na biroima' trpaju u svoj dzep...

a sem toga...to im je  jedini proizvod koji je iole kvalitetan..koji oni  mogu da stvore....
a koji se lako moze utopiti na trzistu....

kako to spreciti...
heh..po svaku cijenu treba ubjediti te mlade ljude da ostanu ovdje i da se bore protiv bagre ne samo za svoju buducnost..nego za buducnost sledecih generacija...

ove generacije i nase i njihove su izgubljene ..i tu nema spasa...
mozemo se samo svi zajedno boriti da spasimo neke buduce generacije...

ali  dok ljudi nemaju sta da jedu i svoj glas na izborima dok prodaju za 50 evra...
to se nece desiti....
i to ce trajati do ulaska u eu...

hrvatska je imala isti problem....
ulaskom u eu je djelimicno resila taj problem...
ali onda im se pojavio drugi problem..izgubili su zanatlije....
sve sto zna da koristi ruke razbjezalo se diljem evropske unije...

a to ce se desiti i srbiji....
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.148
Moje pitanje je : kako se tačno treba boriti?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 16.0
nisam ja kvalifikovan da bih umio da stvorim takav odgovor.... Smile
ja znam da radim neke druge stvari...

ali ti rekoh..treba ubjediti omladinu da ne odlazi...
omladina je jedina koja moze nesto da uradi...

58 000 glasova na proteklim izborima je mozda moglo nesto da ucini...
a kamoli tek sta bi uradio 'svaki glas' koji je otisao vani od 2012 do danas...

ja mogu da ukazem na ono sto ja smatram da  kvari drustvo..na ono  sto ga truje...
i to mi svi znamo....neki na to zatvaraju oci..neki o tome pricaju... a neke to ne zaniima
jer su oni pod tim hljebom....

a to su izborna mesetarenja...stranacki mobing u javnim preduzecima ...korupcija....kontrola medija ....
gledanje samo svoje guzice....i vikanje nek je samo meni dobro  sta me briga ko je na vlasti i sta radi...i tako ....

stvar je do nas.....mi biramo vlast a ne vlast nas...

i nista se ne moze uraditi sve dok god omladina ne ustane na noge i ne digne svoj glas...
ovo je njihova zemlja..ovo je njihova otadzbina...u pitanju je njihova buducnost...

a omladina ne moze ni da se udostoji i da dignu guzice iz kafanskih stolica i da izadju  na izbore...
a kamoli da se dignu na noge i izadju na ulice i  pocnu da vrse konstantan pritisak na vlast ...
i da ih primoraju ili da odu ili da pocnu da rade nesto kako treba....

i sve drugo sto bih ja napisao bilo bi ..ne bi bilo pametno da pisem.... Smile


« Poslednja izmena: 26. Okt 2016, 15:54:30 od bobaK_bl »
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.143
Citat
Dakle, recimo da se obustave emigracije na par godina i pojavi se tih 200.000 kandidata koji bi da promene nešto na bolje.
I sta bi tacno uradio sa tim ljudima? Dao im posao u struci i ocekivao da izmisle nesto genijalno u promene stanje u zemlji? Oni da imaju posla(bilo kakvog od koga moze da se zaradi a da ne robujes 12 sati dnevno za 20000, ne samo u struci vec i van nje) ne bi ni odlazili.  Smile

Srbija vise koristi ima od njega sto ode nego sto ostane ovde. Upravo zbog toga sto bi ovde svi ti ljudi vecinom sedeli kuci i blejali ili radili za minimalac po nikakvim uslovima. A da se to promeni trebaju ulaganja, ne samo promena vlasti. Nijedna vlast ne moze preko noci da stvori ulaganja, to je proces koji traje godinama. Jedno sigurno 20-30 godina rekao bih. Cak i kad bi ti ljudi preuzeli ne bi video nikakvu promenu odmah nego za ko zna koliko. I to samo u slucaju da odjednom krenu da rade pravilno, ne da smanjuju plate i penzije i misle da su ucinili genijalnu stvar.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.143
moj odgovor:
ja ustvari pokusavam vec dugo da odgovorim na neko takvo pitanje i zato sam se delom i bavio istorijom sa raznih strana, na kraju ekonomskom istorijom.
i ne znam odgovor. ali imam neku vrstu sugestija i mogu da nagadjam a da bas ne lupam previse.

najlakse je pogledati primere onih koje mozemo smatrati uspesnima. ne mogu da tvrdim nista za drzave koje su u toku XX veka sustigle i cak prestigle najvaznije drzave zapadne evrope, naime: svedsku, dansku, norvesku, finsku..
ali je sto se ovih starijih najrazvijenijih drzava tice: britanija, francuska, nizozemska, nemacka sigurno je da su put njihovog razvoja odredile elite, bogatasi na prvom mestu koji su odredili pravila igre zauzimajuci najvaznije polozaje u svim sferama drustva i kooprtirajuci najsposobnije od siromasnijih. francuska revolucija se desila zato sto staleski mocnici nisu dozvoljavali novim mocnicima po bogatstvu iz trgovine i manufakture da preuzmu svoj deo moci i odgovornosti za vodjenje drzave. naravno bogatasi - burzoazija su konsultovali i misljenje naroda uvodjenjem demokratije ali su ipak dovoljno kontrolisali demokratski proces da bi uspeli da kontrolisu politicki proces. tu je naravno i uloga demokratije kao obmane naroda da drzi vlast, dok oni koji zaista vladaju dobijaju mogucnost da dobro vide sta narod zeli i sta mu smeta.
zasto su se bogatasi odlucili za vladavinu prava, i zasto su dali sve od sebe da se pravila postuju?
jednostavno - stabilnost i predvidljivost, kao i poverenje su dobri za biznis. u razvijenim sigurnim drzavama procenat profita je mali ali je izvesnost ostvarenja tog profita velika. a obicno je velika i mogucnost ulaganja, tako da je to bolja situacija nego veliki procenat profita sa velikim rizikom u nerazvijenim i nesigurnim drzavama.

ne smemo zanemariti u potpunosti ni humanisticke ideale za vladavinu prava, demokratiju i druge principe koji su prvo pobedili na zapadu, ali to na stranu.
ne bi smo trebali zanemariti ni dobre strane nacionalizma, razvijanja zajednickih kulturnih vrednosti, koji povecavaju koheziju drustva, saosecanje i kooperaciju medju clanovima ali ajd i to na stranu za sada...

postoje drugi modeli razvoja narocito japan i juzna koreja, ali oni su mnogo razliciti od nas. mada se i tu moze govoriti o konsenzusu elite oko zajednickog cilja.


sta to sve znaci za srbiju?
pa nasa elita i bogatasi su nastajali od kasnih osamdesetih pljackom drustvene imovine, ratnim profiterstvom, koruptivnim vezama sa politicarima ili su sami bili politicari. tek smo prosli kroz prvobitnu akumulaciju kapitala i ljudi koji su to uradili verovatno jos uvek ne znaju da rukuju privredom, drzavom i svojim novcem na takav nacin da celo drustvo od toga izvlaci korist, upravo zbog nacina na koji su se obogatili.

moramo da cekamo par generacija dok im se deca obrazuju na najboljim svetskim univerzitetima, dok se civilizuju uljude i steknu humaniji nacin za nadmetanje i kooperaciju, sopstvenu visoku kulturu i sposobnost da misle na ozbiljno duge staze.

u medjuvremenu izumiremo, odseljavamo se, sluzimo kao provincija razvijenoj zapadnoj evropi za resurse i radnu snagu, sa minornom ulogom potrosackog trzista............



U zadnje vreme je sve više pljuvačine i kritike po ljudima koji napuštaju Srbiju.
ovo nisam primetio ali ionako ne pratim vecinu medija.


izmena:
ah postoji i opasnost da razlika izmedju elite bogatasa i naroda postane prevelika i da se medju njima razviju klasne razlike i animozitet --- to je ono sto se obicno naziva nestajanjem srednje klase.
ekonomskim napretkom i spontanim ili namernim korekcijama u raspodeli proizvedenog bogatstva moguce je i izgraditi srednju klasu ponovo.
ali u ovom slucaju govorim o opasnosti da bogatasi pocnu posmatrati sebe kao posebnu grupu sa interesima jasno i izrazito drugacijim od interesa naroda.
kada postoji srednja klasa, brojna i jaka, kada postoji prelaz u imovinskom statusu koji obezbedjuje komunikaciju i drustvene veze medju imovinski bliskim slojevima stanovnistva, lakse je izgraditi pravnu drzavu. ako nasuprot tome imamo bogate latifundiste i sirotinju raju, zakon postaje i ostaje razlicito primenljiv za razne ljude i nema prave vladavine prava nego samo i jedino balansa moci.
imamo prilike da gledamo kako SAD ponovo postaju takva zemlja, sto je velika opasnost za sve nas
« Poslednja izmena: 26. Okt 2016, 20:29:19 od dabisha »
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
mob
LG Frizider
Nisam procitao
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.143
Nisam procitao
ma ko te jebe
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.143
mob
Qtek 小米
Дајте ми власт и ја ћу окренути ситуацију на боље ... у моју личну корист.  Smile

Шалу на страну, прва ствар коју бих урадио је укидање војвођанског парламента и сав новац од уштеде бих поделио мусавом народу Војводине и онда бих расписао референдум, да ли желите да опет следеће године добијете по 100 евра или да те паре дате политичарима.
Наравно да би новац био дељен селективно, да би људи добили више пара.

Војвођански парламент је гори од тајкуна и мафије, зато што је то легализовани криминал и паразитирање.

IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.