Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 00:29:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako protiv predrasuda?  (Pročitano 16336 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.33
mob
HTC One
Ja bih da mi se na ovo baš stručno odgovori. Koji je najefikasniji način u brobi protiv predrasuda, sujeverja... koje društvo (pojedinca, pa samim tim i društvo) koči, vuče nazad? Npr. retko će koji roditelj napisati testament i podeliti za života imovinnu deci (a ne da ih zavađaju nakon smrti!) jer se plaše da će da umalerišu (ili su jednostavno neodgovorini?), još nisu u većini oni koji će za života zakupiti grobno mesto, jer čim to urade garant će "Bog po svoje", nevoljno primamo u kuće komercijaliste koji prodaju životna osiguranja, jer čim se osiguram garant će da me klepi kamion... Šta je lek? Pomoć? Društvena kampanja?

Mislim da predrasude i sujeverje nikako ne idu zajedno. A svi primeri koje si dao si sujeverje a ne predrasude. Ima tema na kojoj se vec dosta pricalo o sujeverju.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Da, to je sujevjerje, predrasude su kad kazes da su svi njemci skrti npr.
Za predrasude znam da ih svaki covjek ima i da se nikad ne mogu iskorijeniti (ako sam ista zapamtila s casova psihologije onda je to to).
Sujevjerje .. malo pocnes da se obrazujes ili pocnes da testiras sta ce ti se zaista desiti kad crna macka predje preko puta.  Smile

IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.33
mob
HTC One
Ni to nije najtacnije. Generalno mi to svi nazivamo predrasudom, mada u psihologiji postoji razlika izmedju stereotipije i predrasuda, tanana razlika ali postoji. Koliko se secam (ali za to nisam siguran) stereotipije su vise drustveno uslovljene dok se predrasude formiraju na licnom nivou, naravno uz poticaje iz okoline. Bem li ga, znam da je razlika u nijansama i da je trebalo zesce iscitavanje da bi se uocila.

Mada, mislim da ce nam tu Bambina biti od pomoci  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Pa moguce, ali onda iz toga slijedi da se licna predrasuda moze formirati na osnovu drustveno uslovljenog stereotipa, znaci to ti je kao kutija u kutiji  Smile
« Poslednja izmena: 06. Dec 2009, 14:59:25 od cesarica18 »
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.33
mob
HTC One
Pa moguce, ali onda iz toga slijedi da se licna predrasuda moze formirati na osnovu drustveno uslovljenog stereotipa, znaci to ti je kao kutija u kutiji  Smile

Pa upravo to, zato i rekoh da je tanka linija.

Evo sad banalnog primera, ali je moguce i da fulam u potpunosti  Smile

Stereotip je da su ppirocanci skrti, crnogorci lenji, bosanci glupi... taj stereotip svi delimo, pa makar i samo u sali, kroz vic, ali on postoji... sa druge strane ima ljudi koji misle da su jevreji zli zaverenici, cigani i crnici niza rasa i slicno... takvo misljenje se stvara kroz prihvatanje nekih misljenja koja postoje u drustvu ali nisu opste prihvacena kao stereotipi.

To je najbanalnije, moguce da uopste nisam u pravu, ipak mi psihologija nije struka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Citat
a druge strane ima ljudi koji misle da su jevreji zli zaverenici, cigani i crnici niza rasa i slicno... takvo misljenje se stvara kroz prihvatanje nekih misljenja koja postoje u drustvu ali nisu opste prihvacena kao stereotipi.

Znaci to po tebi nije stereotip nego predrasuda?

Onda slijedi iz toga da su stereotipi laksa kategorija, dok su predrasude ozbiljnija i cesto mogu voditi ka fatalnim sukobima s jos fatalnijim posljedicama.

Nije ni meni psihologija struka isto takodje  Smile

Ajd sad priznaj neku svoju predrasudu  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.33
mob
HTC One
Kada se setim, javlja... ozbiljan sam, sada sam probao da se setim, ali kada razmisljam o tome ne ide... uf, setih se... jevreji su strokavi (odnosi se samo na ortodoksne, one zulufare, a i to je posledica sretanja sa ogromnim brojem njih).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Obrazovanje nam omogucava da nadjemo nacin da svoje predrasude potkrepimo i opravdamo...

Inace, jedan veliki covek... inace moj prijatelj... rekao mi je, u situaciji kada sam bio u ogromnim problemima i kada sam mislio da cu od nerviranja i sekiracije samo da se izvrnem... "Nista se ti ne sekiraj... nece nista da ti se desi... radices... izvucices se iz govana, sve ces sanirati, dovesti u red... i kada bude sve ok, kada budes trebao da odahnes, onda ce te udariti kamion" ...
Doduse, nije me udario kamion, ali nije bio daleko od istine...

Veliki covek.
nemam reci Smile svaka cast tom coveku  trebalo bi da zapises to negde Wink



Fahr Sergej je vrhunski lik i cela njegova porodica Smiley
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Kada se setim, javlja... ozbiljan sam, sada sam probao da se setim, ali kada razmisljam o tome ne ide... uf, setih se... jevreji su strokavi (odnosi se samo na ortodoksne, one zulufare, a i to je posledica sretanja sa ogromnim brojem njih).

Druzis se s jevrejima  Smile

 Smile

Ja imam predrasude prema likovima s bradama do po prsa, oma znam da su udareni u glavu  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Uh, stereotipi i predrasude... Mnogo je tu u samim nijansama. Smile

Recimo, stereotip: Piroćanac je škrt, Crnogorac lenj, Bosanac tupav, Francuz romatičan, Englez snob, panker narkoman,...
Dakle, generalizacija na nivou cele jedne grupe... bez obzira šta uopšte činilo tu grupu.
Psiholozi se, inače, i dalje svađaju oko toga imaju li stereotipi makar jedan deo istine, jer je nemoguće da su nastali tek tako, usled krive percepcije.

Predrasuda je opštija od stereotipa... samo što uključuje i neku ličnu involviranost, najčešće afektivnu.

Setih se sad da sam već o tome pisala:
Предрасуде... Нико од нас није имун на њих и често заправо не знамо да их разграничимо од сопствених ставова... Социјални психолози дефинишу их као ставове са појачаном афективном компонентом... Дакле, поред конативне и емоционалне, најизраженија је афективна (емоционална)... Људи су им у различитим мерама склони, без обзира на пол, године, образовање....

С друге стране су стереотипи... Преносе се са генерације на генерацију и истраживања често показују да се у њима често крије и зрно истине... "Црногорци су лењи, Босанци су глупи, Американци похлепни, Енглези "хладни", Јевреји циције", примери су типичних стереотипа... Постали су део наше свакодневнице. Ретко подвргнути преиспитивању и априори прихваћени...

Колико сте склони предрасудама, односно стереотипима? Да ли можете да процените када је нечије опажање друге особе или било које ситуације засићено неком од ових појава? Колико заправо наметнуте генерализације утичу на нашу перцепцију других и другачијих?

Sa teme: http://forum.burek.com/predrasude-stereotipi-t310626.topicseen.html
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 13
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 00:29:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.